Temat interpretacji
1. Czy transakcja przedstawiona w zdarzeniu przyszłym, w ramach której X dokona wniesienia do Spółki Nabywającej wkładu niepieniężnego w postaci własności udziałów Spółki Nabywanej, uprawniających do bezwzględnej większości głosów na zgromadzeniu wspólników Spółki Nabywanej, w zamian za objęcie nowych udziałów w podwyższonym kapitale zakładowym Spółki Nabywającej, spełni wszystkie warunki wymiany udziałów w rozumieniu art. 12 ust. 4d i ust. 11 ustawy o CIT? 2. Czy w wyniku dokonania transakcji przedstawionej w zdarzeniu przyszłym, w ramach której X dokona wniesienia do Spółki Nabywającej wkładu niepieniężnego w postaci udziałów Spółki Nabywanej, uprawniających do bezwzględnej większości głosów na zgromadzeniu wspólników Spółki Nabywanej, w zamian za objęcie nowych udziałów w podwyższonym kapitale zakładowym Spółki Nabywającej, po stronie Wnioskodawcy powstanie przychód podlegający opodatkowaniu CIT?
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
2 czerwca 2023 r. wpłynął Państwa wniosek z 30 maja 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy m.in. podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy:
1) transakcja przedstawiona w zdarzeniu przyszłym, w ramach której X dokona wniesienia do Spółki Nabywającej wkładu niepieniężnego w postaci własności udziałów Spółki Nabywanej, uprawniających do bezwzględnej większości głosów na zgromadzeniu wspólników Spółki Nabywanej, w zamian za objęcie nowych udziałów w podwyższonym kapitale zakładowym Spółki Nabywającej, spełni wszystkie warunki wymiany udziałów w rozumieniu art. 12 ust. 4d i ust. 11 ustawy o CIT,
2) w wyniku dokonania transakcji przedstawionej w zdarzeniu przyszłym, w ramach której X dokona wniesienia do Spółki Nabywającej wkładu niepieniężnego w postaci udziałów Spółki Nabywanej, uprawniających do bezwzględnej większości głosów na zgromadzeniu wspólników Spółki Nabywanej, w zamian za objęcie nowych udziałów w podwyższonym kapitale zakładowym Spółki Nabywającej, po stronie Wnioskodawcy powstanie przychód podlegający opodatkowaniu CIT.
Treść wniosku jest następująca.
Opis zdarzenia przyszłego
(…) sp. z o.o. (dalej: „Wnioskodawca” lub „Spółka Nabywająca”) jest spółką z siedzibą w Polsce i podlega obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów), bez względu na miejsce ich osiągania w Polsce.
W chwili obecnej jedynym udziałowcem Wnioskodawcy jest Pan X (dalej: „X”), który jest osobą fizyczną mającą stałe miejsce zamieszkania w Polsce. X podlega obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów w Polsce.
X posiada udziały w wielu spółkach prawa handlowego. Mnogość podmiotów, w których X posiada udziały, jak również stały rozwój działalności poszczególnych podmiotów powoduje, że zarządzanie nimi staje się coraz bardziej czasochłonne i mało efektywne. Mając na uwadze powyższe trudności, intencją X jest uporządkowanie struktury udziałowej poprzez utworzenie struktury holdingowej. Dzięki utworzeniu struktury holdingowej jedna ze spółek, w której X posiada udziały stanie się spółką holdingową, która obok prowadzonej obecnie działalności gospodarczej będzie zajmować się również zarządzaniem innymi podmiotami, w których udziały dotychczas posiadał X. Pozwoli to na bardziej efektywne zarządzanie grupą spółek przez dedykowany do tego podmiot, czyli spółkę holdingową.
Zgodnie z planowanym scenariuszem rolę spółki holdingowej ma pełnić Wnioskodawca. Jedną ze spółek zależnych w planowanej strukturze holdingowej ma być z kolei spółka (…) sp. z o.o. (dale: „Spółka Nabywana”), w której X posiada obecnie bezwzględną większości praw głosu na zgromadzeniu wspólników - jeszcze w październiku 2022 r., bez związku z planowaną strukturą holdingową, X zawarł z drugim udziałowcem Spółki Nabywanej umowę sprzedaży udziałów, na podstawie której odkupił od niego część udziałów. Własność udziałów przeszła na X po zapłacie pierwszej raty ceny za udziały, zapłata nastąpiła w maja 2023 r. Powodem odkupu części udziałów przez X od drugiego wspólnika była chęć wspólników, aby struktura udziałowa Spółki Nabywanej lepiej odzwierciedlała faktyczne zaangażowanie poszczególnych wspólników w rozwój biznesu Spółki Nabywanej oraz w dłuższej perspektywie chęć drugiego wspólnika, aby stopniowo wycofywać się z prowadzonej działalności na emeryturę. Podsumowując X posiada obecnie bezwzględną większość praw głosu w Spółce Nabywanej.
Historycznie X nabywał udziały w Spółce Nabywanej w następujący sposób:
1) poprzez wniesienie wkładu gotówkowego odpowiadającego wartości nominalnej udziałów przy zawiązaniu Spółki Nabywanej;
2) poprzez podwyższenie wartości nominalnej udziałów posiadanych dotychczas przez X (bez agio), przy czym odbyło się to w trybie art. 260 Kodeksu spółek handlowych, a zatem ze środków utworzonych z zysków Spółki Nabywanej;
3) poprzez podwyższenie kapitału zakładowego i objęcie nowych udziałów przez X (bez agio) poprzez wniesienie wpłaty gotówkowej przez X, przy czym odbyło się to w ten sposób, że w Spółce Nabywanej podjęto uchwałę o wypłacie dywidendy, a następnie środki te (bez fizycznej wypłaty środków wspólnikom i bez fizycznych wpłat przez wspólników) zostały od razu przeksięgowane na kapitał zakładowy Spółki Nabywanej;
4) poprzez odkupienie części udziałów od innego wspólnika, przy czym rynkowa cena zakupu uiszczona przez X była wyższa niż wartość nominalna nabytych udziałów;
5) poprzez odkupienie części udziałów od drugiego wspólnika, przy czym rynkowa cena zakupu uiszczona przez X będzie wyższa niż wartość nominalna nabytych udziałów.
Jeżeli X odpłatnie zbywałby przedmiotowe udziały Spółki Nabywanej (czego jednak obecnie nie planuje), wówczas za ich wartość przyjętą dla celów podatkowych przyjąłby sumę wartości wskazanych powyżej w punkcie 1-5 tj. wkłady gotówkowe, cenę nabycia oraz wartość przypadających na X środków Spółki Nabywanej (w stosunku do posiadanych udziałów), które zostały przeznaczone na podwyższenie kapitału zakładowego.
Celem osiągnięcia opisanej powyżej struktury holdingowej X panuje dokonanie wymiany udziałów w rozumieniu art. 12 ust. 4d ustawy o CIT. W tym celu X wniesie posiadane przez siebie udziały w Spółce Nabywanej jako wkład niepieniężny na rzecz Spółki Nabywającej, a w zamian obejmie udziały w podwyższonym kapitale zakładowym Spółki Nabywającej. Wniesienie aportu nastąpi z agio tj. część wartości wnoszonych udziałów Spółki Nabywanej zostanie zaksięgowana na kapitale zapasowym Wnioskodawcy. W tym miejscu Wnioskodawca pragnie wskazać, że została przygotowana wycena udziałów Spółki Nabywanej, przygotowana przez podmiot zajmujący się profesjonalnie wyceną przedsiębiorstw. Kwota o jaką podwyższony zostanie kapitał zakładowy Spółki Nabywającej oraz kwota zaksięgowana na kapitale zapasowym Spółki Nabywającej będzie odpowiadać wartości rynkowej udziałów Spółki Nabywanej. Udziały w Spółce Nabywanej będą zatem stanowić wkład niepieniężny przeznaczony w części na podwyższenie kapitału zakładowego Spółki Nabywającej. Wymianie udziałów nie będzie towarzyszyć zapłata w gotówce. Na skutek opisanej wymiany udziałów Wnioskodawca uzyska bezwzględną większość praw głosu w Spółce Nabywanej. Wnoszone przez X udziały w Spółce Nabywanej nie zostały nabyte lub objęte w wyniku transakcji wymiany udziałów albo przydzielone w wyniku łączenia lub podziału podmiotów. Opisana wymiana udziałów doprowadzi również do zwiększenia kapitału zakładowego Wnioskodawcy, dzięki czemu zwiększy on swoją wiarygodność na rynku oraz co przełoży się na zwiększone możliwości pozyskania w razie potrzeby finansowania na realizację przyszłych inwestycji. Transakcje opisane w przedmiotowym wniosku mają zatem uzasadnienie ekonomiczne i funkcjonalne, a ich celem nie jest uniknięcie ani uchylenie się od opodatkowania.
Spółka Nabywana jest polskim rezydentem podatkowym dla celów podatku dochodowego od osób prawnych, a zatem podlega w Polsce opodatkowaniu od całości swoich dochodów (przychodów), bez względu na miejsce ich osiągnięcia. Ponadto, zarówno Spółka Nabywana jak i Wnioskodawca, jako spółki z o.o. zostały wymienione w załączniku nr 3 do ustawy o CIT. Ani Spółka Nabywana ani Spółka Nabywająca nie spełniają definicji spółki nieruchomościowej w rozumieniu ustawy o CIT.
Wartość nabywanych udziałów w Spółce Nabywającej przyjęta dla celów podatkowych nie będzie wyższa niż wartość udziałów w Spółce Nabywanej, jaka byłaby przyjęta dla celów podatkowych, gdyby nie doszło do wymiany udziałów.
Pytania
1. Czy transakcja przedstawiona w zdarzeniu przyszłym, w ramach której X dokona wniesienia do Spółki Nabywającej wkładu niepieniężnego w postaci własności udziałów Spółki Nabywanej, uprawniających do bezwzględnej większości głosów na zgromadzeniu wspólników Spółki Nabywanej, w zamian za objęcie nowych udziałów w podwyższonym kapitale zakładowym Spółki Nabywającej, spełni wszystkie warunki wymiany udziałów w rozumieniu art. 12 ust. 4d i ust. 11 ustawy o CIT?
2. Czy w wyniku dokonania transakcji przedstawionej w zdarzeniu przyszłym, w ramach której X dokona wniesienia do Spółki Nabywającej wkładu niepieniężnego w postaci udziałów Spółki Nabywanej, uprawniających do bezwzględnej większości głosów na zgromadzeniu wspólników Spółki Nabywanej, w zamian za objęcie nowych udziałów w podwyższonym kapitale zakładowym Spółki Nabywającej, po stronie Wnioskodawcy powstanie przychód podlegający opodatkowaniu CIT?
Państwa stanowisko w sprawie
1.Transakcja przedstawiona w zdarzeniu przyszłym, w ramach której X dokona wniesienia do Spółki Nabywającej wkładu niepieniężnego w postaci własności udziałów Spółki Nabywanej, uprawniających do bezwzględnej większości głosów na zgromadzeniu wspólników Spółki Nabywanej, w zamian za objęcie nowych udziałów w podwyższonym kapitale zakładowym Spółki Nabywającej, spełni wszystkie warunki wymiany udziałów w rozumieniu art. 12 ust. 4d i ust. 11 ustawy o CIT.
2. W wyniku dokonania transakcji przedstawionej w zdarzeniu przyszłym, w ramach której X dokona wniesienia do Spółki Nabywającej wkładu niepieniężnego w postaci udziałów Spółki Nabywanej, uprawniających do bezwzględnej większości głosów na zgromadzeniu wspólników Spółki Nabywanej, w zamian za objęcie nowych udziałów w podwyższonym kapitale zakładowym Spółki Nabywającej, po stronie Wnioskodawcy nie powstanie przychód podlegający opodatkowaniu CIT.
Uzasadnienie
Ad 1
Zgodnie z przepisem art. 12 ust. 4d ustawy o CIT jeżeli spółka nabywa od wspólnika innej spółki udziały (akcje) tej innej spółki oraz w zamian za udziały (akcje) tej innej spółki przekazuje jej wspólnikowi własne udziały (akcje) albo w zamian za udziały (akcje) tej innej spółki przekazuje wspólnikowi tej innej spółki własne udziały (akcje) wraz z zapłatą w gotówce w wysokości nie wyższej niż 10% wartości nominalnej własnych udziałów (akcji), a w przypadku braku wartości nominalnej - wartości rynkowej tych udziałów (akcji), oraz jeżeli w wyniku nabycia:
1) spółka nabywająca uzyska bezwzględną większość praw głosu w spółce, której udziały (akcje) są nabywane, albo
2) spółka nabywająca, posiadająca bezwzględną większość praw głosu w spółce, której udziały (akcje) są nabywane, zwiększa ilość udziałów (akcji) w tej spółce
- do przychodów nie zalicza się wartości udziałów (akcji) przekazanych wspólnikowi tej innej spółki oraz wartości udziałów (akcji) nabytych przez spółkę, pod warunkiem że podmioty biorące udział w tej transakcji podlegają w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego opodatkowaniu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągnięcia (wymiana udziałów).
Zgodnie z ust. 11 przepis ust. 4d stosuje się, jeżeli:
1) spółka nabywająca oraz spółka, której udziały (akcje) są nabywane, są podmiotami wymienionymi w załączniku nr 3 do ustawy lub są spółkami podlegającymi opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania, w innym niż państwo członkowskie Unii Europejskiej państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz
2) wspólnik jest podatnikiem podatku dochodowego i wnoszone przez niego udziały (akcje) stanowią wkład niepieniężny przeznaczony w całości lub w części na podwyższenie kapitału zakładowego spółki nabywającej, oraz,
3) zbywane przez wspólnika udziały (akcje) nie zostały nabyte lub objęte w wyniku innej transakcji wymiany udziałów albo przydzielone wcześniej w wyniku łączenia lub podziału podmiotów, oraz
4) wartość nabywanych przez wspólnika udziałów (akcji) przyjęta dla celów podatkowych jest nie wyższa niż wartość zbywanych przez tego wspólnika udziałów (akcji), jaka byłaby przyjęta dla celów podatkowych, gdyby nie doszło do wymiany udziałów.
Przenosząc powyższe przepisy na sytuację opisaną w zdarzeniu przyszłym, Wnioskodawca jest zdania, że opisana transakcja spełnia wszystkie warunki uznania jej za wymianę udziałów w rozumieniu art. 12 ust. 4d i ust. 11 ustawy o CIT. Należy bowiem zauważyć, że:
1) Spółka Nabywająca nabywa od wspólnika (X) innej spółki (Spółki Nabywanej) udziały tej innej spółki (Spółki Nabywanej) i w zamian za te udziały Spółka Nabywająca przekazuje X własne udziały;
2) Spółka Nabywająca oraz Spółka Nabywana są spółkami posiadającymi osobowość prawną i zostały wymienione w załączniku nr 3 do ustawy o CIT;
3) podmioty biorące udział w transakcji posiadają polską rezydencję podatkową;
4) X jest podatnikiem podatku dochodowego;
5) udziały wnoszone przez X stanowią wkład niepieniężny przeznaczony w części na podwyższenie kapitału zakładowego Spółki Nabywającej;
6) wnoszone udziały Spółki Nabywanej nie zostały nabyte lub objęte w wyniku transakcji wymiany udziałów albo przydzielone w wyniku łączenia lub podziału podmiotów;
7) w wyniku wniesienia udziałów Spółki Nabywanej, Spółka Nabywająca uzyska bezwzględną większość praw głosu w Spółce Nabywanej;
8) wartość nabywanych przez X udziałów Spółki Nabywającej przyjęta dla celów podatkowych jest nie wyższa niż wartość wnoszonych przez X udziałów, jaka byłaby przyjęta dla celów podatkowych, gdyby nie doszło do wymiany udziałów.
W tym miejscu Wnioskodawca pragnie odnieść się do rozumienia przesłanki wskazanej w punkcie 8. Zdaniem Wnioskodawcy przez wartość przyjętą dla celów podatkowych należy rozumieć wartość danego składnika majątku, która mogłaby zostać uwzględniona w kosztach uzyskania przychodu, gdyby ten składnik majątku był przedmiotem odpłatnego zbycia na rzecz osoby trzeciej.
Aby zatem przesądzić czy wskazana przesłanka będzie spełniona w analizowanym zdarzeniu przyszłym, należy w pierwszej kolejności ustalić wartość podatkową nabywanych przez X udziałów Spółki Nabywającej. W ocenie Wnioskodawcy w przypadku ich ewentualnego zbycia przez X kosztem uzyskania przychodów będzie koszt historyczny, tj. koszt nabycia/objęcia udziałów w Spółce Nabywanej. Zastosowanie znajdzie tu bowiem przepis art. 23 ust. 1 pkt 38c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: ustawa o PIT), zgodnie z którym nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków poniesionych przez wspólnika na nabycie lub objęcie udziałów (akcji) przekazywanych spółce nabywającej w drodze wymiany udziałów; wydatki te stanowią koszt uzyskania przychodów w przypadku odpłatnego zbycia lub umorzenia otrzymanych za nie udziałów (akcji) spółki nabywającej, ustalony zgodnie z pkt 38 i art. 22 ust. 1f. Jednocześnie, zgodnie z przepisem art. 23 ust. 1 pkt 38 ustawy o PIT nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na objęcie lub nabycie udziałów albo wkładów w spółdzielni, udziałów (akcji) oraz papierów wartościowych, a także wydatków na nabycie tytułów uczestnictwa w funduszach kapitałowych; wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia tych udziałów w spółdzielni, udziałów (akcji) oraz papierów wartościowych, w tym z tytułu wykupu przez emitenta papierów wartościowych, a także z odkupienia albo umorzenia tytułów uczestnictwa w funduszach kapitałowych, z zastrzeżeniem ust. 3e.
Tym samym na wartość podatkową udziałów Spółki Nabywającej objętych przez X w ramach wymiany udziałów będzie się składać:
1) wkład gotówkowy X wniesiony na rzecz Spółki Nabywanej przy jej zawiązaniu;
2) wartość przypadających na X środków Spółki Nabywanej (w stosunku do posiadanych udziałów), które zostały przeznaczone na podwyższenie kapitału zakładowego (prawidłowość powyższego podejścia potwierdzana jest w orzecznictwie organów podatkowych - przykładowo w interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 10 mara 2022 r., nr 0113-KDIPT2-3.4011.1158.2021.1.MS);
3) wkład gotówkowy X wpłacony na rzecz Spółki Nabywanej w związku z podwyższeniem kapitału zakładowego poprzez podwyższenie kapitału zakładowego Spółki Nabywanej i objęcie nowych udziałów przez X (przy czym jak wskazano w opisie zdarzenia przyszłego wkład ten został wniesiony w sposób tam opisany);
4) kwota stanowiąca cenę zapłaconą przez X na rzecz innego wspólnika Spółki Nabywanej, w związku z odkupieniem od niego części udziałów Spółki Nabywanej;
5) kwota stanowiąca cenę zapłaconą przez X na rzecz drugiego wspólnika Spółki Nabywanej, w związku z odkupieniem od niego części udziałów Spółki Nabywanej.
W drugiej kolejności należy ustalić wartość podatkową wnoszonych przez X udziałów Spółki Nabywanej, jaka byłaby przyjęta dla celów podatkowych, gdyby nie doszło do wymiany udziałów (czyli przykładowo gdyby udziały te zostały zbyte na rzecz osoby trzeciej). Wówczas wartość tę należałoby ustalić na podstawie tego samego przepisu tj. art. 23 ust. 1 pkt 38 ustawy o PIT. Tym samym wartość ta byłaby taka sama jak wartość podatkowa udziałów Spółki Nabywającej objętych przez X w ramach wymiany udziałów i stanowiłaby sumę wartości wymienionych powyżej w pkt 1- 5. Wartości te byłby zatem równe, a w konsekwencji spełniona będzie przesłanka, zgodnie z którą wartość nabywanych przez X udziałów Spółki Nabywającej przyjęta dla celów podatkowych jest nie wyższa niż wartość wnoszonych przez X udziałów, jaka byłaby przyjęta dla celów podatkowych, gdyby nie doszło do wymiany udziałów. Taki sposób rozumienia wskazanej przesłanki potwierdzany jest w orzecznictwie organów podatkowych, przykładowo w interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 19 stycznia 2023 r., nr 0114-KDIP3-1.4011.986.2022.1.MG oraz z dnia 23 stycznia 2023 r., nr 0114-KDIP2-2.4010.200.2022.1.SP. Ponadto transakcja opisana w zdarzeniu przyszłym, zgodnie z informacjami tam wskazanymi, zostanie przeprowadzona z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych i biznesowych, a jej celem nie jest uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania.
Tym samym, zdaniem Wnioskodawcy, w analizowanym zdarzeniu przyszłym zostaną spełnione wszystkie przesłanki uznania transakcji wymiany udziałów, za wymianę udziałów w rozumieniu przepisu art. 12 ust. 4d i ust. 11 ustawy o CIT.
Ad 2
Na gruncie ustawy o CIT ustawodawca w sposób szczególny uregulował opodatkowanie transakcji wymiany udziałów, stanowiącej szczególny rodzaj wniesienia wkładu niepieniężnego. Ponadto, na skutek nowelizacji przepisów ustawy o CIT, która weszła w życie 1 stycznia 2022 r., każda druga i kolejna wymiana udziałów przestała być transakcją neutralną w podatku dochodowym. Pierwsza wymiana udziałów korzysta natomiast ze zwolnienie z podatku dochodowego, pod warunkiem, że spełnione są warunki określone w art. 12 ust. 4d i ust. 11 ustawy o CIT. Jednocześnie, jak wskazano powyżej, opisana w zdarzeniu przyszłym transakcja zdaniem Wnioskodawcy spełnia wszystkie warunki określone w przedmiotowych przepisach. W konsekwencji zdaniem Wnioskodawcy transakcja ta nie spowoduje po stronie Wnioskodawcy powstania przychodu podlegającego opodatkowaniu CIT.
Rozstrzygając czy po stronie Wnioskodawcy powstanie przychód w ramach opisanej transakcji należy jednak mieć również na uwadze przepis art. 12 ust. 1 pkt 8bb ustawy o CIT, zgodnie z którym przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 14, są w szczególności: w spółce nabywającej wartość rynkowa udziałów (akcji) przekazanych przez wspólnika tej spółce nabywającej przy wymianie udziałów w części przekraczającej wartość rynkową wydanych w zamian przez tę spółkę udziałów (akcji) wraz z zapłatą w gotówce, ustalona na dzień wymiany udziałów. Innymi słowy - przepis ten znajdzie zastosowanie, jeżeli spółka otrzymująca wyda wnoszącemu wkład udziały o zbyt niskiej wartości rynkowej w zamian za otrzymany wkład niepieniężny. W ocenie Wnioskodawcy przepis ten nie będzie jednak miał zastosowania do analizowanego zdarzenia przyszłego z dwóch powodów.
Po pierwsze, zdaniem Wnioskodawcy konstrukcja przepisów art. 12 ustawy o CIT wskazuje, że przepis art. 12 ust. 1 pkt 8bb ustawy o CIT kreuje zasadę ogólną, która określa wysokość dochodu (przychodu) w ramach transakcji wymiany udziałów. Przepisy art. 12 ust. 4d i ust. 11 ustawy o CIT stanowią natomiast wyjątek od przedmiotowej zasady ogólnej, określając jakie warunki muszą być spełnione, aby nie powstał dochód (przychód) z transakcji wymiany udziałów. Jest to zresztą typowa konstrukcja charakteryzująca przepisy podatkowe, w których na początku określane są ogólne reguły opodatkowania, w tym przedmiot opodatkowania, a następnie wymieniane są wyjątki od zasad ogólnych, kreujące zwolnienia podatkowe.
Tym samym spełnienie warunków z przepisu art. 12 ust. 4d i ust. 11 ustawy o CIT powoduje, że transakcja wymiany udziałów jest transakcją neutralną w podatku dochodowym od osób prawnych. W tym miejscu należy zauważyć, że jednym z warunków neutralności wymiany udziałów, który został określony w ust. 11 jest to, aby zbywane (wnoszone) przez wspólnika udziały (akcje) nie zostały nabyte lub objęte w wyniku transakcji wymiany udziałów albo przydzielone w wyniku łączenia lub podziału podmiotów. Tym samym jedynie pierwsza wymiana udziałów może ewentualnie skorzystać z przymiotu neutralności na gruncie CIT, pod warunkiem spełnienia przesłanek z przepisów art. 12 ust. 4d i ust. 11 ustawy o CIT, natomiast do każdej kolejnej wymiany udziałów zastosowanie może znaleźć przepis art. 12 ust. 1 pkt 8bb ustawy o CIT - niespełnienie warunków neutralności nie odbiera bowiem samej transakcji przymiotu traktowania jej na gruncie ustawy o CIT za wymianę udziałów.
W ocenie Wnioskodawcy, gdyby intencją ustawodawcy było, aby przepis art. 12 ust. 1 pkt 8bb ustawy o CIT miał zastosowanie do każdej, a nie tylko drugiej i kolejnej wymiany udziałów, to zwolnienie, o którym mowa w art. 12 ust. 4d ustawy o CIT powinno zawierać wprost takie zastrzeżenie, np. poprzez dodanie w tym ostatnim przepisie wyrażenia „z zastrzeżeniem art. 12 ust. 1 pkt 8bb”. Skoro jednak brak takiego zastrzeżenia, to wykładnia systemowa omawianych przepisów przemawia za tym, że przepis art. 12 ust. 1 pkt 8bb ustawy o CIT kreuje zasadę ogólną opodatkowania wymiany udziałów, a przepisy art. 12 ust. 4d i ust. 11 ustawy o CIT wyjątek wskazujący na warunki zwolnienia tej transakcji z opodatkowania. Tym samym art. 12 ust. 1 pkt 8bb ustawy o CIT ma zastosowanie jedynie do drugiej i kolejnej wymiany udziałów.
Prawidłowość powyższego rozumienia przedmiotowych przepisów potwierdzana jest w orzecznictwie organów podatkowych, przykładowo w interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 11 sierpnia 2022 r., nr 0114-KDIP3-1.4011.428.2022.3.PZ (interpretacja ta została wydana na gruncie ustawy o PIT, jednak konstrukcja przepisów w ustawie o CIT jest analogiczna), w której organ uznał za prawidłowe stanowisko wnioskodawcy, zgodnie z którym: „w ocenie Zainteresowanych każda pierwsza wymiana udziałów (spełniająca pozostałe warunki wskazane w art. 24 ust. 8b Ustawy o PIT) korzysta ze zwolnienia, o którym mowa w art. 24 ust. 8a Ustawy o PIT, a każda kolejna wymiana podlega opodatkowaniu na podstawie art. 24 ust. 5 pkt 7b Ustawy o PIT. (...) Gdyby więc intencją ustawodawcy było, żeby art. 24 ust. 5 pkt 7b Ustawy o PIT miał zastosowanie do każdej (a nie tylko drugiej i kolejnej) wymiany udziałów, to zwolnienie, o którym mowa w art. 24 ust. 8a Ustawy o PIT powinno zawierać wprost takie zastrzeżenie” oraz w uzasadnieniu podał, że: „Zatem zasady opodatkowania kolejnej transakcji wymiany udziałów należy ustalić zgodnie z art. 24 ust. 5 pkt 7b ww. ustawy. Skoro bowiem art. 24 ust. 8a Ustawy o PIT wskazuje na zwolnienie z opodatkowania wymian udziałów spełniających warunki wskazane w tym przepisie, a brzmienie art. 24 ust. 8b Ustawy o PIT wyłącza możliwość skorzystania z tego zwolnienia w przypadku niespełnienia wymogów wskazanych w tym przepisie, stwierdzić należy, że transakcja stanowi wymianę udziałów niekorzystającą ze zwolnienia na podstawie art. 24 ust. 8b ww. ustawy, a w konsekwencji mają do niej zastosowanie przepisy art. 24 ust. 5 pkt 7b ww. ustawy.” Tym samym spełnienie warunków określonych w przepisie art. 12 ust. 4d i ust. 11 ustawy o CIT przez pierwszą wymianę udziałów, powoduje, że nie spowoduje ona dla Wnioskodawcy powstania przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych.
Po drugie, nawet jeżeli uznać, że przepisy art. 12 ustawy o CIT należy interpretować w ten sposób, że nawet w sytuacji gdy transakcja spełnia warunki określone w przepisach art. 12 ust. 4d i ust. 11 ustawy o CIT, to po stronie Wnioskodawcy w ramach wymiany udziałów i tak może powstać przychód podlegający opodatkowaniu, jeżeli spełnione są przesłanki z art. 12 ust. 1 pkt 8bb ustawy o CIT (z czym Wnioskodawca się nie zgadza, co opisano powyżej), to zdaniem Wnioskodawcy przepis ten nie będzie miał zastosowania w analizowanym zdarzeniu przyszłym.
W ocenie Wnioskodawcy według stanu na dzień wymiany udziałów wartość rynkowa udziałów przekazanych przez X Spółce Nabywającej przy wymianie udziałów i wartość rynkowa wydanych w zamian udziałów będą równe. Takie stanowisko wynika z tego, że:
- za dzień wymiany udziałów w rozumieniu przepisu art. 12 ust. 1 pkt 8bb ustawy o CIT, należy uznać dzień dokonania wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego podwyższenia kapitału zakładowego Spółki Nabywającej. Zgodnie bowiem z przepisem art. 12 ust. 1b pkt 2 ustawy o CIT przychód określony w ust. 1 pkt 7 (tj. przychód z tytułu wniesienia do spółki wkładu niepieniężnego) powstaje w dniu wpisu do rejestru podwyższenia kapitału zakładowego spółki albo emisji nowych akcji w prostej spółce akcyjnej. Stanowisko to znajduje potwierdzenie również w orzecznictwie sądów administracyjnych, przykładowo w wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 22 lipca 2021 r., sygn. akt II FSK 2416/20 (wyrok ten został wydany na gruncie przepisów o PIT, jednak przepisy ustawy o CIT są w tym zakresie analogiczne), w którym sąd wskazał, że: „Skoro zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 9 w związku z art. 17 ust. 1 a pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r., poz. 361 ze zm.) przychód z tytułu objęcia udziałów w spółce kapitałowej powstał w dniu jej zarejestrowania, to również na ten dzień należy ocenić przesłanki wyłączenia przychodów z tytułu wymiany udziałów określone w art. 24 ust. 8a i ust. 8b tej ustawy.";
- prawo własności udziałów Spółki Nabywanej zostanie przeniesione na rzecz Spółki Nabywającej przez X w dniu zawarcia stosownej umowy i przed złożeniem wniosku do właściwego sądu rejestrowego o zmianę wpisu Spółki Nabywającej w rejestrze przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego w zakresie podwyższenia kapitału zakładowego oraz utworzenia nowych udziałów;
- prawo własności nowych udziałów Spółki Nabywającej, objętych przez X w zamian za wniesienie do Spółki Nabywającej wkładu niepieniężnego w postaci własności udziałów Spółki Nabywanej, powstanie dopiero z chwilą dokonania przez właściwy sąd rejestrowy zmiany wpisu Spółki Nabywającej w rejestrze przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego w zakresie podwyższenia kapitału zakładowego oraz utworzenia nowych udziałów, gdyż wpis w zakresie podwyższenia kapitału zakładowego spółki z o.o. ma charakter konstytutywny tj. jest skuteczny dopiero z chwilą dokonania wpisu do KRS;
- tym samym, na dzień poprzedzający dzień wymiany udziałów (w rozumieniu opisanym powyżej), Spółka Nabywająca będzie już właścicielem wnoszonych na jej rzecz udziałów Spółki Nabywanej, a X nie będzie jeszcze właścicielem nowych udziałów Spółki Nabywającej, ponieważ udziały te nie będą jeszcze istniały (powstaną dopiero z momentem konstytutywnego wpisu do KRS). W konsekwencji tego wycena wartości rynkowej nowych udziałów Spółki Nabywającej powinna uwzględniać wartość rynkową nabytych wcześniej udziałów Spółki Nabywanej;
- skoro zatem jak wskazano w opisie zdarzenia przyszłego kwota o jaką podwyższony zostanie kapitał zakładowy Spółki Nabywającej oraz kwota zaksięgowana na kapitale zapasowym Spółki Nabywającej będzie odpowiadać wartości rynkowej udziałów Spółki Nabywanej, to dojdzie do wymiany składników majątkowych o takiej samej wartości rynkowej - wartość rynkowa nowych udziałów Spółki Nabywającej (w ramach wyceny nowych udziałów pod uwagę należy wziąć wartość rynkową wniesionych już udziałów Spółki Nabywanej) będzie odpowiadać wartości rynkowej wnoszonych udziałów Spółki Nabywanej.
Wnioskodawca pragnie wskazać, że taki sposób rozumienia przepisu art. 12 ust. 1 pkt 8bb ustawy o CIT jest potwierdzany w orzecznictwie organów podatkowych, przykładowo w interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
- z dnia 20 grudnia 2022 r., nr 0111-KDIB1-3.4010.765.2022.2.ZK,
- z dnia 18 listopada 2022 r., nr 0114-KDIP2-1.4010.114.2022.2.MR oraz
- z dnia 23 stycznia 2023 r., nr 0114-KDIP2-2.4010.200.2022.1.SP.
Podsumowując, w wyniku dokonania transakcji przedstawionej w zdarzeniu przyszłym, w ramach której X dokona wniesienia do Spółki Nabywającej wkładu niepieniężnego w postaci udziałów Spółki Nabywanej, uprawniających do bezwzględnej większości głosów na zgromadzeniu wspólników Spółki Nabywanej, w zamian za objęcie nowych udziałów w podwyższonym kapitale zakładowym Spółki Nabywającej, po stronie Wnioskodawcy nie powstanie przychód podlegający opodatkowaniu CIT.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie z art. 7b ust. 1 pkt 2 i 3 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2022 r., poz. 2587, ze zm., dalej: „ustawa o CIT”):
Za przychody z zysków kapitałowych uważa się:
2) przychody z tytułu wniesienia do osoby prawnej lub spółki, o której mowa w art. 1 ust. 3, wkładu niepieniężnego;
3) inne, niż określone w pkt 1 i 2, przychody z udziału (akcji) w osobie prawnej lub spółce, o której mowa w art. 1 ust. 3, w tym:
a) przychody ze zbycia udziału (akcji), w tym ze zbycia dokonanego celem ich umorzenia,
b) przychody uzyskane w wyniku wymiany udziałów.
W myśl art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy o CIT:
Przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 14, są w szczególności wartość wkładu określona w statucie lub umowie spółki, a w razie ich braku wartość wkładu określona w innym dokumencie o podobnym charakterze - w przypadku wniesienia do spółki albo spółdzielni wkładu niepieniężnego; jeżeli jednak wartość ta jest niższa od wartości rynkowej tego wkładu albo wartość wkładu nie została określona w statucie, umowie albo innym dokumencie o podobnym charakterze, przychodem jest wartość rynkowa takiego wkładu określona na dzień przeniesienia własności przedmiotu wkładu niepieniężnego; przepis art. 14 ust. 2 stosuje się odpowiednio.
Stosownie do treści art. 12 ust. 1 pkt 8bb ustawy o CIT:
Przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 14, są w szczególności w spółce nabywającej wartość rynkowa udziałów (akcji) przekazanych przez wspólnika tej spółce nabywającej przy wymianie udziałów w części przekraczającej wartość rynkową wydanych w zamian przez tę spółkę udziałów (akcji) wraz z zapłatą w gotówce, ustalona na dzień wymiany udziałów.
Co do zasady więc wniesienie wkładu niepieniężnego do spółki z o.o. skutkuje powstaniem przychodu podatkowego.
Jednakże ustawodawca przewidział w tej sytuacji wyłączenie pewnych wartości z przychodów – o ile spełnione są szczególne warunki określone w ustawie.
W myśl art. 12 ust. 4d ustawy o CIT:
Jeżeli spółka nabywa od wspólnika innej spółki udziały (akcje) tej innej spółki oraz w zamian za udziały (akcje) tej innej spółki przekazuje jej wspólnikowi własne udziały (akcje) albo w zamian za udziały (akcje) tej innej spółki przekazuje wspólnikowi tej innej spółki własne udziały (akcje) wraz z zapłatą w gotówce w wysokości nie wyższej niż 10% wartości nominalnej własnych udziałów (akcji), a w przypadku braku wartości nominalnej - wartości rynkowej tych udziałów (akcji), oraz jeżeli w wyniku nabycia:
1) spółka nabywająca uzyska bezwzględną większość praw głosu w spółce, której udziały (akcje) są nabywane, albo
2) spółka nabywająca, posiadająca bezwzględną większość praw głosu w spółce, której udziały (akcje) są nabywane, zwiększa ilość udziałów (akcji) w tej spółce
- do przychodów nie zalicza się wartości udziałów (akcji) przekazanych wspólnikowi tej innej spółki oraz wartości udziałów (akcji) nabytych przez spółkę, pod warunkiem że podmioty biorące udział w tej transakcji podlegają w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego opodatkowaniu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągnięcia (wymiana udziałów).
Z powołanego przepisu art. 12 ust. 4d ustawy o CIT wynika, że efekt w postaci neutralnej podatkowo wymiany udziałów (akcji) dotyczy sytuacji, gdy wspólnik spółki wniesie posiadane udziały (akcje) do spółki, a podmiot wraz z nabytymi udziałami (akcjami) otrzyma bądź zwiększy bezwzględną większość praw głosu w spółce, której udziały (akcje) zostały wniesione. Przepis ten znajduje zastosowanie wówczas, gdy w wymianie uczestniczą już istniejące podmioty.
Warunki zastosowania powołanego przepisu określa art. 12 ust. 11 ustawy o CIT:
Przepis ust. 4d stosuje się, jeżeli:
1) spółka nabywająca oraz spółka, której udziały (akcje) są nabywane, są podmiotami wymienionymi w załączniku nr 3 do ustawy lub są spółkami podlegającymi opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania, w innym niż państwo członkowskie Unii Europejskiej państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz
2) wspólnik jest podatnikiem podatku dochodowego i wnoszone przez niego udziały (akcje) stanowią wkład niepieniężny przeznaczony w całości lub w części na podwyższenie kapitału zakładowego spółki nabywającej, oraz
3) zbywane przez wspólnika udziały (akcje) nie zostały nabyte lub objęte w wyniku innej transakcji wymiany udziałów albo przydzielone wcześniej w wyniku łączenia lub podziału podmiotów, oraz
4) wartość nabywanych przez wspólnika udziałów (akcji) przyjęta dla celów podatkowych jest nie wyższa niż wartość zbywanych przez tego wspólnika udziałów (akcji), jaka byłaby przyjęta dla celów podatkowych, gdyby nie doszło do wymiany udziałów.
Jak wynika z art. 12 ust. 12 ustawy o CIT:
Przepis ust. 4d stosuje się również w przypadku, gdy spółka nabywa udziały (akcje) od tego samego wspólnika w ramach więcej niż jednej transakcji w okresie nieprzekraczającym 6 miesięcy liczonych począwszy od miesiąca, w którym nastąpiło pierwsze ich nabycie, jeżeli w wyniku tych transakcji są spełnione warunki określone w tym przepisie.
Zgodnie z art. 12 ust. 12b ustawy o CIT:
W przypadku, o którym mowa w ust. 4 pkt 12 oraz ust. 11 pkt 3 i 4, ciężar dowodu, że udziały (akcje) nie zostały nabyte lub objęte w wyniku transakcji wymiany udziałów albo przydzielone w wyniku łączenia lub podziału podmiotów oraz wartość udziałów (akcji) odpowiada wartości określonej w tych przepisach, spoczywa na wspólniku.
Stosownie natomiast do treści art. 12 ust. 13 ustawy o CIT:
Przepisów ust. 4 pkt 3e-3h, 12 i pkt 25 lit. b oraz ust. 4d nie stosuje się w przypadkach, gdy głównym lub jednym z głównych celów połączenia spółek, podziału spółek, wymiany udziałów lub wniesienia wkładu niepieniężnego jest uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania.
Treść art. 12 ust. 14 ustawy o CIT wskazuje natomiast, że:
Jeżeli połączenie spółek, podział spółek, wymiana udziałów lub wniesienie wkładu niepieniężnego nie zostały przeprowadzone z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych, dla celów ust. 13 domniemywa się, że głównym lub jednym z głównych celów tych czynności jest uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania.
Art. 12 ust. 16 ustawy o CIT stanowi, że:
Przepisy ust. 4 pkt 3e-3h, 12 i pkt 25 lit. b oraz ust. 4d stosuje się odpowiednio do podmiotów wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy.
Z opisu sprawy przedstawionego we wniosku wynika, że X panuje dokonanie wymiany udziałów w rozumieniu art. 12 ust. 4d ustawy o CIT. W tym celu X wniesie posiadane przez siebie udziały w Spółce Nabywanej jako wkład niepieniężny na rzecz Spółki Nabywającej, a w zamian obejmie udziały w podwyższonym kapitale zakładowym Spółki Nabywającej. Wniesienie aportu nastąpi z agio tj. część wartości wnoszonych udziałów Spółki Nabywanej zostanie zaksięgowana na kapitale zapasowym Wnioskodawcy. Kwota o jaką podwyższony zostanie kapitał zakładowy Spółki Nabywającej oraz kwota zaksięgowana na kapitale zapasowym Spółki Nabywającej będzie odpowiadać wartości rynkowej udziałów Spółki Nabywanej. Udziały w Spółce Nabywanej będą zatem stanowić wkład niepieniężny przeznaczony w części na podwyższenie kapitału zakładowego Spółki Nabywającej. Wymianie udziałów nie będzie towarzyszyć zapłata w gotówce. Na skutek opisanej wymiany udziałów Wnioskodawca uzyska bezwzględną większość praw głosu w Spółce Nabywanej. Wnoszone przez X udziały w Spółce Nabywanej nie zostały nabyte lub objęte w wyniku transakcji wymiany udziałów albo przydzielone w wyniku łączenia lub podziału podmiotów. Opisana wymiana udziałów doprowadzi również do zwiększenia kapitału zakładowego Wnioskodawcy. Transakcje opisane w przedmiotowym wniosku mają zatem uzasadnienie ekonomiczne i funkcjonalne, a ich celem nie jest uniknięcie ani uchylenie się od opodatkowania.
Państwa wątpliwości dotyczą ustalenia, czy:
1) transakcja w ramach której X dokona wniesienia do Spółki Nabywającej wkładu niepieniężnego w postaci własności udziałów Spółki Nabywanej, uprawniających do bezwzględnej większości głosów na zgromadzeniu wspólników Spółki Nabywanej, w zamian za objęcie nowych udziałów w podwyższonym kapitale zakładowym Spółki Nabywającej, spełni wszystkie warunki wymiany udziałów w rozumieniu art. 12 ust. 4d i ust. 11 ustawy o CIT,
2) w wyniku dokonania ww. transakcji po stronie Wnioskodawcy powstanie przychód podlegający opodatkowaniu CIT.
Odnosząc wyżej cytowane przepisy prawa podatkowego od opisu zdarzenia przyszłego przedstawionego we wniosku stwierdzić należy, że opisana transakcja będzie spełniać warunku uznania jej za wymianę udziałów w myśl art. 12 ust. 4d i ust. 11 ustawy o CIT. Spółka Nabywająca nabędzie od wspólnika (X) innej spółki (Spółki Nabywanej) udziały tej innej spółki (Spółki Nabywanej) i w zamian za te udziały Spółka Nabywająca przekaże X własne udziały. Spółka Nabywająca oraz Spółka Nabywana zostały wymienione w załączniku nr 3 do ustawy o CIT i są spółkami podlegającymi opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów w Polsce. Wspólnik Pan X jest podatnikiem podatku dochodowego wnoszone przez niego udziały stanowią wkład niepieniężny przeznaczony w części na podwyższenie kapitału zakładowego spółki nabywającej. Zbywane przez wspólnika udziały nie zostały nabyte lub objęte w wyniku innej transakcji wymiany udziałów albo przydzielone wcześniej w wyniku łączenia lub podziału podmiotów. W wyniku wniesienia udziałów Spółki Nabywanej, Spółka Nabywająca uzyska bezwzględną większość praw głosu w Spółce Nabywanej. Wartość nabywanych przez Pana X udziałów Spółki Nabywającej przyjęta dla celów podatkowych jest nie wyższa niż wartość wnoszonych przez X udziałów, jaka byłaby przyjęta dla celów podatkowych, gdyby nie doszło do wymiany udziałów.
W tym miejscu wskazać należy, że norma zawarta w art. 12 ust. 11 pkt 4 ustawy o CIT odnosi się do relacji tzw. wartości podatkowej udziałów (akcji) nabywanych przez wspólnika do wartości udziałów (akcji) zbywanych przez wspólnika do Spółki Nabywającej w wyniku wymiany udziałów.
Wartość podatkowa udziałów (akcji) to przyjęta przez podatnika wartość kosztów objęcia lub nabycia udziałów (akcji), która pozostaje w rachunku podatkowym podatnika do rozliczenia dla celów podatkowych jako koszty uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia tych udziałów (akcji). Wartość podatkowa jest pochodną sposobu objęcia lub nabycia udziałów (akcji).
Mając na uwadze powyższe, opisana w zdarzeniu przyszłym transakcja, w ramach której X dokona wniesienia do Spółki Nabywającej wkładu niepieniężnego w postaci własności udziałów Spółki Nabywanej, uprawniających do bezwzględnej większości głosów na zgromadzeniu wspólników Spółki Nabywanej, w zamian za objęcie nowych udziałów w podwyższonym kapitale zakładowym Spółki Nabywającej, spełni wszystkie warunki wymiany udziałów w rozumieniu art. 12 ust. 4d i ust. 11 ustawy o CIT.
W konsekwencji, w wyniku dokonania ww. transakcji po stronie Wnioskodawcy nie powstanie przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym.
Wobec powyższego Państwa stanowisko w zakresie pytania nr 1 i 2 należało uznać za prawidłowe.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.
Odnosząc się do przywołanych przez Państwa interpretacji indywidualnych wskazać należy, że zostały one wydane w indywidualnych sprawach i nie mają zastosowania ani konsekwencji wiążących w odniesieniu do żadnego innego stanu faktycznego czy też zdarzenia przyszłego.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.
Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1) z zastosowaniem art. 119a;
2) w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3) z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 259 ze zm.; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA).
Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).