Czy transakcja podziału Spółki przez wydzielenie będzie skutkować powstaniem przychodu, o którym mowa w art. 12 ust. 1 pkt 9 updop? - Interpretacja - IBPBI/2/423-719/11/AK

Shutterstock
Interpretacja indywidualna z dnia 28.09.2011, sygn. IBPBI/2/423-719/11/AK, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach

Temat interpretacji

Czy transakcja podziału Spółki przez wydzielenie będzie skutkować powstaniem przychodu, o którym mowa w art. 12 ust. 1 pkt 9 updop?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 09 czerwca 2011 r. (data wpływu do tut. BKIP 17 czerwca 2011 r.), uzupełnionym w dniu 30 sierpnia 2011 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej m.in. podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy transakcja podziału Spółki przez wydzielenie będzie skutkować powstaniem przychodu, o którym mowa w art. 12 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 17 czerwca 2011 r. wpłynął do tut. BKIP wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej m.in. podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy transakcja podziału Spółki przez wydzielenie będzie skutkować powstaniem przychodu, o którym mowa w art. 12 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Wniosek nie spełniał wymogów formalnych, o których mowa w art. 137 § 3 w związku z art. 145 § 1, § 2 i § 3 Ordynacji podatkowej, ponieważ wymagał uzupełnienia wniosku poprzez dołączenie do akt oryginału lub urzędowo poświadczonego odpisu pełnomocnictwa do doręczeń.

W związku z powyższym, pismem z dnia 19 sierpnia 2011 r. Znak IBPBI/2/423-719/11/AK, IBPBII/2/423-21/11/MMa na podstawie art. 169 § 1 w zw. z art. 14h Ordynacji podatkowej wezwano wnioskodawcę do usunięcia braków formalnych w terminie 7 dni pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpatrzenia.

Wezwanie skutecznie doręczono w dniu 22 sierpnia 2011r. Wnioskodawca pismem z dnia 25 sierpnia 2011r. (data wpływu do tut. BKIP 30 sierpnia 2011r.), będącym odpowiedzią na wezwanie przedłożył pełnomocnictwo do doręczeń dla Pana M..

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Spółka zamierza dokonać podziału spółki z o.o. przez przeniesienie części majątku spółki dzielonej na spółkę nowo zawiązaną, która będzie spółką komandytową w taki sposób, że na spółkę przejmującą (komandytową) przeniesiona zostaje zorganizowana część przedsiębiorstwa i w spółce pozostaje inna zorganizowana część przedsiębiorstwa (podział przez wydzielenie).

Zgodnie z definicją zawartą w art. 4a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, pod pojęciem zorganizowana część przedsiębiorstwa Spółka rozumie organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązań.

Udziałowcami spółki przejmującej będą te same osoby, które posiadają udziały w spółce dzielonej. Kapitał zapasowy zostanie przeniesiony w proporcji, jaki udział w wypracowaniu zysku, posiadała zorganizowana część przedsiębiorstwa w zysku spółki dzielonej.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie:

Czy w zaistniałym stanie faktycznym (winno być zdarzeniu przyszłym) Spółka musi zapłacić podatek CIT z tytułu podziału Spółki...

Zdaniem Spółki, podatek CIT nie wystąpi, ponieważ Wnioskodawca przenosi na nowo zawiązaną spółkę zorganizowaną część przedsiębiorstwa, a ta jest zwolniona z opodatkowania z art. 12 pkt 1 ust. 9 (winno być art. 12 ust. 1 pkt 9).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 9 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz. U. z 2011 r. nr 74, poz. 397 ze zm.), przychodem, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 14, w spółce podlegającej podziałowi, jeżeli majątek przejmowany na skutek podziału, a przy podziale przez wydzielenie majątek przejmowany na skutek podziału lub majątek pozostający w spółce, nie stanowią zorganizowanej części przedsiębiorstwa - jest wartość rynkowa składników majątkowych przeniesionych na spółki przejmujące lub nowo zawiązane ustalona na dzień podziału lub wydzielenia; przepisy art. 14 ust. 2 i 3 stosuje się odpowiednio.

Powyższa regulacja znajdzie więc zastosowanie w następujących sytuacjach:

  • na każdą ze spółek przejmujących lub nowo zawiązanych nie przechodzi zorganizowana część przedsiębiorstwa (przy podziale przez przejęcie) lub
  • na spółkę przejmującą lub nowo zawiązaną przeniesione zostają składniki majątku nie stanowiące zorganizowanej części przedsiębiorstwa lub na spółkę zostanie przeniesiona zorganizowana część przedsiębiorstwa, lecz majątek pozostały w spółce dzielonej nie stanowi zorganizowanej części przedsiębiorstwa (przy podziale przez wydzielenie).

W przedstawionym zdarzeniu przyszłym mamy do czynienia z podziałem Spółki przez wydzielenie. Jak wskazał Wnioskodawca w opisie zdarzenia przyszłego, Spółka zamierza dokonać podziału spółki z o.o. przez przeniesienie części majątku spółki dzielonej na spółkę nowo zawiązaną, która będzie spółką komandytową w taki sposób, że na spółkę przejmującą (komandytową) przeniesiona zostanie zorganizowana część przedsiębiorstwa i w spółce dzielonej również pozostaje zorganizowana część przedsiębiorstwa (podział przez wydzielenie).

Wobec powyższego, skoro zarówno majątek, który pozostaje w spółce dzielonej, jak i majątek wydzielony do spółki przejmującej stanowią zorganizowane części przedsiębiorstwa, w związku z podziałem przez wydzielenie, po stronie Spółki nie dojdzie do powstania przychodu podatkowego, o którym mowa w art. 12 ust. 1 pkt 9 updop.

Reasumując, stanowisko Wnioskodawcy należy uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania interpretacji.

Nadmienić należy, iż w zakresie pozostałej części stanowiska zawartego we wniosku z dnia 09 czerwca 2011 r. zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa S. Wyszyńskiego 2, 44-100 Gliwice, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.

Wniosek ORD-IN

Treść w pliku PDF

Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach