Czy przedstawione w opisie sprawy wydatki na organizacje szkoleń dla Współpracowników będą stanowić dla Spółki koszty uzyskania przychodów w rozumieni... - Interpretacja - 0111-KDIB1-2.4010.362.2023.2.END

shutterstock
Interpretacja indywidualna z dnia 10 października 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-2.4010.362.2023.2.END

Temat interpretacji

Czy przedstawione w opisie sprawy wydatki na organizacje szkoleń dla Współpracowników będą stanowić dla Spółki koszty uzyskania przychodów w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy o CIT

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

24 lipca 2023 r. wpłynął Państwa wniosek z 19 lipca 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy ustalenia, czy przedstawione w opisie sprawy wydatki na organizacje szkoleń dla Współpracowników będą stanowić dla Spółki koszty uzyskania przychodów w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Uzupełnili go Państwo pismem z 25 lipca 2023 r. (wpływ 28 lipca 2023 r.), a także – w odpowiedzi na wezwanie - pismem z 3 października 2023 r. (wpływ 10 października 2023 r.).

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

(…) Prosta Spółka Akcyjna (dalej: Wnioskodawca lub Spółka) jest polskim rezydentem podatkowym, podmiotem działającym w branży(…). Spółka jest czynnym podatnikiem VAT.

Spółka specjalizuje się w (…). Wspomaga klientów zewnętrznych w (…).

Oferta Spółki obejmuje również (…).

Ze względu na złożony charakter świadczonych usług Spółka prowadzi działalność korzystając zarówno z pracy pracowników (osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę) jak i z pracy podwykonawców - osób fizycznych wykonujących ją na podstawie umowy współpracy, tzw. b2b (dalej: Współpracownicy).

Współpracownicy prowadzą własną działalność gospodarczą, są jednak stałym elementem całego zespołu Spółki, uczestnicząc w pracach i projektach przez nią realizowanych na podobnej zasadzie jak Pracownicy. Jednocześnie, Współpracownicy nie stanowią klientów Spółki.

Spółka współpracuje ze Współpracownikami na podstawie stałej umowy o świadczenie usług, która określa zasady współpracy. W wielu przypadkach zakres danego projektu, w ramach którego Pracownicy/Współpracownicy realizują swoje zadania/świadczą usługi na rzecz Spółki, wymaga specjalistycznej wiedzy związanej z konkretnym projektem.

W celu zapewnienia jak najwyższych standardów świadczonych usług Spółka będzie zapewniać Współpracownikom odpowiednie szkolenia specjalistyczne (dalej: Szkolenia), które będzie można podzielić na następujące typy:

1)  szkolenia bezpośrednio związane z trwającym (mającym się rozpocząć) projektem, w ramach którego realizowane będą usługi;

Szkolenia będą o następującej tematyce:

-  szkolenia z (…)

Przykładowo, na chwilę obecną Spółka może wymienić następujące szkolenia, które były/będą wykorzystane w pracy przy konkretnym kliencie/projekcie:

-  (…);

Projekty stanowią podstawową działalność Spółki i polegają głównie na:

-  (…);

Współpracownicy realizują te projekty, podejmują czynności właściwe dla projektu (…).

Co do zasady Spółka nie planuje aby Szkolenia wiązały się z wypoczynkiem i atrakcjami turystycznymi. Co do zasady zatem w związku z danym szkoleniem nie będzie zapewniony wypoczynek/atrakcje. Spółka nie wyklucza że może się w przyszłości zdarzyć takie szkolenie, jednak będzie miało charakter wyjątku.

W szkoleniu - mogą brać udział wszyscy bądź tylko wybrani. W tym drugim przypadku Spółka w porozumieniu ze Współpracownikami ustala odpowiednią osobę biorącą udział w danym szkoleniu, która np. może być leaderem projektu. Spółka umożliwia udział w Szkoleniu poprzez pokrycie kosztów danego szkolenia (ewentualnie zwrot kosztów danego szkolenia jeśli współpracownik sam je wcześniej opłacił). Podwykonawcy co do zasady nie są akcjonariuszami Spółki. Może zdarzyć się sytuacja w której w danym szkoleniu weźmie udział akcjonariusz Spółki, jednak co do zasady chodzi o szkolenia dla Współpracowników nie będących akcjonariuszami.

Szkolenia, podnoszą umiejętności Współpracowników i w tym sensie wpływają na realizację danego projektu - Współpracownicy są w stanie go zrealizować/zrealizować go lepiej gdyż pozyskają potrzebne im do realizacji umiejętności. Realizacja projektu co do zasady nie byłaby niemożliwa ale mogłaby być utrudniona.

Przykładowo, (…) był/będzie przydatny w zarządzaniu projektami u klienta, zrozumieniu w większym stopniu specyfiki działania (…).

2)  szkolenia specjalistyczne, niezwiązane w momencie ich odbywania z konkretnym projektem, jednakże Spółka przewiduje, że odbyte szkolenie może zostać wykorzystane przez Współpracownika przy świadczeniu usług w kolejnych projektach;

Szkolenia będą o następującej tematyce:

(…);

Szkolenia te są niezwiązane w momencie ich odbywania z konkretnym projektem, jednakże Spółka przewiduje, że odbyte szkolenie może zostać wykorzystane przez Współpracownika przy świadczeniu usług w kolejnych projektach.

Spółka na ten moment może wskazać, iż ich wykorzystanie nastąpi w projektach będących przedmiotem działalności Spółki, czyli projektach polegających na:

-  (…);

Spółka może wskazać na przykładowe odbyte szkolenia w ramach tego typu szkoleń:

-  (…);

Szkolenia podnoszą umiejętności Współpracowników i w tym sensie wpływają na realizację przyszłych projektów - Współpracownicy są w stanie je zrealizować/zrealizować lepiej gdyż pozyskają potrzebne im do realizacji umiejętności.

3)  szkolenia, których tematyka nie jest/nie będzie związana bezpośrednio z konkretnymi projektami realizowanymi przez Spółkę, ale może mieć wpływ na ogólny rozwój kompetencji danego Współpracownika pożądanych (często niezbędnych) we współpracy ze Spółką.

W ramach tej grupy będą przeprowadzane kursy językowe, szkolenia z umiejętności miękkich.

Spółka wskazuje, że zwiększanie umiejętności Współpracowników przyczynia się do skuteczniejszej realizacji projektów, które stanowią źródło przychodów Spółki.

W przypadku Szkoleń typu 3 związek ten nie jest tak bezpośredni jak w przypadku szkoleń typu 1 i 2, jednak związek ten bez wątpienia istnieje gdyż zdobyte umiejętności będą przydatne w pracy z klientem (np. nauka języka będzie wspomagać komunikację z klientem zagranicznym).

Spółka wskazuje przy tym, iż nie chodzi o jedno konkretne szkolenie ale o różne szkolenia należące do typu szkoleń opisanych powyżej. Wniosek dotyczy Szkoleń które odbędą się w przyszłości. Z tego względu Spółka nie jest w stanie wskazać wszystkich Szkoleń i projektów w których będą wykorzystywane te Szkolenia.

Jako przykłady typów Szkoleń można wskazać:

(…)

Szkolenia nie będą stanowić dla Współpracowników elementu należnego im wynagrodzenia za współpracę (w umowach z we Współpracownikami nie ma wskazanego obowiązku finansowania im Szkoleń przez Spółkę). Szkolenia są potrzebne dla prawidłowego wykonywania pracy i realizacji zlecenia dla Spółki (klienta Spółki).

Fakt poniesienia przez Wnioskodawcę wydatków z ww. tytułu nie ma wpływu na wysokość wynagrodzenia wypłacanego Współpracownikom z którymi Spółka współpracuje na podstawie umowy o współpracy - Współpracownicy otrzymują wynagrodzenie ustalone w umowie. Fakt uczestnictwa w Szkoleniach nie zmienia wysokości tego wynagrodzenia.

Spółka w związku z realizacją Szkoleń będzie ponosić koszty zakupu Szkoleń od organizatorów Szkolenia (otrzymuje faktury za dane Szkolenie). Spółka może niekiedy także otrzymywać faktury związane z dojazdem i noclegiem danego Współpracownika w związku z uczestnictwem w danym Szkoleniu (np. gdy Szkolenie jest wyjazdowe i Spółka ustaliła ze Współpracownikiem że pokrywa całkowite koszty uczestnictwa w Szkoleniu).

Szkolenia będą prowadzone przez firmy zewnętrzne. Szkolenia mogą być jednodniowe lub kilkudniowe. Mogą się odbywać w siedzibie Wnioskodawcy, poza siedzibą, w miejscowości lub poza miejscowością, w której jest prowadzona działalność. Sytuacje mogą być różne. Niektóre Szkolenia mogą mieć charakter wyjazdowy, w czasie tego typu szkoleń wyjazdowych może zdarzyć się sytuacja gdy będzie zorganizowana dodatkowa aktywność dla uczestników. Niemniej nie będą to częste sytuacje. Co do zasady szkolenia skupiały się/będą skupiać się na kwestiach merytorycznych, bez elementu dodatkowych atrakcji.

W uzupełnieniu wniosku wskazali Państwo, że:

-    Spółka nie planuje, aby szkolenia wiązały się z wypoczynkiem i atrakcjami turystycznymi. W związku z danym szkoleniem nie będzie zapewniony wypoczynek/atrakcje;

-    Akcjonariusze nie będą brać udziału w przedmiotowych szkoleniach;

-    Współpracownicy nie finansują kosztów szkolenia we własnym zakresie, ponieważ to Spółce zależy, żeby Współpracownik brał udział w danym szkoleniu, gdyż umiejętności przez niego pozyskane mają być z założenia wykorzystane w pracy dla Spółki;

-    Finansowanie szkolenia nie wiąże się z koniecznością spełnienia określonych warunków przez podwykonawców, a w razie ich niespełnienia do zwrotu poniesionych kosztów szkolenia.

Pytanie

Czy w przedstawionym zdarzeniu przyszłym w świetle art. 15 ust. 1 ustawy CIT koszty Szkoleń typu 1, 2, 3 będą stanowić dla Spółki koszty uzyskania przychodów?

Państwa stanowisko w sprawie

Zdaniem Wnioskodawcy, w przedstawionym zdarzeniu przyszłym koszty Szkoleń typu 1, 2, 3 będą stanowić dla Spółki koszty uzyskania przychodów.

W pierwszej kolejności należy zauważyć, iż zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy CIT, kosztem uzyskania przychodu są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów ze źródła przychodów lub w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

Treść przywołanej regulacji implikuje wniosek, iż dla możliwości zaliczenia danego wydatku do kosztów podatkowych na gruncie ustawy CIT konieczne jest spełnienie następujących przesłanek:

1)istnienie związku przyczynowo-skutkowego pomiędzy wydatkiem a osiągnięciem przychodu, zachowaniem lub zabezpieczeniem jego źródła;

2)właściwe udokumentowanie wydatku;

3)wydatek nie został wymieniony w art. 16 ust. 1 ustawy CIT jako wydatek niestanowiący kosztów uzyskania przychodów;

4)wydatek został poniesiony przez podatnika i ma charakter definitywny.

W kontekście powyższego należy wskazać, że przy określaniu czy dany wydatek może być uznany za koszt istotna jest jego celowość tzn. konieczne jest, aby jego poniesienie było ukierunkowane na osiągnięcie przychodu, zachowanie albo zabezpieczenie jego źródła. Drugorzędne znaczenie ma przy tym fakt, czy wydatek ostatecznie doprowadzi do powstania przychodu - ustawodawca formułując powyższą regulację położył nacisk na możliwość przypisania działaniom podatnika przymiotu celowości i zasadności, poprzez przyjęcie, iż przychód na którego osiągnięcie (zachowanie, zabezpieczenie) ukierunkowane są te działania ma jedynie potencjalny charakter. Ponadto, powszechnie akceptowany jest pogląd, iż nie jest konieczne, aby poniesiony wydatek można było powiązać z określonym przychodem w sposób bezpośredni - istnieją wydatki, które jako koszty ponoszone na działalność ogólną danego podmiotu przyczyniają się do powstania, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów w sposób pośredni.

Istnienie związku przyczynowo-skutkowego jest kluczowym elementem dla możliwości rozpoznania kosztu podatkowego u danego podatnika. Zdaniem Spółki wydatek na Szkolenia we wszystkich wariantach można uznać za celowy, racjonalny i związany z osiągnięciem, zachowaniem i zabezpieczeniem źródła przychodów.

Słownik Języka Polskiego wskazuje, że przez pojęcie „osiągnąć” należy rozumieć „uzyskać coś”, przez „zachować” zaś należy rozumieć „dochować coś w stanie niezmienionym, nienaruszonym, utrzymać”. Termin „zabezpieczyć” oznacza z kolei „uczynić bezpiecznym, dać ochronę, ochronić”. Przyjmuje się, iż koszty związane z osiągnięciem przychodu oznaczają koszty związane (chociażby potencjalne) z jego wygenerowaniem. Koszty związane z zachowaniem źródła przychodów oznaczają z kolei wydatki poniesione, aby przychody z danego źródła występowały w stanie nienaruszonym (niezmienionym) oraz aby źródło to w dalszym ciągu istniało. Koszty związane z zabezpieczeniem źródła przychodów określane są zaś jako koszty, które podatnik poniósł w związku z ochroną istniejącego źródła przychodów, tak aby zapewnić mu bezpieczne funkcjonowanie.

W kontekście powyższego należy uznać, iż celem ponoszenia przez Spółkę opisanych we wniosku wydatków było osiągnięcie przychodów i zachowanie lub zabezpieczenie ich źródła - ale nadto był to cel jedyny. Wydatki na Szkolenia mają zwiększać kompetencje Współpracowników, zarówno w zakresie umiejętności twardych jak i miękkich. Przy czym w ocenie Spółki to czy dane szkolenie będzie rozbudowywać umiejętności miękkie czy twarde nie ma większego znaczenia. W realiach obrotu gospodarczego umiejętności twarde są oczywiście podstawą do świadczenia wysokiej jakości usług, niemniej jednak tak samo istotne (…) są umiejętności miękkie, które pozwalają na skuteczną komunikację zarówno z klientem jak i z osobami z zespołu itp., a także wszelkie elementy podtrzymujące na wysokim poziomie motywację i zaangażowanie w środowisku pracy.

W aspekcie zwiększania kompetencji Współpracowników wydatki na Szkolenia każdego typu to wydatki poniesione na zagwarantowanie ciągłości funkcjonowania działalności gospodarczej, tak aby źródło to przynosiło przychody w przyszłości.

W ocenie Spółki można zatem bez wątpienia wskazać na, istnienie związku

przyczynowo-skutkowego między wydatkami na Szkolenia typu zarówno 1 jak i typu 2 i 3 a przychodem Spółki. Szkolenia pozwalają na:

1)  podnoszenie kwalifikacji, wiedzy i kompetencji Współpracowników;

2)  mają pozytywny wpływ na ich zaangażowanie i motywację w świadczeniu usług na rzecz Spółki oraz na budowę/umacnianie pozycji rynkowej Spółki (poprzez zwiększenie jakości świadczonych usług, poprawę wydajności i organizacji pracy, dysponowaniem wyszkolonym zespołem posiadającym odpowiednie kompetencje do realizacji swoich zadań). Poprzez budowanie więzi z danym podmiotem, Szkolenia mają także wpływ na zachowanie i zabezpieczenie źródła przychodów - posiadanie kompetentnego zespołu pracowników/współpracowników jest kluczowe dla sprawnego działania każdego przedsiębiorcy. To ich praca bowiem i jej efekty pozwalają de facto na funkcjonowanie tego podmiotu i prowadzenie przez niego działalności gospodarczej;

3)  szkolenia stanowią, obok wynagrodzenia, także czynnik który może wpływać na decyzję danego Współpracownika o kontynuowaniu współpracy z danym podmiotem. M.in. zapewnienie dostępu do szkoleń może więc mieć wpływ na możliwość zawarcia/kontynuowania współpracy z najlepszymi specjalistami w danej dziedzinie.

Podsumowując, Szkolenia i związana z nimi budowa kompetencji Współpracowników zdecydowanie ma wpływ na zwiększenie przychodów Spółki gdyż ma przełożenie na całokształt jej funkcjonowania oraz jakości świadczonych usług.

Dodatkowo, wydatki na Szkolenia nie mieszczą się w żadnym z ograniczeń zaliczania danego wydatku do kosztów podatkowych, wskazanych w art. 16 ustawy CIT.

Zasadnie zatem będzie zaliczanie do kosztów podatkowych wydatków poniesionych na Szkolenia.

Pogląd, zgodnie z którym wydatki na szkolenia dla współpracowników mogą stanowić koszty uzyskania przychodu wyrażono m.in. w interpretacji Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 30 sierpnia 2018 r., nr 0114-KDIP2-1.4010.287.2018.1KS, zgodnie z którą:

Odnosząc się do pierwszych z wymienionych wydatków tj. wydatków na szkolenia i konferencje należy wskazać, że uczestnictwo współpracowników Wnioskodawcy w szkoleniach i konferencjach ma na celu podniesienie poziomu wiedzy i kwalifikacji kadry, a także zaangażowania i motywacji w świadczeniu usług na rzecz Wnioskodawcy, co w konsekwencji skutkuje umocnieniem pozycji rynkowej Spółki, poprzez zwiększenie jakości obsługi klientów, poprawę wydajności i organizacji pracy. Powyższe niewątpliwie wpływa na poziom oferowanych przez Wnioskodawcę usług, a tym samym ma pozytywny wpływ na przychody Spółki.

(...) Powyższe działania Wnioskodawcy niewątpliwie związane są z prowadzoną działalnością gospodarczą i ukierunkowane na maksymalizację osiąganych przychodów.

W tym miejscu należy wskazać, że w opisanym stanie faktycznym nie znajdzie zastosowana przywołany wyżej przepis art. 16 ust. 1 pkt 28 u.p.d.o.p. Jak podaje Wnioskodawca, wydatki będące przedmiotem analizy, ponoszone są przez Wnioskodawcę w ramach zawartych kontraktów, tylko na czas trwania kontraktu i skalkulowane w wynagrodzeniu współpracowników, co wyklucza zakwalifikowanie ich jako wydatki o charakterze reprezentacyjnym.

Podsumowując, wydatki, ponoszone przez Wnioskodawcę zarówno na organizację szkoleń/konferencji współpracowników, jak i na pakiet benefitów dla współpracowników mają związek z prowadzoną działalnością gospodarczą, wynikają z zawartych kontraktów ze współpracownikami, zostały skalkulowane w wynagrodzeniu za usługi współpracowników, a przede wszystkim są skierowane na zwiększenie uzyskiwanych przychodów.

Tożsamy pogląd wyrażono m.in. w interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 30 lipca 2015 r., nr IBPB-1-3/4510-67/15/IZ, która dotyczyła pracowników i współpracowników:

Przechodząc do zbadania istnienia związku przyczynowego, jaki winien zachodzić pomiędzy wydatkiem a przychodem podatkowym, należy zauważyć, że wydatki związane z organizacją szkoleń, które Spółka poniesie m.in. na wynajem pokoi hotelowych dla handlowców, zakup usług gastronomicznych (wyżywienie, napoje, catering), koszty materiałów szkoleniowych oraz wieczorny posiłek zostaną poniesione – jak wskazała Spółka - w celu zwiększenia motywacji pracowników oraz zwiększenia efektywności pracy zespołów, a także podniesienia kwalifikacji osób uczestniczących w szkoleniach, co w dalszej perspektywie może przyczyniać się do poprawy atmosfery pracy i w konsekwencji do zwiększenia wydajności i efektywności pracy z przełożeniem na uzyskiwane przez Spółkę przychody.

Podobne stanowisko wyraził także WSA w Poznaniu w wyroku z 3 czerwca 2022 r., sygn. I SA/Po 974/21, w którym wskazał:

(...) w kontekście okoliczności przedstawionych we wniosku, podstawą wykluczenia z kosztów uzyskania przychodów skarżącej wydatków ponoszonych na organizację szkoleń współpracowników skarżącej, nie może być zakwalifikowanie ich jako kosztów na reprezentację. Poniesione przez spółkę wydatki nie są bowiem wydatkami reprezentacyjnymi, o których mowa w art. 16 ust. 1 pkt 28 u.p.d.o.p. Wydatków tych w żaden sposób me można zestawić z przykładowo wymienionymi wydatkami reprezentacyjnymi we wskazanym przepisie. Ich podstawowym celem nie jest też budowanie wizerunku firmy, a zdobywanie wiedzy i współpraca w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej zgodnie z zasadami społecznej odpowiedzialności biznesu. Nawet jeśli powstałby jakikolwiek pośredni wpływ tej współpracy na budowanie wizerunku firmy, nie stanowi o kwalifikacji tych wydatków do kosztów reprezentacji w rozumieniu art. 16 ust. 1 pkt 28 u.p.d.o.p.

Podsumowując, w przedstawionym zdarzeniu przyszłym koszty Szkoleń typu 1, 2, 3 będą stanowić dla Wnioskodawcy koszty uzyskania przychodów.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2587 ze zm., dalej: „updop”):

Kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów ze źródła przychodów lub w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

Definicja kosztów uzyskania przychodów sformułowana przez ustawodawcę ma charakter ogólny. Z tego względu, każdorazowy wydatek poniesiony przez podatnika powinien podlegać indywidualnej ocenie w celu dokonania jego kwalifikacji prawnej. Wyjątkiem jest jedynie sytuacja, gdy ustawa wyraźnie wskazuje jego przynależność do kategorii kosztów uzyskania przychodów lub wyłącza możliwość zaliczenia go do tego rodzaju kosztów. W pozostałych przypadkach należy natomiast zbadać istnienie związku pomiędzy poniesionym kosztem a powstaniem przychodu lub zabezpieczeniem źródła uzyskiwania przychodów. Kosztem uzyskania przychodów będą przy tym zarówno wydatki, których poniesienie bezpośrednio przekłada się na uzyskanie konkretnych przychodów, jak i te, których nie można w taki sposób przypisać do określonych przychodów, ale są racjonalnie uzasadnione jako prowadzące do ich osiągnięcia.

Koszty ponoszone przez podatnika należy zatem ocenić pod kątem ich celowości, a więc dążenia do uzyskania przychodów. Aby określony wydatek można było uznać za koszt uzyskania przychodu, między tym wydatkiem, a osiągnięciem przychodu musi zachodzić związek przyczynowy tego typu, że poniesienie wydatku ma wpływ na powstanie lub zwiększenie tego przychodu.

W tym miejscu należy podkreślić, że to obowiązkiem podatnika, jako odnoszącego ewentualną korzyść z faktu zaliczenia określonych wydatków w poczet kosztów uzyskania przychodów, jest wykazanie, w oparciu o zgromadzone dowody, związku pomiędzy poniesieniem kosztu a uzyskaniem przychodu (w tym zachowaniem albo zabezpieczeniem źródła przychodów), zgodnie z dyspozycją powołanego art. 15 ust. 1 updop.

Przy ustalaniu kosztów uzyskania przychodów każdy wydatek - poza wyraźnie wskazanymi w art. 16 ust. 1 ustawy - wymaga indywidualnej oceny pod kątem bezpośredniego lub pośredniego związku z przychodem i racjonalnością działania dla osiągnięcia tego przychodu. Kosztami uzyskania przychodów będą zatem wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, jeżeli są one racjonalnie uzasadnione, a każdy wydatek powinien być oceniany przede wszystkim z tego punktu widzenia. Wszystkie racjonalnie i gospodarczo uzasadnione koszty pozwalają na normalne funkcjonowanie przedsiębiorstwa, a w sensie podatkowym zabezpieczają źródło przychodów.

W świetle powyższego, aby wydatek poniesiony przez podatnika stanowił dla niego koszt uzyskania przychodu, muszą być spełnione następujące warunki:

-    został poniesiony przez podatnika, tj. w ostatecznym rozrachunku musi on zostać pokryty z zasobów majątkowych podatnika (nie stanowią kosztu uzyskania przychodu podatnika wydatki, które zostały poniesione na działalność podatnika przez osoby inne niż podatnik),

-    jest definitywny (rzeczywisty), tj. wartość poniesionego wydatku nie została podatnikowi w jakikolwiek sposób zwrócona,

-    pozostaje w związku z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą,

-    poniesiony został w celu uzyskania, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętych przychodów,

-    został właściwie udokumentowany,

-    nie może znajdować się w grupie wydatków, których zgodnie z art. 16 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów.

Powyższe oznacza, że wszystkie poniesione wydatki, po wyłączeniu enumeratywnie wymienionych w przywołanym art. 16 ust. 1 updop, mogą stanowić koszt uzyskania przychodów, o ile pozostają w związku przyczynowo–skutkowym z osiągniętymi przychodami, w tym służą zachowaniu albo zabezpieczeniu funkcjonowania źródła przychodów.

Art. 16 ust. 1 ustawy o CIT, zawiera enumeratywną listę wyłączeń z kosztów uzyskania przychodów, co oznacza, że każdy koszt dający się zakwalifikować do którejkolwiek z pozycji wymienionej na tej liście nie będzie mógł być zaliczony do kosztów uzyskania przychodów, nawet jeśli był poniesiony w celu osiągnięcia przychodów.

Jednocześnie podkreślić należy, że nieujęcie danego wydatku w katalogu kosztów niepotrącalnych, wymienionych w art. 16 ust. 1 ustawy o CIT, nie oznacza automatycznie, że inne koszty w nim niewymienione, tymi kosztami mogą być. W takim przypadku należy bowiem badać, czy dany koszt poniesiony został w celu uzyskania przychodu (zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodu).

Zgodnie bowiem z cytowanym powyżej art. 16 ust. 1 pkt 28 ustawy o CIT:

Nie uważa się za koszty uzyskania przychodów kosztów reprezentacji, w szczególności poniesionych na usługi gastronomiczne, zakup żywności oraz napojów, w tym alkoholowych.

Nadmienić należy, że za koszty reprezentacji uważa się wydatki ponoszone na budowanie określonego wizerunku Spółki w oczach jej potencjalnych lub obecnych kontrahentów. Celem przeprowadzania Szkoleń – jak wskazuje Wnioskodawca – jest podnoszenie umiejętności Współpracowników. Szkolenia mają wpływać na lepszą realizację powierzanych im projektów. Są one potrzebne dla prawidłowego wykonywania pracy i realizacji zleceń dla klientów Spółki. Podnoszenie kompetencji Współpracowników służyć ma zagwarantowaniu ciągłości funkcjonowania działalności gospodarczej, tak aby źródło to przynosiło przychody w przyszłości.

Wskazać należy, że uznanie danego wydatku za koszt uzyskania przychodów jest możliwe tylko wtedy, gdy z prawidłowo i rzetelnie udokumentowanych zdarzeń wynika ponad wszelką wątpliwość, że jest to wydatek celowy i racjonalnie uzasadniony. Zatem to podatnik zobowiązany jest wykazać nie tylko fakt poniesienia danego wydatku, ale także jego celowość i racjonalność.

Podatnik, zaliczając dany wydatek do kosztów uzyskania przychodów, winien więc wykazać jego związek z prowadzoną działalnością gospodarczą oraz to, że poniesienie wydatku ma lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętego przychodu lub że wydatek ten jest związany z konkretnym przedsięwzięciem gospodarczym. W tym celu każdorazowo wymagana jest ocena istnienia związku przyczynowego pomiędzy poniesieniem kosztu a powstaniem przychodów lub realną szansą powstania przychodów podatkowych, bądź też zachowaniem albo zabezpieczeniem źródła ich uzyskiwania.

Właściwa i zgodna z treścią ustawowej regulacji kwalifikacja kosztów uzyskania przychodów powinna brać pod uwagę:

-  przeznaczenie wydatku (jego celowość, zasadność dla funkcjonowania podmiotu)

oraz

-  potencjalną możliwość (analizowaną w dacie poniesienia wydatku na podstawie obiektywnych przesłanek) przyczynienia się danego wydatku do osiągnięcia przychodu.

W tym miejscu należy zauważyć, że ustawodawca nie definiuje, co należy rozumieć pod pojęciami: „w celu” osiągnięcia przychodu, jak i „zachowanie” lub „zabezpieczenie” źródła przychodów.

Zgodnie z definicjami zawartymi w Słowniku języka polskiego PWN, pojęcie:

-    „celowość” oznacza: „przydatność do jakichś potrzeb”, „świadome zmierzanie do celu”, „taki przebieg zjawisk, zdarzeń, działań ludzkich, jakby w swym rozwoju zmierzały one do określonego celu”,

-    „zabezpieczyć” oznacza: „zapewnienie ochrony przed czymś niebezpiecznym lub szkodliwym”, „uczynienie bezpiecznym”, „zapewnienie utrzymania czegoś w dotychczasowym stanie”, „zapewnienie komuś środków do życia”, „zapewnienie zaspokojenia roszczenia lub wykonanie kary”,

natomiast

-   „zachować” oznacza: „pozostać w posiadaniu czegoś”, „dochować coś w niezmienionym stanie mimo upływu czasu lub niesprzyjających okoliczności”, „uchronić przed zapomnieniem”.

Można więc przyjąć, że koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów to takie koszty, które są poniesione w trakcie dążenia do uzyskania przychodów. Określony cel musi być widoczny w momencie ponoszenia kosztu. Ponadto, poniesione koszty winny omawiany cel realizować lub co najmniej zakładać jego realność. Koszty poniesione na zachowanie źródła przychodu to takie koszty, które poniesione zostały, aby przychody z danego źródła przychodów w dalszym ciągu występowały w nienaruszonym stanie oraz aby takie źródło w ogóle dalej istniało. Natomiast jako zabezpieczenie źródła przychodów powinno się przyjmować koszty poniesione na ochronienie istniejącego źródła przychodów, w taki sposób, aby to źródło funkcjonowało w bezpieczny sposób.

Zgodnie z utrwalonym poglądem judykatury: „Warunkiem uznania danego wydatku za koszt uzyskania przychodu jest łączne spełnienie następujących warunków: faktycznego (rzeczywistego) poniesienia wydatku przez podatnika, istnienie związku z prowadzoną przez podatnika działalnością oraz poniesienie go w celu uzyskania przychodu, jego zwiększenia bądź zachowania źródła przychodu. Nie każdy zatem wydatek, nawet związany z prowadzoną działalnością gospodarczą jest kosztem podatkowym, zmniejszającym podstawę opodatkowania, ale tylko taki, który realizuje cel wskazany w art. 15 ust. 1 u.p.d.o.p. Cel ten musi być widoczny, a ponoszone koszty winny go realizować bądź co na najmniej zakładać realnie możliwość jego osiągnięcia”. (por. wyrok NSA z 2 sierpnia 2012 roku, sygn. akt II FSK 41/11, uchwała NSA z 24 stycznia 2011 r., sygn. akt  II FPS 6/10, oraz uchwała z 12 grudnia 2011 roku, sygn. akt II FPS 2/11). Poza tym, „przy ustaleniu kosztów uzyskania przychodów każdy wydatek – poza wyraźnie wskazanymi w ustawie – wymaga indywidualnej oceny pod kątem bezpośredniego lub pośredniego związku z przychodem i racjonalnością działania dla osiągnięcia tego przychodu. Sytuacje, w których ów związek przyczynowy nie jest jednoznaczny, należy rozwiązywać według zasad racjonalnego rozumowania, odrębnie w odniesieniu do każdego przypadku” (por. wyrok NSA z 9 września 2011 roku, sygn. akt II FSK 1118/10). Kosztowa kwalifikacja konkretnego wydatku u konkretnego podatnika musi uwzględniać charakter i profil prowadzonej działalności gospodarczej oraz ekonomiczną racjonalność poniesionego kosztu (por. wyrok NSA z 1 marca 2016 roku, sygn. akt II FSK 4009/13).

Przedmiotem Państwa wątpliwości jest kwestia ustalenia, czy Spółka może zaliczyć jako koszty uzyskania przychodów wydatki ponoszone w związku z opisanymi we Wniosku szkoleniami Współpracowników.

Z treści wniosku wynika, że Spółka specjalizuje się w (…). Spółka prowadzi działalność korzystając zarówno z pracy Pracowników jak i podwykonawców - osób fizycznych prowadzących własną działalność gospodarczą wykonujących pracę na rzecz Spółki na podstawie umowy o współpracy, tj. Współpracowników. Realizacja powierzonych zadań wymaga od Pracowników i Współpracowników specjalistycznej wiedzy związanej z konkretnym projektem. W tym celu Spółka będzie zapewniać Współpracownikom odpowiednie szkolenia specjalistyczne.

Szkolenia będą prowadzone przez firmy zewnętrzne. Mogą to być szkolenia jednodniowe lub kilkudniowe, odbywające się w siedzibie Wnioskodawcy lub poza nią. Niektóre szkolenia mogą mieć charakter wyjazdowy. Co do zasady szkolenia będą skupiać się na kwestiach merytorycznych, bez elementu dodatkowych atrakcji.

Jak wskazano, szkolenia będące przedmiotem wniosku nie wiążą się z wypoczynkiem i atrakcjami turystycznymi, a akcjonariusze nie będą brać udziału w przedmiotowych szkoleniach.

Spółka w związku z realizacją ww. szkoleń będzie ponosić koszt zakupu szkoleń od organizatorów oraz pokrywać całkowite koszty uczestnictwa w szkoleniu przez Współpracowników. Ponoszone wydatki Spółka będzie dokumentować otrzymanymi fakturami.

Szkolenia nie będą stanowić dla Współpracowników elementu należnego im wynagrodzenia za współpracę. W umowach zawartych ze Współpracownikami nie ma wskazanego obowiązku finansowania im szkoleń przez Spółkę.

Organizowane szkolenia mają podnosić umiejętności Współpracowników i wpływać na lepszą realizację powierzanych im projektów. Są one potrzebne dla prawidłowego wykonywania pracy i realizacji zleceń dla klientów Spółki. Podnoszenie kompetencji Współpracowników służyć ma zagwarantowaniu ciągłości funkcjonowania działalności gospodarczej, tak aby źródło to przynosiło przychody w przyszłości.

W rozpatrywanej sprawie stwierdzić należy, że wydatki, które będzie ponosić Spółka w związku z organizowanymi szkoleniami, które można podzielić na typy:

1)  szkolenia bezpośrednio związane z trwającym (mającym się rozpocząć) projektem, w ramach którego realizowane będą usługi;

2)  szkolenia specjalistyczne, niezwiązane w momencie ich odbywania z konkretnym projektem, jednakże Spółka przewiduje, że odbyte szkolenie może zostać wykorzystane przez Współpracownika przy świadczeniu usług w kolejnych projektach;

3)  szkolenia, których tematyka nie jest/nie będzie związana bezpośrednio z konkretnymi projektami realizowanymi przez Spółkę, ale może mieć wpływ na ogólny rozwój kompetencji danego Współpracownika pożądanych (często niezbędnych) we współpracy ze Spółką

będą stanowić koszty uzyskania przychodów na podstawie art. 15 ust. 1 updop.

Choć ponoszone wydatki nie są bezpośrednio związane ze spodziewanymi przychodami, to pozostają w ścisłym związku z prowadzoną działalnością i jako takie przyczyniają się do ich osiągnięcia w przyszłości.

Wskazane przez Wnioskodawcę wydatki nie znajdują się w katalogu wyłączeń z kosztów uzyskania przychodów zawartych w art. 16 ust. 1 updop. Oznacza to, że przy odpowiednim udokumentowaniu ww. wydatków będą stanowić koszty uzyskania przychodów, ponieważ mają związek z prowadzoną działalnością gospodarcza i są racjonalnie uzasadnione.

Podsumowując, wydatki ponoszone przez Spółkę w związku z organizacją szkoleń dla Współpracowników mogą Państwo zaliczyć do koszty uzyskania przychodów. Wymienione koszty mają związek z prowadzoną działalnością gospodarczą i służą realizacji celu osiągnięcia przychodów ze źródła przychodów.

Szkolenia dla Współpracowników zwiększają ich umiejętności, które są wykorzystywane w działalności prowadzonej przez Spółkę i wpływają na jakość wykonywanych usług dla klientów Spółki. Szkolenia są potrzebne dla prawidłowego wykonywania pracy i realizacji zleceń na rzecz klientów Spółki. Zatem szkolenia typu 1, 2, 3 będą stanowić dla Wnioskodawcy koszty uzyskania przychodów.

Wobec powyższego Państwa stanowisko jest prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Odnosząc się do przywołanych przez Państwa interpretacji indywidualnych wskazać należy, że zostały one wydane w indywidualnych sprawach i nie mają zastosowania ani konsekwencji wiążących w odniesieniu do żadnego innego stanu faktycznego czy też zdarzenia przyszłego. Odnosząc się natomiast do przywołanych przez Państwa wyroków należy zaznaczyć, że orzeczenia sądowe są wiążące jedynie w sprawach, w których zapadły. Natomiast Organ, mimo że w ocenie indywidualnych spraw podatników posiłkuje się wydanymi rozstrzygnięciami sądów i innych organów, to nie ma możliwości zastosowania ich wprost, ponieważ nie stanowią materialnego prawa podatkowego.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

-   Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy  z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.

-   Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

-   Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

-    w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

-    w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).