Czy i w jakiej części czynsz najmu płacony na rzecz spółki komandytowej (w której wnioskodawca będzie (komplementariuszem) będzie jednocześnie przycho... - Interpretacja - IBPBI/2/423-406/09/MO

ShutterStock
Interpretacja indywidualna z dnia 14.04.2009, sygn. IBPBI/2/423-406/09/MO, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach

Temat interpretacji

Czy i w jakiej części czynsz najmu płacony na rzecz spółki komandytowej (w której wnioskodawca będzie (komplementariuszem) będzie jednocześnie przychodem wnioskodawcy z udziału w tej spółce? (pytanie oznaczone we wniosku Nr 3)?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 12 stycznia 2009 r. (data wpływu do tut. BKIP 23 stycznia 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w części dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych m.in. w zakresie ustalenia czy i w jakiej części czynsz najmu płacony na rzecz spółki komandytowej (w której wnioskodawca będzie (komplementariuszem) będzie jednocześnie przychodem wnioskodawcy z udziału w tej spółce (pytanie oznaczone we wniosku Nr 3) - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 23 stycznia 2009 r. wpłynął do tut. BKIP wniosek Spółki o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie w części dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych m.in. w zakresie ustalenia czy i w jakiej części czynsz najmu płacony na rzecz spółki komandytowej (w której wnioskodawca będzie (komplementariuszem) będzie jednocześnie przychodem wnioskodawcy z udziału w tej spółce (pytanie oznaczone we wniosku Nr 3).

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością. Jest więc podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych. Spółka posiada status niepublicznego zakładu opieki zdrowotnej i prowadzi działalność medyczną. Wnioskodawca planuje powołać z udziałem innych osób spółkę komandytową w której będzie komplementariuszem. Komandytariuszami będą wspólnicy spółki-wnioskodawcy oraz inwestor strategiczny, który wniesie znaczący wkład finansowy. Wnioskodawca wniesie do spółki komandytowej tytułem wkładu nieruchomość gruntową.

Nowopowołana spółka komandytowa w zamyśle wnioskodawcy ma być wyłącznie spółką obiektową. Tzn. zajmować się będzie wyłącznie wzniesieniem budynku oraz zarządzaniem nim - w tym jego wynajmem. Spółka komandytowa uzyska pozwolenie na budowę, a następnie wzniesie budynek, który będzie wynajmować. Najemcą głównym ma być wnioskodawca. Wnioskodawca w wynajmowanych od spółki komandytowej pomieszczeniach urządzi gabinety zabiegowe, sale operacyjne, w których będzie udzielał świadczeń medycznych. Czynsz będzie miał wysokość rynkową, odpowiadająca rzeczywistej rynkowej wartości świadczenia. Pozostali najemcy, to m.in. osoby prowadzące punkt gastronomiczny, aptekę, gabinety lekarskie. Nowopowołana spółka będzie zarejestrowana na potrzeby VAT. Będzie fakturowała najemców fakturami dotyczącymi czynszu najmu.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie:

Czy i w jakiej części czynsz najmu płacony na rzecz spółki komandytowej (w której wnioskodawca będzie (komplementariuszem) będzie jednocześnie przychodem wnioskodawcy z udziału w tej spółce... (pytanie oznaczone we wniosku Nr 3)...

Zdaniem wnioskodawcy, zgodnie z art. 5. ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54 poz. 654 ze zm.), przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną z zastrzeżeniem art. 1 ust. 3, łączy się z przychodami każdego wspólnika proporcjonalnie do posiadanego udziału. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że udziały wspólników w przychodach są równe. Zasady te stosuje się odpowiednio do rozliczania kosztów uzyskania przychodów, wydatków nie stanowiących kosztów uzyskania przychodów, zwolnień i ulg podatkowych oraz obniżenia dochodu, podstawy opodatkowania lub podatku. Zatem otrzymany przez spółkę komandytową czynsz będzie musiał być przypisany w odpowiedniej części (wynikającej z umowy spółki komandytowej proporcji udziału w zysku) wnioskodawcy - jako jego przychód z udziału w spółce komandytowej. Do przychodów wnioskodawcy należało będzie zaliczać tę część czynszu, która wynika z iloczynu kwoty uiszczanego na rzecz spółki komandytowej czynszu oraz proporcji udziału wnioskodawcy w zysku tej spółki komandytowej.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa S. Wyszyńskiego 2, 44-100 Gliwice, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.

Wniosek ORD-IN

Treść w pliku PDF

Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach