Czy w myśl przepisów prawa podatkowego dochód Spółdzielni uzyskany ze sprzedaży lokali usługowych można zaliczyć do dochodów z gospodarki zasobami mie... - Interpretacja - ITPB3/423-548b/08/MK

ShutterStock
Interpretacja indywidualna z dnia 18.12.2008, sygn. ITPB3/423-548b/08/MK, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy

Temat interpretacji

Czy w myśl przepisów prawa podatkowego dochód Spółdzielni uzyskany ze sprzedaży lokali usługowych można zaliczyć do dochodów z gospodarki zasobami mieszkaniowymi zwolnionymi z opodatkowania?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółdzielni przedstawione we wniosku z dnia 30 września 2008 r. (data wpływu 3 października 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zwolnienia od opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych dochodów uzyskanych z tytułu sprzedaży lokali usługowych (użytkowych) - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 2008 r. 3 października wpłynął do tut. organu wniosek Spółdzielni o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej zwolnienia od opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych dochodów uzyskanych z tytułu sprzedaży lokali mieszkalnych - w części przeznaczonej na cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych, w tym na fundusz remontowy.

W przedmiotowym wniosku zostały przedstawione następujące zdarzenia przyszłe.

Spółdzielnia wskazała, że w roku 2008 r. rozpoczęła i w latach następnych zamierza budować budynki mieszkalne z garażami i lokalami usługowymi.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 5 ustawy z 2003 roku o spółdzielniach mieszkaniowych (Dz. U. Nr 119, poz. 1116) oraz postanowieniami statutu celem Spółdzielni mieszkaniowej jest budowanie lub nabywanie budynków w celu wynajmowania lub sprzedaży znajdujących się w tych budynkach lokali mieszkalnych lub lokali o innym przeznaczeniu.

Spółdzielnia zamierza budować lokale na sprzedaż, a dochód uzyskany ze sprzedaży ww. lokali Spółdzielnia przeznaczyć na cele związane z gospodarką zasobami mieszkaniowymi, w tym na fundusz remontowy.

W związku z powyższym Wnioskodawca zadał następujące pytanie:

Czy w myśl przepisów prawa podatkowego dochód Spółdzielni uzyskany ze sprzedaży:

  • lokali mieszkalnych,
  • garaży
  • lokali usługowych

można zaliczyć do dochodów z gospodarki zasobami mieszkaniowymi zwolnionymi z opodatkowania...

Przedmiot niniejszej interpretacji indywidualnej stanowi odpowiedź na pytanie w zakresie sprzedaży lokali użytkowych.

Wniosek Spółki w zakresie pozostałych zdarzeń przyszłych zostanie rozpatrzony odrębnymi interpretacjami indywidualnymi.

W odniesieniu do przedstawionego opisu zdarzenia przyszłego i sformułowanego pytania Spółdzielnia podniosła, że w związku ze zmianą, od 1 stycznia 2007 r., definicji określającej zasoby mieszkaniowe oraz zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (j.t. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) zwolnieniu przedmiotowemu z opodatkowania podlegają dochody spółdzielni mieszkaniowych uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi w części przeznaczonej na cele związane z utrzymaniem tych zasobów.

Zdaniem Spółdzielni dochód uzyskany ze sprzedaży lokali użytkowych będzie podlegał opodatkowaniu.

Na tle przedstawionego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku, ul. H. Sienkiewicza 84, 15-950 Białystok, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, 87 100 Toruń, ul. Św. Jakuba 20.

Wniosek ORD-IN

Treść w pliku PDF

Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy