Czy różnica pomiędzy wartością wypłaconą osobie zdającej lokal (w/g pierwotnego operatu szacunkowego), a wartością wniesioną przez osobę, która nabyła... - Interpretacja - IBPBI/2/423-881/10/PC

ShutterStock
Interpretacja indywidualna z dnia 04.10.2010, sygn. IBPBI/2/423-881/10/PC, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach

Temat interpretacji

Czy różnica pomiędzy wartością wypłaconą osobie zdającej lokal (w/g pierwotnego operatu szacunkowego), a wartością wniesioną przez osobę, która nabyła lokal w drodze przetargu, stanowi przychód z gospodarki zasobami mieszkaniowymi, a w związku z tym dochód z tej operacji stanowiący różnicę pomiędzy przychodem, a kosztami związanymi z ustanowieniem prawa odrębnej własności w drodze przetargu (ogłoszenie prasowe o przetargu, próby szczelności instalacji gazowej, koszt zaświadczenia wydanego przez PKO dla celów spisania aktu notarialnego itp.) jest zwolniony z podatku dochodowego od osób prawnych zgodnie z art. 17 pkt 44 (winno być art. 17 ust. 1 pkt 44) ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 29 czerwca 2010 r. (data wpływu do tut. BKIP 02 lipca 2010 r.), uzupełnionym w dniu 10 września 2010 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zwolnienia z opodatkowania dochodu uzyskanego ze sprzedaży lokali mieszkalnych - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 02 lipca 2010 r. wpłynął do tut. BKIP wniosek uzupełnionym w dniu 10 września 2010 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zwolnienia z opodatkowania dochodu uzyskanego ze sprzedaży lokali mieszkalnych.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Członkowie Spółdzielni posiadający lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego w latach 2008-2009 zrezygnowali z zajmowanych lokali i otrzymali wartość rynkową mieszkania w/g operatu szacunkowego sporządzonego na moment zdania mieszkania. Jednak z uwagi na to, że nie była dokończona procedura związana z wyodrębnieniem lokali mieszkalnych nie można było ogłosić przetargu zgodnie z art. 11 pkt 2 (winno być art. 11 ust. 21) ustawy z dnia 15 grudnia 2000r. o spółdzielniach mieszkaniowych (j.t. Dz. U. 2003r. Nr 119 poz. 1116 ze zm.). Przetargi na zdane lokale mieszkalne zostały ogłoszone po zakończeniu procedur, jednak z uwagi na znaczące zmiany cen rynkowych lokale zostały ponownie wycenione przez rzeczoznawcę, a nowa cena rynkowa stanowiła cenę podaną do przetargu.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy różnica pomiędzy wartością wypłaconą osobie zdającej lokal (w/g pierwotnego operatu szacunkowego), a wartością wniesioną przez osobę, która nabyła lokal w drodze przetargu, stanowi przychód z gospodarki zasobami mieszkaniowymi, a w związku z tym dochód z tej operacji stanowiący różnicę pomiędzy przychodem, a kosztami związanymi z ustanowieniem prawa odrębnej własności w drodze przetargu (ogłoszenie prasowe o przetargu, próby szczelności instalacji gazowej, koszt zaświadczenia wydanego przez PKO dla celów spisania aktu notarialnego itp.) jest zwolniony z podatku dochodowego od osób prawnych zgodnie z art. 17 pkt 44 (winno być art. 17 ust. 1 pkt 44) ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych...

Zdaniem Wnioskodawcy, ustanowienie prawa odrębnej własności oraz ich przenoszenie na rzecz osób wyłonionych w drodze przetargu stanowi integralną część gospodarki zasobami mieszkaniowymi i wszelkie dochody (straty) z tej działalności podlegają art. 17 ust. 44 (winno być art. 17 ust. 1 pkt 44) ustawy o podatku dochodowego od osób prawnych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym jest dochód, bez względu na rodzaj źródeł przychodów, z jakich dochód ten został osiągnięty.

W myśl art. 17 ust. 1 pkt 44 ww. ustawy, wolne od podatku są dochody spółdzielni mieszkaniowych, wspólnot mieszkaniowych, towarzystw budownictwa społecznego oraz samorządowych jednostek organizacyjnych prowadzących działalność w zakresie gospodarki mieszkaniowej, uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi w części przeznaczonej na cele związane z utrzymaniem tych zasobów, z wyłączeniem dochodów uzyskanych z innej działalności gospodarczej niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi.

Jak wynika z treści wyżej powołanego przepisu, aby dochód podmiotów, o których mowa w tym przepisie korzystał ze zwolnienia przedmiotowego, muszą być spełnione dwa warunki, a mianowicie:

  • dochody muszą być uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi, a także
  • dochody te muszą być przeznaczone na utrzymanie zasobów mieszkaniowych.

Podkreślenia wymaga, że oba te warunki muszą być spełnione łącznie. Z powołanego przepisu wynika więc, że istotny dla zwolnienia z podatku jest nie tylko cel, na jaki ma być przeznaczony dochód (to jest cel związany z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych), ale również źródło pochodzenia tego dochodu. Dochody zwolnione z podatku dochodowego mogą pochodzić wyłącznie z gospodarki zasobami mieszkaniowymi.

Zatem opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegać będzie dochód osiągnięty z innej działalności niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi, bez względu na cel, na jaki zostanie przekazany.

I tak przez zasoby mieszkaniowe, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 44 ww. ustawy, należy rozumieć nie tylko lokale mieszkalne, ale również pozostałe pomieszczenia i urządzenia wchodzące w skład budynku mieszkalnego, lub znajdujące się poza nim, których istnienie jest niezbędne dla prawidłowego korzystania z mieszkań przez mieszkańców, jak również ułatwiające im dostęp do budynku mieszkalnego oraz zapewniające sprawne jego funkcjonowanie oraz administrowanie.

W celu określenia zakresu przedmiotowego zwolnienia wynikającego z cytowanego powyżej art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych niezbędne jest zdefiniowanie pojęcia zasoby mieszkaniowe i gospodarka zasobami mieszkaniowymi albowiem przepisy ww. ustawy nie zawierają definicji tych pojęć. W tym zakresie zasadne jest sięgniecie do reguł wykładni językowej.

W języku potocznym, pojęcie gospodarka w kontekście omawianego przypadku oznacza natomiast dysponowanie i zarządzanie czymś. Zasób zaś to m.in. pewna nagromadzona ilość czegoś. Natomiast pojecie mieszkanie jest równoznaczne w swojej treści z pomieszczeniem, w którym się mieszka (vide: Słownik Języka Polskiego, Wydawnictwo Naukowe PWN, http://sjp.pwn.pl). Tak więc przymiotnik mieszkaniowy, mieszkaniowych określa rzeczy związane z mieszkaniem. W konsekwencji, z interpretacji językowej pojęcia gospodarka zasobami mieszkaniowymi wynika, że gospodarka ta obejmuje dysponowanie i zarządzanie zgromadzonymi rzeczami związanymi z zamieszkiwaniem.

Związane z wyżej wymienionymi budowlami (lokalami mieszkalnymi i pomieszczeniami), obiektami i urządzeniami przychody (np. opłaty, czynsze) oraz sfinansowane z nich koszty stanowią przychody i koszty gospodarki zasobami mieszkaniowymi. Stanowią one jednocześnie przychody i koszty podatkowe w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (art. 12 ust. 1 pkt 1 oraz art. 15 ust. 1, z uwzględnieniem art. 16 ust. 1 ustawy). Dochód powstały z tego tytułu, w myśl art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, wolny będzie od podatku dochodowego, o ile przeznaczony zostanie na cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych.

Ze zwolnienia nie będą natomiast korzystały dochody Spółdzielni Mieszkaniowej otrzymane z innych źródeł niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi, nawet jeśli zostaną przeznaczone na utrzymanie tych zasobów, nie spełniony bowiem będzie jeden z kumulatywnych warunków wskazanych w cytowanym art. 17 ust. 1 pkt 44 ww. ustawy.

Z treści wniosku wynika, iż członkowie Spółdzielni posiadający lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego w latach 2008-2009 zrezygnowali z zajmowanych lokali i otrzymali wartość rynkową mieszkania w/g operatu szacunkowego sporządzonego na moment zadania mieszkania. Jednak z uwagi na fakt, że procedura związana z wyodrębnieniem lokali mieszkalnych nie była dokończona, nie można było ogłosić przetargu zgodnie z art. 11 ust. 21 ustawy z dnia 15 grudnia 2000r. o spółdzielniach mieszkaniowych (j.t. Dz. U. 2003r. Nr 119 poz. 1116 ze zm.). Przetargi na zdane lokale mieszkalne zostały ogłoszone po zakończeniu procedur, jednak z uwagi na znaczące zmiany cen rynkowych lokale zostały ponownie wycenione przez rzeczoznawcę, a nowa cena rynkowa stanowiła cenę podaną do przetargu.

Prawidłowe jest więc stanowisko, iż w zakresie pojęcia dochód pochodzący z gospodarki zasobami mieszkaniowymi mieści się uzyskany przez Spółdzielnię dochód stanowiący nadwyżkę pomiędzy kwotą przychodu uzyskaną w wyniku przetargu, a wartością wypłaconą osobie zdającej lokal. Dochód ten w przypadku przeznaczenia go na cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych podlega zwolnieniu na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowego od osób prawnych.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego 2, 44-101 Gliwice po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.

Wniosek ORD-IN

Treść w pliku PDF

Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach