Temat interpretacji
Działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), Naczelnik Podkarpackiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie, po rozpatrzeniu wniosku z dnia 19.09.2005 r. (...) o udzielenie pisemnej informacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w jej indywidualnej sprawie dotyczącej zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów, poniesionych przez Elektrownię w procesie tworzenia E. S.A. wszystkich kosztów, w szczególności kosztów usług doradczych, postanawia uznać, że w przedstawionym stanie faktycznym stanowisko zawarte we wniosku jest prawidłowe.
Pismem z dnia 19.09.2005 r. (...), spółka zwróciła się z zapytaniem czy koszty poniesione przez elektrownię w procesie tworzenia E. S.A., w szczególności koszty usług doradczych, będą stanowiły koszt uzyskania przychodów w myśl przepisów ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.). Przedstawiając stan faktyczny sprawy spółka podaje, że Rada Ministrów dnia 7.06.2005 r. przyjęła ?Aktualizację programu realizacji polityki właścicielskiej Ministra Skarbu Państwa w odniesieniu do sektora elektroenergetycznego?, która zawiera postanowienia utworzenia E. S.A. Przy tworzeniu E. zastosowanie będą miały przepisy ustawy z dnia 15.09.2000 r. - Kodeks spółek handlowych i ustawy z dnia 30.08.1996 r. o komercjalizacji i prywatyzacji. Proces tworzenia E. S.A. polegał będzie na wniesieniu przez Skarb Państwa jako aport do R. S.A. między innymi 69 % akcji Elektrowni ?S.?. W zamian za te akcje Skarb Państwa obejmie nową emisję akcji R. Po przeprowadzeniu procedury podwyższenia kapitału zakładowego R. przyjmie nazwę P. S.A. W ten sposób Elektrownia ?S.? zostanie ?włączona? do grupy kapitałowej, którą obecnie tworzą R. jako podmiot dominujący, E. S.A. oraz E. spółka z o.o. w S. Wnioskodawca nie będzie już jednoosobową spółką Skarbu Państwa. Jej większościowym akcjonariuszem zostanie R. Elektrownia ?S.? nadal posiadać będzie osobowość prawną. Ministerstwo Skarbu Państwa pismem z dnia 14.06.2005 r. (znak: MSP/DNW II/3770/GB/05) zobowiązało zarząd Elektrowni ?S.? S.A. do współdziałania w sprawnym i terminowym przeprowadzeniu konsolidacji spółki z R. S.A. w R. oraz wspólnego z nim przygotowania harmonogramu połączenia spółek. Ministerstwo Skarbu Państwa zatwierdziło ?Harmonogram utworzenia E. S.A.? Harmonogram ten przewiduje między innymi wybór firmy doradczej dla procesu utworzenia E. S.A. Zgodnie ze wskazanym ?Harmonogramem? zawarte zostało porozumienie między Elektrownią ?S.? S.A. a R. S.A. w sprawie zasad współpracy i współfinansowania procesu utworzenia E. S.A. Usługi doradcze będą finansowane zarówno przez E., jak i przez R. S.A. Wejście Elektrowni w skład mającej powstać grupy kapitałowej korzystnie wpłynie na poziom i stabilność osiąganych przez Elektrownię przychodów. Spółka uważa, że wszystkie koszty, w szczególności koszty usług doradczych, należy zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
W myśl art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu uzyskania przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 ustawy. Zapis taki oznacza, że wszystkie poniesione wydatki, po wyłączeniu zastrzeżonych w ustawie, są kosztami uzyskania przychodów, o ile pozostają w związku przyczynowo skutkowym z przychodami. Są to zarówno koszty bezpośrednio, jak i pośrednio związane z uzyskiwanym przychodem oraz koszty dotyczące całokształtu działalności podatnika. Prowadząc działalność gospodarczą podatnik ponosi również koszty, które nie są powiązane z konkretnymi przychodami, ale ich poniesienie jest związane z funkcjonowaniem firmy. Mając na uwadze przedstawiony przez spółkę stan faktyczny i brzmienie wskazanych wyżej przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, uznać należy, ze koszty usług doradczych, o których mowa w zapytaniu, które spółka zobowiązana będzie ponieść w związku z realizacją rządowego programu restrukturyzacji i konsolidacji sektora elektroenergetycznego stanowić będą koszty uzyskania przychodów wnioskodawcy.