W odpowiedzi na zapytanie Spółki nadane pocztą do tut. Urzędu dnia 06.11.2003 r. wraz z późniejszymi wyjaśnieniami nadanymi za pośrednictwem poczty dn... - Interpretacja - PO.II-423/2/2003

ShutterStock
Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 03.12.2003, sygn. PO.II-423/2/2003, Urząd Skarbowy w Dąbrowie Tarnowskiej

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

W odpowiedzi na zapytanie Spółki nadane pocztą do tut. Urzędu dnia 06.11.2003 r. wraz z późniejszymi wyjaśnieniami nadanymi za pośrednictwem poczty dnia 20.11.2003 r., na podstawie art. 14a § l ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr. 137, póz. 926 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Dąbrowie Tarnowskiej wyjaśnia:

Zgodnie z art. 16 ust. l pkt 10 lit. a ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54 poz. 654 ze zm.), nie uważa się za koszty uzyskania wydatków na spłatę pożyczek (kredytów), z wyjątkiem skapitalizowanych odsetek od tych pożyczek. Natomiast według zapisu art. 16 ust. l pkt 11 ustawy, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów naliczonych lecz nie zapłaconych albo umorzonych odsetek od zobowiązań, w tym również od pożyczek (kredytów).W świetle powyższego odsetki od należności, w tym od udzielonych kredytów i pożyczek, w dacie faktycznej zapłaty przez dłużnika są jego kosztem uzyskania przychodów. Odsetki skapitalizowane (tj. takie odsetki od należności, które analogicznie jak należność główna stanowią podstawę ustalania odsetek) są u wierzyciela przychodem w każdorazowej dacie ich kapitalizacji dokonanej zgodnie z warunkami umów zawieranych przez kontrahentów i drugostronnie u dłużników w tej samej dacie kapitalizacji są kosztem uzyskania przychodów.

Dodatkowo wyjaśnia się, że powyższe zasady nie dotyczą odsetek od kredytów i pożyczek zwiększających koszty inwestycji, które stosownie do art. 16 ust. l pkt 12 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, nie mogą stanowić kosztów uzyskania przychodów w okresie realizacji tych inwestycji. Stanowią one bowiem koszt inwestycji i zwiększają wartość początkową środka trwałego, a więc będą mogły być zarachowane w ciężar kosztów tylko przez odpisy amortyzacyjne.

Ponadto stosownie do art. 16 ust. l pkt 60 cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, za koszty uzyskania przychodów nie uważa się odsetek od pożyczek (kredytów) udzielonych spółce przez jej udziałowca (akcjonariusza) posiadającego nie mniej niż 25% udziałów (akcji) tej spółki albo udziałowców (akcjonariuszy) posiadających łącznie nie mniej niż 25% udziałów (akcji) tej spółki, jeżeli wartość zadłużenia spółki wobec udziałowców (akcjonariuszy) tej spółki posiadających co najmniej 25% udziałów (akcji) i wobec innych podmiotów posiadających co najmniej 25% udziałów w kapitale takiego udziałowca (akcjonariusza) osiągnie łącznie trzykrotność wartości kapitału zakładowego spółki - w części, w jakiej pożyczka (kredyt) przekracza tę wartość zadłużenia, określoną na dzień zapłaty odsetek. Natomiast zgodnie z art. 16 ust. l pkt 61 ustawy, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów, odsetek od pożyczek (kredytów) udzielonych przez spółkę innej spółce, jeżeli w obu tych podmiotach ten sam udziałowiec (akcjonariusz) posiada nie mniej niż po 25% udziałów (akcji), a wartość zadłużenia spółki otrzymującej pożyczkę (kredyt) wobec udziałowców (akcjonariuszy) tej spółki posiadającej co najmniej 25% jej udziałów (akcji) i wobec innych podmiotów posiadających co najmniej 25% udziałów w kapitale tych udziałowców (akcjonariuszy) oraz wobec spółki udzielającej pożyczki (kredytu) osiągnie łącznie trzykrotność wartości kapitału zakładowego spółki - w części, w jakiej pożyczka (kredyt) przekracza tę wartość zadłużenia, określoną na dzień zapłaty odsetek.

Urząd Skarbowy w Dąbrowie Tarnowskiej