Temat interpretacji
czy Projekty realizowane przez Spółkę, zgodnie z przedstawionym opisem, stanowią działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26 w zw. z art. 4a pkt 27 i 28 Ustawy CIT, w związku z czym Spółka będzie uprawniona do skorzystania z ulgi, o której mowa w art. 18d Ustawy CIT
Na podstawie art. 13 § 2a i art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2018 r., poz. 800 z późn. zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 5 grudnia 2018 r. (data wpływu 10 grudnia 2018 r.), uzupełnionym 18 stycznia 2019 r., o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy Projekty realizowane przez Spółkę, zgodnie z przedstawionym opisem, stanowią działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26 w zw. z art. 4a pkt 27 i 28 Ustawy CIT, w związku z czym Spółka będzie uprawniona do skorzystania z ulgi, o której mowa w art. 18d Ustawy CIT jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 10 grudnia 2018 r. wpłynął do tut. Organu wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy Projekty realizowane przez Spółkę, zgodnie z przedstawionym opisem, stanowią działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26 w zw. z art. 4a pkt 27 i 28 Ustawy CIT, w związku z czym Spółka będzie uprawniona do skorzystania z ulgi, o której mowa w art. 18d Ustawy CIT. Wniosek nie spełnił wymogów formalnych, dlatego pismem z 3 stycznia 2019 r. Znak: 0111-KDIB1-3-4010.608.2018.1.BM wezwano do jego uzupełnienia. Uzupełnienia wniosku dokonano 18 stycznia 2019 r.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:
Wnioskodawca prowadzi działalność w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Wnioskodawca jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych i podlega w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu.
Spółka realizuje zadania związane z budową i obsługą spójnych systemów informatycznych na rzecz klientów, które obejmują między innymi projektowanie, realizację, wdrożenie, obsługę systemów IT. Spółka wykonuje także specjalistyczne aplikacje użytkowe.
Główne usługi Spółki na rzecz klientów pełnione są w zakresie:
- tworzenia specjalistycznego oprogramowania,
- outsourcingu IT,
- przetwarzania danych,
- serwisowania sprzętu komputerowego,
- budowy sieci LAN i WAN,
- dostawy sprzętu komputerowego,
- audytów IT,
- usług internetowych.
W ramach części działalności dotyczącej tworzenia specjalistycznego oprogramowania Spółka realizuje działania mające na celu wytworzenie nowej usługi lub istotną zmianę świadczonej już usługi poprzez wprowadzenie do niej nowych funkcjonalności, stanowiących wartość dodaną dla potencjalnego klienta. Impulsem do podejmowania takich działań są sygnały uzyskiwane na rynku lub od klientów albo też wizja rozwoju lub poszerzenia zakresu usług, realizowana przez Spółkę oraz jej pracowników.
W powyższym zakresie Spółka podejmuje działania polegające m.in. na tworzeniu nowych aplikacji, programów lub istotnej modernizacji istniejących aplikacji lub programów. Takie innowacyjne działania Spółki polegają m.in. na:
- opracowywaniu projektów koncepcyjnych wdrażanych nowatorskich rozwiązań;
- wytwarzaniu nowych wersji programów z nowymi funkcjonalnościami, które następnie mogą być w przyszłości podstawą świadczonych usług;
- projektowaniu architektury, opracowaniu, integracji komponentów oprogramowania przeznaczonych do implementacji w produktach przeznaczonych dla klientów;
- projektowaniu i opracowywaniu nowych funkcjonalności istniejącego oprogramowania;
- testowaniu i eliminowaniu błędów zauważonych w wersjach rozwojowych komponentów oprogramowania;
- konfiguracji środowiska programistycznego.
Poniżej przedstawione zostały projekty zrealizowane w latach 2016-2017, (dalej: Projekty), które Spółka planuje rozliczyć w ramach ulgi na prace badawczo-rozwojowe, o której mowa w art. 18d ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2018 r., poz. 1036 z późn. zm., dalej: Ustawa CIT).
Nowa aplikacja w środowisku SAP Mobile.
W ramach ww. projektu stworzono nową aplikację w środowisku SAP Mobile, co umożliwiło w efekcie jednolitą prezentację danych, raportów itp. dotyczących m.in. wskaźników produkcyjnych oraz wskaźników finansowo-kontrolingowych istotnych dla klientów.
W celu realizacji projektu pracownicy Spółki przeprowadzili prace koncepcyjne polegające na:
- opracowaniu metody pozyskiwania danych do analiz z plików zewnętrznych lub z systemów źródłowych,
- zaprojektowaniu odpowiedniego układu prezentacji, który dynamicznie zmienia rozmiar w zależności od rozdzielczości wyświetlania na urządzeniach mobilnych,
- zaprojektowaniu świata obiektów do analiz/raportów z uwzględnieniem zakresu uprawnień poszczególnych użytkowników, który umożliwił właściwą prezentację danych w aplikacji,
- standaryzacji prezentacji pozyskiwanych danych w ramach utworzonej aplikacji.
W związku z powyższym, pracownicy Spółki wykonali szereg zadań o charakterze twórczym, dotyczących m.in. opracowania właściwych algorytmów, operacji logicznych oraz analiz.
Projekt miał innowacyjny charakter, umożliwił prezentację różnego rodzaju danych w aplikacji, co też może przyczynić się do usprawnienia procesu decyzyjnego u potencjalnego klienta.
Opracowanie rozwiązania elektronicznych pasków zarobkowych.
W ramach ww. projektu, utworzono dla potencjalnego klienta nową aplikację internetową, która umożliwia prezentację pasków zarobkowych pracowników w określonym zakresie czasu.
W drodze przygotowywania nowej aplikacji zrealizowano prace koncepcyjne o charakterze twórczym związane z zaprojektowaniem m.in. funkcjonalności umożliwiającej bezpieczne logowanie oraz pobieranie pasków zarobkowych związanych z koniecznością zabezpieczenia wrażliwych danych możliwych do pobrania poprzez aplikację.
Realizacja tego projektu może mieć istotne znaczenie dla działalności prowadzonej przez klienta Spółki. Potencjalny klient zyskał możliwość udostępniania drogą elektroniczną pasków zarobkowych pracowników, co nie było wcześniej możliwe. Taka funkcjonalność ułatwia kwestię administracji plac i zmniejsza koszty związane z wydawaniem pasków zarobków w formie papierowej.
Innowacyjność wirtualizacji systemu SZYK2.
W ramach ww. projektu w drodze prac koncepcyjnych od podstaw zaprojektowano nową architekturę systemu ERP, która umożliwia zwiększenie efektywności świadczenia usług na rzecz potencjalnego klienta.
Ze względu na duży poziom skomplikowania dotychczasowego systemu, pracownicy Spółki dokonali szeregu czynności koncepcyjnych o charakterze twórczym, optymalizujących jego działanie. Prace w tym zakresie polegały m.in. na:
- zmianie architektury działania serwerów aplikacyjnych z powodu braku wymaganej wydajności środowiska oraz wyczerpania możliwości jego skalowania zarówno w poziomie jak i w pionie,
- konieczności wycofania z eksploatacji fizycznej infrastruktury serwerów, spowodowanej wyeksploatowaniem sprzętu zapewniającego te funkcjonalności - w tym zakresie opracowano autorski plan nowej sieci serwerowej, umożliwiającej funkcjonowanie systemu,
- zapewnieniu możliwości rozproszenia środowiska pomiędzy dwa ośrodki CPD w celu zwiększenia dostępności rozwiązania,
- wprowadzeniu rozwiązania umożliwiającego optymalizację energii elektrycznej zużywanej w celu obsługi systemu.
Realizacja tego projektu miała na celu poprawę responsywności systemu i jego wydajności, a co za tym idzie zwiększenie efektywności prowadzonej przez potencjalnego klienta działalności gospodarczej.
Korzyści wynikające z wdrożenia:
- zapewnienie wysokiej dostępności systemu SZYK2 poprzez wymianę zawodnej, przestarzałej infrastruktury sprzętowo-programowej na nowe serwery wirtualne;
- przyspieszenie działania poszczególnych aplikacji (zwiększenie responsywności aplikacji, szybsze generowanie raportów);
- zapewnienie skalowalności systemu;
- zunifikowanie infrastruktury sprzętowo-programowej.
Nowe funkcjonalności w środowisku SARP.
SARP to system, który pozwala wydawać pracownikom przedmioty/wyposażenie (np. posiłki, napoje, rękawice, okulary), przy wykorzystaniu automatycznej kontroli uprawnień.
Pracownicy Spółki opracowali nowy system od podstaw, co polegało m.in. na:
- centralizacji systemu dla wszystkich zakładów potencjalnego klienta - do momentu realizacji projektu zakłady klienta posiadały różne oprogramowania wykorzystujące własne bazy;
- zmianie silnika bazy danych.
Ponadto, w ramach prac koncepcyjnych dotyczących ww. projektu, pracownicy Spółki tworzyli opisy procesów wydawania asortymentów uwzględniających wymagania wielu zakładów, co wymagało wykorzystania posiadanej wiedzy do indywidualnych potrzeb klienta.
Głównym efektem zakończenia projektu było umożliwienie wdrożenia projektu u klienta, co może doprowadzić do usprawnienia kontroli wydawania asortymentu dla pracowników.
Uruchomienie pilotażowego wdrożenia nowoczesnego systemu zarządzania środowiskami produkcji.
Projekt przewidywał uruchomienie pilotażowego wdrożenia nowoczesnego systemu zarządzania środowiskami, co doprowadziło do powstania nowej funkcjonalności w postaci możliwości monitorowania procesu technologicznego w zakresie kluczowych wskaźników produkcyjnych i techniczno-ekonomicznych u potencjalnego klienta.
W ramach projektu przeprowadzono:
- prace koncepcyjne dotyczące rozwiązań architektury nowego systemu,
- konfigurację i wizualizację kluczowych wskaźników efektywności,
- opracowano proces wdrożenia systemu (system centralnego monitorowania procesu technologicznego, aplikacje klienckie).
Głównym efektem projektu była możliwość zaoferowania klientowi przetestowania nowego systemu, który następnie wdrożono do etapu produkcyjnego.
Korzyści wynikające z wdrożenia:
- pozyskanie spójnej informacji o stanie technicznym maszyn i urządzeń pozwalającej na ocenę efektywności procesów zarządzania majątkiem,
- zmniejszenie kosztów utrzymania kluczowych maszyn i urządzeń poprzez zmniejszenie ich awaryjności i energochłonności,
- zmniejszenie zużycia energii i innych mediów poprzez wprowadzenie optymalizacji w procesie wydobywania, transportu i przeróbki węgla na bazie przeprowadzonych zaawansowanych analiz danych technicznych,
- optymalizacja procesów technologicznych i biznesowych na podstawie analizy wartości wskaźników wydajności wyliczonych na podstawie danych bieżących i historycznych,
- możliwość przejścia na proaktywne utrzymanie ruchu (CBM- Condition Based Maintanance) polegającego na wykrywaniu stanów maszyny, które mogą doprowadzić do awarii i szacowaniu na tej podstawie czasu, po którym może wystąpić awaria,
- utworzenie jednego źródła uporządkowanych danych o stanie maszyn i urządzeń oraz procesie produkcyjnym (centralna baza danych technologicznych),
- otwartość na integrację z systemami informatycznymi aktualnie wykorzystywanymi w Grupie Kapitałowej (SZYK2, SAP Business Objects) oraz możliwość rozwoju nowych narzędzi analitycznych,
- możliwość wdrożenia innowacyjnych systemów wspierających podejmowanie decyzji (DSS Decision Support System),
- wprowadzenie jednolitych standardów komunikacyjnych w obszarze systemów automatyki przemysłowej w ramach wszystkich zakładów Grupy Kapitałowej,
- poprawa bezpieczeństwa teleinformatycznego poprzez ograniczenie ilości punktów styku pomiędzy siecią korporacyjną i wydzielonymi sieciami technicznymi.
Wdrożenie nowych funkcjonalności dotyczących Dokumentów wewnętrznych sprzedaży w komponentach systemu ERP
W ramach projektu zrealizowano istotne modyfikacje dotyczące wprowadzenia nowych funkcjonalności w systemie ERP, co w praktyce przełożyło się na istotną zmianę w oferowanych przez Spółkę usługach w tym zakresie. Prace te polegały m.in. na wprowadzeniu zupełnie nowych funkcji w systemie ERP, który służy do ogólnego zarządzania przedsiębiorstwem, takich jak:
- Wprowadzenie w module MDM słownika Typów Pozycji Cząstkowych Polecenia (TPC) - (węgiel, towar x, towar y,..) (MDM);
- Wprowadzenie kartoteki Receptur Produkcyjnych (RP) (produkt jest wynikiem mieszania w odpowiedniej proporcji węgli własnych i towarów);
- Mechanizm wiązania Receptur Produkcyjnych ze zleceniami i sortymentami sprzedawanymi za gotówkę (SCM);
- Mechanizm weryfikacji podziału węgla i towaru w poleceniach fakturowania i fakturach gotówkowych;
- Generowanie do poleceń fakturowania i faktur gotówkowych wewnętrznych dokumentów tzw. Pozycji Cząstkowych Polecenia (PCP) dla węgla i towaru;
- Automatyzacja wystawiania dokumentów WZ do magazynów towarowych (w rytmie zamykania dobry ekspedycyjnej);
- Uwzględnienie dokumentów PCP w niezbędnych sprawozdaniach i raportach.
W związku z ww. projektem pracownicy Spółki:
- oprogramowali wprowadzaną nową funkcjonalność,
- przygotowali oprogramowanie na środowisku testowym,
- przeprowadzili testy użytkowe,
- uruchomili oprogramowanie ERP z dodaną funkcjonalnością na środowisku produkcyjnym.
Korzyści wynikające z wdrożenia:
- możliwość wiązania receptur produkcyjnych ze zleceniami i sortymentami sprzedawanymi za gotówkę,
- możliwość weryfikacji podziału węgla i towaru w poleceniach fakturowania i fakturach gotówkowych (z kontrolą dostępności towaru na magazynach do obsługi w rytmie zamykania doby ekspedycyjnej),
- automatyczne generowanie poleceń fakturowania na podstawie pozycji cząstkowych zlecenia,
- automatyzacja wystawiania dokumentów WZ do magazynów towarowych,
- właściwe uwzględnienie towarów i węgla w sprawozdaniach i dekretach księgowych,
- odpowiednia obsługa korekt w zakresie towarów i węgla własnego.
Opracowanie nowego modułu w Systemie MS Dynamics AX 2009.
Projekt polegał na opracowaniu od podstaw nowego modułu (zupełnie nowej funkcjonalności).
Dodatkowo wykonano nowy system raportowania informacji/danych, które nie zostały dostarczone z systemem ERP.
Wśród realizowanych zadań przez pracowników Spółki można wymienić:
- Stworzenie i oprogramowanie funkcjonalności do konfiguracji budżetów;
- Stworzenie i oprogramowanie funkcjonalności do wprowadzania budżetów;
- Stworzenie i oprogramowanie funkcjonalności do wprowadzania rezerw;
- Stworzenie i oprogramowanie funkcjonalności do podglądu historii budżetów i rezerw;
- Oprogramowanie możliwości powiązania oraz weryfikacji towarów/opłat/wydatków/godzin z liniami budżetu;
- Stworzenie funkcjonalności umożliwiającej zatwierdzenie przez osobę sprawującą stanowisko kierownicze projektów inwestycyjnych i projektów remontowych;
- Stworzenie funkcjonalności umożliwiającej wprowadzenie średniego kosztu dniówki pracowników na dany miesiąc oraz wyliczenie średniego kosztu dniówki na podstawie danych z modułu rozliczania kosztów;
- Stworzenie procesów umożliwiających tworzenie rezerw na podstawie zamkniętych zleceń;
- Stworzenie procesu umożliwiającego tworzenie rezerwy na podstawie różnicy budżetu.
Ponadto, stworzenie jednego z modułów wymagało pełnej analizy procesu biznesowego potencjalnego klienta, opracowanie na tej podstawie założeń i napisanie kodu modułu. Również, w zakresie prac dotyczących systemu raportowania, pracownicy Spółki zajmowali się tworzeniem tego systemu od podstaw, co wymagało analizy danych, rozpoznania procesów biznesowych, w których powstają, sposobów ich agregacji i ostatecznie formy prezentacji.
Realizacja ww. projektu może doprowadzić do usprawnienia procesów biznesowych klienta oraz przyspieszyć sporządzanie raportów, w tym takich, których przygotowanie nie byłoby możliwe przy wykorzystaniu standardowych narzędzi służących raportowaniu.
Wnioskodawca wskazuje, że powyższe Projekty nie mają charakteru rutynowych i okresowych zmian, lecz polegają na utworzeniu nowego produktu (usługi) lub istotnej modyfikacji poprzez dodanie nowych funkcjonalności mających kluczowe znaczenie dla klienta Spółki.
Pracownicy Spółki w trakcie realizacji Projektów nie pracowali na istniejących schematach, lecz wykorzystywali dostępną wiedzę i umiejętności do tworzenia i projektowania nowych, zmienionych lub ulepszonych produktów.
Istotnym wkładem pracowników są subiektywnie nowe wytwory intelektu w postaci analiz, kodów źródłowych, dokumentacji, algorytmów itp. stanowiących rezultat ww. prac.
Projekty są realizowane w sposób systematyczny w przypadku zidentyfikowania nowych potrzeb klientów lub zidentyfikowania możliwości udoskonaleń i rozwoju funkcjonalności istniejących produktów lub usług.
Dodatkowo, Wnioskodawca podkreśla, że nie prowadzi i nie prowadził w latach 2016-2017 działalności gospodarczej na terenie specjalnej strefy ekonomicznej wymagającej określonych zezwoleń. Koszty zatrudnienia pracowników zaangażowanych w projekty lub inne koszty z nim związane nie były i nie są zwracane Spółce w jakiejkolwiek formie i są zaliczane do kosztów uzyskania przychodów zgodnie z przepisami Ustawy CIT.
W uzupełnieniu wniosku z 14 stycznia 2019 r., które wpłynęło do tut. organu 18 stycznia 2019 r., Wnioskodawca wyjaśnił, że przedmiotem wniosku jest stan faktyczny, a w związku z tym, że wniosek nie dotyczy zdarzenia przyszłego, Wnioskodawca nie wskazuje aktualnie obowiązujących przepisów prawa.
W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie:
Czy w opisanym stanie faktycznym Projekty realizowane przez Spółkę, zgodnie z przedstawionym opisem, stanowią działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26 w zw. z art. 4a pkt 27 i 28 Ustawy CIT, w związku z czym Spółka będzie uprawniona do skorzystania z ulgi, o której mowa w art. 18d Ustawy CIT?
Zdaniem Wnioskodawcy, Projekty realizowane przez Spółkę, zgodnie z przedstawionym opisem, stanowią działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26 w zw. z art. 4a pkt 27 i 28 Ustawy CIT, która uprawnia do skorzystania z ulgi, o której mowa w art. 18d Ustawy CIT.
Działalność badawczo-rozwojowa została zdefiniowana w art. 4a pkt 26 Ustawy CIT, zgodnie z którym, działalność badawczo-rozwojowa oznacza twórczą działalność obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.
W art. 4a pkt 27 Ustawy CIT wskazano, że badania naukowe oznaczają:
- badania podstawowe - rozumiane jako oryginalne prace badawcze, eksperymentalne lub teoretyczne podejmowane przede wszystkim w celu zdobywania nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowanych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne;
- badania stosowane - definiowane jako prace badawcze podejmowane w celu zdobycia nowej wiedzy, zorientowane przede wszystkim na zastosowanie w praktyce;
- badania przemysłowe - za które uznaje się badania mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności w celu opracowywania nowych produktów, procesów i usług lub wprowadzania znaczących ulepszeń do istniejących produktów, procesów i usług; badania te uwzględniają tworzenie elementów składowych systemów złożonych, budowę prototypów w środowisku laboratoryjnym lub w środowisku symulującym istniejące systemy, szczególnie do oceny przydatności danych rodzajów technologii, a także budowę niezbędnych w tych badaniach linii pilotażowych, w tym do uzyskania dowodu w przypadku technologii generycznych.
Następnie, w art. 4a pkt 28 Ustawy CIT, zdefiniowano termin prace rozwojowe. To pojęcie zgodnie ze wskazanym przepisem należy rozumieć w następujący sposób:
-prace rozwojowe - oznaczają nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności z dziedziny nauki, technologii i działalności gospodarczej oraz innej wiedzy i umiejętności do planowania produkcji oraz tworzenia i projektowania nowych, zmienionych lub ulepszonych produktów, procesów i usług, z wyłączeniem prac obejmujących rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do produktów, linii produkcyjnych, procesów wytwórczych, istniejących usług oraz innych operacji w toku, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń, w szczególności:
- opracowywanie prototypów i projektów pilotażowych oraz demonstracje, testowanie i walidację nowych lub ulepszonych produktów, procesów lub usług w otoczeniu stanowiącym model warunków rzeczywistego funkcjonowania, których głównym celem jest dalsze udoskonalenie techniczne produktów, procesów lub usług, których ostateczny kształt nie został określony,
- opracowywanie prototypów i projektów pilotażowych, które można wykorzystać do celów komercyjnych, w przypadku gdy prototyp lub projekt pilotażowy stanowi produkt końcowy gotowy do wykorzystania komercyjnego, a jego produkcja wyłącznie do celów demonstracyjnych i walidacyjnych jest zbyt kosztowna.
Mając na uwadze przytoczone powyżej ramy prawne, o prowadzeniu działalności badawczo- rozwojowej można mówić, gdy realizowane projekty:
- mają twórczy charakter,
- są prowadzone w systematyczny sposób,
- zostały zrealizowane w określonym celu - zwiększenia zasobów wiedzy oraz ich wykorzystania do tworzenia nowych zastosowań,
- obejmują badania naukowe lub prace rozwojowe.
Ad. a)
Pojęcie twórczy zgodnie z definicją słownikową oznacza - mający na celu tworzenie; będący wynikiem tworzenia. Zaś tworzyć - powodować powstawanie czegoś. Można zatem uznać, że działalność podejmowana przez podatnika musi mieć na celu opracowanie, wytworzenie, skonstruowanie czegoś. Ustawa nie precyzuje co ma być wynikiem owego procesu twórczego. Można zatem przyjąć, że może to być przykładowo produkt, materiał, usługa, narzędzie czy też program.
Ponadto, wśród synonimów terminu twórczy można wymienić takie przymiotniki jak: kreatywny czy konstruktywny.
Mając na uwadze powyższe, Wnioskodawca podkreśla, że Projekty mają charakter twórczy/innowacyjny, gdyż są nakierowane na wypracowanie lub wykorzystanie dostępnych zasobów wiedzy do tworzenia nowych lub istotnie zmodyfikowanych narzędzi na rzecz potencjalnego klienta. Prace wykonywane przez pracowników Spółki wymagają kreatywnego podejścia, nie są wykonywane na schematach, lecz każdorazowo wymagają dokonywania rozwiązań koncepcyjnych pozwalających na realizację danego projektu. Algorytmy rozwiązań proponowane klientom w ramach Projektów nie powielają prostych i funkcjonujących na rynku typowych koncepcji. Klienci otrzymują zindywidualizowane, nowoczesne i innowacyjne narzędzia IT (platformy, systemy, aplikacje).
Twórczy charakter Projektów potwierdza również fakt, iż rezultatem działań pracowników są subiektywnie nowe wytwory intelektu w postaci analiz, kodów źródłowych, dokumentacji, algorytmów itp.
Ad. b)
Pojęcie systematyczny oznacza z kolei - robiący coś regularnie i starannie - oraz w przypadku działań - prowadzony w sposób uporządkowany, według pewnego systemu. Wydaje się również, że należy przez to pojęcie rozumieć nie tylko bieżące prowadzenie prac badawczo-rozwojowych rozpoczętych w przeszłości, ale także rozpoczęcie działalności w tym zakresie przy założeniu, że podatnik w przyszłości planuje wykonywać tego rodzaju prace. Prace te zaś powinny charakteryzować się stosowną regularnością.
W opinii Spółki, przesłanka ta oznacza wyłączenie czynności incydentalnych podatnika i konieczność poszukiwania takich przejawów jego aktywności, które prowadzone są w uporządkowany oraz regularny sposób. Należy wskazać, że prace jakie Wnioskodawca realizuje w ramach Projektów nie mają incydentalnego charakteru, lecz wykonywane są w systematyczny sposób. Działania te stanowią istotę funkcjonowania Wnioskodawcy i podejmowane są w zaplanowany sposób poprzez odpowiadanie na zapotrzebowanie potencjalnych klientów. Systematyczność realizowanych prac wynika również z funkcji pełnionych przez Spółkę wobec klientów, które dotyczą obsługi informatycznej, w tym realizacji na ich rzecz prac polegających na dostarczaniu nowych rozwiązań informatycznych lub ich istotnych modyfikacjach.
Do realizacji konkretnego projektu powoływany jest dedykowany zespół specjalistów odpowiedzialny za jego realizację, czasokres realizacji projektu jest co do zasady zaplanowany, a same prace niejednokrotnie trwają przez okres kilku lub kilkunastu miesięcy - w konsekwencji uzasadnione pozostaje stwierdzenie, że opisywane Projekty nie są podejmowane ad hoc, lecz są wynikiem czynności prowadzonych w systematyczny sposób.
Ad. c)
Działalność badawczo-rozwojowa musi mieć określony cel, tj. powinna być nakierowana na zwiększenie zasobów wiedzy oraz ich wykorzystanie do tworzenia nowych zastosowań. Wnioskodawca podkreśla, że podejmowane aktywności ze swej istoty zmierzają do uzyskania specjalistycznej wiedzy, która w większości sytuacji jest niedostępna na rynku. Efektem zastosowania zasobów wiedzy jest ich wykorzystanie do tworzenia nowych lub istotnie zmodyfikowanych/ulepszonych produktów na rzecz obecnych lub potencjalnych klientów. Głównym celem realizowanych przez Spółkę Projektów jest przede wszystkim tworzenie, rozwój oraz optymalizacja (modyfikacja) innowacyjnych i technologicznie zaawansowanych systemów, aplikacji, technologii dostępowych oraz innych narzędzi IT.
Ad. d)
Jak wskazano w stanie faktycznym, pracownicy Spółki, poprzez tworzenie nowego rozwiązania technicznego, wykorzystują dotychczas istniejącą wiedzę oraz opracowują nową wiedzę z dziedziny technologii i informatyki do tworzenia, projektowania lub modyfikacji produktów oraz usług świadczonych na potrzeby własne oraz na rzecz swoich klientów, w sposób polegający na wniesieniu znaczących usprawnień do procesów zachodzących w działalności Wnioskodawcy.
Zatem, zdaniem Wnioskodawcy, jego aktywność w ramach Projektów zasadniczo może zostać uznana za prace rozwojowe, gdyż polega m.in. na kształtowaniu i wykorzystywaniu wiedzy i umiejętności z dziedziny nauk i technologii do tworzenia i projektowania nowych, zmienionych lub ulepszonych produktów, procesów i usług - w przypadku Spółki innowacyjnego lub istotnie ulepszonego systemu, oprogramowania, aplikacji lub innego narzędzia IT na rzecz klientów. Za takie można uznać również projekty pilotażowe, które także były przedmiotem działalności Spółki.
Na nierutynowy charakter prowadzonej działalności wskazuje fakt, że wszystkie prace zaliczane przez Wnioskodawcę do kategorii badawczo-rozwojowych, poprzedzone są zdefiniowaniem unikatowych wymagań, a w trakcie wykonywania zadań pracownicy Spółki często stają przed koniecznością rozwiązania zagadnień badawczych, tj. sytuacji charakteryzujących się niepewnością badawczą. Wymagają one zmierzenia się z opracowaniem koncepcji danego rozwiązania lub funkcjonalności (które nie posiada jeszcze modelowego sposobu postępowania), w tym rozważenie czy opracowanie rozwiązania jest możliwe przy użyciu zakładanych metod informatycznych.
Wnioskodawca wskazuje również, że prace realizowane przez Spółkę nie są prowadzone na schematach lub w sposób automatyczny, lecz mają zindywidualizowany charakter i są przygotowywane pod danego klienta.
Ponadto, jak podkreśla Spółka, charakter prac w istotny sposób odbiega od wprowadzania okresowych zmian do produktów. Nie polegają one na dostosowaniu produktów w związku z m.in. koniecznością aktualizacji oprogramowania lub usunięciu istniejących błędów, lecz polegają na opracowaniu nowych produktów lub istotnych modyfikacjach istniejących produktów w związku ze zgłoszeniem zapotrzebowania przez klienta lub identyfikacją zapotrzebowania przez Wnioskodawcę, które są zwykle związane z chęcią optymalizacji określonych segmentów prowadzonej działalności.
Reasumując, zdaniem Wnioskodawcy, opisane Projekty spełniają definicję działalności badawczo-rozwojowej, o której mowa w art. 4a pkt 26 w zw. z art. 4a pkt 27 i 28 Ustawy CIT, związku z czym Spółka będzie uprawniona do skorzystania z ulgi, o której mowa w art. 18d Ustawy CIT. Jak zostało wyżej wykazane, realizowane przez Spółkę pracę mają charakter twórczy, systematyczny, zostały zrealizowane w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz ich wykorzystania do tworzenia nowych zastosowań oraz mogą być uznane za prace rozwojowe, o których mowa w art. 4a pkt 28 Ustawy CIT.
Stanowisko Wnioskodawcy znajduje potwierdzenie w praktyce organów podatkowych. Przykładowo, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 4 grudnia 2017 r., sygn. akt 0111-KDIB1-3.4010.260.2017.3.APO stwierdził, że: Zatem wskazać należy, że innowacja jest to każda zmiana, która coś ulepsza, daje nową jakość lub pozwala stworzyć nowy produkt, usługę bądź nową jakość. Może to być zmiana radykalna, dająca zupełnie nowy produkt, ale również cząstkowa, prowadzona do udoskonalenia produktu. Dlatego też definicja tego słowa jest bardzo szeroka. (tak też m.in. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 14 marca 2017 r., sygn. akt 1462- IPPB5.4510.21.2017.2.MR).
Potwierdzenie stanowiska, zgodnie z którym również modyfikacje, wprowadzanie nowych funkcjonalności do systemów informatycznych lub innych narzędzi IT stanowi działalność badawczo-rozwojową można znaleźć również m.in. w:
- interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 7 czerwca 2018 r., sygn. 0111-KDIB1-3.4010.151.2018.2.MST,
- interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 17 września 2018 r., sygn. 0114-KDIP2-1.4010.285.2018.2.JS.
Ponadto, potwierdzenie stanowiska, że usługi informatyczne świadczone na rzecz klienta stanowią działalność badawczo-rozwojową znajduje się m.in. w:
- interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 16 listopada 2017 r., sygn. 0111-KDIB1-3.4010.364.2017.1.MST,
- interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 28 sierpnia 2018 r., sygn. 0111-KDIB1-3.4010.315.2018.1.MBD.
W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego jest prawidłowe.
Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.
Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej, przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:
- z zastosowaniem art. 119a;
- w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
- z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej).
Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 2193), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.
Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.
Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.
Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w ..., w dwóch egzemplarzach (art. 47 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Dz.U. z 2018 r., poz. 1302 z późn. zm.) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy).
Jednocześnie, zgodnie art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.
Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała.
Stanowisko
prawidłowe
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej