Temat interpretacji
W zakresie ustalenia, czy Spółka powinna zaliczyć pełną otrzymaną kwotę do przychodów podatkowych.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko nieprawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób prawnych jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
11 lipca 2023 r. wpłynął Państwa wniosek z 27 czerwca 2023 r., o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy m.in. podatku dochodowego od osób prawnych, w zakresie ustalenia, czy Spółka powinna zaliczyć pełną otrzymaną kwotę do przychodów podatkowych (pytanie oznaczone we wniosku nr 2).
Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem 22 września 2023 r., które wpłynęło do organu 26 września 2023 r.
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w X (dalej: „Spółka”, „Wnioskodawca”) jest spółką ze 100% udziałem Gminy i została powołana do realizacji zadań własnych Gminy.
Głównym zakresem działalności Spółki jest pobór, uzdatnianie i dostarczanie wody, odprowadzanie i oczyszczanie ścieków, wytwarzanie i dystrybucja ciepła do ogrzewania mieszkań.
Spółka prowadzi pełną księgowość, opodatkowana jest podatkiem dochodowym od osób prawnych oraz podatkiem od towarów i usług.
Spółka zawarła umowę prewencyjną z Towarzystwo Ubezpieczeń Spółka Akcyjna, która to w ramach prowadzenia działalności mającej na celu poprawę bezpieczeństwa w zakresie ochrony zdrowia pracowników poprzez zakup materiałów ochronnych i innych chroniących zdrowie pracowników, zobowiązuje się finansować zadanie prewencyjne polegające na:
- zakupie środków ochrony indywidualnej pracowników takich jak: rękawic, kombinezonów i hełmu ochronnego.
Spółka jest zobowiązana do rozliczenia sposobu wydatkowania otrzymanej od Towarzystwa Ubezpieczeniowego kwoty wskazanej w umowie. Otrzymana kwota w ramach zawartej umowy prewencyjnej została rozliczona z poniesionymi wcześniej wydatkami, dokumentującymi na podstawie faktur zakupowych VAT zakup w/w środków ochrony. Spółka od faktur zakupowych odliczyła VAT naliczony, kwotę netto natomiast zaliczyła do k.u.p. w momencie wydania w/w środków ochrony do użytkowania.
Spółka otrzymaną kwotę od Towarzystwa Ubezpieczeniowego w pełnej wysokości ujęła jako przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem od osób prawnych.
Pismem z 22 września 2023 r., będącym uzupełnieniem wniosku, Spółka wskazała, że:
Zawarta umowa prewencyjna z Towarzystwem Ubezpieczeniowym Spółka Akcyjna ma na celu ochronę zdrowia przed czynnikami niebezpiecznymi i szkodliwymi w procesie pracy pracowników. Przedmiotami ochrony pracy w tym ujęciu są zakupione w ramach w/w umowy środki ochrony indywidualnej takie jak: półmaski, kombinezony ochronne, rękawice, hełmy ochronne. Mają one za zadanie zabezpieczyć zdrowie pracownika przed szkodliwym oddziaływaniem środowiska pracy na terenie kotłowni, przed takimi zagrożeniami jak: zatrucie tlenkiem węgla, zapylenie, poparzenie termiczne itp.
Celem zawartej umowy jest podjęcie przez Sp. z o. o. zadań prewencyjnych tylko poprzez zakup materiałów ochronnych i innych środków chroniących zdrowie pracowników.
Pytanie (ostatecznie sformułowane w uzupełnieniu wniosku z 22 września 2023 r.)
Czy Spółka powinna zaliczyć pełną otrzymaną kwotę do przychodów podatkowych? (pytanie oznaczone we wniosku nr 2)
Państwa stanowisko w sprawie (ostatecznie sformułowane w uzupełnieniu wniosku z 22 września 2023 r.)
Zdaniem Wnioskodawcy, otrzymane środki będą natomiast generowały w Spółce przychód podatkowy w rozumieniu art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2019 r. poz. 865 ze zm.) - dalej u.p.d.o.p., w dacie otrzymania w wysokości otrzymanej kwoty.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest nieprawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Na wstępie wskazać należy, że pytanie nr 2 przedstawione przez Państwa we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej, wyznacza zakres przedmiotowy tego wniosku. W związku z powyższym, tutejszy Organ informuje, że wydana interpretacja w zakresie pytania oznaczonego we wniosku nr 2, dotyczy tylko Państwa sprawy będącej przedmiotem zapytania. Zatem, inne kwestie (moment zaliczenia do przychodów otrzymanych środków) wynikające z opisu sprawy i własnego stanowiska, nie objęte pytaniem, nie zostały rozpatrzone w niniejszej interpretacji.
Zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz.U. z 2022 r. poz. 2587 ze zm., dalej: „updop”):
przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym jest dochód stanowiący sumę dochodu osiągniętego z zysków kapitałowych oraz dochodu osiągniętego z innych źródeł przychodów. W przypadkach, o których mowa w art. 21, art. 22 i art. 24b, przedmiotem opodatkowania jest przychód.
W myśl art. 7 ust. 2 updop:
dochodem ze źródła przychodów, z zastrzeżeniem art. 11c, art. 11i, art. 24a, art. 24b, art. 24ca art. 24d i art. 24f, jest nadwyżka sumy przychodów uzyskanych z tego źródła przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym. Jeżeli koszty uzyskania przychodów przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą ze źródła przychodów.
Sposób ujęcia przedmiotu opodatkowania w podatku dochodowym od osób prawnych nie jest przypadkowy i pozwala na wyprowadzenie wniosku o objęciu zakresem ustawy wszystkich zdarzeń, z którymi wiąże się dla podatnika konkretna korzyść o wymiarze finansowym powodująca zwiększenie aktywów lub zmniejszenie pasywów. Wystąpienie każdego zdarzenia powodującego wymierną korzyść po stronie podatnika skutkuje obowiązkiem opodatkowania osiągniętej nadwyżki ponad koszty jej uzyskania przez podatnika. Nie jest przy tym istotne źródło korzyści, chodzi bowiem o każdy przypadek powodujący wzrost wartości majątku lub zmniejszenie zobowiązań ciążących na podatniku. Przyjęte rozwiązanie legislacyjne pozwala na stosowanie przepisów ustawy niezależnie od specyfiki podmiotów podlegających opodatkowaniu, zmieniających się okoliczności i rzeczywistości gospodarczej, jak również ewolucji różnego rodzaju instrumentów wykorzystywanych w obrocie gospodarczym.
Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych nie zawiera legalnej definicji przychodu. Zwrócić należy uwagę, że katalog przychodów wymienionych w ustawie ma charakter otwarty i jedynie przykładowy. Ustawodawca nie wprowadził do ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych ogólnej definicji przychodu.
W art. 12 ust. 1 updop, wskazane zostały jedynie przykładowe przysporzenia zaliczane do tej kategorii.
W myśl art. 12 ust. 1 pkt 1 updop:
Przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 14, są w szczególności otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe.
Należy zaznaczyć, że o zaliczeniu danego przysporzenia majątkowego do przychodów danej osoby prawnej decyduje jego definitywny charakter w tym sensie, że w sposób ostateczny faktycznie powiększa ono aktywa tej osoby prawnej.
Przychodem są zatem wszelkie przysporzenia majątkowe o charakterze trwałym, bezzwrotnym, definitywnym, których rzeczywiste otrzymanie powoduje obowiązek zapłaty podatku dochodowego.
W świetle ww. przepisu, otrzymane w sposób definitywny środki pieniężne stanowią, co do zasady, przychód dla celów podatku dochodowego od osób prawnych.
Pojęcie przychodu podatkowego, z którego dochód podlega opodatkowaniu, określa art. 12 ust. 1 updop. Przepisy tego artykułu nie określają ścisłej definicji przychodów, zawierają jedynie wykaz zdarzeń, które zostały uznane przez ustawodawcę za przychody w rozumieniu ustawy, przy czym wymienione w ww. przepisie ustawy rodzaje przychodów poprzedzone zostały wyrazem „w szczególności”, co oznacza, że katalog tam zawarty nie jest katalogiem zamkniętym.
Należy zaznaczyć, że przychodem są wszelkie przysporzenia majątkowe o charakterze trwałym, bezzwrotnym, definitywnym, których rzeczywiste otrzymanie powoduje obowiązek zapłaty podatku dochodowego.
Na podstawie powołanego art. 12 ust. 1 updop, można stwierdzić, że podatek dochodowy od osób prawnych obejmuje swoim zakresem wszelkie wpływy majątkowe, powstałe przy prowadzeniu działalności gospodarczej, a także otrzymane z innych tytułów. Jednocześnie stwierdzić należy, że podatek dochodowy od osób prawnych posiada cechy podatku powszechnego, tj. podatku, który jest ciężarem publicznoprawnym od przyrostu majątkowego (dochodu), a zatem przychodem – jako źródłem dochodu – jest tylko ta wartość, która wchodząc do majątku podatnika może powiększyć jego aktywa.
W związku z powyższym należy stwierdzić, że co do zasady przychodem jest każda wartość wchodząca do majątku podatnika, powiększająca jego aktywa, mająca definitywny charakter, którą może on rozporządzać jak własną.
Przy czym, zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 9 i 10 updop:
do przychodów nie zalicza się:
9) należnego podatku od towarów i usług,
10) zwróconej, na podstawie odrębnych przepisów, różnicy podatku od towarów i usług.
Odnosząc przedstawione przepisy na grunt rozpatrywanej sprawy należy wskazać na rozstrzygnięcie w zakresie podatku od towarów i usług dot. pytania nr 1, zawarte w interpretacji indywidualnej znak: 0111-KDIB3-1.4012.516.2023.3.KO z 23 października 2023 r., zgodnie z którym dofinansowanie wypłacone przez Towarzystwo Ubezpieczeniowe w rzeczywistości stanowi wynagrodzenie za usługę w rozumieniu art. 8 ust. 1 ustawy, świadczoną przez Państwa na jego rzecz, która na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Zatem, w przedmiotowej sprawie podstawą opodatkowania dla Państwa jest wszystko co stanowi zapłatę, którą otrzymują Państwo od Towarzystwa Ubezpieczeniowego jako dofinansowanie przeznaczone na sfinansowanie zakupu materiałów ochronnych i innych środków chroniących zdrowie pracowników, tj. kwota otrzymana od Towarzystwa Ubezpieczeniowego, pomniejszona o kwotę podatku należnego.
Przenosząc powyższe rozstrzygnięcie na grunt rozpatrywanej sprawy w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych wskazać należy, że przychód stanowi wartość netto (czyli bez VAT).
Skoro, co do zasady, podatek od towarów i usług w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych nie może być uznany w znaczeniu podatkowym za przychód, to Spółka nie może zaliczyć pełnej otrzymanej kwoty do przychodów podatkowych.
Wobec powyższego należy stwierdzić, że otrzymana przez Państw kwota od Towarzystwa Ubezpieczeniowego tytułem zawartej umowy prewencyjnej, będzie stanowić przychód podatkowy w rozumieniu art. 12 ust. 1 pkt 1 updop, z wyłączeniem podatku od towarów i usług, tj. w wartości netto.
Tym samym, Państwa stanowisko należy uznać za nieprawidłowe.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.
Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.
- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1) z zastosowaniem art. 119a;
2) w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3) z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA).
Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).