Czy kwota wydana na zakup samochodu osobowego, który to samochód będzie wykorzystywany nie tylko do celów działalności gospodarczej, będzie wykorzysty... - Interpretacja - 0111-KDIB2-1.4010.217.2023.1.AS

ShutterStock
Interpretacja indywidualna z dnia 13 lipca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-1.4010.217.2023.1.AS

Temat interpretacji

Czy kwota wydana na zakup samochodu osobowego, który to samochód będzie wykorzystywany nie tylko do celów działalności gospodarczej, będzie wykorzystywany także przez wspólnika do celów nie związanych z działalnością gospodarczą, ma być zaliczona do wydatków związanych z używaniem samochodów osobowych, o których mowa w art. 28m ust. 4 pkt 2b ustawy o PDOP (czyli do ukrytych zysków). Czy kwota wydana na zakup samochodu osobowego, który to samochód będzie wykorzystywany nie tylko do celów działalności gospodarczej, będzie wykorzystywany także przez pracownika do celów nie związanych z działalnością gospodarczą, ma być zaliczona do wydatków związanych z używaniem samochodów osobowych, o których mowa w art. 28m ust. 4a pkt 2 ustawy o PDOP (czyli do wydatków nie związanych z działalnością gospodarczą).

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

17 maja 2023 r. za pośrednictwem platformy ePUAP wpłynął Państwa wniosek z tego samego dnia, o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy ustalenia:

·czy kwota wydana na zakup samochodu osobowego, który to samochód będzie wykorzystywany nie tylko do celów działalności gospodarczej, będzie wykorzystywany także przez wspólnika do celów nie związanych z działalnością gospodarczą ma być zaliczona do wydatków związanych z używaniem samochodów osobowych, o których mowa w art. 28m ust. 4 pkt 2b ustawy o CIT (czyli do ukrytych zysków);

·czy kwota wydana na zakup samochodu osobowego, który to samochód będzie wykorzystywany nie tylko do celów działalności gospodarczej, będzie wykorzystywany także przez pracownika do celów nie związanych z działalnością gospodarczą ma być zaliczona do wydatków związanych z używaniem samochodów osobowych o których mowa w art. 28m ust. 4a pkt 2 ustawy o CIT (czyli do wydatków nie związanych z działalnością gospodarczą).

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Jesteście Państwo spółką z ograniczoną odpowiedzialnością. Od października 2022 roku wybraliście Państwo opodatkowanie ryczałtem od dochodów spółek (CIT estoński). Zamierzacie Państwo kupić dwa samochody osobowe:

1.jeden z nich będzie wykorzystywany nie tylko do celów działalności gospodarczej, będzie wykorzystywany także przez wspólnika do celów nie związanych z działalnością gospodarczą;

2.drugi samochód także będzie wykorzystywany nie tylko na cele związane z działalnością gospodarczą - jeden z pracowników będzie go używał do celów nie związanych działalnością gospodarczą.

Samochody będą zapłacone z naszego rachunku bankowego, przelewem, bez użycia leasingu. Po wprowadzeniu samochodów do ewidencji środków trwałych będzie naliczana amortyzacja. W pierwszym przypadku 50% amortyzacji będzie podstawą do naliczenia podatku od ukrytych zysków. W drugim przypadku 50% amortyzacji będzie podstawą do naliczenia podatku od wydatków nie związanych z działalnością gospodarczą.

Pytania

1.Czy kwota wydana na zakup samochodu osobowego, który to samochód będzie wykorzystywany nie tylko do celów działalności gospodarczej, będzie wykorzystywany także przez wspólnika do celów nie związanych z działalnością gospodarczą, ma być zaliczona do wydatków związanych z używaniem samochodów osobowych, o których mowa w art. 28m ust. 4 pkt 2b ustawy o PDOP (czyli do ukrytych zysków)?

2.Czy kwota wydana na zakup samochodu osobowego, który to samochód będzie wykorzystywany nie tylko do celów działalności gospodarczej, będzie wykorzystywany także przez pracownika do celów nie związanych z działalnością gospodarczą, ma być zaliczona do wydatków związanych z używaniem samochodów osobowych, o których mowa w art. 28m ust. 4a pkt 2 ustawy o PDOP (czyli do wydatków nie związanych z działalnością gospodarczą)?

Państwa stanowisko w sprawie

Ad. 1

Sformułowania artykułu 28m ust. 4 pkt 2b ustawy o PDOP mówią o wydatkach i odpisach amortyzacyjnych związanych z używaniem samochodów osobowych, które nie są wykorzystywane wyłącznie na cele działalności gospodarczej. Skoro 50% wartości amortyzacji ma być dochodem z ukrytych zysków, to wydatek na zakup takiego samochodu nie powinien być traktowany jako dochód z ukrytych zysków. Nie jest to też wydatek związany z użytkowaniem samochodu, tylko z jego zakupem. Dlatego uważacie Państwo, że sam zakup nie będzie podstawą do naliczania podatku od ukrytych zysków. Dopiero odpisy amortyzacyjne i wydatki związane z użytkowaniem samochodu będą stanowiły taką podstawę.

Ad. 2

Sformułowania artykułu 28m ust. 4a pkt 2 ustawy o PDOP mówią o wydatkach i odpisach amortyzacyjnych związanych z używaniem samochodów osobowych, które nie są wykorzystywane wyłącznie na cele działalności gospodarczej. Skoro 50% wartości amortyzacji ma być dochodem z tytułu wydatków nie związanych z działalnością gospodarczą, to wydatek na zakup takiego samochodu nie powinien być traktowany jako dochód z tytułu wydatków nie związanych z działalnością gospodarczą. Nie jest to też wydatek związany z użytkowaniem samochodu, tylko z jego zakupem. Dlatego uważacie Państwo, że sam zakup nie będzie podstawą do naliczania podatku z tytułu wydatków nie związanych z działalnością gospodarczą. Dopiero odpisy amortyzacyjne i wydatki związane z użytkowaniem samochodu będą stanowiły taką podstawę.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Na wstępie wskazać należy, że pytania przedstawione przez Wnioskodawcę we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej wyznaczają zakres przedmiotowy tego wniosku.

W związku z powyższym, tutejszy Organ informuje, że wydana interpretacja dotyczy tylko sprawy będącej przedmiotem wniosku (zapytania) Wnioskodawcy.

Stosownie do zadanych pytań wyznaczających granice rozpatrzenia wniosku, przedmiotem niniejszej interpretacji nie jest ocena uwzględnienia w podstawie opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek wydatków związanych z używaniem samochodów osobowych.

W myśl art. 28j ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2022 r. poz. 2587 ze zm., dalej: „ustawa o CIT”), opodatkowaniu ryczałtem może podlegać podatnik, o którym mowa w art. 3 ust. 1, jeżeli spełnia łącznie pozostałe warunki określone w przepisie art. 28j ustawy o CIT.

Zgodnie z art. 28m ust. 1 pkt 2 i 3 ustawy o CIT:

Opodatkowaniu ryczałtem podlega dochód odpowiadający:

2)wysokości ukrytych zysków (dochód z tytułu ukrytych zysków);

3)wysokości wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą (dochód z tytułu wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą);

Stosownie do zdania wstępnego art. 28m ust. 3 ustawy o CIT:

Przez ukryte zyski, o których mowa w ust. 1 pkt 2, rozumie się świadczenia pieniężne, niepieniężne, odpłatne, nieodpłatne lub częściowo odpłatne, wykonane w związku z prawem do udziału w zysku, inne niż podzielony zysk, których beneficjentem, bezpośrednio lub pośrednio, jest udziałowiec, akcjonariusz albo wspólnik lub podmiot powiązany bezpośrednio lub pośrednio z podatnikiem lub z tym udziałowcem, akcjonariuszem albo wspólnikiem (…)

W myśl art. 28m ust. 4 pkt 2 ustawy o CIT:

Do ukrytych zysków, o których mowa w ust. 1 pkt 2, nie zalicza się:

2)wydatków i odpisów amortyzacyjnych oraz odpisów z tytułu trwałej utraty wartości, związanych z używaniem samochodów osobowych, środków transportu lotniczego, taboru pływającego oraz innych składników majątku:

a)w pełnej wysokości - w przypadku składników majątku wykorzystywanych wyłącznie na cele działalności gospodarczej,

b)w wysokości 50% - w przypadku składników majątku, które nie są wykorzystywane wyłącznie na cele działalności gospodarczej;

Natomiast w myśl art. 28m ust. 4a ustawy o CIT, obowiązującym od 1 stycznia 2023 r.:

Do wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą, o których mowa w ust. 1 pkt 3, nie zalicza się wydatków i odpisów amortyzacyjnych oraz odpisów z tytułu trwałej utraty wartości, związanych z używaniem samochodów osobowych, środków transportu lotniczego, taboru pływającego oraz innych składników majątku:

1) w pełnej wysokości - w przypadku składników majątku wykorzystywanych wyłącznie na cele działalności gospodarczej;

2) w wysokości 50% - w przypadku składników majątku, które nie są wykorzystywane wyłącznie na cele działalności gospodarczej.

Stosownie do art. 28n ust. 1 pkt 2 ustawy CIT:

Podstawę opodatkowania ryczałtem stanowi suma dochodu z tytułu ukrytych zysków i dochodu z tytułu wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą ustalona w miesiącu, w którym wykonano świadczenie lub dokonano wypłaty lub wydatku.

Zgodnie z art. 28t ust. 1 pkt 4 ustawy CIT:

Podatnik jest obowiązany do zapłaty ryczałtu od dochodu z tytułu ukrytych zysków i dochodu z tytułu wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą - do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano wypłaty, wydatku lub wykonania świadczenia.

Stosownie do postanowień art. 28o ust. 1 ustawy o CIT:

Ryczałt wynosi:

1)10% podstawy opodatkowania - w przypadku małego podatnika oraz podatnika rozpoczynającego prowadzenie działalności;

2)20% podstawy opodatkowania - w przypadku podatnika innego niż wskazany w pkt 1.

Zgodnie z art. 28n ust. 1 pkt 2 ustawy CIT, jedną z podstaw opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek jest suma dochodu z tytułu ukrytych zysków i dochodu z tytułu wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą ustalona w miesiącu, w którym wykonano świadczenie lub dokonano wypłaty lub wydatku.

Ponadto zgodnie z art. 28t ust. 1 pkt 4 ustawy CIT,

Ryczałt od dochodu z tytułu ukrytych zysków i dochodu z tytułu wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą płatny jest do 20-go dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano wypłaty, wydatku lub wykonano świadczenie.

Przedmiotem opodatkowania w systemie ryczałtu jest zatem co do zasady efektywna dystrybucja zysku ze spółki kapitałowej do jej udziałowca/akcjonariusza/wspólnika, przy czym przepisy nie ograniczają się wyłącznie do opodatkowania dywidend, ale uwzględniają również inne formy dystrybucji.

Istotą przyjętego modelu jest odroczenie opodatkowania dystrybuowanego zysku do dnia podjęcia uchwały o przeznaczeniu tego zysku i wypłat równoważnych takiej dystrybucji. Intencją ustawodawcy jest zatem uwzględnienie w katalogu dochodów do opodatkowaniem także innych, alternatywnych niż dywidenda, świadczeń dokonanych na rzecz udziałowców/akcjonariuszy albo wspólników lub podmiotów powiązanych bezpośrednio lub pośrednio z  podatnikiem lub z tymi udziałowcami/akcjonariuszami/wspólnikami, (tzw.  ukryte zyski). Wypłata ukrytych zysków oznacza powstanie dla spółki odpowiadającego im dochodu, podlegającego opodatkowaniu ryczałtem.

Ukryte zyski stanowić zatem będą dla podatnika wszelkie świadczenia spółki:

- wykonane w związku z prawem do udziału w zysku,

- inne niż podzielony zysk o charakterze pieniężnym, niepieniężnym, odpłatnym, nieodpłatnym lub częściowo odpłatnym (wartość nieodpłatnych i częściowo odpłatnych świadczeń określa się zgodnie z art. 12 ust. 5-6a ustawy o CIT),

- wykonane bezpośrednio lub pośrednio na rzecz udziałowca/akcjonariusza/wspólnika lub podmiotu powiązanego,

- wykonane bezpośrednio lub pośrednio z podatnikiem lub z tym udziałowcem/ akcjonariuszem/wspólnikiem.

Stosownie do art. 28c pkt 1 ustawy o CIT:

Ilekroć w niniejszym rozdziale jest mowa o podmiotach powiązanych - oznacza to podmioty powiązane w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4, przy czym wielkość udziałów i praw, o których mowa w art. 11a ust. 2 pkt 1 lit. a-c, wynosi, z zastrzeżeniem art. 28j ust. 1 pkt 2 lit. g, co najmniej 5%.

W myśl art. 11a ust. 1 pkt 4 ustawy o CIT:

Ilekroć w niniejszym rozdziale jest mowa o podmiotach powiązanych - oznacza to:

a)    podmioty, z których jeden podmiot wywiera znaczący wpływ na co najmniej jeden inny podmiot, lub

b)    podmioty, na które wywiera znaczący wpływ:

-   ten sam inny podmiot lub

-   małżonek, krewny lub powinowaty do drugiego stopnia osoby fizycznej wywierającej znaczący wpływ na co najmniej jeden podmiot, lub

c)    spółkę niebędącą osobą prawną i jej wspólnika, lub

ca) spółkę, o której mowa w art. 1 ust. 3 pkt 1, i jej komplementariusza, lub

cb) spółkę, o której mowa w art. 1 ust. 3 pkt 1a, i jej wspólnika, lub

d)    podatnika i jego zagraniczny zakład, a w przypadku podatkowej grupy kapitałowej - spółkę kapitałową wchodzącą w jej skład i jej zagraniczny zakład.

Stosownie do art. 11a ust. 2 ustawy o CIT:

Przez wywieranie znaczącego wpływu, o którym mowa w ust. 1 pkt 4 lit. a i b, rozumie się:

1)    posiadanie bezpośrednio lub pośrednio co najmniej 25%:

a)    udziałów w kapitale lub

b)    praw głosu w organach kontrolnych, stanowiących lub zarządzających, lub

c)    udziałów lub praw do udziału w zyskach, stratach, lub majątku, lub ich ekspektatywy, w tym jednostek uczestnictwa i certyfikatów inwestycyjnych, lub

2)    faktyczną zdolność osoby fizycznej do wpływania na podejmowanie kluczowych decyzji gospodarczych przez osobę prawną lub jednostkę organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej, lub

3)    pozostawanie w związku małżeńskim albo występowanie pokrewieństwa lub powinowactwa do drugiego stopnia.

Zgodnie z art. 11c ust. 1 ustawy o CIT:

Podmioty powiązane są obowiązane ustalać ceny transferowe na warunkach, które ustaliłyby między sobą podmioty niepowiązane

W katalogu dochodów do opodatkowania w systemie ryczałtu ustawodawca w art. 28m ust. 1 pkt 3 ustawy o CIT wymienił również dochód z  tytułu wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą. Dochód z tytułu wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą podatnika odpowiada wysokości takich wydatków.

Dochody niezwiązane z działalnością gospodarczą mogą częściowo pokrywać się z dochodami stanowiącymi ukryte zyski. W przypadku jednak wydatków niezwiązanych z  działalnością gospodarczą nie jest konieczne i wymagane badanie powiązań z podmiotem na rzecz którego dokonywana jest wypłata lub z którym dokonuje się transakcji.

Z przepisów ustawy o CIT nie wynika wprost jakiego rodzaju wydatki mogą być uznane za dochód z tytułu wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą. Ustawodawca jedynie w art. 28m ust. 4a ustawy o CIT doprecyzował, że wydatkami niezwiązanymi z działalnością gospodarczą są wydatki i odpisy amortyzacyjne oraz odpisy z tytułu trwałej utraty wartości m.in. od samochodów osobowych, które są wykorzystywane w celach mieszanych.

Wobec powyższego w przypadku wykorzystywania samochodu lub innego składnika majątku  również do celów innych niż związanych z działalnością gospodarczą (np. do celów prywatnych):

a)przez wspólnika, podmiot powiązany bezpośrednio lub pośrednio z podatnikiem lub z tym wspólnikiem – to w takim przypadki powstaje ukryty zysk,

b)przez podmiot niebędący wspólnikiem, podmiotem powiązanym bezpośrednio lub pośrednio z podatnikiem lub z tym wspólnikiem – to w takim przypadku powstaje wydatek niezwiązany z działalnością gospodarczą.

Zgodnie z art. 28d ust. 1 ustawy o CIT:

Podatnik opodatkowany ryczałtem od dochodów spółek, zwanym dalej w niniejszym rozdziale „ryczałtem”, jest obowiązany do prowadzenia ksiąg rachunkowych oraz sporządzania sprawozdań finansowych na podstawie przepisów o rachunkowości w sposób zapewniający prawidłowe określenie:

1) wysokości zysku (straty) netto, podstawy opodatkowania i wysokości należnego podatku oraz

2) w kapitale własnym:

a) kwoty zysków niepodzielonych i kwoty zysków podzielonych odniesione na kapitały, wypracowanych w latach opodatkowania ryczałtem, oraz

b) kwoty niepokrytych strat poniesionych w latach opodatkowania ryczałtem.

Po wyborze ryczałtu od dochodów spółek ustalane przez podatnika przychody i koszty dla celów rachunkowych stają się również kategoriami podatkowymi.

Kwalifikacji pod kątem ukrytych zysków lub wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą podlega każdy wydatek/koszt, który obciąża (wpływa na) wynik finansowy netto ustalony zgodnie z przepisami ustawy o rachunkowości w trakcie stosowania przepisów dotyczących ryczałtu od dochodów spółek.

Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, że planują Państwo kupić dwa samochody osobowe, które będą wykorzystywane nie tylko do celów działalności gospodarczej. Jeden z samochodów będzie użytkowany przez Państwa wspólnika, natomiast drugi będzie użytkowany przez Państwa pracownika. Samochody te zostaną zapłacone przelewem. Nie będą Państwo korzystali z leasingu. Po wprowadzeniu samochodów do ewidencji środków trwałych, będą one amortyzowane.

Przedmiotem Państwa wątpliwości objętych pytaniem Nr 1 jest kwestia ustalenia, czy kwota wydana na zakup samochodu osobowego, który będzie wykorzystywany przez wspólnika nie tylko do celów działalności gospodarczej ale również do celów nie związanych z działalnością gospodarczą ma być zaliczona do wydatków związanych z używaniem samochodów osobowych, o których mowa w art. 28m ust. 4 pkt 2b ustawy o CIT, czyli do ukrytych zysków.

Wskazać należy, że z art. 28m ust. 3 ustawy o CIT jednoznacznie wynika, że ukryte zyski to świadczenia których beneficjentem, bezpośrednio lub pośrednio, jest udziałowiec, akcjonariusz albo wspólnik lub podmiot powiązany bezpośrednio lub pośrednio z podatnikiem lub z tym udziałowcem, akcjonariuszem albo wspólnikiem. Zatem wspólnik Spółki spełnia wyżej cytowaną definicję. Wykorzystywanie przez wspólnika samochodu osobowego Spółki również do celów innych niż związane z działalnością gospodarczą będzie ukrytym zyskiem i będzie podlegało opodatkowaniu ryczałtem od dochodów spółek zgodnie z art. 28m ust. 4 pkt 2 lit. b ustawy o CIT w wysokości 50% odpisów amortyzacyjnych tego samochodu osobowego.

Jak wynika z literalnego brzmienia przepisu art. 28m ust. 4 pkt 2 ustawy o CIT, dyspozycją tego przepisu objęte zostały wydatki i odpisy amortyzacyjne oraz odpisy z tytułu trwałej utraty wartości, związane z używaniem samochodów osobowych, środków transportu lotniczego, taboru pływającego oraz innych składników majątku.

Tym samym, skoro jak wynika z opisu sprawy Spółka będzie dokonywała amortyzacji środka trwałego, tj. samochodu osobowego, który będzie wykorzystywany przez wspólnika Spółki również do celów innych niż związane z działalnością gospodarczą to podstawą opodatkowania ryczałtem w analizowanym przypadku będą odpisy amortyzacyjne w wysokości 50%, a nie kwota wydana na zakup samochodu osobowego.

Mając na uwadze powyższe należy zgodzić się z Wnioskodawcą, że wydatek na zakup samochodu osobowego nie będzie podstawą do naliczania podatku od ukrytych zysków. Dopiero odpisy amortyzacyjne od samochodu osobowego, wprowadzonego do ewidencji środków trwałych będą stanowiły podstawę do naliczenia podatku od ukrytych zysków zgodnie z art. 28m ust. 4 pkt 2 lit b ustawy o CIT.

Podsumowując, odpisy amortyzacyjne samochodu osobowego, który nie będzie wykorzystywany wyłącznie na cele działalności gospodarczej należy zaliczyć do dochodów z ukrytych zysków w wysokości 50% tych wydatków i opodatkować ryczałtem od dochodów spółek zgodnie z art. 28m ust. 4 pkt 2 ustawy o CIT.

Zatem Państwa stanowisko w zakresie pytania nr 1 jest należało uznać za prawidłowe.

Państwa wątpliwości objęte pytaniem nr 2 dotyczą ustalenia, czy kwota wydana na zakup samochodu osobowego, który to samochód będzie wykorzystywany nie tylko do celów działalności gospodarczej, będzie wykorzystywany także przez pracownika do celów nie związanych z działalnością gospodarczą ma być zaliczona do wydatków związanych z używaniem samochodów osobowych o których mowa w art. 28m ust. 4a pkt 2 ustawy o CIT (czyli do wydatków nie związanych z działalnością gospodarczą).

Ponownie wskazać należy, że z cyt. wyżej art. 28m ust. 3 ustawy o CIT jednoznacznie wynika, że ukryte zyski to świadczenia, których beneficjentem  bezpośrednio lub pośrednio, jest udziałowiec, akcjonariusz albo wspólnik lub podmiot powiązany bezpośrednio lub pośrednio z podatnikiem lub z tym udziałowcem, akcjonariuszem albo wspólnikiem.

Powyższej definicji nie spełniają pracownicy (nie powiązani), który wykorzystują samochody osobowe do celów mieszanych w działalności gospodarczej.

W stanie prawnym obowiązującym od 1 stycznia 2023 r., ustawodawca uregulował wprost to zagadnienie wprowadzając do ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych cytowany powyżej art. 28m ust. 4a ustawy o CIT, zgodnie z którym:

Do wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą, o których mowa w ust. 1 pkt 3, nie zalicza się wydatków i odpisów amortyzacyjnych oraz odpisów z tytułu trwałej utraty wartości, związanych z używaniem samochodów osobowych, środków transportu lotniczego, taboru pływającego oraz innych składników majątku:

1)    w pełnej wysokości – w przypadku składników majątku wykorzystywanych wyłącznie na cele działalności gospodarczej;

2)    w wysokości 50% – w przypadku składników majątku, które nie są wykorzystywane wyłącznie na cele działalności gospodarczej.

Jeżeli zatem składnik majątku nie jest wykorzystywany wyłącznie na cele działalności gospodarczej, to w konsekwencji podatnik jest obowiązany część wydatków, odpisów amortyzacyjnych oraz odpisów z tytułu trwałej utraty wartości, związanych z używaniem tego składnika majątku, zaliczyć do wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą.

Zauważyć należy, że z literalnego brzmienia przepisu art. 28m ust. 4a ustawy o CIT, wynika, że dyspozycją tego przepisu objęte zostały wydatki i odpisy amortyzacyjne oraz odpisy z tytułu trwałej utraty wartości, związane z używaniem samochodów osobowych, środków transportu lotniczego, taboru pływającego oraz innych składników majątku.

Tym samym, skoro jak wynika z opisu sprawy Spółka będzie dokonywała amortyzacji środka trwałego, tj. samochodu osobowego, który będzie wykorzystywany przez pracownika Spółki  również do celów innych niż związane z działalnością gospodarczą to podstawą opodatkowania ryczałtem w analizowanym przypadku będą odpisy amortyzacyjne w wysokości 50%, a nie kwota wydana na zakup samochodu osobowego.

Mając na uwadze powyższe należy zgodzić się z Wnioskodawcą, że wydatek na zakup samochodu osobowego nie będzie stanowił podstawy do naliczania podatku z tytułu wydatków nie związanych z działalnością gospodarczą. Dopiero odpisy amortyzacyjne od samochodu osobowego, wprowadzonego do ewidencji środków trwałych będą stanowiły podstawę do naliczenia podatku zgodnie z art. 28m ust. 4a pkt 2 ustawy o CIT.

Podsumowując, odpisy amortyzacyjne samochodu osobowego, który nie będzie wykorzystywany wyłącznie na cele działalności gospodarczej należy zaliczyć do dochodów niezwiązanych z działalnością gospodarczą w wysokości 50% tych wydatków i opodatkować ryczałtem od dochodów spółek zgodnie z  art. 28m ust. 4a pkt 2 ustawy o CIT.

Zatem Państwa stanowisko w zakresie pytania nr 2, należało uznać za prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie opisem zdarzenia przyszłego podanym przez Spółkę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy  z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 202 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.

- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

- Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz.U. z 2023 r. poz. 259 ze zm.; dalej jako „PPSA”).  

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).