Temat interpretacji
Jaki kurs waluty powinien być zastosowany do ustalenia różnic kursowych w momencie zapłaty zobowiązań oraz otrzymywania należności w walucie obcej - czy kurs kupna (otrzymanie należności)/sprzedaży (zapłata zobowiązań) banku, w którym Spółka posiada rachunek walutowy, czy kurs średni NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień zapłaty zobowiązania oraz odpowiednio dzień otrzymania należności?Jaki kurs powinien być zastosowany dla lokat walutowych - czy kurs historyczny, czy kurs średni NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień przelania środków na lokatę walutową/zejścia środków z lokaty walutowej?Jeśli na lokatę przekazywane są waluty pochodzące z różnych wpływów, a zatem przeliczone na złote według różnych kursów walut, czy wówczas do wyceny środków przelanych na lokatę Spółka powinna stosować metodę FIFO? Jaki kurs powinien być zastosowany do wyceny odsetek naliczonych od środków przelanych na lokatę walutową?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 11.01.2012 r. (data wpływu 18.01.2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie określenia obowiązujących kursów waluty z tytułu operacji dokonywanych za pośrednictwem rachunku walutowego jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 18.01.2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie określenia obowiązujących kursów waluty z tytułu operacji dokonywanych za pośrednictwem rachunku walutowego.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.
Spółka Wnioskodawca spłaca zobowiązania oraz otrzymuje należności wyrażone w walucie obcej. Zapłata zobowiązań, jak i otrzymanie należności są odpowiednio dokonywane z rachunku bankowego/na rachunek bankowy, który jest prowadzony w walucie obcej. Do wyceny ww. transakcji i ustalenia różnic kursowych Spółka stosuje kurs kupna lub sprzedaży banku, w którym posiada rachunek walutowy. Spółka przyjęła jednolity tryb postępowania dla obliczania podatkowych różnic kursowych, tzn. przyjęła jednakową godzinę, z której to kurs waluty ogłaszany przez bank stanowi kurs faktycznie zastosowany.
Spółka posiada własny rachunek walutowy, na którym dokonywane są rozrachunki z tytułu należności, jak i zobowiązań w walucie obcej. Wolne środki lokowane są na lokacie overnigth, gdzie bank każdego dnia roboczego dopisuje odsetki w walucie obcej. Przychody z tytułu odsetek, które wpływają na konto w walucie obcej Spółka wycenia po kursie średnim ustalanym dla danej waluty przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień otrzymania odsetek.
Gdy z rachunku walutowego na lokatę walutową przekazywane są własne środki pieniężne operację tę wycenia się według kursu, jaki zastosowano do wyceny wpływu waluty na własny rachunek walutowy. Jest to wyłącznie przemieszczenie waluty pomiędzy rachunkami bankowymi jednostki, w wyniku którego wartość posiadanych przez jednostkę środków pieniężnych wyrażonych w walucie obcej nie ulega zmianie. Jeśli na lokatę przekazywane są waluty pochodzące z różnych wpływów, a zatem przeliczone na złote według różnych kursów walut, wówczas do wyceny środków przelanych na lokatę stosuje się metodę FIFO. Również likwidacja lokaty przeliczana jest według kursu historycznego, tj. tego samego, jaki zastosowano do wyceny waluty w dniu założenia lokaty. W wyniku tych operacji nie powstają różnice kursowe.
W związku z powyższym zadano następujące pytania.
Jaki kurs waluty powinien być zastosowany do ustalenia różnic kursowych w momencie zapłaty zobowiązań oraz otrzymywania należności w walucie obcej - czy kurs kupna (otrzymanie należności)/sprzedaży (zapłata zobowiązań) banku, w którym Spółka posiada rachunek walutowy, czy kurs średni NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień zapłaty zobowiązania oraz odpowiednio dzień otrzymania należności...
Stanowisko Spółki:
Zgodnie z przepisem art. 15a ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 ze zm.; dalej: updop), różnice kursowe zwiększają odpowiednio przychody jako dodatnie różnice kursowe, albo koszty uzyskania przychodów jako ujemne różnice kursowe w kwocie wynikającej z różnicy między wartościami określonymi w ust. 2 i 3.
Zdarzenia, z którymi ustawodawca wiąże skutki w postaci wystąpienia podatkowych różnic kursowych wskazane zostały w art. 15a ust. 2 (dodatnie różnice) i ust. 3 (ujemne różnice) ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
Zgodnie z art. 15a ust. 2 tej ustawy, dodatnie różnice kursowe powstają, jeżeli wartość:
- przychodu należnego wyrażonego w walucie obcej po przeliczeniu na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski jest niższa od wartości tego przychodu w dniu jego otrzymania, przeliczonej według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tego dnia;
- poniesionego kosztu wyrażonego w walucie obcej po przeliczeniu na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski jest wyższa od wartości tego kosztu w dniu zapłaty, przeliczonej według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tego dnia.
Stosownie do art. l5a ust. 3 ww. ustawy, ujemne różnice kursowe powstają m.in., jeżeli wartość:.
- przychodu należnego wyrażonego w walucie obcej po przeliczeniu na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski jest wyższa od wartości tego przychodu w dniu jego otrzymania, przeliczonej według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tego dnia,
- poniesionego kosztu wyrażonego w walucie obcej po przeliczeniu na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski jest niższa od wartości tego kosztu w dniu zapłaty, przeliczonej według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tego dnia.
Jak więc wynika z art. 15a ust. 2 i ust. 3 updop oraz z interpretacji indywidualnej IPPB5/423-16/11-2/IŚ, do określenia podatkowych różnic kursowych oraz do wyceny zobowiązań i należności, co do zasady, Spółka stosuje kurs kupna lub sprzedaży banku, w którym posiada rachunek walutowy.
Przelew środków pieniężnych pomiędzy bankowym rachunkiem walutowym a rachunkiem lokaty prowadzonym w tej samej walucie obcej nie będzie prowadzić do powstania różnic kursowych, o których mowa w art. 15a updop - brak jest bowiem zapłaty lub innej formy wpływu środków pieniężnych.
Dodatnie lub ujemne różnice kursowe powstają, gdy wartość otrzymanych lub nabytych środków pieniężnych w walucie obcej w dniu ich wpływu jest odpowiednio niższa lub wyższa od wartości tych środków pieniężnych wycenionej na dzień zapłaty lub innej formy wypływu środków pieniężnych (art. 15a ust. 2 pkt 3 i ust. 3 pkt 3 updop). Warunkiem koniecznym do powstania ujemnych lub dodatnich różnic kursowych jest zatem zaistnienie zapłaty lub innej formy wypływu środków pieniężnych w walucie obcej.
Jak więc wynika z art. 15a ust. 2 pkt 3 i ust. 3 pkt 3 updop dla środków pieniężnych przelewanych pomiędzy rachunkiem walutowym a rachunkiem lokaty walutowej, Spółka stosuje kurs historyczny.
W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Spółki w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.
Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej w tym zakresie oceny stanowiska Spółki.
Interpretacja dotyczy zaistniałego zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.
Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).
Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.
Wniosek ORD-IN
Treść w pliku PDF 463 kB
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie