Temat interpretacji
Czy z tytułu wniesienia Nieruchomości do Spółki Osobowej nie powstanie dla Spółki przychód podatkowy w podatku dochodowym od osób prawnych? (pytanie oznaczone we wniosku Nr 3)
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 23 kwietnia 2010 r. (data wpływu do tut. BKIP 26 kwietnia 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych m.in. w zakresie ustalenia, czy z tytułu wniesienia nieruchomości do spółki osobowej powstanie przychód podatkowy (pytanie oznaczone we wniosku Nr 3) - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 26 kwietnia 2010 r. wpłynął do tut. BKIP wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych m.in. w zakresie ustalenia, czy z tytułu wniesienia nieruchomości do spółki osobowej powstanie przychód podatkowy (pytanie oznaczone we wniosku Nr 3).
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:
Spółka jest właścicielem nieruchomości gruntowej zabudowanej budynkami i budowlami (dalej jako: Nieruchomość). Spółka planuje przystąpić do spółki osobowej prawa handlowego (dalej: Spółka Osobowa) w zamian za wkład niepieniężny w postaci powyższej Nieruchomości oraz wkład gotówkowy. Nieruchomość, która będzie przedmiotem wkładu niepieniężnego, nie będzie stanowić przedsiębiorstwa ani zorganizowanej części przedsiębiorstwa Spółki, w rozumieniu przepisów prawa podatkowego.
Zgodnie z regulacjami ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2000 r. Nr 94, poz. 1038 z póżn. zm.), wartość wkładu niepieniężnego (Nieruchomości, czyli zarówno gruntu jak i znajdujących się na nim budynków i budowli) zostanie określona w umowie Spółki Osobowej i będzie równa wartości rynkowej aportu na dzień jego wniesienia. Wartość rynkowa Nieruchomości zostanie ustalona na podstawie zewnętrznej wyceny dokonanej przez rzeczoznawcę. Wycena ta odpowiadać będzie wymogom wyceny środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych wynikających z ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (t.j. Dz. U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694 z póżn. zm.), wobec tego nie będzie uwzględniać podatku VAT.
W wyniku planowanej transakcji wniesienia aportu, Spółka Osobowa stanie się właścicielem Nieruchomości.
Zdaniem Spółki, wniesienie wkładu niepieniężnego w postaci Nieruchomości do Spółki Osobowej będzie stanowiło dostawę towarów podlegającą VAT, a w konsekwencji wniesienie Nieruchomości aportem do Spółki Osobowej będzie opodatkowane podatkiem VAT według właściwej stawki. W konsekwencji, Spółka będzie zobowiązana do wykazania VAT należnego na przedmiotowej transakcji, a jednocześnie po stronie Spółki powstanie wierzytelność pieniężna o zapłatę przez Spółkę Osobową kwoty, równej podatkowi VAT należnemu. Następnie, Spółka Osobowa wystąpi o zwrot podatku naliczonego na tej transakcji.
Rozwiązanie A:
Wierzytelność Spółki do Spółki Osobowej z tytułu VAT należnego zostanie uregulowana na rzecz Spółki w gotówce.
Rozwiązanie B:
Wierzytelność Spółki do Spółki Osobowej z tytułu podatku VAT należnego w związku z transakcją wniesienia Nieruchomości zostanie potrącona z częścią wierzytelności Spółki Osobowej z tytułu wniesienia wkładu pieniężnego. Efektywnie zatem, Spółka przeleje na konto Spółki Osobowej środki pieniężne w wysokości pomniejszonej o kwotę podatku VAT należnego z tytułu aportu, tym niemniej wartość wkładu gotówkowego będzie równa wartości określonej w umowie Spółki Osobowej.
Zasadniczo, Nieruchomość będzie stanowić dla Spółki Osobowej środek trwały, w związku z czym zostanie wprowadzona do ewidencji środków trwałych Spółki Osobowej. Niemniej jednak może wystąpić również sytuacja, w której Nieruchomość zostanie przez Spółkę Osobową przeznaczona do sprzedaży. Jeśli takie przeznaczenie Nieruchomości będzie znane już na etapie wnoszenia aportu, Nieruchomość zostanie ujęta w księgach Spółki Osobowej jako zapas rzeczowych składników aktywów obrotowych (dalej środki obrotowe").
Spółka jest podatnikiem podatku VAT. Po objęciu aportu, Spółka Osobowa zamierza co do zasady - prowadzić działalność podlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT.
W związku z powyższym zadano m. in. następujące pytanie:
Czy z tytułu wniesienia Nieruchomości do Spółki Osobowej nie powstanie dla Spółki przychód podatkowy w podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: "PDOP")... (pytanie oznaczone we wniosku Nr 3)
Zdaniem Spółki, z tytułu wniesienia Nieruchomości do Spółki Osobowej nie powstanie dla Spółki przychód podatkowy w PDOP.
W ocenie Spółki, powyższa konkluzja wynika z faktu, iż na gruncie polskich przepisów spółki osobowe nie są podatnikami podatku dochodowego i należy je traktować jedynie jako źródło przychodów wspólnika, będącego podatnikiem. Natomiast przesunięcia aktywów pomiędzy źródłami przychodów tego samego podatnika nie powinny wywoływać skutków na płaszczyźnie podatku dochodowego.
Spółka podkreśla, iż ustawa o PDOP nie zawiera przepisów sugerujących, by tego typu operacja mogła podlegać opodatkowaniu podatkiem dochodowym.
Należy zauważyć również, że kwestia opodatkowania objęcia udziałów lub akcji w zamian za aport została wyczerpująco uregulowana w art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm., określanej w dalszej części skrótem ustawa o PDOP). Zgodnie z tym przepisem, przychodem jest nominalna wartość udziałów w spółce kapitałowej objętych w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część.
Z treści powyższego przepisu wynika, że opodatkowaniu PDOP - w przypadku objęcia udziałów w zamian za wkład niepieniężny - podlega wyłącznie objęcie udziałów w spółkach kapitałowych pod warunkiem, że przedmiotem wkładu nie jest przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część.
Z uwagi na powyższe, wniesienie wkładu do spółki osobowej nie prowadzi do powstania przychodu podatkowego. Biorąc pod uwagę fakt, iż w analizowanej sytuacji wkład niepieniężny w postaci Nieruchomości wniesiony zostanie do spółki osobowej, nie będzie miał zastosowania art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy o PDOP.
Identyczne stanowisko zajmują organy podatkowe - w interpretacji z dnia 19 stycznia 2010 r. Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy (Znak ITPB3/423-642a/09/MT) podkreślił, iż unormowanie to dotyczy wnoszenia wkładów niepieniężnych do spółek kapitałowych oraz spółdzielni, a nie do spółek osobowych. Nie ma zatem zastosowania w analizowanym przypadku.
Ponadto, w ocenie Spółki, wniesienie przez Spółkę aportu do Spółki Osobowej nie stanowi również uzyskania przychodu z tzw. odpłatnego zbycia, określonego w art. 14 ustawy o PDOP. Zdaniem Spółki, nie jest możliwe zastosowanie przywołanego przepisu do wkładów niepieniężnych wnoszonych do spółek osobowych. Prawo podatkowe nie uznaje bowiem spółek osobowych za odrębnych podatników podatku dochodowego, natomiast podatek opłacany jest przez ich wspólników (stosownie do ich udziału w zyskach danej spółki). W rezultacie, w przypadku wniesienia wkładu do spółki osobowej nie dochodzi do wywołującego skutki podatkowe zbycia składników majątku stanowiących przedmiot wkładu niepieniężnego. Wprost przeciwnie, trzeba zauważyć, że podatnik, który wniósł tego rodzaju aport, będzie w dalszym ciągu bezpośrednio opłacał podatek dochodowy należny od zysków wypracowanych z działalności prowadzonej przy wykorzystaniu przedmiotu wkładu przez spółkę osobową, przypadających na jego udział. W konsekwencji, należy uznać, że na gruncie prawa podatkowego wniesienie wkładu niepieniężnego do spółki osobowej nie może zostać uznane za zbycie przedmiotu takiego wkładu.
W świetle powyższego należy uznać, że wniesienie wkładu niepieniężnego do spółki osobowej pozostanie neutralne na gruncie PDOP, zarówno z punktu widzenia wnoszącego wkład (jako wspólnika, będącego osobą prawną), jak i z perspektywy samej spółki osobowej (która nie jest podatnikiem podatku dochodowego w ogóle).
Odnosząc powyższe do analizowanego zdarzenia przyszłego, w rezultacie planowanej transakcji Spółka nie osiągnie zatem jakiegokolwiek przychodu w rozumieniu ustawy o PDOP, w tym w szczególności przychodu przewidzianego w art. 12 ust. 1 pkt 7 lub art. 14 ustawy o PDOP,
Stanowisko Spółki potwierdza podejście organów podatkowych. Przykładowo, w wydanej niedawno przez Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy interpretacji indywidualnej (Znak ITPB3/423-641a/09/AM z dnia 19 stycznia 2010 r.), jednoznacznie podkreślono, iż należy zatem zgodzić się ze stanowiskiem Spółki, iż wniesienie przez Wnioskodawcę nieruchomości do spółki osobowej jako wkładu niepieniężnego nie powoduje po jej stronie powstania obowiązku podatkowego pomimo faktu, iż w wyniku wniesienia tego wkładu nastąpi przeniesienie jego własności na spółkę osobową. Na gruncie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych przeniesienie to będzie zdarzeniem podatkowo neutralnym.
Analogiczne stanowisko prezentowane jest również w innych interpretacjach, m.in.:
- Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 13 stycznia 2010 r. (Znak IPPB3/423-727/09-2/KK),
- Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 17 marca 2008 r. (Znak IP-PB3-423-16/08-2/MB),
- Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 20 stycznia 2009 r. (Znak ILPB3/423-697/08-2/HS),
- Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 27 marca 2008 r. (Znak IBPB3/423-8/08/SD/KAN-3279/12/07),
- Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 26 marca 2008 r., (Znak IBPB3/423-244/08/SD/KAN-3279/12/07).
Z uwagi na powyższe, zdaniem Spółki, z tytułu wniesienia Nieruchomości do Spółki Osobowej nie powstanie dla Spółki przychód podatkowy w PDOP.
W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.
Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska wnioskodawcy.
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania interpretacji.
Nadmienić należy, iż w sprawach będących przedmiotem pytań oznaczonych we wniosku Nr 1-2 i 4-10 wydano odrębne interpretacje.
Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).
Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.
Referencje
IBPB3/423-244/08/SD, interpretacja indywidualna
IBPB3/423-8/08/SD, interpretacja indywidualna
ILPB3/423-697/08-2/HS, interpretacja indywidualna
IP-PB3-423-16/08-2/MB, interpretacja indywidualna
IPPB3/423-727/09-2/KK, interpretacja indywidualna
Wniosek ORD-IN
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach