W przypadku, w którym wartość towarów i produktów do dalszej odsprzedaży wyceniona zostanie na dzień sporządzenia bilansu na dzień przekształcenia zgo... - Interpretacja - 0114-KDIP2-2.4010.492.2023.2.IN

ShutterStock

Interpretacja indywidualna z dnia 24 listopada 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP2-2.4010.492.2023.2.IN

Temat interpretacji

W przypadku, w którym wartość towarów i produktów do dalszej odsprzedaży wyceniona zostanie na dzień sporządzenia bilansu na dzień przekształcenia zgodnie z ustawą o rachunkowości czyli według ceny nabycia, a wartość podatkowa tego składnika majątkowego czyli taka jaka obciążyłaby koszty w momencie ich sprzedaży jest równa cenie nabycia nie wystąpi dochód z przekształcenia, o którym mowa w art. 7aa ust. 2 pkt 3 ustawy o CIT.

Interpretacja indywidualna - stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych w zakresie powstania dochodu z przekształcenia jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

11 września 2023 r. wpłynął Pana wniosek z 5 września 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych, który dotyczy ustalenia czy w związku przekształceniem powstanie tzw. dochód z przekształcenia, o którym mowa w art. 7aa ust. 2 pkt 3 ustawy o CIT.

Uzupełnił go Pan - w odpowiedzi na wezwanie - pismem z 20 listopada 2023 r. (data wpływu 22 listopada 2023 r.). Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

„A.” prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą pod nazwą „B.” zarejestrowaną w Centralnej Ewidencji Działalności Gospodarczej w zakresie 47.91 Z sprzedaż detaliczna prowadzona przez domy sprzedaży wysyłkowej lub internet. Działalność prowadzona jest od dnia (…) roku, posiadająca numer Regon (…). „B.” jest płatnikiem podatku Vat zarejestrowanym pod numerem Nip (…) oraz jest płatnikiem podatku dochodowego na podstawie Ustawy o Podatku Dochodowym od Osób fizycznych z dnia 26 lipca 1991 r. Prowadzi księgi rachunkowe zgodnie z Ustawą o Rachunkowości z dnia 29 września 1994 roku.

Opis zdarzenia przyszłego

Wnioskodawca zamierza przekształcić prowadzoną dotąd jednoosobową działalność gospodarczą w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością i objąć w niej jednoosobowo kapitał założycielski Przekształcenie to nastąpi na podstawie 551 par. 5 Ustawy z dnia 15 września 2000 - Kodeks spółek handlowych (tekst jedn. Dz.U. z 2020 r., poz.1526 z póź. zmianami). Będzie to przekształcenie wraz z sukcesją wszelkich praw i obowiązków. Wnioskodawca spełnia wszystkie warunki niezbędne do skorzystania z możliwości wyboru opodatkowania na zasadach ryczałtowych czyli tzw. Citu estońskiego. Wnioskodawca zamierza wybrać w pierwszym roku po przekształceniu opodatkowanie ryczałtowe o czym w odpowiedni sposób powiadomi Naczelnika Urzędu Skarbowego.

Z uwagi na fakt iż wnioskodawca zamierza wybrać sposób opodatkowania przychodów od osób prawnych na zasadach ryczałtowych, czyli tzw. CIT estoński co wiąże się z koniecznością między innymi do ustalenia dochodu z przekształcenia co zostało potwierdzone między innymi w piśmie Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 22 czerwca 2023 r. o oznaczeniu 0114-KDIP2-1.4010 285.2023.1.MW (CIT estoński - dochód z przekształcenia), zgodnie z którym podatnicy powstali w wyniku przekształcenia, których pierwszy rok podatkowy po przekształceniu jest jednocześnie pierwszym rokiem podlegania pod ryczałt, obowiązani są m.in. do rozpoznania dochodu z przekształcenia, opodatkowanego stawką 19%. Dochód ten stanowi kwota odpowiadająca sumie nadwyżek wartości poszczególnych składników majątku, ustalonych dla wyniku finansowego netto zgodnie z przepisami o rachunkowości, na dzień przekształcenia, ponad ich wartość podatkową ustaloną na ten dzień (określanymi na dzień przekształcenia) - zgodnie z art.7aa ust. 2 pkt 3 ustawy o CIT.

Przy czym przez wartość podatkową składnika majątku, o której mowa w ust. 2 pkt 3, rozumie się wartość niezaliczoną uprzednio w jakiejkolwiek formie do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu art. 15 pojęcie i zasady potrącania kosztów uzyskania przychodu lub w rozumieniu art. 22 wykaz kosztów uzyskania przychodów ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, jaka zostałaby przyjęta przez podatnika za taki koszt, gdyby składnik ten został przez niego odpłatnie zbyty.

Wnioskodawca na dzień przekształcenia będzie posiadał miedzy innymi składnik majątku w postaci zakupionych celem dalszej odsprzedaży towarów handlowych wycenionych zgodnie z ustawą o rachunkowości w cenach nabycia według metody FIFO. Zgodnie z metodą FIFO w momencie sprzedaży wartość towaru obciąża koszty również w cenie nabycia (cena zakupu powiększona o koszty związane z jego nabyciem takie jak transport czy cło - zgodnie z zasadą istotności wg. ust. o Rachunkowości).

Uzupełnienie i doprecyzowanie opisu zdarzenia przyszłego

Pierwszy rok po przekształceniu jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością będzie jednocześnie pierwszym rokiem podatkowym podlegania pod ryczałt od dochodów spółek.

W wyniku przekształcenia jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością nie dojdzie do przeszacowania wartości składników majątkowych.

Po przekształceniu, bez przeszacowania, spółka zamierza stosować taki sam jak dotychczas w jednoosobowej działalności gospodarczej sposób wyceny składników majątkowych (wystąpi kontynuacja wyceny składników majątkowych, co oznacza że nie dojdzie do przeszacowania wartości tych składników będącego podstawa do ustalenia dochodu z przekształcenia).

W związku z przekształceniem nie wystąpi nadwyżka wartości bilansowej poszczególnych składników majątku ponad ich wartość ustaloną do celów amortyzacji.

Nie wystąpi nadwyżka wartości poszczególnych składników majątku, ustalonego dla wyniku finansowego netto zgodnie z przepisami o rachunkowości, na dzień przekształcenia, ponad ich wartość podatkową ustaloną na ten dzień.

Pytanie

Czy poprawne jest stanowisko , że w rozumieniu art. 7aa ust. 2 pkt 3 ustawy o CIT w przypadku w którym wartość towarów i produktów do dalszej odsprzedaży wyceniona zostanie na dzień sporządzenia bilansu na dzień przekształcenia zgodnie z ustawą o rachunkowości czyli według ceny nabycia, a wartość podatkowa tego składnika majątkowego czyli taka jaka obciążyłaby koszty w momencie ich sprzedaży jest równa cenie nabycia dochód nie wystąpi?

Pana stanowisko w sprawie

Wnioskodawca stoi na stanowisku, że zgodnie z art. 7aa Ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych ma obowiązek obliczyć i zapłacić podatek od dochodu z przekształcenia, który to zgodnie z pkt 3 w/w art. stanowi ,że dochód z przekształcenia w kwocie odpowiadającej sumie nadwyżek wartości poszczególnych składników majątku, ustalonych dla wyniku finansowego netto zgodnie z przepisami o rachunkowości, na dzień przekształcenia, ponad ich wartość podatkową ustaloną na ten dzień - w przypadku podatnika utworzonego w wyniku przekształcenia spółki, którego pierwszy rok podatkowy po przekształceniu jest jednocześnie pierwszym rokiem opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek.

Przez wartość podatkową składnika majątku, o której mowa w ust 2 pkt 3, rozumie się wartość niezaliczoną uprzednio w jakiejkolwiek formie do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu art. 15 pojęcie i zasady potrącania kosztów uzyskania przychodu lub w rozumieniu art. 22 wykaz kosztów uzyskania przychodów ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, jaka zostałaby przyjęta przez podatnika za taki koszt, gdyby składnik ten został przez niego odpłatnie zbyty.

A z uwagi na fakt, że wartość towarów handlowych zarówno na potrzeby ustalenie wyniku finansowego, jak i wartość podatkowa to ta sama wartość, to dochód z przekształcenia nie powstanie.

W opinii wnioskodawcy takie stanowisko potwierdza również przykład numer 7 z punktu 2.3 objaśnień z 23 grudnia 2021 r. Przewodnika do ryczałtu od dochodów.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Pana wątpliwość dotyczy ustalenia czy w związku przekształceniem jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością powstał tzw. dochód z przekształcenia, o którym mowa w art. 7aa ust. 2 pkt 3 ustawy o CIT.

Zgodnie z art. 7aa ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz.U. z 2022 r. poz. 2587 ze zm., dalej: „ustawa o CIT”):

Podatnik, który wybrał opodatkowanie ryczałtem od dochodów spółek, jest obowiązany na ostatni dzień roku podatkowego poprzedzającego pierwszy rok opodatkowania tym ryczałtem:

1)sporządzić informację o przychodach, kosztach, dochodzie z przekształcenia oraz podatku należnym w związku z wyborem opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek oraz

2)wyodrębnić w kapitale własnym spółki na ostatni dzień roku podatkowego poprzedzającego pierwszy rok opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek:

a)kwotę zysków niepodzielonych i kwotę zysków podzielonych odniesione na kapitały, wypracowanych w latach poprzedzających pierwszy rok opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek oraz

b)kwotę niepokrytych strat poniesionych w latach poprzedzających pierwszy rok opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek.

W myśl art. 7aa ust. 2 ww. ustawy:

W informacji, o której mowa w ust. 1 pkt 1, wykazuje się:

1)przychody, o których mowa w art. 12 ust. 1, w kwocie odpowiadającej:

a)przychodom uwzględnionym, zgodnie z przepisami o rachunkowości, w wyniku finansowym netto podatnika za lata podatkowe poprzedzające pierwszy rok opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek, jeżeli dotychczas nie zostały zaliczone do przychodów, o których mowa w art. 12 ust. 1, oraz

b)kosztom zaliczonym do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu art. 15 w latach podatkowych poprzedzających pierwszy rok opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek, jeżeli dotychczas nie zostały uwzględnione w wyniku finansowym netto podatnika zgodnie z przepisami o rachunkowości, oraz

2)koszty uzyskania przychodów w rozumieniu art. 15, w kwocie odpowiadającej:

a)przychodom zaliczonym do przychodów, o których mowa w art. 12 ust. 1, w latach podatkowych poprzedzających pierwszy rok opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek, jeżeli dotychczas nie zostały uwzględnione w wyniku finansowym netto podatnika zgodnie z przepisami o rachunkowości, oraz

b)kosztom uwzględnionym, zgodnie z przepisami o rachunkowości, w wyniku finansowym netto podatnika za lata podatkowe poprzedzające pierwszy rok opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek, jeżeli dotychczas nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu art. 15, oraz

3)dochód z przekształcenia w kwocie odpowiadającej sumie nadwyżek wartości poszczególnych składników majątku, ustalonych dla wyniku finansowego netto zgodnie z przepisami o rachunkowości, na dzień przekształcenia, ponad ich wartość podatkową ustaloną na ten dzień - w przypadku podatnika utworzonego w wyniku przekształcenia spółki, którego pierwszy rok podatkowy po przekształceniu jest jednocześnie pierwszym rokiem opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek.

Stosownie do art. 7aa ust. 4 ustawy o CIT:

W zeznaniu, o którym mowa w art. 27 ust. 1, za rok podatkowy poprzedzający pierwszy rok opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek podatnik:

1)wykazuje przychody oraz koszty, o których mowa w ust. 2 pkt 1 i 2, oraz ustala podatek należny od dochodu stanowiącego różnicę między tymi przychodami a tymi kosztami według stawki, o której mowa w art. 19 ust. 1 pkt 1;

2)wykazuje dochód z przekształcenia, o którym mowa w ust. 2 pkt 3, oraz ustala podatek należny od tego dochodu według stawki, o której mowa w art. 19 ust. 1 pkt 1.

W myśl art. 7aa ust. 5 ustawy o CIT:

W przypadku, o którym mowa w:

1)ust. 4 pkt 1 - podatnik dokonuje zapłaty podatku należnego z końcem pierwszego miesiąca następującego po ostatnim roku opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek, jeżeli podatnik stosował to opodatkowanie krócej niż cztery lata podatkowe, przy czym w przypadku stosowania opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek w sposób nieprzerwany przez okres co najmniej czterech lat podatkowych zobowiązanie podatkowe wygasa w całości;

2)ust. 4 pkt 2 - podatnik dokonuje zapłaty podatku w całości w terminie wskazanym w art. 27 ust. 1 albo w częściach w okresie nie dłuższym niż 2 lata, licząc od końca pierwszego roku opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek, przy czym o sposobie przyjętego rozliczenia podatnik informuje w zeznaniu, o którym mowa w art. 27 ust. 1.

Zgodnie z art. 7aa ust. 6 ustawy o CIT:

Przez wartość podatkową składnika majątku, o której mowa w ust. 2 pkt 3, rozumie się wartość niezaliczoną uprzednio w jakiejkolwiek formie do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu art. 15 lub w rozumieniu art. 22 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1128, z późn. zm.), jaka zostałaby przyjęta przez podatnika za taki koszt, gdyby składnik ten został przez niego odpłatnie zbyty.

Stosownie do art. 7aa ust. 8 ustawy o CIT

Przepisy ust. 1-7 stosuje się odpowiednio do podatnika utworzonego z przekształcenia w spółkę przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną wykonującą we własnym imieniu działalność gospodarczą albo spółki niebędącej osobą prawną.

Z kolei zgodnie z art. 28n ust. 1 pkt 3 ww. ustawy

Podstawę opodatkowania ryczałtem stanowi dochód z tytułu zmiany wartości składników majątku osiągnięty w miesiącu, w którym nastąpiło łączenie, podział, przekształcenie podmiotów lub wniesienie wkładu niepieniężnego.

Z powołanych wyżej przepisów wynika, że podatnik, który wybrał opodatkowanie ryczałtem od dochodów spółek kapitałowych obowiązany jest dokonać tzw. korekty wstępnej.

W jej ramach powinien:

  • zaliczyć do przychodów podatkowych:
  • przychody dotychczas wyłącznie rachunkowe,
  • koszty dotychczas wyłącznie podatkowe,
  • zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów:
  • przychody dotychczas wyłącznie podatkowe,
  • koszty dotychczas wyłącznie rachunkowe.

Celem korekty wstępnej jest wyeliminowanie sytuacji, w której określony przychód zostanie rozliczony dla celów podatkowych dwukrotnie lub w ogóle nie zostanie uwzględniony w rozliczeniu podatkowym.

Jak wynika z Raportu „Estoński CIT dla Polski. Potencjał, model wdrożenia i oczekiwane efekty” (J. Sarnowski, A. Łożykowski, P. Domaszczyńska, Polski Instytut Ekonomiczny, Warszawa 2020) cyt. „W celu przejścia z ewidencji podatkowej na rachunkowość finansową konieczne jest rozliczenie różnic wynikających z innych zasad ustalania dochodu podatkowego i zysku rachunkowego, dotyczących np. amortyzacji, zasad potrącania odsetek od należności lub zobowiązań, odmiennych zasad rozliczania kosztów w czasie, odmiennych zasad ustalania kosztów w zakresie odpisów aktualizujących i rezerw, dopuszczalności rozliczenia w rachunkowości wartości godziwej i innych”.

Korekta powinna mieć zastosowanie do różnic przejściowych między wynikiem finansowym, a podatkowym podatnika.

Zwiększenie przychodów lub kosztów uzyskania przychodów nie będzie miało zatem zastosowania w sytuacji, gdy dana kategoria jest różnicą o charakterze trwałym, wynikającą z nieuznawania danej kategorii za przychód lub koszt na podstawie przepisów o rachunkowości - np. nie będą podlegały zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów - przychody wyłącznie podatkowe, np. z nieodpłatnych świadczeń.

Powyższe uwagi na temat korekty wstępnej zawiera również projekt Przewodnika do Ryczałtu od dochodów spółek kapitałowych z 8 grudnia 2020 r. (pkt 2.2) oraz Przewodnik do Ryczałtu od dochodów spółek z 23 grudnia 2021 r. (pkt 2.2), który dotyczy przepisów obowiązujących od 1 stycznia 2022 r.

Z przedstawionego opisu zdarzenia przyszłego wynika, że prowadzi Pan jednoosobową działalność gospodarczą, którą zamierza Pan przekształcić w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. W pierwszym roku po przekształceniu zamierza Pan wybrać opodatkowanie ryczałtem od dochodów spółek. Na dzień przekształcenia będzie Pan posiadał m.in. składniki majątku w postaci zakupionych celem dalszej odsprzedaży towarów handlowych wycenionych zgodnie z ustawą o rachunkowości w cenach nabycia według metody FIFO. Zgodnie z metodą FIFO w momencie sprzedaży wartość towaru obciąża koszty równie w cenie nabycia. W wyniku ww. przekształcenia nie dojdzie do przeszacowania wartości składników majątkowych, spółka będzie kontynuowała wycenę składników majątkowych oraz nie wystąpi nadwyżka wartości bilansowej poszczególnych składników majątku ponad ich wartość ustaloną do celów amortyzacji. Również nie wystąpi nadwyżka wartości poszczególnych składników majątku ustalonego dla wyniku finansowego netto zgodnie z przepisami o rachunkowości, na dzień przekształcenia, ponad ich wartość podatkową ustaloną na ten dzień.

Wskazać należy, że dochodem z przekształcenia, zgodnie z art. 7aa ust. 2 pkt 3 ustawy o CIT jest kwota odpowiadająca sumie nadwyżek wartości poszczególnych składników majątku, ustalonych dla wyniku finansowego netto zgodnie z przepisami o rachunkowości, na dzień przekształcenia, ponad ich wartość podatkową ustaloną na ten dzień (określanymi na dzień przekształcenia).

Wartość podatkową składnika majątku dla celów określenia dochodu z przekształcenia stanowi wartość, która uprzednio nie została ujęta jako koszt podatkowy, ale która stanowiłaby taki koszt w przypadku zbycia przez podatnika tego składnika majątku.

Odnosząc się do Pana wątpliwości należy wskazać, że nadwyżka wartości poszczególnych składników majątku, ustalona dla wyniku finansowego netto zgodnie z przepisami o rachunkowości, na dzień przekształcenia, ponad ich wartość podatkową ustaloną na ten dzień może wynikać z różnego kwalifikowania wydatków na nabycie składników majątkowych do kosztów na podstawie ustawy o CIT i kosztów na podstawie ustawy o rachunkowości.

Z treści przepisów regulujących dochód z przekształcenia nie wynika, że aby dochód taki powstał musi wystąpić przeszacowanie wartości składników majątku spółki przekształcanej. Gdyby zamiarem ustawodawcy było, żeby w przypadku kontynuacji wyceny składników majątkowych spółki przekształcanej przez spółkę przekształconą, dochód z przekształcenia nie powstał, norma art. 7aa ust. 2 pkt 3 przybrałaby z pewnością inne brzmienie.

Dochód z przekształcenia może wynikać zatem z różnego kwalifikowania wydatków na nabycie składników majątkowych do kosztów na podstawie ustawy o CIT i kosztów na podstawie ustawy o rachunkowości. Przyjęcie przez Wnioskodawcę majątku trwałego wg dotychczasowej wartości bilansowej i kontynuacja amortyzacji wg dotychczasowych zasad, nie musi w każdym przypadku oznaczać, że wartość dla celów podatkowych takich składników majątku nie będzie niższa niż wartość dla wyniku finansowego netto zgodnie z przepisami o rachunkowości.

Ponadto wskazany przez Pana przykład nr 7 z Przewodnika do Ryczałtu od dochodów spółek, dotyczy konkretnego stanu faktycznego. W opisie wskazano, że w związku z wdrożeniem restrukturyzacji w ramach grupy kapitałowej, w 2021 r. dochodzi do przekształcenia X Sp. z o.o. w Y S.A., w konsekwencji którego Y S.A. przejmie środki trwałe o wartości rynkowej zgodnie z wyceną przygotowaną na potrzeby przekształcenia przez rzeczoznawcę majątkowego. Powyższe środki trwałe w spółce przekształconej Y S.A. podlegają kontynuacji wyceny dla celów ustalenia kosztów i wyniku finansowego, tj. zapisie w księgach spółki podlega wartość początkowa i suma dokonanych już odpisów amortyzacyjnych przez spółkę przekształcaną. Przywołany przez Pana przykład nie zawiera informacji, z których wynikałoby że mogą wystąpić różnice w wartości składników na gruncie podatkowym i rachunkowym z innych powodów niż ich wycena na dzień przekształcenia przez rzeczoznawcę majątkowego.

W świetle powyższego w przypadku, w którym wartość towarów i produktów do dalszej odsprzedaży wyceniona zostanie na dzień sporządzenia bilansu na dzień przekształcenia zgodnie z ustawą o rachunkowości czyli według ceny nabycia, a wartość podatkowa tego składnika majątkowego czyli taka jaka obciążyłaby koszty w momencie ich sprzedaży jest równa cenie nabycia nie wystąpi dochód z przekształcenia, o którym mowa w art. 7aa ust. 2 pkt 3 ustawy o CIT.

Przesądza o tym fakt, że w wyniku przekształcenia jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę z o.o. spółka zamierza stosować taki sam jak dotychczas w jednoosobowej działalności gospodarczej sposób wyceny składników majątkowych (wystąpi kontynuacja wyceny składników majątkowych, co oznacza że nie dojdzie do przeszacowania wartości tych składników będącego podstawa do ustalenia dochodu z przekształcenia). W związku z przekształceniem nie wystąpi nadwyżka wartości bilansowej poszczególnych składników majątku ponad ich wartość ustaloną do celów amortyzacji. Również nie wystąpi nadwyżka wartości poszczególnych składników majątku, ustalonego dla wyniku finansowego netto zgodnie z przepisami o rachunkowości, na dzień przekształcenia, ponad ich wartość podatkową ustaloną na ten dzień.

Tym samym Pana stanowisko należało uznać za prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Pan przedstawił i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji indywidualnej.

Końcowo odnosząc się do powołanej przez Pana interpretacji indywidualnej wskazać należy, że dotyczy ona konkretnej indywidualnej sprawy podatnika w określonym stanie faktycznym i w tej sprawie rozstrzygnięcie w niej jest wiążące, zatem nie może przesądzać o niniejszym rozstrzygnięciu.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Pana w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

  • Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Aby interpretacja mogła pełnić funkcję ochronną: Pana sytuacja musi być zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego i musi się Pan zastosować do interpretacji.
  • Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

  • Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjny. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

  • w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
  • w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).