Temat interpretacji
Spółka złożyła wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, w przedmiocie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych na usługi doradcze w procesie łączenia spółek w spółce przejmującej. Ze stanu faktycznego przedstawionego przez Spółkę wynika, że poniosła Ona koszty związane z usługami doradczymi dotyczącymi procesu połączenia spółek, gdzie Wnioskodawca jest spółką przejmującą.
Podatnik przedstawił własne stanowisko w sprawie twierdząc, iż wyżej wymienione wydatki mogą być kosztem uzyskania przychodu, ponieważ są one celowe dla właściwych działań gospodarczych Spółki, służą osiągnięciu przychodów w przyszłości a nie są wymienione w art. 16 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
Biorąc pod uwagę stan faktyczny przedstawiony przez Podatnika oraz obowiązujące w tym zakresie przepisy prawa podatkowego, tutejszy organ podatkowy wyjaśnia co następuje:
Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15.02.1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jednolity: Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 wyżej powołanej ustawy.
Z przyjętej przez ustawodawcę konstrukcji kosztów uzyskania przychodów wynika, iż podatnik ma prawo zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków, jeżeli pozostają w związku przyczynowo-skutkowym z osiąganymi przychodami, w tym służą zabezpieczeniu funkcjonowania źródła przychodu. Prowadząc działalność gospodarczą podatnik ponosi również koszty, które nie są powiązane z konkretnymi przychodami, ale ich poniesienie jest konieczne do prawidłowego funkcjonowania podmiotu gospodarczego.
Pośredni związek z przychodem mają koszty zwane kosztami ogólnymi funkcjonowania spółki.
Tej kategorii odpowiadają koszty związane z analizą i oceną zasadności przejęcia spółki, poniesione na zakup usług doradczych (doradztwa finansowego, prawnego i podatkowego) w procesie łączenia spółek. Warunkiem jest jednak wykazanie, że poniesione przez Podatnika w przedmiotowej sprawie wydatki były racjonalne co do zasady i co do wielkości oraz ich poniesienie uzasadnione jest przyczynami ekonomicznymi.