Czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, zgodnie z którym prowadzona przez Spółki PGK Działalność B+R, stanowi działalność badawczo-rozwojową w ... - Interpretacja - 0114-KDIP2-1.4010.119.2019.2.JS

ShutterStock
Interpretacja indywidualna z dnia 23.05.2019, sygn. 0114-KDIP2-1.4010.119.2019.2.JS, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej

Temat interpretacji

Czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, zgodnie z którym prowadzona przez Spółki PGK Działalność B+R, stanowi działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26 ustawy o CIT, co uprawnia do skorzystania przez PGK z odliczenia, o którym mowa w art. 18d ust. 1 ustawy o CIT?

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 1marca 2019 r. (data wpływu 15 marca 2019 r.) uzupełnione pismem z dnia 16 maja 2019 r. (data nadania 16 maja 2019 r., data wpływu 20.05.2019 r.) na wezwanie z dnia 9 maja 2019 r. Nr 0114-KDIP2-1.4010.119.2019.1.JS (data nadania 9 maja 2019 r., data doręczenia 10 maja 2019 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy prowadzona przez Spółki PGK Działalność B+R, stanowi działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26 cyt. ustawy, co uprawnia do skorzystania przez PGK z odliczenia, o którym mowa w art. 18d ust. 1 ww. ustawy jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 15 marca 2019 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy prowadzona przez Spółki PGK Działalność B+R, stanowi działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26 cyt. ustawy, co uprawnia do skorzystania przez PGK z odliczenia, o którym mowa w art. 18d ust. 1 ww. ustawy.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny oraz zdarzenie przyszłe.

S.A. (dalej: Spółka, S.A.), tworzy wraz z siedmioma innymi podmiotami podatkową grupę kapitałową (dalej: PGK, Grupa lub Wnioskodawca) w rozumieniu art. 1a ustawy o CIT. Spółka jest spółką dominującą w podatkowej grupie kapitałowej, o której mowa w art. la ust. 2 pkt 2 ustawy o CIT, natomiast pozostałe spółki to podmioty zależne.

PGK została utworzona na podstawie umowy podatkowej grupy kapitałowej zawartej w formie aktu notarialnego w dniu 4 stycznia 2018 r. Grupa rozpoczęła swoją działalność z dniem 1 marca 2018 r., który był pierwszym dniem roku podatkowego. Pierwszy rok podatkowy Grupy zakończył się 31 grudnia 2018 r.

Głównym przedmiotem działalności Grupy jest działalność w branży medialnej.

W związku z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową, PGK zamierza skorzystać z odliczenia, o którym mowa w art. 18d ustawy o CIT (dalej: Ulga B+R). Polegać ono ma na dokonaniu, na podstawie art. 18d ust. 1 ustawy o CIT, odliczenia od podstawy opodatkowania ustalonej zgodnie z art. 18 ustawy o CIT kosztów poniesionych przez spółki Grupy (dalej: Spółki) na działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26 ustawy o CIT, które to zostały wymienione w art. 18d ust. 2 i 3 ustawy o CIT (dalej: Koszty kwalifikowane).

W niektórych Spółkach Grupy prowadzonych jest szereg działań o charakterze prac badawczo- rozwojowym (dalej : Działalność B+R), z których istotna część skupiona jest wokół prac związanych z programowaniem.

Rozmiar i zasięg Grupy, jak również charakter działalności związany z faktem świadczenia i opracowywania usług z wykorzystaniem nowoczesnych technologii (treści i serwisy web, aplikacje mobilne, rozwiązania serwerowe, rozwiązania hardware), przekładają się na wysoki stopień kompleksowości i zaawansowania technologicznego projektów prowadzonych przez Spółki Grupy.

Działalność B+R Spółek Grupy obejmuje prace koncepcyjne i programistyczne nad oprogramowaniem i obejmuje między innymi następujące zadania, które zdaniem Wnioskodawcy mają bezpośredni charakter badawczo-rozwojowy:

  1. Prace koncepcyjne, mające na celu opracowanie założeń do projektów nowych produktów, usług lub funkcjonalności, związane z analizą stanu obecnej wiedzy technologicznej czy możliwościami wypełnienia tzw. długu technologicznego. W szczególności do prowadzonych prac koncepcyjnych zaliczyć można:
    • opracowanie koncepcji technicznej, planów i schematów mających na celu określenie specyfikacji technicznej i cech eksploatacyjnych tworzonych funkcjonalności i systemów,
    • prowadzenie analiz, tworzenie modeli, obliczeń i symulacji,
    • prowadzenie prac prowadzących do opracowywania nowych produktów/ technologii/funkcjonalności, dokonania postępu technicznego,
    • gromadzenie danych na potrzeby realizacji prac B+R,
    • przeprowadzenie technologicznego studium wykonalności projektu w fazie analiz, które polega na określeniu poziomu stanu technologii dostępnej na rynku w odniesieniu do konieczności osiągnięcia zakładanego przez spółkę celu,
    • projektowanie produktów i usług,
    • diagnozowanie problemów technicznych i lub prawnych lub technologicznych, które mają wpływ na rozwój i zmiany produktów, usług lub procesów,
    • projektowanie procesów nowych i znacząco ulepszonych.
  2. Prace technologiczne, mające na celu opracowanie nowych produktów, usług lub funkcjonalności, będących wynikiem przeprowadzonych prac koncepcyjnych. W szczególności, do prowadzonych prac technologicznych zaliczyć można:
    • pozyskiwanie nowej wiedzy poprzez prowadzenie eksperymentów w środowisku laboratoryjnym oraz analizy technologiczne.
    • prace rozwojowe ukierunkowane na wypełnienie luk w wiedzy technicznej, będące niezbędnym krokiem w procesie tworzenia nowych produktów i technologii
    • czynności eksperymentalne ukierunkowane na wypełnienie luk w wiedzy technicznej niezbędnej dla opracowywania rozwiązań Spółki,
    • tworzenie nowych prototypowych elementów systemu w oparciu o nowe lub bardziej efektywne, autorskie algorytmy,
    • planowanie i kierowanie pracami B+R w aspekcie technicznym,
    • zarządzanie personelem realizującym prace B+R,
    • projektowanie i modelowanie prototypowych rozwiązań na podstawie opracowanej koncepcji,
    • łączenie komponentów/ modułów/systemów przyszłych prototypów,
    • konstrukcja próbnych rozwiązań IT w celu zdobycia doświadczenia i zgromadzenia danych technicznych do weryfikacji hipotez, tworzenia nowych produktów lub funkcjonalności, ustalania nowych specyfikacji dla ukończonych produktów,
    • prace związane z dostosowaniem technologii do pracy w warunkach rzeczywistych,
    • symulacja i testowanie próbnych rozwiązań w celu zdobycia doświadczenia i zgromadzenia danych technicznych do weryfikacji hipotez, praca w środowisku symulacyjnym, zwiększenie skali, ustalanie nowych specyfikacji dla ukończonych produktów,
    • prowadzenie eksperymentalnych prac, w tym m.in. nad rozwiązaniami w chmurze i tworzeniem lub przenoszeniem istniejących systemów do infrastruktury chmurowej, z wykorzystaniem własnej infrastruktury B+R w postaci 30 serwerów.
  3. Czynności horyzontalne niezbędne do prawidłowego prowadzenia ww. czynności koncepcyjnych i technologicznych, takie jak:
    • prace związane z planowaniem i zarządzaniem pracami projektowymi (m.in. czynności organizacyjne i koordynacyjne),
    • czynności administracyjne związane z opracowywaniem i przygotowywaniem niezbędnej dokumentacji projektowej zgodnie z wykorzystywanymi metodykami zarządzania projektami w Grupie.

Powyższe czynności realizowane są w różnych konfiguracjach w ramach bieżącej działalności Spółek z Grupy, dodatkowo uzupełniane również o działania badawczo-rozwojowe charakterystyczne dla profilu danej Spółki z Grupy.

Działalność B+R w S.A.

W ramach Spółki założonej w roku 1990 i będącej spółką notowaną na GPW i prowadzącej szeroko pojętą działalność mediową, prace badawczo-rozwojowe prowadzone są głównie w 4 jednostkach organizacyjnych: w departamencie IT, B., X.pl i Y.pl.

Dział IT zajmuje się obsługą spółek grupy na poziomie infrastrukturalnym, tj. prowadzi prace związane z rozwojem platform, systemów wewnętrznych i baz danych. Prowadzone przez dział projekty o charakterze badawczo-rozwojowym skupione są głównie wokół opracowywania nowych rozwiązań informatycznych, które będą implementowane do wszystkich lub większości spółek w Grupie, badania różnych technologii pod kątem ich możliwości implementacji, czy dostosowania do potrzeb spółek, oraz eksperymentów przedwdrożeniowych. Dział IT prowadzi również prace B+R mające na celu np. dostosowanie systemów firmy do wprowadzanych regulacji (np. RODO) poprzez opracowanie nowatorskich technologii/funkcjonalności.

Dział B. usytuowany jest przy Zarządzie Spółki i świadczy usługi dla większości spółek w Grupie i innych spółek zależnych. W centrum jego działalności jest badanie nowych technologii z zakresu przetwarzania b., prowadzenie działań badawczych oraz poszukiwanie nowych rozwiązań, o wysokim potencjale wdrożenia w Grupie. Ze względu na charakter prowadzonych projektów, dział posiada własną infrastrukturę serwerową z wykorzystaniem której prowadzi prace eksperymentalne nad rozwiązaniami w chmurze, jak np. nad tworzeniem nowych systemów w chmurze. Zdecydowana większość prac prowadzonych przez Dział B. bazuje na opracowaniu zupełnie nowych, autorskich rozwiązań z zakresu tworzenia oprogramowania, jak np. systemy automatycznego tagowania treści, czy systemy profilowania użytkowników.

X.pl oraz Y.pl są odrębnymi jednostkami pod Zarządem Spółki i zajmują się prowadzeniem tematycznych serwisów informacyjnych (odpowiednio - serwisu informacyjnego oraz internetowego wydania gazety), a ich Działalność B+R związana jest głównie z obszarem technologii sieciowych. Do prowadzonych projektów B+R zaliczyć można projekty związane z pozycjonowaniem, opracowywaniem nowych funkcjonalności oprogramowania, czy liczne usprawnienia procesowe poprzedzone analizami rynku i technologii, takie jak np. skrócenie procedury zakupowej dla prenumeratorów z 5 do 1 kroku w wyniku badań wskazujących, że im dłuższa procedura zakupowa, tym mniej klientów dociera do jej końca, opracowanie funkcjonalności umożliwiającej egzekwowanie i przechowywanie różnorodnych zgód użytkowników, czy opracowanie nowego odtwarzacza treści wideo.

Uszczegóławiając, Działalność B+R ww. departamentów obejmuje prace koncepcyjne (nad nowymi produktami i usługami oraz rozwiązaniami IT) i programistyczne oraz obejmuje zarówno jego tworzenie, jak i ulepszanie, w tym w szczególności:

  • definiowanie problemów i zagadnień technologicznych,
  • opracowywanie koncepcji, specyfikacji i wytycznych dla nowych rozwiązań,
  • badania mające na celu poszukiwanie nowych technologii umożliwiających osiągnięcie zamierzonych efektów (np. dotyczące integracji systemów płatności w serwisach Spółki),
  • badania istniejących algorytmów wykorzystywanych przez przeglądarki internetowe, celem umożliwienia dopasowania treści serwisów- www do lepszego pozycjonowania treści,
  • projektowanie i modelowanie prototypowego rozwiązania IT na podstawie opracowanej koncepcji,
  • działania programistyczne związane z tworzeniem oprogramowania oraz nowych rozwiązań IT (prace badawcze w środowisku deweloperskim i testowym),
  • wdrożenie pilotażowe
  • wdrożenie produkcyjne (stanowi integralną część procesu opracowywania nowych rozwiązań, ale jest wyłączone z Działalności B+R Spółki).

Reasumując, w ramach prac badawczo-rozwojowych prowadzonych przez Spółkę, przeprowadzane są projekty mające na celu opracowanie nowych lub ulepszenie istniejących produktów/modułów/systemów czy funkcjonalności, zarówno w odniesieniu do nowatorskich rozwiązań stosowanych na potrzeby własne spółki, jak też do przeznaczonych dla jej klientów.

Powstanie zdecydowanej większości projektów umotywowane jest przeprowadzonymi badaniami i analizami wewnętrznymi spółki wykazującymi potrzebę przeprowadzenia radykalnych zmian celem usprawnienia istniejących produktów/usług lub procesów, lub też opracowania zupełnie nowych.

Działalność B+R w A S.A. (dalej: A)

Spółka, będąca częścią Grupy, jest agencją reklamy outdoorowej, która zajmuje się również tworzeniem i rozwojem hardwareowych nośników reklamowych takich jak wiaty przystankowe, czy billboardy.

Prace prowadzone przez A łączą zarówno kompetencje z zakresu konstrukcji i designu, jak i obejmują dodatkowe projekty wykorzystujące najnowsze technologie z różnych obszarów.

W szczególności, do prowadzonych w A prac B+R zaliczyć należy prace związane z opracowywaniem usług (modeli świadczenia usług) nowej generacji. Prace te bazują na prowadzonych we własnym zakresie lub kupowanych od podmiotów zewnętrznych, specjalistycznych analizach oraz badaniach użytkowników i ich preferencji. W celu pracy nad nową generacją usług, A powołał wewnętrzną jednostkę specjalistów, która zajmuje się opracowywaniem i symulacją różnych wariantów i konfiguracji usług związanych z reklamą outdoorową. W efekcie prowadzonych m.in. przez ww. jednostkę prac opracowywane są usługi dotyczące reklamy outdoorowej nowej generacji, co jest przełomowym podejściem do tego typu usług.

Działalność B+R w B sp. z o.o. (dalej: B)

B specjalizuje się w zarządzaniu strategiami reklamowymi i optymalizacją inwentarza reklamowego i serwisów internetowych. B wspiera wydawców opracowując zaawansowane technologie i strategie, które docelowo mają zwiększyć sprzedaż dla firm z branży mediowej i reklamowej. W ramach swej działalności, B współpracuje z różnymi platformami dostarczającymi treści reklamowe i opracowuje technologie adresujące konkretne potrzeby klientów, takie jak stworzenie panelu prezentującego wyniki dla wydawców oraz umożliwiającego bieżący monitoring efektywności.

W odniesieniu do Działalności B+R, zespół analiz zajmuje się optymalizacją i znaczącym ulepszaniem serwisów w szczególności pod kątem działań mających na celu zwiększenie przychodów. Spółka, w ramach zespołu technologicznego, prowadzi m.in. prace nad nowymi narzędziami lub algorytmami na zlecenie klienta, a w ramach zespołu deweloperskiego prowadzone są prace nad tworzeniem kodu oraz testowanie i tworzenie nowych funkcjonalności. B rozwija również obszar Data Science, który obejmuje prace nad nowatorskimi technologiami i algorytmami mającymi na celu analizę i wykorzystanie modeli danych w celu dalszego rozwoju portfela produktów i usług B.

Działalność B+R w C sp. z o.o. (dalej: C)

C prowadzi serwis umożliwiający sprzedaż, wynajem i zakup nieruchomości przez Internet.

W C funkcjonuje departament marketingu, jak również departament IT, zajmujący się m.in. prowadzeniem developerskich prac rozwojowych nad konkretnymi projektami, w tym o charakterze B+R. Ponadto, w ramach jednostki operacje i analizy rynku opracowywane są procedury dotyczące procesów wewnętrznych, jak również nowe modele rozwiązań dla klientów.

Prace te związane są z opracowaniem i technicznym przedstawieniem schematów nowych funkcjonalności systemów/serwisów oraz weryfikacją logiczną nowych rozwiązań i optymalizacją ich wydajności.

C prowadzi również prace nad architekturą nowych rozwiązań, takich jak np. możliwość rezerwacji mieszkania za kaucję z możliwością płatności online.

Ponadto, w ramach departamentu produktów prowadzone są prace zmierzające do ulepszenia istniejących lub opracowania nowatorskich produktów i usług, poprzez tworzenie, modyfikację oraz łączenie różnorodnych modułów, systemów lub funkcjonalności IT.

C realizuje również prace B+R związane z badaniami i analizą zachowań użytkowników odwiedzających serwis.

Ww. czynności wykonywane przez Spółki Grupy mają charakter twórczy i prowadzą do tworzenia nowej wiedzy lub wykorzystywania elementów wiedzy istniejącej do nowych zastosowań.

Jednocześnie do Działalności B+R nie są zaliczane: czynności rutynowe, niepociągające za sobą postępu technicznego oraz rutynowego usuwania błędów (debugging), czynności wdrożeniowe w zakresie opracowanych produktów i usług, utrzymanie rozwiązań IT, administrowanie serwisów i infrastruktury, ani czynności, z którymi nie wiąże się niepewność co do wyników prac, nawet jeśli pojawiają się w działalności Spółek Grupy.

Wnioskodawca występuje o indywidualną interpretację w swoim imieniu i na swoją rzecz, zadając pytania o czynności wykonywane przez Spółki Grupy, gdyż rodzą one bezpośrednie skutki dla płaconego podatku dochodowego. W tym kontekście, Grupa zamierza dokonać odliczenia zgodnie z art. 18d oraz 18e ustawy o CIT, a w szczególności zaznacza, że:

  • prowadzona Działalność B+R nie stanowi i nie będzie stanowić badań podstawowych w rozumieniu art. 4a pkt 27 lit. a ustawy o CIT,
  • w ewidencji rachunkowej Spółki wyodrębniły koszty Działalności B+R,
  • jeśli w 2018 r. i w latach następnych Grupa będzie uzyskiwać przychody z zysków kapitałowych, to odliczeń z tytułu Ulgi B+R Grupa zamierza dokonywać tak, iż kwota odliczenia w danym roku podatkowym nie przekroczy kwoty dochodu uzyskanego przez Grupę z przychodów innych niż przychody z zysków kapitałowych,
  • Spółki Grupy nie prowadzą działalności gospodarczej na terenie specjalnej strefy ekonomicznej na podstawie decyzji o wsparciu, o której mowa w ustawie z dnia 10 maja 2018 r. o wspieraniu nowych inwestycji,
  • Grupa zamierza odliczyć w ramach Ulgi B+R koszty kwalifikowane zgodnie z art. 18d ust. 5 i 5a ustawy o CIT,
  • Grupa zamierza dokonać odliczenia z tytułu Ulgi B+R zgodnie z limitami wskazanymi w art. 18d ust. 7 ustaw o CIT,
  • Spółki Grupy nie posiadają statusu centrum badawczo-rozwojowego.

Pismem z dnia 16 maja 2019 r. Wnioskodawca poinformował, że:

  1. Przedmiotem pytania zawartego we wniosku są działania przedstawione w opisie stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego realizowane przez poszczególne Spółki Grupy. Działania charakterystyczne dla profilu danej Spółki z Grupy (wskazane na str. 4 w treści wniosku) zostały przedstawione szczegółowo na dalszych stronach opisu stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego wniosku. Wnioskodawca potwierdza tym samym, że są one przedmiotem pytania zawartego we wniosku.
    Wnioskodawca wyjaśnia, że przedstawiony we wniosku stan faktyczny odnosi się osobno do każdej ze Spółek z Grupy. Natomiast ze względu na status podatnika, pytanie odnosi się do możliwości odliczenia przez PGK w odniesieniu do poszczególnych Spółek Grupy.
  2. Realizowane przez Spółki z Grupy działania badawczo-rozwojowe charakterystyczne dla danych Spółek z Grupy zakładają zastosowanie praktyczne nowych, innowacyjnych rozwiązań. W wyniku tych prac powstają, w zależności od danego przypadku, nowe projekty, ulepszone produkty lub ulepszone usługi.
  3. Realizowane przez Spółki z Grupy działania mogą, w zależności od charakteru danych prac, obejmować pilotaż, wersję testową lub wersję przedprodukcyjną.
  4. Działalność badawczo-rozwojowa Spółek z Grupy nie ma i nie będzie miała charakteru prac obejmujących rutynowe i okresowe zmiany oraz nie dotyczy czynności wdrożeniowych w zakresie opracowanych produktów i usług.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie:

Czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, zgodnie z którym prowadzona przez Spółki PGK Działalność B+R, stanowi działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26 ustawy o CIT, co uprawnia do skorzystania przez PGK z odliczenia, o którym mowa w art. 18d ust. 1 ustawy o CIT?

Zdaniem Wnioskodawcy, prawidłowe jest stanowisko, zgodnie z którym prowadzona przez Spółki PGK Działalność B+R stanowi działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 865) dalej: ustawy o CIT, co uprawnia do skorzystania przez PGK z odliczenia, o którym mowa w art. 18d ust. 1 ustawy o CIT.

W myśl art. la ust. 1 ustawy o CIT, podatnikami mogą być również grupy co najmniej dwóch spółek prawa handlowego mających osobowość prawną. które pozostają w związkach kapitałowych, zwane dalej podatkowymi grupami kapitałowymi.

Natomiast zgodnie z art. 3a (winno być art. 1a ust. 3a) ustawy o CIT, Spółka dominująca reprezentuje podatkową grupę kapitałową w zakresie obowiązków wynikających z ustawy oraz z przepisów Ordynacji podatkowej.

Z kolei zgodnie z art. 7 (winno być art. 1a ust. 7) ustawy o CIT, podatek dochodowy oraz zaliczki na ten podatek są obliczane, pobierane i wpłacane przez spółkę dominującą. Spółce tej nie przysługuje wynagrodzenie z tytułu terminowego wpłacania podatku dochodowego od osób prawnych należnego od podatkowej grupy kapitałowej.

Zgodnie z art. 4a pkt 26 ustawy o CIT, działalność badawczo-rozwojowa oznacza działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

W myśl art. 4a pkt 27 ustawy o CIT w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2016 r. do 30 września 2018 r. badania naukowe oznaczały:

  1. badania podstawowe - oryginalne prace badawcze, eksperymentalne lub teoretyczne podejmowane przede wszystkim w celu zdobywania nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne,
  2. badania stosowane - prace badawcze podejmowane w celu zdobycia nowej wiedzy, zorientowane przede wszystkim na zastosowanie w praktyce,
  3. badania przemysłowe - badania mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności w celu opracowywania nowych produktów, procesów i usług lub wprowadzania znaczących ulepszeń do istniejących produktów, procesów i usług; badania te uwzględniają tworzenie elementów składowych systemów złożonych, budowę prototypów w środowisku laboratoryjnym lub w środowisku symulującym istniejące systemy, szczególnie do oceny przydatności danych rodzajów technologii, a także budowę niezbędnych w tych badaniach linii pilotażowych, w tym do uzyskania dowodu w przypadku technologii generycznych.

W tym okresie w myśl art. 4a pkt 28 ustawy o CIT, prace rozwojowe oznaczały z kolei nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności z dziedziny nauki, technologii i działalności gospodarczej oraz innej wiedzy i umiejętności do planowania produkcji oraz tworzenia i projektowania nowych, zmienionych lub ulepszonych produktów, procesów i usług, z wyłączeniem prac obejmujących rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do produktów, linii produkcyjnych, procesów wytwórczych, istniejących usług oraz innych operacji w toku, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń, w szczególności:

  1. opracowywanie prototypów i projektów pilotażowych oraz demonstracje, testowanie i walidację nowych lub ulepszonych produktów, procesów lub usług w otoczeniu stanowiącym model warunków rzeczywistego funkcjonowania, których głównym celem jest dalsze udoskonalenie techniczne produktów, procesów lub usług, których ostateczny kształt nie został określony,
  2. opracowywanie prototypów i projektów pilotażowych, które można wykorzystać do celów komercyjnych, w przypadku gdy prototyp lub projekt pilotażowy stanowi produkt końcowy gotowy do wykorzystania komercyjnego, a jego produkcja wyłącznie do celów demonstracyjnych i walidacyjnych jest zbyt kosztowna.

Natomiast, zgodnie z nowelizacją art. 4a pkt 27 oraz 28 ustawy o CIT, która weszła w życie z dniem 1 października 2018 r. w związku z wejściem w życie ustawy z dnia 3 lipca 2018 r. - Przepisy wprowadzające ustawę - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. 2018 poz. 1669), badania naukowe definiowane w art. 4a pkt 27 ustawy o CIT jako badania podstawowe i badania aplikacyjne należy rozumieć odpowiednio zgodnie z art. 4 ust. 2 pkt 1 oraz pkt 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. 2018 poz. 1668, dalej: Prawo o SWiN).

W konsekwencji, na gruncie znowelizowanego art. 4a pkt 27 ustawy o CIT, badania naukowe to:

  • badania podstawowe - rozumiane jako prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne,
  • badania aplikacyjne - rozumiane jako prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzenie do nich znaczących ulepszeń.

Z kolei w myśl art. 4a pkt 28 ustawy o CIT znowelizowanego razem z art. 4a pkt 27 ustawy o CIT, prace rozwojowe oznaczają prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 Prawa o SWiN. Tym samym, prace rozwojowe na gruncie ustawy o CIT oznaczają działalność obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń. W odniesieniu do działalności Wnioskodawcy, ww. nowelizacja wychodzi naprzeciw jego potrzeb z uwagi na fakt, iż nie ograniczyła, a doprecyzowała zakres prac kwalifikowalnych jako badawczo-rozwojowe.

Zgodnie z art. 18d. ust. 1 ustawy o CIT, podatnik uzyskujący przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych odlicza od podstawy opodatkowania, ustalonej zgodnie z art. 18, koszty uzyskania przychodów poniesione na działalność badawczo-rozwojową, zwane dalej kosztami kwalifikowanymi. Kwota odliczenia nie może w roku podatkowym przekraczać kwoty dochodu uzyskanego przez podatnika z przychodów innych niż przychody z zysków kapitałowych.

W krajach OECD do celów statystycznych w zakresie prac badawczo-rozwojowych stosowany jest ponadto Podręcznik Frascati Manual 2015 ( The Measurement of Scientific, Technological and Innovation Actirities: Guidelines for Collecting and Reporling Data on Research and Experimental Development, dalej: .Podręcznik Frascati). Zawiera on proponowane procedury, standardowe dla badań statystycznych w zakresie działalności badawczo-rozwojowej.

Zgodnie z jego treścią do działalności badawczo-rozwojowej w obszarze IT, należy zaliczać:

  • tworzenie nowych systemów operacyjnych lub języków,
  • projektowanie i wdrażanie nowych wyszukiwarek opartych na oryginalnych technologiach,
  • działania zmierzające do rozwiązywania konfliktów w ramach sprzętu lub oprogramowania w oparciu o proces reorganizacji systemu lub sieci,
  • tworzenie nowych lub bardziej wydajnych algorytmów w oparciu o nowe techniki.
  • tworzenie nowych i oryginalnych technik szyfrowania lub zabezpieczeń.

Analogiczne traktowanie wszystkich powyższych czynności jako działalności badawczo-rozwojowej przewidują również polskie przepisy o statystyce publicznej. Zgodnie z objaśnieniami Głównego Urzędu Statystycznego do formularza PNT-01 za działalność badawczo-rozwojową w zakresie oprogramowania komputerowego uznaje się przykładowo:

  • badanie właściwości ogólnych algorytmów do obsługi dużych zbiorów danych w czasie rzeczywistym: poszukiwanie alternatywnych metod obliczeniowych,
  • badania ukierunkowane na znalezienie sposobu na zmniejszenie ilości spamu,
  • badania nad stosowaniem przetwarzania informacji w nowych dziedzinach lub w nowy sposób (np. opracowanie nowego języka programowania, nowych systemów operacyjnych, generatorów programu itp.),
  • opracowanie nowego oprogramowania aplikacji i znacznych ulepszeń systemów operacyjnych i programów użytkowych.

Mając na względzie przedstawiony stan faktyczny oraz przepisy dotyczące podatkowych grup kapitałowych, PGK spełnia warunki skorzystania z Ulgi B+R określone w art. 9 ust. 1b, 18d oraz 18e ustawy o CIT w odniesieniu do kosztów ponoszonych przez Spółki Grupy wskazanych w art. 18d ust. 2 oraz ust. 3 ustawy o CIT poniesionych na prace będące działalnością badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26 ustawy o CIT.

Jak zostało wskazane opisie stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego, Spółki PGK realizują i będą realizować w sposób systematyczny Działalność B+R.

Tym samym, warunkiem odliczenia w ramach Ulgi B+R w odniesieniu do poszczególnych kosztów Działalności B+R jest by realizowana przez Grupę Działalność B+R w ramach spełniała definicję działalności badawczo-rozwojowej w rozumieniu art. 4a ust. 26 ustawy o CIT.

Działalność B+R Spółek obejmuje: pozyskiwanie nowej wiedzy poprzez prowadzenie eksperymentów w środowisku deweloperskim oraz analizy technologiczne, tworzenie nowych lub bardziej efektywnych algorytmów oraz prace ukierunkowane na wypełnienie luk w wiedzy technicznej jako niezbędny krok w procesie tworzenia oprogramowania.

Ponadto, jak zostało wskazane w opisie stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego, Działalność B+R prowadzona przez Spółki ma charakter twórczy, jest prowadzona w sposób systematyczny według określonego planu projektowego przez specjalnie wybrane osoby posiadające kompetencje i wykształcenie. Mają one również na celu zwiększenie zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia oprogramowania i projektowania nowych procesów/produktów. Na podstawie realizowanej Działalności B+R, Spółki Grupy zapewniają swoim klientom nowe funkcjonalności, znacząco ulepszone moduły i programy. Zatem wynikiem podejmowanej przez Spółki Grupy Działalności B+R są nowe lub znacząco ulepszone produkty lub usługi. Co więcej, Spółki Grupy usprawniają również swoje wewnętrzne procesy poprzez wprowadzanie nowych i znacząco ulepszonych procesów, czy technologii.

Odnosząc wyżej opisaną działalności do informacji przedstawionych w opisie stanu faktycznego zdarzenia przyszłego, dla każdej ze Spółek, zdaniem Wnioskodawcy, w świetle przytoczonych przepisów prowadzona Działalność B+R spełnia wszystkie przesłanki potwierdzające, że ich działalność definicję działalności badawczo-rozwojowej w rozumieniu art. 4a pkt 26 ustawy o CIT.

Jak zostało to wskazane w opisie stanu faktycznego, w ramach spółek C oraz S.A. (w jednostkach IT, B., X.pl i Y.pl) prowadzone działania w zdecydowanej większości skoncentrowane są wokół działalności związanej z oprogramowaniem. Dotyczą zarówno opracowywania nowych systemów, modułów lub funkcjonalności, jak również prac analitycznych mających na celu zdobycie nowej wiedzy, czy też skupione są wokół opracowywania zupełnie nowych, unikalnych technologii.

Na gruncie Podręcznika Frascati, jak też ustawy o CIT i ustawy o PWSiN, które definiują, że prace rozwojowe oznaczają działalność obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania ().

W konsekwencji, zdaniem Wnioskodawcy, prowadzona w tym zakresie Działalność B+R wprost spełnia definicję działalności badawczo-rozwojowej w rozumieniu ustawy o CIT.

Na gruncie przepisów ustawy o CIT, zdaniem Wnioskodawcy, również w przypadku A, prowadzone prace nad nowymi modelami usługowymi stanowią działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu ustawy o CIT, za sprawą projektowania nowych procesów usługowych, schematów usług i opracowywania usług nowej generacji związanych z reklamą outdoorową.

W kontekście działalności B występują prace łączące zarówno kompetencje prac B+R w obszarze prac deweloperskich i tworzenia oprogramowania, jak również związanych z projektowanie nowych bądź ulepszonych procesów biznesowych. Zdaniem Wnioskodawcy, w kontekście zarówno prac kwalifikowalnych jako badawczo-rozwojowe według Podręcznika Frascati, jak również w myśl przepisów ustawy o CIT, prace realizowane przez B również zaliczane są zatem do działalności badawczo-rozwojowej.

Za przedstawionym stanowiskiem Wnioskodawcy świadczy również zakres obowiązków pracowników poszczególnych Spółek. Osoby zaangażowane w Działalność B+R w Spółkach Grupy wykonują prace koncepcyjne i programistyczne nad oprogramowaniem i obejmuje zarówno jego tworzenie, jak i ulepszanie, w tym w szczególności:

  • definiowanie problemów i zagadnień technologicznych,
  • opracowywanie koncepcji, specyfikacji i wytycznych dla nowych rozwiązań,
  • badania mające na celu poszukiwanie nowych technologii umożliwiających osiągnięcie zamierzonych efektów (np. dotyczące integracji systemów płatności w serwisach Spółki),
  • badania istniejących algorytmów wykorzystywanych przez przeglądarki internetowe, celem umożliwienia dopasowania treści serwisów www do lepszego pozycjonowania treści,
  • projektowanie i modelowanie prototypowego rozwiązania IT na podstawie opracowanej koncepcji,
  • działania programistyczne związane z tworzeniem oprogramowania oraz nowych rozwiązań IT,
  • inne szczegółowo opisane w stanie faktycznym.

Z powyższym procesem badawczo-rozwojowym związana jest nieodłącznie konieczność odpowiedniego planowania i zarządzania projektami badawczo-rozwojowymi w aspekcie naukowo-technicznym, ale też administracyjnym. Działania te są realizowane wyłącznie na cele projektów B+R i w celu ich prawidłowej realizacji. Zgodnie z pkt 5.38 Podręcznika Frascati (wytycznymi w sprawie gromadzenia i raportowania danych na temat badań i rozwoju (opracowany przez OECD) - uznanym na arenie międzynarodowej standardem prowadzenia analiz B+R i gromadzenia danych na temat B+R), kierowanie Projektami B+R oraz ich obsługa administracyjna (w tym zarządzanie personelem) jest kwalifikowane jako działalność badawczo-rozwojowa.

Reasumując, Spółki Grupy systematycznie realizują Działalność B+R i będą ją realizować w najbliższych latach. Działalność B+R obejmuje przede wszystkim prowadzenie prac w celu zdobycia nowej wiedzy oraz opracowywania nowych bądź znacząco ulepszonych produktów/procesów czy usług, ponadto Działalność B+R obarczona jest wysokim stopniem niepewności, co do jej wyników końcowych. W konsekwencji, zdaniem Wnioskodawcy, prowadzona Działalność B+R spełnia definicję działalności badawczo-rozwojowej w rozumieniu art. 4a pkt 26 ustawy o CIT.

Jednocześnie Spółki Grupy nie zaliczają do Działalności B+R prac, które ustawa o CIT, jak również Podręcznik Frascati Manuał 2015, wyklucza z działalności badawczo-rozwojowej, w tym m.in. czynności rutynowe związane z oprogramowaniem niepociągających ze sobą postępu technicznego oraz rutynowe usuwanie błędów (debugging), utrzymanie rozwiązań IT, administrowanie serwisów i infrastruktury. Prace te mogą pojawić się w ramach działalności Spółek Grupy, jednakże jak zostało to wskazane, nie są one zaliczane do działalności badawczo-rozwojowej. W ramach Działalności B+R Grupa nie uwzględnia również prac wdrożeniowych, czy późniejszych utrzymaniowych, które mają charakter odtwórczy.

Końcowo Wnioskodawca pragnie wskazać, że uznanie prac w zakresie tworzenia i rozwijania oprogramowania, w tym związanych z nimi prac zarządczych i administracyjnych, za działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu ustawy o CIT zostało potwierdzone przez organy podatkowe, przykładowo:

  • przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji z dnia 19 lutego 2018 r. (sygn. 0114-KDIP2-1.4010.380.2017.1.JF),
  • przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji z dnia 27 marca 2017 r. (sygn. 3063-ILPB2.4510.226.2016.3. AO),
  • przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji z dnia 13 października 2017 r. (sygn. 0111-KDIB1-3.4010.204.2017.1.IZ).

W związku z powyższym, zdaniem Wnioskodawcy, należy uznać, że realizowana przez Spółki Grupy Działalność B+R spełnia definicje wskazane w art. 4a pkt 27 oraz pkt 28 ustawy o CIT, a tym samym spełnia definicję działalności badawczo-rozwojowej wskazaną w art. 4a pkt 26 ustawy o CIT.

W tym kontekście, w ocenie Wnioskodawcy, prawidłowe jest stanowisko, zgodnie z którym prowadzona przez Spółki PGK Działalność B+R stanowi działalność badawczo- rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26 ustawy o CIT, co uprawnia do skorzystania przez PGK z odliczenia, o którym mowa w art. 18d ust. 1 ustawy o CIT.

W związku z powyższym, Wnioskodawca wnosi o potwierdzenie prawidłowości stanowisk przedstawionych na wstępie.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego w zakresie ustalenia, czy prowadzona przez Spółki PGK Działalność B+R stanowi działalność badawczo- rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26 ustawy o CIT, co uprawnia do skorzystania przez PGK z odliczenia, o którym mowa w art. 18d ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Odnosząc się do argumentacji Wnioskodawcy opartej na treści wskazanych w uzasadnieniu własnego stanowiska interpretacjach indywidualnych, należy stwierdzić, że wiążą one w sprawie, w której zostały wydane.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
  3. z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej).

Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2193), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym oraz zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa w dwóch egzemplarzach (art. 47 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Dz. U. z 2018 r., poz. 1302, z późn. zm.) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała.

Stanowisko

prawidłowe

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej