Temat interpretacji
Czy wymienione koszty prac badawczo-rozwojowych stanowią koszty kwalifikowane, o których mowa w art. 18d ust. 2 oraz art. 18d ust. 3 u.p.d.o.p?
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2017 r., poz. 201 ze zm.) w zw. z art. 223 § 1 ustawy z dnia 16 listopada 2016 r. Przepisy wprowadzające ustawę o Krajowej Administracji Skarbowej (Dz.U. z 2016 r., poz. 1948 ze zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z 30 grudnia 2016 r. (data wpływu 3 stycznia 2017 r.), uzupełnionym 27 lutego 2017 r., o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych m.in. w zakresie ustalenia, czy wymienione koszty prac badawczo-rozwojowych stanowią koszty kwalifikowane, o których mowa w art. 18d ust. 2 oraz art. 18d ust. 3 u.p.d.o.p:
- w części dot. odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych wykorzystywanych przez Wnioskodawcę w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej jest prawidłowe,
- w części dot. odpisów amortyzacyjnych od środka trwałego wykorzystywanego przez inną firmę jest nieprawidłowe,
- w części dot. nabycia od jednostek naukowych usług badań konstruktorskich w zakresie EMC - Revonx i PTS 925, usług wykonania badań w komorze klimatycznej oraz badań EMC w zakresie badań konstruktorskich jest prawidłowe,
- w części dot. nabycia materiałów i surowców związanych z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową jest prawidłowe
(część pytania oznaczonego we wniosku nr 2)
UZASADNIENIE
W dniu 3 stycznia 2017 r. wpłynął do tutejszego organu wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych m.in. w zakresie ustalenia, czy wymienione koszty prac badawczo-rozwojowych stanowią koszty kwalifikowane, o których mowa w art. 18d ust. 2 oraz art. 18d ust. 3 u.p.d.o.p. Wniosek nie spełniał wymogów formalnych, dlatego też pismem z 14 lutego 2017 r. Znak: 2461-IBPB-1-3.4510.38.2017.1.APO wezwano do ich uzupełnienia. Uzupełnienia dokonano 27 lutego 2017 r.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny/zdarzenie przyszłe:
Wnioskodawca (dalej również Spółka) jest wytwórcą nowoczesnych urządzeń diagnostycznych w zakresie okulistyki budowanych w oparciu o innowacyjne technologie. W ramach prowadzonej działalności Spółka projektuje, konstruuje, wytwarza i sprzedaje wysokiej jakości specjalistyczny sprzęt medyczny dla diagnostyki okulistycznej, w szczególności spektralny optyczny tomograf komputerowy oraz perymetr - urządzenie do badania pola widzenia.
Obecnie, w zakresie prac badawczo-rozwojowych, Spółka realizuje:
1. Badania naukowe:
Spółka we współpracy z firmą A opracowuje projekt angiografii oraz biometrii. Angiografia OCT jest metodą badania przebiegu naczyń krwionośnych w oku ludzkim. W stosunku do tradycyjnej angiografii fluoresceinowej posiada zalety: nie potrzeba podawać dożylnie fluoresceiny, co zwiększa bezpieczeństwo pacjenta. Dodatkowo, obniża koszty badania i jest dostępne nawet dla pacjentów, u których nie można zastosować fluoresceiny ze względów medycznych. Kolejną zaletą angiografii OCT jest możliwość segmentacji naczyń na różnych głębokościach, co zwiększa zdolności diagnostyczne. Biometria OCT jest całkowicie bezkontaktową metodą pomiaru długości gałki ocznej i przedniej komory. W porównaniu z metodą USG posiada ważną zaletę, metoda nie wymaga dotykania rogówki oka pacjenta.
1. Prace rozwojowe:
- SLO, jest to projekt mający na celu opracowanie skaningowego oftalmoskopu laserowego pracującego zarówno w zakresie bliskiej podczerwieni 830 nm jak i w zakresie światła białego. SLO jest narzędziem diagnostycznym, którego zastosowanie w połączeniu OCT daje nowe możliwości diagnostyczne.
- Projekt nowego szybszego urządzenia Revo NX (110kHz) jest to obecnie najszybsze spektralne OCT, które jest wdrażane do produkcji. W porównaniu ze standardowym SOCT Copernicus REVO skanującym z prędkością 27 kHz, wyższa szybkość pozwala zmniejszyć ilość artefaktów związanych z naturalnym ruchem oka w trakcie badania. Dodatkowo umożliwia zwiększenie rozdzielczości pomiaru co poprawia jakość badań angiografii OCT.
- 180-0000 projekt SOCT z SLO. Jest to projekt urządzenia, który ma połączyć funkcjonalność OCT z SLO dając nowe możliwości diagnostyczne lekarzom, a w szczególności skrócić czas badania i zwiększyć rozdzielczość.
- Oprogramowanie SOCT ver. 7.0. W stosunku do poprzedniej wersji wprowadza do urządzenia SOCT Copernicus REVO angiografię OCT, która została opracowana w projekcie badawczym przez firmę A oraz nowy ulepszony interfejs użytkownika. Dodatkowo, umożliwia obsługę nowego urządzenia Revo NX. Poprawiony sposób przechowywania danych.
- Sterownik galwoskanerów OCT. Obecnie produkowane sterowniki do galwoskanerów używanych w urządzeniach OCT mają małą sprawność energetyczną co powoduje wydzielanie dużych ilości ciepła w urządzeniu. Nowy sterownik ma rozwiązywać ten problem jak i niezadowalającą awaryjność oryginalnego sterownika.
- Nowy perymetr PTS 925. Jest to perymetr o zmniejszonych gabarytach co ułatwia jego transport. Jest tańszy w produkcji i łatwiejszy w obsłudze niż urządzenia konkurencji.
- Nowy perymetr PTS 2000. Daje maksymalne możliwości diagnostyczne jakie znane są w perymetrii. W stosunku do poprzedniego modelu PTS 1000 ma powiększone pole badania i ulepszony skaner.
Wnioskodawca w celu prowadzenia działalności badawczo-rozwojowej w ramach struktury organizacyjnej posiada wydzielony Wydział Badań i Rozwoju obejmujący Dział Walidacji, Dział Projektowania i Rozwoju oraz Dział Kontroli Jakości. Ponadto, w strukturze Spółki utworzony został również Dział Rozwoju Produktów.
Projekty realizowane przez Spółkę w ramach podejmowanych prac badawczo-rozwojowych wykonywane są przez pracowników zatrudnionych na umowy o pracę. Osoby, które Wnioskodawca zatrudnia w celu wykonywania prac badawczo-rozwojowych pracują na stanowiskach: kierownik działu, inżynier elektronik, inżynier technolog, inżynier konstruktor mechanik, inżynier oprogramowania, inżynier w dziale walidacji, menadżer projektu SOCT, menadżer produktu SOCT, kierownik projektu, wykonują między innymi następujące zadania:
- opracowywanie nowych rozwiązań/elementów elektronicznych dla nowych urządzeń,
- poszukiwanie i wprowadzanie nowych rozwiązań konstrukcyjnych i koncepcji konstrukcji,
- wprowadzanie zmian w aktualnych wyrobach, wsparcie techniczne linii montażowych,
- projektowanie, tworzenie i rozwój oprogramowania wraz z towarzyszącą dokumentacją i według najlepszych wzorców w celu osiągnięcia jak najwyższej jakości i stabilności,
- zapewnienie sprawnej realizacji zadań dotyczących projektowania i rozwoju wyrobów,
- opracowywanie i wdrażanie procesu badań i strategii rozwoju wyrobów,
- zarządzanie procesem projektowania wyrobu,
- analiza rynku produktów optycznych, jego potrzeb i działań konkurencji,
- opracowywanie i wdrażanie procesu badań i strategii rozwoju wyrobów,
- wykonywanie testów i walidacji produktów oraz przygotowywanie dokumentacji testowej.
Co istotne, wszystkie zadania wykonywane przez pracowników zatrudnionych w działach: Walidacji, Projektowania i Rozwoju oraz Rozwoju Produktów związane są jedynie z wykonywaniem prac badawczo-rozwojowych. Do takich prac zaliczyć bowiem należy nie tylko prace nad rozwojem zupełnie nowych produktów lecz również stały nadzór nad produktami w bieżącej produkcji i ewentualnymi zmianami ich poszczególnych części składowych (w szczególności związanych ze zmianą dostawcy komponentu). Natomiast, Dział Kontroli Jakości służy przede wszystkim bieżącej produkcji w zakresie tak komponentów jak i już gotowych urządzeń. Dlatego mimo, że organizacyjnie należy do Wydziału Badań i Rozwoju, to wszystkie koszty tego działu są ewidencyjnie wyłączone z kosztów badań i rozwoju a włączone do pozostałych kosztów ogólnoprodukcyjnych.
W związku z powyższym, Wnioskodawca w ramach prowadzonych prac badawczo-rozwojowych ponosi oraz będzie ponosić szereg różnego rodzajów kosztów. Przykładowe koszty prac badawczo-rozwojowych ponoszone przez Spółkę w odniesieniu do osób zatrudnionych na umowę o pracę to m.in.:
- koszty wynagrodzenia pracowników zatrudnionych w celu realizacji prac badawczo-rozwojowych,
- koszty składek z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych - w części finansowanej przez Spółkę jako płatnika składek,
- szkolenia pracowników zatrudnionych w celu realizacji prac badawczo-rozwojowych, związane z prowadzeniem tych prac,
- koszty okresowych badań lekarskich i profilaktycznych, ochronnego obuwia roboczego, środków czystości i napojów (przeliczanych automatem księgowym) oraz innych kosztów związanych z BHP,
- podróże służbowe pracowników w celu realizacji prac badawczo-rozwojowych.
Spółka w ramach prac badawczo-rozwojowych ponosi także wydatki związane z odpisami amortyzacyjnymi od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, m.in.:
- amortyzacja sprzętu komputerowego i elektronicznego, m.in. maszyn pomiarowych, twardościomierza, wysokościomierza, testerów, mierników, komputerów, itp., wykorzystywanych przez pracowników realizujących prace badawczo-rozwojowe,
- amortyzacja wartości niematerialnych i prawnych wykorzystywanych w ramach prac badawczo-rozwojowych, w szczególności różnego rodzaju oprogramowania komputerowego,
- amortyzacja mebli i wyposażenia biurowego - biurek, foteli, krzeseł, itp., wykorzystywanych przez pracowników i współpracowników realizujących prace badawczo-rozwojowe.
Wnioskodawca zaznacza, że wszystkie wyżej wymienione środki trwałe i wartości niematerialne i prawne związane są jedynie z prowadzonymi pracami badawczo-rozwojowymi. Co istotne, znajdują się one w odrębnych pomieszczeniach przeznaczonych wyłącznie do dyspozycji Wydziału Badań i Rozwoju, oprócz jednego urządzenia testowego, które na dzień dzisiejszy służy firmie A do opracowania projektu angiografii oraz biometrii.
Ponadto, Spółka nabyła od X usługi badań konstruktorskich w zakresie EMC - Revonx oraz PTS 925 oraz od Y usługi wykonania badań w komorze klimatycznej oraz badań EMC w zakresie badań konstruktorskich. Powyższe usługi zostały nabyte od jednostek naukowych w rozumieniu ustawy o zasadach finansowania nauki oraz są związane z prowadzonymi pracami badawczo-rozwojowymi.
W celu realizacji opisanych na wstępie wniosku projektów, Spółka w trakcie 2016 r. nabywała również materiały i surowce bezpośrednio związane z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową.
Dodatkowo, Spółka zaznacza, że:
- jest polskim rezydentem podatkowym podlegającym nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w rozumieniu art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych dalej: u.p.d.o.p.,
- nie prowadzi i nie będzie prowadzić działalności na terenie specjalnej strefy ekonomicznej na podstawie zezwolenia,
- koszty kwalifikowane, w rozumieniu art. 18d ust. 2 i 3 u.p.d.o.p., nie zostaną spółce zwrócone w jakiejkolwiek formie,
- prowadzone prace badawczo-rozwojowe nie stanowią i nie będą stanowić badań podstawowych w rozumieniu art. 4a pkt 27 lit. a u.p.d.o.p.,
- koszty prac badawczo-rozwojowych nie obejmują i nie będą obejmować inwestycji w aparaturę naukowo-badawczą dostarczaną w ramach umowy zawartej z podmiotem powiązanym w rozumieniu art. 11 ust. 1 i 4 u.p.d.o.p. oraz inwestycji w samochody osobowe oraz budowle, budynki i lokale będące odrębną własnością,
- koszty ponoszone przez Wydział Badań i Rozwoju (poza Działem Kontroli Jakości) są ewidencjonowanie w systemie księgowym na kontach zespołu 4 na odrębnych analitykach przeznaczonych wyłącznie dla tego działu. Przykładowo, koszt wynagrodzeń pracowników działu ewidencjonowany jest na koncie 431-3110-19-511-0, gdzie trzeci człon analityki, tj. 19 wskazuje na Wydział Badań i Rozwoju. Podobną konstrukcję mają wszystkie pozostałe konta rodzajowe, co pozwala w jednoznaczny sposób wyodrębnić koszty poszczególnych komórek organizacyjnych firmy. Natomiast, koszty Działu Kontroli Jakości są ewidencjonowane na odrębnych kontach analitycznych (np. koszt wynagrodzeń na koncie 431-3110-18-511-0).
W związku z powyższym opisem zadano m.in. następujące pytanie:
Czy wymienione koszty prac badawczo-rozwojowych stanowią koszty kwalifikowane, o których mowa w art. 18d ust. 2 oraz art. 18d ust. 3 u.p.d.o.p? (pytanie oznaczone we wniosku nr 2)
Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z art. 18d ust. 1 u.p.d.o.p., od podstawy opodatkowania, ustalonej zgodnie z art. 18 ust. 1, odlicza się koszty uzyskania przychodów poniesione przez podatnika na działalność badawczo-rozwojową, zwane kosztami kwalifikowanymi.
Za koszty kwalifikowane, w rozumieniu ustawy uznaje się:
- nabycie materiałów i surowców bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową (art. 18d ust. 2 pkt 2 u.p.d.o.p.),
- ekspertyzy, opinie, usługi doradcze i usługi równorzędne, a także nabycie wyników badań naukowych, świadczonych lub wykonywanych na podstawie umowy przez jednostkę naukową w rozumieniu ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o zasadach finansowania nauki (Dz.U. z 2014 r. poz. 1620 oraz z 2015 r. poz. 249 i 1268) na potrzeby prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej (art. 18d ust. 2 pkt 3 u.p.d.o.p.),
- dokonywane w danym roku podatkowym, zaliczane do kosztów uzyskania przychodów, odpisy amortyzacyjne od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wykorzystywanych w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, z wyłączeniem samochodów osobowych oraz budowli, budynków i lokali będących odrębną własnością. Do kosztów, o których mowa w zdaniu pierwszym, art. 16 ust. 1 pkt 48 nie stosuje się (art. 18d ust. 3 u.p.d.o.p,).
W tym świetle, zdaniem Wnioskodawcy, opisane wydatki na prace badawczo-rozwojowe ponoszone przez Spółkę mieszczą się w katalogu kosztów kwalifikowanych, o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 1, art. 18d ust. 2 pkt 2, art. 18d ust. 2 pkt 3 oraz art. 18d ust. 2 pkt 3 u.p.d.o.p. (winno być: art. 18d ust. 3 .p.d.o.p.).
Konkluzja ta dotyczy w szczególności:
- nabytych od jednostek naukowych usług badań konstruktorskich w zakresie EMC - RevoXR, PTS 925, EMC oraz usług wykonania badań w komorze klimatycznej,
- odpisów amortyzacyjnych sprzętu komputerowego i elektronicznego, m.in. maszyn pomiarowych, twardościomierza, wysokościomierza, testerów, mierników, komputerów, itp., wykorzystywanych przez pracowników realizujących prace badawczo-rozwojowe,
- odpisów amortyzacyjnych wartości niematerialnych i prawnych wykorzystywanych w ramach prac badawczo-rozwojowych, w szczególności różnego rodzaju oprogramowania komputerowego,
- odpisów amortyzacyjnych mebli i wyposażenia biurowego - biurek, foteli, krzeseł, itp., wykorzystywanych przez pracowników i współpracowników realizujących prace badawczo-rozwojowe,
- materiałów i surowców bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową.
Wszystkie wyżej wymienione koszty są związane jedynie z prowadzonymi pracami badawczo-rozwojowymi. Tym samym, w ocenie Wnioskodawcy, wydatki te stanowiące koszty uzyskania przychodów, poniesione przez Spółkę na prace badawczo-rozwojowe mogą być uznane za koszty kwalifikowane, o których mowa w art. 18d ust. 2 oraz art. 18d ust. 3 u.p.d.o.p.
W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.
Ustawą z dnia 25 września 2015 r. o zmianie niektórych ustaw w związku ze wspieraniem innowacyjności (Dz.U. z 2015 r., poz. 1767) do ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2016 r., poz. 1888 ze zm., dalej również: updop) zostały wprowadzone zmiany, które odnoszą się do tzw. ulgi badawczo-rozwojowej.
Zgodnie z brzmieniem art. 18d ust. 1 updop, podatnik może odliczyć od podstawy opodatkowania ustalonej zgodnie z art. 18, koszty uzyskania przychodów poniesione przez podatnika na działalność badawczo-rozwojową zwane kosztami kwalifikowanymi.
Rodzaje działalności, które uprawniają podatników do odliczenia kosztów kwalifikowanych w zeznaniu podatkowym zostały zdefiniowane w art. 4a updop, zgodnie z którym, ilekroć w ustawie jest mowa o:
- działalności badawczo-rozwojowej oznacza to działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań (pkt 26);
- badaniach naukowych - oznacza
to:
- badania podstawowe - oryginalne prace badawcze, eksperymentalne lub teoretyczne podejmowane przede wszystkim w celu zdobywania nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne,
- badania stosowane - prace badawcze podejmowane w celu zdobycia nowej wiedzy, zorientowane przede wszystkim na zastosowanie w praktyce,
- badania przemysłowe - badania mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności w celu opracowywania nowych produktów, procesów i usług lub wprowadzania znaczących ulepszeń do istniejących produktów, procesów i usług; badania te uwzględniają tworzenie elementów składowych systemów złożonych, budowę prototypów w środowisku laboratoryjnym lub w środowisku symulującym istniejące systemy, szczególnie do oceny przydatności danych rodzajów technologii, a także budowę niezbędnych w tych badaniach linii pilotażowych, w tym do uzyskania dowodu w przypadku technologii generycznych (pkt 27).
- pracach rozwojowych - oznacza to nabywanie,
łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i
umiejętności z dziedziny nauki, technologii i działalności gospodarczej
oraz innej wiedzy i umiejętności do planowania produkcji oraz tworzenia
i projektowania nowych, zmienionych lub ulepszonych produktów, procesów
i usług, z wyłączeniem prac obejmujących rutynowe i okresowe zmiany
wprowadzane do produktów, linii produkcyjnych, procesów wytwórczych,
istniejących usług oraz innych operacji w toku, nawet jeżeli takie
zmiany mają charakter ulepszeń, w szczególności:
- opracowywanie prototypów i projektów pilotażowych oraz demonstracje, testowanie i walidację nowych lub ulepszonych produktów, procesów lub usług w otoczeniu stanowiącym model warunków rzeczywistego funkcjonowania, których głównym celem jest dalsze udoskonalenie techniczne produktów, procesów lub usług, których ostateczny kształt nie został określony,
- opracowywanie prototypów i projektów pilotażowych, które można wykorzystać do celów komercyjnych, w przypadku gdy prototyp lub projekt pilotażowy stanowi produkt końcowy gotowy do wykorzystania komercyjnego, a jego produkcja wyłącznie do celów demonstracyjnych i walidacyjnych jest zbyt kosztowna (pkt 28).
Ustawodawca w art. 18d ust. 2 updop doprecyzował, że kosztami kwalifikowanymi są m.in.:
- nabycie materiałów i surowców bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową;
- ekspertyzy, opinie, usługi doradcze i usługi równorzędne, a także nabycie wyników badań naukowych, świadczonych lub wykonywanych na podstawie umowy przez jednostkę naukową w rozumieniu ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o zasadach finansowania nauki (Dz.U. z 2014 r. poz. 1620, z 2015 r. poz. 249 i 1268 oraz z 2016 r. poz. 1020 i 1311) na potrzeby prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej;
- odpłatne korzystanie z aparatury naukowo-badawczej wykorzystywanej wyłącznie w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, jeżeli to korzystanie nie wynika z umowy zawartej z podmiotem powiązanym z podatnikiem w rozumieniu art. 11 ust. 1 i 4;
- koszty uzyskania i utrzymania patentu, prawa ochronnego na wzór
użytkowy, prawa z rejestracji wzoru przemysłowego, poniesione przez
podatnika będącego mikroprzedsiębiorcą, małym lub średnim
przedsiębiorcą w rozumieniu przepisów o swobodzie działalności
gospodarczej, na:
- przygotowanie dokumentacji zgłoszeniowej i dokonanie zgłoszenia do Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej lub odpowiedniego zagranicznego organu, łącznie z kosztami wymaganych tłumaczeń na język obcy,
- prowadzenie postępowania przez Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej lub odpowiedni zagraniczny organ, poniesione od momentu zgłoszenia do tych organów, w szczególności opłaty urzędowe i koszty zastępstwa prawnego i procesowego,
- odparcie zarzutów niespełnienia warunków wymaganych do uzyskania patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy lub prawa z rejestracji wzoru przemysłowego zarówno w postępowaniu zgłoszeniowym, jak i po jego zakończeniu, w szczególności koszty zastępstwa prawnego i procesowego, zarówno w Urzędzie Patentowym Rzeczypospolitej Polskiej, jak i w odpowiednim zagranicznym organie,
- opłaty okresowe, opłaty za odnowienie, tłumaczenia oraz dokonywanie innych czynności koniecznych dla nadania lub utrzymania ważności patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy oraz prawa z rejestracji wzoru przemysłowego, w szczególności koszty walidacji patentu europejskiego.
Zgodnie z art. 18d ust. 3 updop, za koszty kwalifikowane uznaje się także dokonywane w danym roku podatkowym, zaliczane do kosztów uzyskania przychodów, odpisy amortyzacyjne od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wykorzystywanych w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, z wyłączeniem samochodów osobowych oraz budowli, budynków i lokali będących odrębną własnością. Do kosztów, o których mowa w zdaniu pierwszym, przepisu art. 16 ust. 1 pkt 48 nie stosuje się.
Jednocześnie, w art. 18d ust. 4 updop, ustawodawca dokonał zastrzeżenia, że koszty kwalifikowane ponoszone w ramach badań podstawowych podlegają odliczeniu wyłącznie pod warunkiem, że badania te są prowadzone na podstawie umowy lub porozumienia z jednostką naukową w rozumieniu ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o zasadach finansowania nauki. Przy czym, w art. 18d ust. 5 oraz ust. 6 updop, zawarto zastrzeżenie, że koszty kwalifikowane podlegają odliczeniu, jeżeli nie zostały podatnikowi zwrócone w jakiejkolwiek formie, a prawo do odliczenia nie przysługuje podatnikowi, jeżeli w roku podatkowym prowadził działalność na terenie specjalnej strefy ekonomicznej na podstawie zezwolenia.
W tym miejscu należy wskazać, że zgodnie z zasadą, przyjętą w orzecznictwie jak i w doktrynie prawa podatkowego, ulgi podatkowe, w tym ulga badawczo-rozwojowa, są wyjątkiem od zasady równości i powszechności opodatkowania, tak więc przepisy regulujące prawo do ulgi winny być interpretowane ściśle.
Mając na uwadze powołane powyżej przepisy należy stwierdzić, że aby podatnikowi przysługiwało prawo odliczenia w zeznaniu podatkowym kosztów kwalifikowanych poniesionych w danym roku podatkowym powinny być łącznie spełnione następujące warunki:
- podatnik poniósł koszty na działalność badawczo-rozwojową,
- koszty na działalność badawczo-rozwojową stanowiły dla podatnika koszty uzyskania przychodów w rozumieniu updop,
- ww. koszty uzyskania przychodów stanowiły koszty kwalifikowane w rozumieniu updop, przy czym jeżeli koszty kwalifikowane zostały poniesione w ramach badań podstawowych, badania te były prowadzone na podstawie umowy lub porozumienia z jednostką naukową w rozumieniu odrębnych przepisów,
- koszty na działalność badawczo-rozwojową mieszczą się w zamkniętym katalogu kosztów kwalifikowanych określonym przepisami art. 18d ust. 2 i 3 updop,
- podatnik nie prowadził w roku podatkowym działalności na terenie specjalnej strefy ekonomicznej na podstawie zezwolenia,
- w ewidencji, o której mowa w art. 9 ust. 1b updop, podatnik wyodrębnił koszty działalności badawczo-rozwojowej,
- podatnik wykazał w zeznaniu podatkowym koszty kwalifikowane podlegające odliczeniu,
- kwota odliczonych kosztów kwalifikowanych nie przekroczyła limitów określonych w updop,
- koszty kwalifikowane nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiekolwiek formie.
Z przedstawionego we wniosku opisu stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego wynika, że Spółka w zakresie prac badawczo-rozwojowych realizuje badania naukowe oraz prace rozwojowe. W celu prowadzenia działalności badawczo-rozwojowej Spółka posiada, w ramach struktury organizacyjnej, wydzielony Wydział Badań i Rozwoju obejmujący Dział Walidacji, Dział Projektowania i Rozwoju oraz Dział Kontroli Jakości. Ponadto, w strukturze Spółki utworzony został również Dział Rozwoju Produktów. Projekty realizowane przez Spółkę w ramach podejmowanych prac badawczo-rozwojowych wykonywane są przez pracowników zatrudnionych na umowy o pracę. Wszystkie zadania wykonywane przez pracowników zatrudnionych w Działach: Walidacji, Projektowania i Rozwoju oraz Rozwoju Produktów związane są jedynie z wykonywaniem prac badawczo-rozwojowych. Natomiast, Dział Kontroli Jakości służy przede wszystkim bieżącej produkcji w zakresie tak komponentów jak i gotowych urządzeń, w związku z czym wszystkie koszty tego działu są ewidencyjnie wyłączone z kosztów badań i rozwoju a włączone do pozostałych kosztów ogólnoprodukcyjnych.
Ponadto:
- Wnioskodawca jest polskim rezydentem podatkowym podlegającym nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w rozumieniu art. 3 ust. 1 updop,
- Wnioskodawca nie prowadzi i nie będzie prowadzić działalności na terenie specjalnej strefy ekonomicznej na podstawie zezwolenia,
- koszty kwalifikowane, w rozumieniu art. 18d ust. 2 i 3 updop nie zostaną Spółce zwrócone w jakiejkolwiek formie,
- prowadzone prace badawczo-rozwojowe nie stanowią i nie będą stanowić badań podstawowych w rozumieniu art. 4a pkt 27 lit. a updop,
- koszty prac badawczo-rozwojowych nie obejmują i nie będą obejmować inwestycji w aparaturę naukowo-badawczą dostarczaną w ramach umowy zawartej z podmiotem powiązanym w rozumieniu art. 11 ust. 1 i 4 updop oraz inwestycji w samochody osobowe oraz budowle, budynki i lokale będące odrębną własnością,
- koszty ponoszone przez Wydział Badań i Rozwoju (poza Działem Kontroli Jakości) są ewidencjonowanie w systemie księgowym na odrębnych kontach przeznaczonych wyłącznie dla tego działu.
Odnosząc się do wskazanych przez Wnioskodawcę odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych dot. sprzętu komputerowego i elektronicznego, (m.in. maszyn pomiarowych, twardościomierza, wysokościomierza, testerów, mierników, komputerów, itp.), oprogramowania komputerowego oraz mebli i wyposażenia biurowego (biurek, foteli, krzeseł, itp.) należy zauważyć, że za koszty kwalifikowane, o których mowa w art. 18d ust. 1 updop, należy uznać, w myśl art. 18d ust. 3 updop, dokonywane w danym roku podatkowym, zaliczane do kosztów uzyskania przychodów, odpisy amortyzacyjne od środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych, jeżeli są one wykorzystywane w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej.
Jak wskazuje Wnioskodawca, wymienione środki trwałe i wartości niematerialne i prawne związane są jedynie z prowadzonymi pracami badawczo-rozwojowymi a zatem, odpisy amortyzacyjne od tych środków trwałych mogą stanowić koszty kwalifikowane, o których mowa w art. 18 d ust. 3 updop.
Natomiast, jak wskazuje Wnioskodawca, jedno urządzenie testowe służy firmie A do opracowania projektu angiografii oraz biometrii. Zgodnie z art. 16a ust. 1 updop, amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 16c, stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania:
- budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością,
- maszyny, urządzenia i środki transportu,
- inne przedmioty
-o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 17a pkt 1, zwane środkami trwałymi.
Zatem, w związku z tym, że ww. urządzenie testowe nie jest wykorzystywane przez Wnioskodawcę a przez inną firmę, odpisy amortyzacyjne od tego środka trwałego nie podlegają amortyzacji a zatem nie mogą stanowić kosztów kwalifikowanych, o których mowa w art. 18d ust. 3 updop.
Odnosząc się do wskazanych przez Wnioskodawcę kosztów nabycia usług od jednostek naukowych w rozumieniu ustawy o zasadach finansowania nauki tj. nabycia usług wykonania badań konstruktorskich w zakresie EMC - Revonx i PTS 925 oraz usług wykonania badań w komorze klimatycznej i badań EMC w zakresie badań konstruktorskich należy zauważyć, że przytoczony powyżej art. 18d ust. 2 pkt 3 updop wskazuje, że za koszty kwalifikowane należy uznać ekspertyzy, opinie, usługi doradcze i usługi równorzędne, nabycie wyników badań naukowych, które są świadczone lub wykonywane jednocześnie:
- na podstawie umowy przez jednostkę naukową w rozumieniu ustawy o zasadach finasowania nauki oraz
- na potrzeby prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej.
Tym samym, koszty nabycia ww. usług mogą stanowić koszty kwalifikowane bowiem, jak wskazał Wnioskodawca, są one związane z prowadzonymi pracami badawczo-rozwojowymi i zostały nabyte od jednostek naukowych w rozumieniu ustawy o zasadach finansowania nauki.
Odnosząc się natomiast do wydatków na nabycie materiałów i surowców należy wskazać, że w myśl cytowanego powyżej art. 18b ust. 2 pkt 2 updop, warunkiem uznania tych wydatków za koszty kwalifikowane jest ich bezpośredni związek z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową. Wobec spełnienia przez Wnioskodawcę powyższego warunku tj. nabycia materiałów i surowców bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową należy uznać, że wydatki te mogą stanowić koszty kwalifikowane, o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 2 updop.
Reasumując, stanowisko Wnioskodawcy w zakresie ustalenia, czy wymienione koszty prac badawczo-rozwojowych stanowią koszty kwalifikowane, o których mowa w art. 18d ust. 2 oraz art. 18d ust. 3 u.p.d.o.p:
- w części dot. odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych wykorzystywanych przez Wnioskodawcę w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej jest prawidłowe,
- w części dot. odpisów amortyzacyjnych od środka trwałego wykorzystywanego przez inną firmę jest nieprawidłowe,
- w części dot. nabycia od jednostek naukowych usług badań konstruktorskich w zakresie EMC - Revonx oraz PTS 925, usługi wykonania badań w komorze klimatycznej oraz badań EMC w zakresie badań konstruktorskich jest prawidłowe,
- w części dot. nabycia materiałów i surowców związanych z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową jest prawidłowe.
Zgodnie z art. 14na Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:
- z zastosowaniem art. 119a;
- w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.
Interpretacja dotyczy stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym a w przypadku interpretacji dotyczącej zdarzenia przyszłego stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.
Nadmienić należy, że w zakresie pytań oznaczonych we wniosku nr 1, 3 i 4 oraz pytania oznaczonego we wniosku nr 2 w części dot. kosztów pracowniczych zostały wydane odrębne rozstrzygnięcia.
Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego 2, 44-100 Gliwice, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi t.j. Dz.U. z 2016 r., poz. 718 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).
Jednocześnie, zgodnie art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.
Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała.
Stanowisko
w części prawidłowe
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej