Temat interpretacji
Czy otrzymane przez Spółką odszkodowanie z tytułu ubezpieczenia ryzyka kupieckiego powinno zostać rozpoznane przez Spółkę jako przychód zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (), reprezentowanej przez (), przedstawione we wniosku z dnia 18 kwietnia 2012 r. (data wpływu 23 kwietnia 2012 r.), uzupełnionym pismem z dnia 10 lipca 2012 r. (data wpływu 12 lipca 2012 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie rozpoznania przychodów podatkowych jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 23 kwietnia 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie rozpoznania przychodów podatkowych i kosztów uzyskania przychodów.
Z uwagi na braki formalne wniosku, pismem z dnia 3 lipca 2012 r. Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów, na podstawie art. 169 § 1 i § 2 w związku z art. 14h ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), wystąpił do Wnioskodawcy o jego uzupełnienie. W odpowiedzi na ww. wezwanie w dniu 12 lipca 2012 r. wpłynęło uzupełnienie wniosku.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny i zdarzenie przyszłe:
Spółka (dalej również: Wnioskodawca) jest podmiotem działającym w branży chemicznej i spożywczej. Spółka zajmuje się dystrybucją surowców chemicznych dla przemysłu, produktów dla przemysłu spożywczego, dystrybucją opakowań przemysłowych, a także działalnością usługową, m.in. konfekcjonowaniem wyrobów, gospodarką odpadami opakowaniowymi i chemicznymi odpadami poprodukcyjnymi.
W celu zabezpieczenia zapłaty należności od kontrahentów Spółka zawiera (i będzie zawierać) umowy ubezpieczenia ryzyka kupieckiego z podmiotem prowadzącym działalność ubezpieczeniową (dalej: Ubezpieczyciel).
Zgodnie z warunkami wynikającymi z tych umów, w przypadku zajścia wypadku ubezpieczeniowego, tj. upływu okresu opóźnienia w zapłacie lub ogłoszenia upadłości dłużnika oraz po spełnieniu określonych w umowach ubezpieczenia warunków formalnych, Ubezpieczyciel wypłaca (i wypłaci) Spółce odszkodowanie. W niektórych przypadkach Ubezpieczyciel wypłaca (i wypłaci) Spółce odszkodowanie w kwocie odpowiadającej części ubezpieczonej należności np. w wysokości jedynie 90% kwoty niespłaconej należności, natomiast pozostałe 10% należności stanowi (będzie stanowił) tzw. udział własny Spółki.
W niektórych sytuacjach warunkiem do wypłaty odszkodowania jest (i będzie) przeniesienie wierzytelności Spółki wobec Jej dłużnika na Ubezpieczyciela, do wysokości wypłaconego na rzecz Spółki odszkodowania.
Należności będące przedmiotem ubezpieczenia są (będą) zaliczane przez Spółkę do przychodów podatkowych zgodnie z art. 12 ust. 3-3c ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, z wyłączeniem należnego podatku VAT.
W związku z powyższym zadano następujące pytania:
Czy otrzymane przez Spółkę odszkodowanie z tytułu ubezpieczenia ryzyka kupieckiego powinno zostać rozpoznane przez Spółkę jako przychód zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych...
Przedmiotem niniejszej interpretacji jest odpowiedź na pytanie nr 1 (stan faktyczny i zdarzenie przyszłe).
Wniosek Spółki w zakresie pytania nr 2 (stan faktyczny i zdarzenie przyszłe) zostanie rozpatrzony odrębnie.
Zdaniem Spółki, otrzymane przez Nią odszkodowanie z tytułu ubezpieczenia ryzyka kupieckiego nie stanowi podstawy do rozpoznania przychodu i powinno być traktowane przez Spółkę jako zapłata należności przysługujących Spółce od kontrahentów, którym Spółka uprzednio sprzedała towary lub usługi.
Na wstępie Wnioskodawca wskazuje, że wypłata przez Ubezpieczyciela odszkodowania na rzecz Spółki nastąpi wyłącznie w przypadku braku płatności ze strony kontrahentów z tytułu transakcji zakupu od Spółki towarów lub usług, w związku z którymi Spółka rozpoznała przychód należny zgodnie z art. 12 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Otrzymanie przez Spółkę odszkodowania jest więc rezultatem dokonanych wcześniej transakcji realizowanych w toku zwykłej działalności gospodarczej, znajdujących już odzwierciedlenie w rozliczeniach podatkowych Spółki. Natomiast, celem ubezpieczenia jest zabezpieczenie samej spłaty zadłużenia przez kontrahentów Spółki.
W konsekwencji, wypłatę odszkodowania można potraktować jako zapłatę należności, które zostały uprzednio rozpoznane przez Spółkę jako przychód należny. A zatem, otrzymanie od Ubezpieczyciela odszkodowania, wynikającego z umowy ubezpieczenia, nie powoduje żadnych skutków podatkowych dla Spółki w świetle ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. W szczególności kwota otrzymanego odszkodowania nie stanowi przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych.
Traktowanie wypłaty odszkodowania z tytułu braku płatności należności handlowych jako zapłaty należności rozpoznanych już wcześniej jako przychód podlegający opodatkowaniu zostało potwierdzone w licznych interpretacjach indywidualnych przepisów prawa podatkowego, między innymi w:
- interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 22 lutego 2011 r.
- interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 2 czerwca 2010 r. interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 29 marca 2010 r.
- interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 22 marca 2010 r.interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z dnia 5 lutego 2010 r.
Mając powyższe na uwadze Spółka stoi na stanowisku, że kwota otrzymanego odszkodowania z tytułu braku płatności należności handlowych nie stanowi przychodu w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.
Zgodnie z art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 ze zm.), przychodami są w szczególności otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, jak również inne, nie wymienione szczegółowo w ustawie zdarzenia, których skutkiem jest przyrost majątku podatnika.
Stosownie natomiast do art. 12 ust. 3 ww. ustawy za przychody związane z działalnością gospodarczą i z działami specjalnymi produkcji rolnej, osiągnięte w roku podatkowym, uważa się także należne przychody, choćby nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont.
Natomiast zgodnie z art. 12 ust. 3a tejże ustawy za datę powstania przychodu, o którym mowa w ust. 3, uważa się, z zastrzeżeniem ust. 3c-3e, dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień:
- wystawienia faktury albo
- uregulowania należności.
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Wnioskodawca zawarł umowę z firmą ubezpieczeniową na ubezpieczenie swoich należności. W przypadku gdy wierzytelności nie zostaną zapłacone przez klienta w określonym terminie lub ogłoszona zostanie upadłość dłużnika oraz po spełnieniu określonych w umowach ubezpieczenia warunków formalnych, Ubezpieczyciel wypłaca odszkodowanie w kwocie odpowiadającej części ubezpieczonej należności, np. w wysokości 90% kwoty niespłaconej należności, natomiast pozostałe 10% należności stanowi tzw. udział własny Spółki. Należności będące przedmiotem ubezpieczenia są zliczane przez Spółkę do przychodów, zgodnie z art. 12 ust. 3-3c ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, z wyłączeniem należnego podatku od towarów i usług.
Jako, że Spółka zalicza należności z tytułu sprzedaży do przychodów podatkowych, stwierdzić należy, iż sama wypłata odszkodowania przez Ubezpieczyciela w celu zaspokojenia wierzytelności Spółki powinna być potraktowana jako zapłata należności. Powyższe potwierdzają przepisy ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.). W myśl art. 828 § 1 tejże ustawy, jeżeli nie umówiono się inaczej, z dniem zapłaty odszkodowania przez ubezpieczyciela roszczenie ubezpieczającego przeciwko osobie trzeciej odpowiedzialnej za szkodę przechodzi z mocy prawa na ubezpieczyciela do wysokości zapłaconego odszkodowania. Ubezpieczyciel w momencie spłaty wstępuje więc w prawa zaspokojonego wierzyciela w stosunku do kwoty wypłaconego odszkodowania.
Taki sposób spełnienia świadczenia można uznać za częściową spłatę zobowiązania. Jak wskazano wyżej, w świetle przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie ma znaczenia, kto dokonał spłaty zobowiązania, w szczególności, że przychód należny z tego tytułu nie powstaje w momencie zapłaty, lecz z chwilą zaistnienia zdarzeń, o których mowa w ustawie, tj. w dniu wydania przez Spółkę towaru, nie później niż w dniu wystawienia faktury.
Zaznaczyć jednakże należy, iż taki sposób rozliczenia kwoty z odszkodowania, będzie uzależniony od tego, czy w danej sytuacji Spółka nie zaliczy uprzednio do kosztów uzyskania przychodów kwoty należnej od dłużnika kierując się treścią art. 16 ust. 1 pkt 25, czy też art. 16 ust. 1 pkt 26a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
Reasumując, jeżeli Wnioskodawca kwotę należności wynikającą z danej transakcji zaliczył do przychodów należnych w momencie wystawienia faktury, uregulowanie części tej należności (w tym przypadku 90%) przez ubezpieczyciela zgodnie z warunkami umowy, nie spowoduje obowiązku wykazania otrzymanego z tego tytułu odszkodowania jako przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych.
Interpretacja dotyczy stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.
Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w () po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi t.j. Dz. U. z 2012 r., poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).
Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Łodzi, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Piotrkowie Trybunalskim, ul. Wronia 65, 97-300 Piotrków Trybunalski.
Referencje
IPTPB3/423-148/12-4/KJ, interpretacja indywidualna
IPTPB3/423-148/12-6/KJ, interpretacja indywidualna
IPTPB3/423-148/12-7/KJ, interpretacja indywidualna
Wniosek ORD-IN
Treść w pliku PDF 110 kB
Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi