Temat interpretacji
P O S T A N O W I E N I E
Na podstawie art. 216 i art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa ( Dz.U. z 2005 roku Nr 8, poz. 60 ze zmianami) w związku z wnioskiem z dnia 29 stycznia 2007 r. (data wpływu 31.01.2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w podatku dochodowym od osób prawnych Naczelnik Urzędu Skarbowego w Strzelcach Opolskich stwierdza, że stanowisko Spółdzielni zawarte we wniosku nie jest prawidłowe.
U Z A S A D N I E N I E
Pismem z dnia 29 stycznia
2007 roku Spółdzielnia zwróciła się z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w podatku dochodowym od osób prawnych.
Spółdzielnia przedstawiła następujący stan faktyczny:
Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2000 r. Nr 54 poz. 654 ze zm.) wolne od podatku dochodowego są m. in. dochody spółdzielni mieszkaniowych uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi w części przeznaczonej na cele związane z utrzymaniem tych zasobów, z wyłączeniem dochodów uzyskanych z innej działalności gospodarczej niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi. Zdaniem Spółdzielni Pan Jacek Dominik Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów w odpowiedzi na pismo Pana Piotra Stycznia Sekretarza Stanu w Ministerstwie Budownictwa zawęził zasoby mieszkaniowe wyłączając z nich garaże i budynki handlowo-usługowe.
W związku z powyższym
Spółdzielnia zwraca się do tut. organu podatkowego o wyczerpujące zajęcie stanowiska w sprawie:
- określenia elementów wchodzących w skład gospodarki zasobami mieszkaniowymi.
Pismem z dnia 30.04.2007 r. Spółdzielnia uzupełniła wniosek przedstawiając własne stanowisko w sprawie gospodarki zasobami mieszkaniowymi. Zdaniem Spółdzielni gospodarka zasobami mieszkaniowymi obejmuje:
1) budynki mieszkalne wraz z wyposażeniem technicznym oraz przynależnymi do nich pomieszczeniami, są to m. im.:
- lokale handlowo-usługowe,
- klatki schodowe,
- strychy, piwnice, komórki,
- garaże, miejsca postojowe,
- dźwigi osobowe i towarowe, aparaty do wymiany ciepła,
- kotłownie i hydrofornie wbudowane,
2) pomieszczenia znajdujące się w budynku mieszkalnym lub poza nim, związane z administrowaniem i zapewnieniem bezawaryjnego funkcjonowania osiedlowych budynków mieszkalnych, tj.:
- budynki, pomieszczenia administracji osiedlowej,
- kotłownie i
hydrofornie wolnostojące,
- osiedlowe warsztaty (zakłady) konserwacyjno-remontowe,
3) urządzenia i uzbrojenie terenów, na których znajdują się budynki wyzej wymienione, jak:
- zbiorniki, (doły) gnilne, szamba,
- rurociągi i przewody sieci wodociągowo-kanalizacyjnej, gazowej i ciepłowniczej,
- sieci elektroenergetyczne i telefoniczne,
- budowle inżynieryjne (studnie itp.),
- budowle komunikacyjne, jak drogi osiedlowe, ulice, chodniki,
- inne budowle i urządzenia związane z ukształtowaniem i zagospodarowaniem terenu, mające wpływ na prawidłowe funkcjonowanie osiedlowych budynków mieszkalnych jak np. latarnie osiedlowe, ogrodzenia.
W stanie faktycznym przedstawionym przez Spółdzielnię Naczelnik Urzędu Skarbowego w Strzelcach Opolskich informuje:
Zgodnie z przepisem art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wolne od podatku są dochody spółdzielni mieszkaniowych, wspólnot mieszkaniowych,
towarzystw budownictwa społecznego oraz samorządowych jednostek organizacyjnych prowadzących działalność w zakresie gospodarki mieszkaniowej uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi - w części przeznaczonej na cele związane z utrzymaniem tych zasobów, z wyłączeniem dochodów uzyskanych z innej działalności gospodarczej niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi. Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegać będą zatem jedynie dochody uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi, które nie zostały przeznaczone na cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych oraz dochody uzyskane z innej działalności niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi.
Zgodnie z pismem Ministerstwa Finansów znak: DD6-8213-438/WK/06/339/391 z dnia 22.12.2006r. przez zasoby mieszkaniowe o których mowa w wyżej wymienionym przepisie art. 17 ust.1 pkt 44 ustawy należy rozumieć:
1. budynki mieszkalne wraz z wyposażeniem technicznym oraz przynależnymi do nich pomieszczeniami, jak w
szczególności:
- dźwigi osobowe i towarowe, - aparaty do wymiany ciepła, - kotłownie i hydrofornie wbudowane, - klatki schodowe, - strychy, piwnice, komórki, - garaże,
2. pomieszczenia znajdujące się w budynku mieszkalnym lub poza nim, związane z administrowaniem i zapewnieniem bezawaryjnego funkcjonowania osiedlowych budynków mieszkalnych, tj.:
- budynki (pomieszczenia) administracji osiedlowej, - kotłownie i hydrofornie wolnostojące, - osiedlowe warsztaty (zakłady) konserwacyjno-remontowe,
3. urządzenia i uzbrojenie terenów, na których znajdują się budynki wyżej wymienione jak:
- zbiorniki-doły gnilne, szamba, - rurociągi i przewody sieci wodociągowo - kanalizacyjnej, gazowej i ciepłowniczej, - sieci elektroenergetyczne i telefoniczne, - budowle inżynieryjne (studnie itp.), - budowle komunikacyjne, jak: drogi osiedlowe, ulice, chodniki, - inne budowle i urządzenia związane z ukształtowaniem i zagospodarowaniem terenu, mające wpływ na prawidłowe funkcjonowanie
osiedlowych budynków mieszkalnych, jak np. latarnie oświetleniowe, ogrodzenia.
Pan Jacek Dominik Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów w w.w piśmie do Pana Piotra Stycznia Sekretarza Stanu w Ministerstwie Budownictwa przedstawił taki sam wykaz zasobów mieszkaniowych jak powyżej.
Zasoby mieszkaniowe Spółdzielni stanowią garaże. Natomiast nie stanowią zasobów mieszkaniowych wymienione przez Spółdzielnię budynki handlowo-usługowe. Prowadzona w nich działalność nie jest niezbędna do prawidłowego korzystania z lokali mieszkalnych. Zaliczyć ją zatem należy do innej działalności gospodarczej niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi, wobec czego uzyskany z niej dochód będzie podlegał opodatkowaniu, niezależnie od jego przeznaczenia.
Wobec powyższego postanowiono jak w sentencji.
Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Spółdzielnię i stanu prawnego obowiązującego w
dacie zaistnienia tego zdarzenia.
Zgodnie z art. 14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, natomiast zgodnie z art. 14b § 2 tej ustawy wiąże właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.
Na niniejsze postanowienie w trybie art. 14a § 4 i art. 236 Ordynacji podatkowej służy prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu za pośrednictwem tutejszego organu podatkowego w terminie 7 dni od dnia doręczenia niniejszego postanowienia zgodnie z art. 236 § 2 pkt 1.
Zażalenie winno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem postanowienia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie (art. 222 ustawy w związku z art. 239 Ordynacji podatkowej).