Temat interpretacji
Czy przekształcenie spółki osobowej (S.K.A.), której wspólnikiem jest Wnioskodawca, w spółkę kapitałową (spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością), spowoduje powstanie dla Wnioskodawcy przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 17 maja 2013 r. (data wpływu 20 maja 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącego podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia konsekwencji podatkowych jakie poniesie wspólnik spółki komandytowo-akcyjnej w wyniku jej przekształcenia w spółkę kapitałową jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 20 maja 2013 r. złożono ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczący podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia konsekwencji podatkowych jakie poniesie wspólnik spółki komandytowo-akcyjnej w wyniku jej przekształcenia w spółkę kapitałową.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca jest spółką kapitałową mającą siedzibę oraz podlegającą w Polsce obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania.
Wnioskodawca jest akcjonariuszem K. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością S.K.A.(dalej: S.K.A.).
Rozważana jest możliwość przekształcenia S.K.A. w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością.
W wyniku ww. przekształcenia Wnioskodawca stanie się udziałowcem (wspólnikiem) nowopowstałej spółki kapitałowej (spółki z ograniczoną odpowiedzialnością).
W związku z powyższym zadano następujące pytanie.
Czy przekształcenie spółki osobowej (S.K.A.), której wspólnikiem jest Wnioskodawca, w spółkę kapitałową (spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością), spowoduje powstanie dla Wnioskodawcy przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych...
Zdaniem Spółki, w przypadku przekształcenia S.K.A. w spółkę kapitałową nie powstanie dla niego przychód do opodatkowania na gruncie przepisów ustawy o CIT.
Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy o CIT, przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 14, są w szczególności nominalna wartość udziałów (akcji) w spółce kapitałowej albo wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część; przepisy art. 14 ust. 1-3 stosuje się odpowiednio.
Jednakże u wspólnika (Wnioskodawcy), w wyniku przekształcenia podmiotów na zasadzie sukcesji uniwersalnej, nie wystąpi przychód z tytułu objęcia udziałów (akcji) w spółce kapitałowej. Ten rodzaj przekształcenia nie opiera się bowiem na aporcie przedsiębiorstwa spółki komandytowo- akcyjnej (S.K.A.) do spółki kapitałowej, lecz jest w swej istocie jedynie zmianą organizacyjną w zakresie formy prawnej.
W świetle art. 553 § 3 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (t.j. Dz.U. z 2000 r. Nr 94, poz. 1037 ze zm., dalej: KSH), wspólnicy spółki przekształcanej uczestniczący w przekształceniu z dniem przekształcenia stają się wspólnikami spółki przekształconej.
Z chwilą przekształcenia S.K.A. w spółkę kapitałową, Wnioskodawca, z mocy samego prawa, bez konieczności podejmowania żadnych czynności innych niż wskazane w KSH, stanie się wspólnikiem spółki kapitałowej powstałej w wyniku przekształcenia.
Jednocześnie, zgodnie z art. 553 § 1 KSH, spółce przekształconej będą przysługiwać wszystkie prawa i obowiązki przysługujące dotychczas S.K.A. W praktyce zatem, przekształcenie spółki S.K.A. w spółkę kapitałową będzie oznaczać dla Wnioskodawcy jedynie to, że jeden składnik jego majątku (akcje S.K.A.) zostanie zastąpiony innym (udziały w spółce kapitałowej powstałej z przekształcenia S.K.A.). Stan majątkowy Wnioskodawcy nie ulegnie zmianie.
Przekształcenie spółki komandytowo-akcyjnej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością to proces zmierzający do zmiany formy prawnej przedsiębiorstwa. Tym samym, u wspólnika przekształcanej spółki komandytowo-akcyjnej nie powstaje w chwili przekształcenia zobowiązanie podatkowe od dochodów (przychodów) ze zbycia majątku przekazanego do majątku spółki przekształconej (spółki z ograniczona odpowiedzialnością), ani dochodów (przychodów) z tytułu nabycia udziałów spółki przekształconej.
Z powyższego wynika, że wspólnicy spółki przekształcanej nie uzyskują dochodu, który mógłby podlegać opodatkowaniu, ponieważ majątek spółki przekształcanej (wyodrębniony majątek jej wspólników) nie ulega likwidacji i zwrotowi podatnikowi, lecz jest majątkiem przekształconej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.
W rezultacie, w ocenie Wnioskodawcy, w wyniku przekształcenia S.K.A. w spółkę kapitałową nie wystąpi po jej stronie żadne przysporzenie majątkowe, zatem nie można mówić w tym przypadku również o powstaniu przychodu podatkowego w tym zakresie.
Zgodnie z przepisami ustawy o CIT, opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych podlega wyłącznie wartość niepodzielonych zysków w spółce kapitałowej w przypadku jej przekształcenia w osobową (art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o CIT). W zdarzeniu przyszłym będącym przed miotem niniejszego wniosku występuje natomiast sytuacja odwrotna, czyli przekształcenie spółki osobowej w kapitałową. A contrario, skoro ustawodawca nie wskazał, iż zdarzenie takie jest opodatkowane, to przekształcenie S.K.A. w spółkę kapitałową będzie neutralne podatkowo.
Wnioskodawca pragnie zwrócić uwagę, że żadna z ustaw podatkowych nie przewiduje w obecnym stanie prawnym opodatkowania takiego przekształcenia.
Stanowisko Wnioskodawcy potwierdzają między innymi następujące rozstrzygnięcia organów podatkowych:
interpretacja indywidualna wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z dnia 13 grudnia 2012 r. (nr ITPB3/423-552/12/AM), gdzie za prawidłowe uznane zostało stanowisko wnioskodawcy zgodnie, z którym: przekształcenie SKA w spółkę kapitałową nie będzie skutkować dla wnioskodawcy powstaniem przychodu podatkowego i z tego względu nie będzie również podlegać opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych.
interpretacja indywidualna wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z dnia 6 grudnia 2012 r. (nr ITPB3/423-506/12/MT), w której za prawidłowe uznane zostało następujące stanowisko wnioskodawcy: zdaniem Wnioskodawcy, przekształcenie SKA w spółkę kapitałową, nie będzie skutkować dla niego powstaniem przychodu podatkowego i z tego względu, nie będzie również podlegać opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych.
interpretacja indywidualna wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 9 listopada 2011 r. (nr IPPB3/423-654/11-4/DP), gdzie uznano za prawidłowe stanowisko wnioskodawcy, zgodnie, z którym: updop nie odnosi się w żaden sposób do opodatkowania przekształcenia spółek osobowych w spółki kapitałowe. Uregulowana jest jedynie sytuacja przekształcenia spółki kapitałowej w spółkę osobową, pod kątem opodatkowania ewentualnych niepodzielonych zysków y spółce przekształcanej (art. 10 ust. 1 pkt 8 updop). W ocenie A, przekształcenie będzie neutralne w pdop, tj. nie będzie prowadziło do powstania obowiązku podatkowego w pdop w jakimkolwiek zakresie.
interpretacja indywidualna wydana przez
Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 10 marca 2011 r. (nr
IPPB3/423-903/10-4/DP), zgodnie, z którą za prawidłowe uznano
stanowisko wnioskodawcy wedle, którego: przekształcenie SO
interpretacja indywidualna wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 4 czerwca 2010 r. (nr ILPB3/423-240/10-2/JG), gdzie uznano z prawidłowe stanowisko wnioskodawcy, który podniósł: żadna z trzech przestanek zastosowania art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie będzie spełniona. W konsekwencji, przedmiotowy przepis nie znajdzie zastosowania w przedmiotowym stanie faktycznym, a co za tym idzie w Spółce, jako wspólnikowi spółki osobowej, nie powstanie przychód w wysokości nominalnej wartości udziałów / akcji w spółce kapitałowej powstałej w wyniku przekształcenia spółki osobowej.
Reasumując, zdaniem Wnioskodawcy, przekształcenie S.K.A. w spółkę kapitałową nie będzie skutkować dla niej powstaniem przychodu podatkowego.
W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej opisanego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.
Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej przez Spółkę oceny swego stanowiska.
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania niniejszej interpretacji.
Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Dz. U. Nr z 2012 poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).
Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.
Wniosek ORD-IN (PDF)
Treść w pliku PDF 220 kB
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie