po przekształceniu Spółki Zależnej w spółkę osobową, Wnioskodawca będzie miał prawo zaliczać do kosztów podatkowych, proporcjonalnie do prawa do udzia... - Interpretacja - IPPB3/423-244/12-2/MS

ShutterStock
Interpretacja indywidualna z dnia 19.07.2012, sygn. IPPB3/423-244/12-2/MS, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie

Temat interpretacji

po przekształceniu Spółki Zależnej w spółkę osobową, Wnioskodawca będzie miał prawo zaliczać do kosztów podatkowych, proporcjonalnie do prawa do udziału w zysku spółki osobowej, odpisy amortyzacyjne od wartości początkowej praw ochronnych do znaków towarowych przyjętej w ewidencji wartości niematerialnych i prawnych Spółki Zależnej.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 17.04.2012 r. (data wpływu 20.04.2012 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych przekształcenia Spółki Zależnej w spółkę osobową w części dotyczącej prawa zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów, proporcjonalnie do prawa Wnioskodawcy do udziału w zyskach spółki osobowej, odpisów amortyzacyjnych dokonanych od wartości początkowej praw ochronnych do znaków towarowych przyjętych w ewidencji wartości niematerialnych i prawnych spółki osobowej jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 20.04.2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych przekształcenia Spółki Zależnej w spółkę osobową w części dotyczącej prawa zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów, proporcjonalnie do prawa Wnioskodawcy do udziału w zyskach spółki osobowej, odpisów amortyzacyjnych dokonanych od wartości początkowej praw ochronnych do znaków towarowych przyjętych w ewidencji wartości niematerialnych i prawnych spółki osobowej.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka S.A. wniosła do zależnej spółki B. z o.o. (dalej: Spółka Zależna> aport stanowiący zorganizowaną część przedsiębiorstwa obejmujący m.in. prawa ochronne do znaków towarowych zarejestrowanych w Urzędzie Patentowym RP. Znaki towarowe są przedmiotem umów licencyjnych (z tytułu ich korzystania płacone są należności licencyjne) w związku z czym prawa ochronne zostały ujęte w ewidencji wartości niematerialnych i prawnych i podlegają amortyzacji dla celów podatkowych. Rozważane jest przekształcenie Spółki Zależnej w spółkę osobową. Po przekształceniu Spółka zostanie wspólnikiem nowopowstałej spółki osobowej.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy po przekształceniu Spółki Zależnej spółkę osobową, Spółka będzie miała prawo zaliczać do kosztów podatkowych proporcjonalnie do prawa do udziału w zysku spółki osobowej odpisy amortyzacyjne od wartości początkowej praw ochronnych do znaków towarowych przyjętej w ewidencji wartości niematerialnych i prawnych zależnej spółki kapitałowej...

Zdaniem Wnioskodawcy, po przekształceniu spółki kapitałowej w osobową, Spółka będzie miała prawo zaliczać, proporcjonalnie do prawa do udziału w zysku spółki osobowej, do kosztów podatkowych pełne odpisy amortyzacyjne od wartości niematerialnych i prawnych. Spółka osobowa nie jest podatnikiem podatku dochodowego lecz na podstawie art. 5 ustawy o ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: ustawa o CIT) uzyskiwane przez nią przychody i ponoszone koszty są rozliczane przez wspólników proporcjonalnie do posiadanego prawa do udziału w zyskach. Przepisy ustawy o CIT w sposób szczegółowy regulują zasady amortyzacji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych w spółce osobowej powstałej w wyniku przekształcenia spółki kapitałowej w osobową.

Zgodnie z art. 16g ust. 9 ustawy o CIT w razie przekształcenia formy prawnej, podziału albo połączenia podmiotów, z zastrzeżeniem ust. 19, dokonywanych na podstawie odrębnych przepisów - wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych ustala się w wysokości wartości początkowej określonej w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, o której mowa w art. 9 ust. 1, podmiotu przekształcanego, połączonego albo podzielonego. Zasadę tę stosuje się odpowiednio do spółek nie będących osobami prawnymi.

Zgodnie z art. 16h ust. 3ustawy o CIT podmioty, o których mowa w art. 16g ust. 9, powstałe z przekształcenia, podziału, z zastrzeżeniem ust. 5, albo połączenia podmiotów oraz podmioty, które przejęły całość lub część innego podmiotu na skutek tych zdarzeń, dokonują odpisów amortyzacyjnych z uwzględnieniem dotychczasowej wysokości odpisów oraz kontynuują metodę amortyzacji przyjętą przez podmiot przekształcony, podzielony, połączony, z uwzględnieniem art. 16i ust. 2-7.

Zgodnie z art. 16k ust. 11 pkt l i 2 ustawy o CIT przepisy ust. 7 (tzn. przepisy które umożliwiają dokonywanie jednorazowych odpisów amortyzacyjnych od niektórych środków trwałych) nie mają zastosowania do podatników rozpoczynających działalność, którzy zostali utworzeni:

  1. w wyniku przekształcenia, połączenia lub podziału podatników albo
  2. w wyniku przekształcenia spółki lub spółek nie mających osobowości prawnej.

Zdaniem Spółki, z powyższych przepisów wynika, iż w przypadku przekształcenia spółki kapitałowej w osobową, w zakresie dokonywania odpisów amortyzacyjnych, ustawodawca nakazał spółce osobowej stosować metodę kontynuacji w zakresie:

  1. ustalenia wartości początkowej
  2. ustalenia metody amortyzacji
  3. uwzględnienia wysokości odpisów dokonanych przez podmiot przekształcony

Podsumowując, po przekształceniu Spółki Zależnej w spółkę osobową, Wnioskodawca będzie miał prawo zaliczać do kosztów podatkowych, proporcjonalnie do prawa do udziału w zysku spółki osobowej, odpisy amortyzacyjne od wartości początkowej praw ochronnych do znaków towarowych przyjętej w ewidencji wartości niematerialnych i prawnych Spółki Zależnej.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej opisanego zdarzenia przyszłego uznaje się prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Dz. U. z 2012 r., poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Wniosek ORD-IN

Treść w pliku PDF 299 kB

Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie