Temat interpretacji
DECYZJA
Na podstawie art. 14b § 5 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa ( tekst jednolity: Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu zażalenia Spółki "X" S.A. w K z dnia 11 lipca 2005r. na postanowienie Naczelnika Małopolskiego Urzędu Skarbowego z dnia 29 czerwca 2005r. Nr DP1/423-4/05/45335, uznające za nieprawidłowe stanowisko Podatnika przedstawione we wniosku z dnia 18 kwietnia 2005r. o udzielenie pisemnej interpretacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w przedmiocie określenia wysokości przychodu dla celów podatku dochodowego od osób prawnych w przypadku objęcia akcji w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część, Dyrektor Izby Skarbowej w Krakowie,
zmienia postanowienie organu pierwszej instancji i stwierdza, że przedstawione we wniosku stanowisko Strony jest prawidłowe odnośnie określenia przychodów Spółki "X" S.A.
UZASADNIENIE
Spółka "X" S.A. pismem z dnia 18 kwietnia 2005r. w trybie art. 14a Ordynacji podatkowej zwróciła się do Naczelnika Małopolskiego Urzędu Skarbowego z zapytaniem jak określić przychód podatkowy z tytułu objęcia akcji "Y" S.A. w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część, w przypadku gdy nominalna wartość objętych w ten sposób akcji znacznie odbiega od wartości emisyjnej równej wartości rynkowej wkładu niepieniężnego.
Ze stanu faktycznego przedstawionego przez Stronę w/wym. wniosku wynika, że Spółka "X" S.A. posiada akcje i udziały podmiotów powiązanych. Akcje te będą wnoszone przez "X" S.A.w K. do "Y" S.A. z siedzibą w B. tytułem wkładu niepieniężnego i wycenione według wartości księgowej.
Akcje "Y" S.A., które zostaną wyemitowane przez "Y" S.A. i wydane "X" S.A. w zamian za wkład niepieniężny będą posiadały wartość nominalną wynikającą ze statutu "Y" S.A. i znacznie wyższą wartość emisyjną równą wartości księgowej dotychczas istniejących akcji "Y" S.A. ustalonej w oparciu o ostatni zatwierdzony bilans przed podwyższeniem kapitału.Spółka "X" wyjaśnia także, iż Spółka "Y" S.A. z siedzibą w B. w okresie ostatnich lat wypracowała zyski, które nie były wypłacone akcjonariuszom. W konsekwencji zatrzymanie zysków w "Y" S.A. w B spowodowało, iż wartość księgowa akcji, ustalona każdorazowo według ostatniego zatwierdzonego bilansu jest wyższa od wartości nominalnej tych akcji. Wartość nominalna akcji wynosi 10,00 zł a wartość księgowa około 120,00 zł.
Zyski generowane były z funduszy zgromadzonych z emisji dotychczas istniejących w Spółce akcji, które wypracowały nadwyżkę kapitału własnego Spółki ponad kapitał zakładowy. Wartość wypracowana przez dotychczasowe akcje równa jest ich wartości księgowej.
Zdaniem Podatnika:
- dla Spółki "X" S.A. z siedzibą w K przychodem będzie wartość nominalna obejmowanych akcji Spółki "Y" S.A., natomiast nie będzie przychodem wartość rynkowa wkładu niepieniężnego (równa cenie emisyjnej akcji) przekraczająca wartość nominalną obejmowanych akcji,
- dla "Y" S.A. z siedzibą w B.nie będzie przychodem wartość rynkowa wkładu niepieniężnego przekraczająca wartość nominalną wydanych "X" S.A. i przeznaczona na kapitał zapasowy.
W odpowiedzi na w/w wniosek organ pierwszej instancji postanowieniem z dnia 29.06.2005r. Nr DP1/423-4/05/45335 odmówił uznania stanowiska Spółki "X" S.A. przedstawionego w piśmie za prawidłowe i przedstawił własne stanowisko.
W ocenie Naczelnika Małopolskiego Urzędu Skarbowego w stanie faktycznym przedstawionym w/wym. wniosku organ podatkowy może określić przychód w oparciu o przepisy art. 14 ust. 1-3 ustawy z 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.).
Natomiast w powyższym postanowieniu Naczelnik Małopolskiego UrzęduSkarbowego odstąpił od ustosunkowania się do oceny skutków podatkowych wniesienia aportu w zakresie przychodu Spółki "Y" S.A.z siedzibą w B. bowiem stwierdził, iż zapytanie dotyczy innego podatnika, który powinien złożyć stosowne zapytanie do właściwego miejscowo organu podatkowego.
Na powyższe postanowienie Spółka "X" S.A. złożyła zażaleniezarzucając błędną wykładnię art. 12 ust. 1 pkt 7 cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w związku z art. 14 ust. 1-3 w/w ustawy. Z tych względów Strona wnosi o:
- uchylenie zaskarżonego postanowienia
- uwzględnienie stanowiska Spółki, zawartego we wniosku z dnia 18.04.2005r. o udzielenie informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego.
W uzasadnieniu zażalenia Spółka zarzuca, że dokonując wykładni części przepisu art. 12 ust.1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w brzmieniu ?przepisy art. 14 ust. 1-3 stosuje się odpowiednio" organ I instancji przyjął, że przepis ten uprawnia organ podatkowy do dokonania korekty wysokości przychodu w sytuacji gdy wartość nominalna objętych udziałów (akcji) bez uzasadnionej przyczyny znacznie odbiega od wartości rynkowej przedmiotu aportu. W ocenie Strony we wniosku przedstawiono stan faktyczny stanowiący uzasadnienie dla sytuacji, gdy wartość nominalna objętych udziałów (akcji) znacznie odbiega od wartości rynkowej przedmiotu aportu.
Natomiast organ I instancji zacytował przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, które nie znajdują uzasadnienia w świetle pytania i treści uzasadnienia w/w wniosku.
Po przeanalizowaniu stanu faktycznego przedstawionego przez Spółkę we wniosku z dnia 18.04.2005r. oraz argumentów zawartych w zażaleniu Dyrektor Izby Skarbowej stwierdza co następuje.
Zgodnie z przepisem art 12 ust.1 pkt 7 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) przychodem jest nominalna wartość udziałów (akcji) w Spółce kapitałowej objętych w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część; przepisy art. 14 ust. 1-3 stosuje się odpowiednio.
Z przepisów art. 14 ust. 1-3 cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wynika, że w przypadku gdy nominalna wartość objętych w ten sposób (udziałów) akcji bez uzasadnionej przyczyny znacznie odbiega od wartości rynkowej organ podatkowy może określić przychód w wysokości wartości rynkowej.
Ustawodawca odsyłając do art. 14 ust. 1-3 ustawy nakazał stosować go odpowiednio, a zatem z uwzględnieniem charakteru czynności prawnej obejmowania udziałów (akcji) w zamian za wkład niepieniężny.
Jeżeli udziały (akcje) w Spółce obejmowane są za wkład niepieniężny - którego przedmiotem są udziały (akcje ) w innych spółkach - powyżej wartości nominalnej obejmowanych udziałów (akcji) z przyczyn wskazanych we wniosku, to Spółka "X" S.A. wnosząca aport osiąga przychód w wysokości nominalnej wartości obejmowanych udziałów (akcji).
Natomiast organ odwoławczy podziela stanowisko Naczelnika Małopolskiego Urzędu Skarbowego odnośnie skutków podatkowych wniesienia aportu w zakresie przychodu Spółki "Y" S.A. z siedzibą w B.
Biorąc powyższe pod uwagę orzeczono jak w sentencji.
Decyzja niniejsza jest ostateczna w administracyjnym toku instancji.
Na decyzję przysługuje prawo wniesienia skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, za pośrednictwem Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie w terminie 30-tu dni od daty jej doręczenia. Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach.