Jak wynika w treści pisma Spółka ma wątpliwość, czy odpisy amortyzacyjne dokonywane od środków trwałych, które nie są wykorzystywane dla celów działal... - Interpretacja - IIUSDPI/PM/423-25/04

ShutterStock
Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 30.08.2004, sygn. IIUSDPI/PM/423-25/04, Drugi Urząd Skarbowy w Katowicach

Temat interpretacji

Jak wynika w treści pisma Spółka ma wątpliwość, czy odpisy amortyzacyjne dokonywane od środków trwałych, które nie są wykorzystywane dla celów działalności gospodarczej, ale przeznaczone są do sprzedaży lub likwidacji, stanowią koszt uzyskania przychodu.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. nr 54, poz. 654 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 ustawy.

Wydatki na nabycie stopniowo zużywających się składników majątku, z uwagi , iż służą osiągnięciu przychodów w dłuższym okresie czasu, nie są zaliczone jednorazowo do kosztów uzyskania przychodów (art. 16 ust. 1 pkt 1 lit. b ustawy). W myśl art. 15 ust. 6 kosztem uzyskania przychodów są natomiast odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (odpisy amortyzacyjne) dokonywane wyłącznie zgodnie z przepisami art. 16a-16m.

W ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych zostały określone kryteria, jakie muszą być spełnione, aby składnik majątku mógł być uznany za środek trwały, podlegający amortyzacji (art. 16a ust. 1 ustawy). Jednym z warunków jest wykorzystywanie przez podatnika składnika majątku na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą.

W przypadku zatem, kiedy składniki majątku zostały nabyte przez podatnika i zaklasyfikowane, jako środki trwałe nieczynne przeznaczone do sprzedaży bądź likwidacji, brak jest podstaw prawnych, aby w świetle ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych uznać je za środki trwałe podlegające amortyzacji. Nie spełniają one wówczas przesłanek określonych w art. 16a ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Ponadto nie można uznać, aby służyły one uzyskaniu przez podatnika przychodu, co - stosownie do brzmienia art. 15 ust. 1 ustawy- jest podstawowym kryterium klasyfikującym wydatki do kosztów uzyskania przychodów.

Zatem stosownie do wskazanego stanu prawnego, od środków trwałych, które nie są wykorzystywane dla celów działalności gospodarczej nie dokonuje się odpisów amortyzacyjnych, stanowiących koszt uzyskania przychodów.

Drugi Urząd Skarbowy w Katowicach