Czy z tego tytułu przysługują koszty uzyskania przychodu i czy są one w wysokości wartości wierzytelności przed redukcją układową (pytanie oznaczone w... - Interpretacja - IBPB3/423-1161/08/MO

Shutterstock
Interpretacja indywidualna z dnia 18.12.2008, sygn. IBPB3/423-1161/08/MO, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach

Temat interpretacji

Czy z tego tytułu przysługują koszty uzyskania przychodu i czy są one w wysokości wartości wierzytelności przed redukcją układową (pytanie oznaczone we wniosku nr 2)?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 22 września 2008 r. (data wpływu do tut. Biura 29 września 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych m.in. w zakresie ustalenia czy powstanie koszt uzyskania przychodu w przypadku konwersji wierzytelności na akcje (pytanie oznaczone we wniosku nr 2) - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 29 września 2008 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych m.in. w zakresie ustalenia czy powstanie koszt uzyskania przychodu w przypadku konwersji wierzytelności na akcje.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Spółka jest spółką zależną Spółki Akcyjnej. Z tytułu wykonywanych usług na rzecz Spółki Akcyjnej, Spółka posiadała wierzytelności nie zapłacone. W związku z ogłoszeniem upadłości z możliwością zawarcia układu Spółki Akcyjnej w dniu 18 sierpnia 2004r. wierzytelności Spółki w kwocie 53.166,35 zł zostały objęte układem. Wierzytelności te zostały zaspokojone na warunkach zatwierdzonego (14 lutego 2006r.) układu. Po redukcji 40% zadłużenia suma wierzytelności została zamieniona na akcje Spółki Akcyjnej w ramach nowej emisji, przy czym konwersja wierzytelności na akcje była dokonana przy zastosowaniu zasady przydziału (jednej) akcji za 1 PLN (jeden złoty) wartości wierzytelności (pozostałej po redukcji). W KRS podniesienie kapitału Spółki Akcyjnej zostało zarejestrowane postanowieniem z 21 grudnia 2006r. W efekcie końcowym 24 kwietnia 2007 r. Spółka otrzymała świadectwo depozytowe na 31.900 akcji VII emisji serii A Spółki Akcyjnej Kwota zredukowana przy układzie w części netto została doliczona do kosztów uzyskania przychodu.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie:

Czy z tego tytułu przysługują koszty uzyskania przychodu i czy są one w wysokości wartości wierzytelności przed redukcją układową (pytanie oznaczone we wniosku nr 2)...

Przychód wskazany powyżej ma zdaniem Spółki przynależne koszty uzyskania przychodu zgodnie z art. 15 ust. 1j pkt 3 pdop. Spółka ma więc prawo potrącić całą wartość wierzytelności (powstałą w wyniku wystawienia przez Spółkę FV za wykonane usługi na rzecz Spółki Akcyjnej) w wysokości 53.166,35 zł.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego przyszłego stwierdzam, co następuje:

Zgodnie z dyspozycją art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

Konstrukcja przepisu dotyczącego kosztów uzyskania przychodów daje podatnikowi możliwość odliczenia dla celów podatkowych wszelkich kosztów (nie wymienionych w art. 16 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych), pod warunkiem, że wykaże ich bezpośredni związek z prowadzoną działalnością, a ich poniesienie ma lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętego przychodu lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodu. Tak więc, kosztami uzyskania przychodów są wszelkie, racjonalnie i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z prowadzeniem działalności gospodarczej, których celem jest osiągnięcie, zabezpieczenie i zachowanie źródła przychodów, z wyjątkiem wymienionych w art. 16 ust. 1 ww. ustawy.

Skoro dokonane wzajemne umowne potrącenie wymagalnej wierzytelności nie będzie rodzić skutków podatkowych w postaci powstania przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych to również wydatki z tym związane nie mogą być kosztem uzyskania przychodu.

Kosztem uzyskania przychodu będzie jednak wartość zredukowanych zobowiązań Spółki Akcyjnej albowiem redukcja nastąpiła w wyniku ogłoszenia upadłości z możliwością zawarcia układu i jako objęta układem nigdy nie zostanie przez Wnioskodawcę otrzymana.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa S. Wyszyńskiego 2, 44-100 Gliwice po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Wniosek ORD-IN

Treść w pliku PDF

Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach