Temat interpretacji
Pismem z dnia 19.09.2006r. (data wpływu do Urzędu 26.09.2006r.) Sp. z o.o. wystąpiła do tut. organu z wnioskiem o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, przedstawiając następujący stan faktyczny.
Spółka zawarła 25 sierpnia 2006r. umowę z SA o zarządzanie indywidualnym portfelem instrumentów finansowych zdeponowanych na rachunku papierów wartościowych i rachunku pieniężnym prowadzonym w Domu Maklerskim SA. Udzielone pełnomocnictwo do zarządzania portfelem obejmuje w szczególności:
Na koniec każdego miesiąca pobierana będzie ustalona opłata za zarządzanie ze środków zgromadzonych w portfelu oraz dokonywana wycena portfela. Portfel zasilany będzie również przez dywidendy z tytułu posiadanych akcji spółek.
Na tle opisanego stanu fakcznego wnioskodawca formułuje stanowisko, iż:
- Przychodem podatkowym będą środki pieniężne wycofane z portfela i przekazane na rachunek bieżący firmy, a comiesięczna wycena portfela instrumentów finansowych nie ma wpływu na wynik podatkowy.
- W momencie wycofania środków z portfela instrumentów finansowych, poniesione wydatki z tytułu wpłaconego kapitału stanowią koszt uzyskania przychodów.
- Opłata za zarządzanie portfelem, pobierana ze środków zgromadzonych w portfelu, nie będzie zaliczana do bieżących kosztów działalności, pomniejszy natomiast przychód podatkowy w momencie likwidacji portfela.
- Dywidenda z tytułu posiadanych akcji różnych spółek stanowi przychód w kwocie brutto, nie jest natomiast zaliczana do przychodów opodatkowanych na zasadach ogólnych.
- Podatek dochodowy od dywidend pobierany jest przez spółkę wypłacającą dywidendę jako płatnika i podlega odliczeniu od kwoty podatku obliczonego na zasadach ogólnych.
- Dywidenda w kwocie netto przekazana bezpośrednio do portfela instrumentów finansowych będzie kosztem uzyskania przychodów w momencie likwidacji portfela.
- W przypadku częściowej wypłaty środków z portfela, przychodem będzie wypłacona kwota, natomiast kosztem uzyskania przychodu będzie kwota wkładu obliczona w proporcji wypłaconych środków w stosunku do wyceny portfela w dniu wpływu środków na rachunek bieżący firmy.
Zgodnie z przepisem art 14a § 1 ustawy - Ordynacja podatkowa, stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.
Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Szczecinie stwierdza, iż w przedstawionym stanie faktycznym i obowiązującym w dacie wydania niniejszego postanowienia stanie prawnym, stanowisko wyrażone przez Spółkę w sprawie :
- przychodów i kosztów uzyskania przychodów z tytułu inwestowania w instrumenty finansowe,
- dywidendy z tytułu posiadanych akcji spólek i pobranego podatku dochodowego od osób prawnych jest prawidłowe.
Do opisanego stanu faktycznego mają zastosowanieprzepisy:
- art. 7 ust. 1 i ust. 3 pkt 2, art. 10 ust. 1, art. 12 ust. 1 pkt 1, art. 15 ust. 1, 4, art. 16 ust. 1 pkt 8, art.22 ust. 1, art. 23 ust. 1 i art. 26 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r., Nr 54, poz. 654 z późn. zm.).
Zastosowanie powołanych norm skutkuje dokonaniem powyższej oceny prawnej stanowiska wnioskodawcy, uzasadnionej w sposób następujący:
Stosownie do przepisu art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, przychodem, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 13 i 14, są w szczególności otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe.
Zgodnie zatem z powołanym przepisem, w przypadku inwestowania w instrumenty finansowe, przychodem będą wycofane z portfela instrumentów finansowych środki pieniężne w momencie ich wpływu na rachunek bieżący Spółki. Wartość portfela wyceniana raz w miesiącu nie stanowi przychodu w rozumieniu wskazanego przepisu.
Co do zasady, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, o czym stanowi art.15 ust.1 powołanej ustawy. Wyjątki od tej zasady są enumeratywnie wymienione w art. 16 ust. 1 ustawy, przy czym stosownie do pkt 8, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na objęcie lub nabycie udziałów albo wkładów w spółdzielni, udziałów albo akcji w spółce oraz innych papierów wartościowych, a także wydatków na nabycie tytułów uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych; wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia tych wkładów, udziałów, akcji oraz innych papierów wartościowych, w tym z tytułu wykupu przez emitenta papierów wartościowych, a także z odkupienia tytułów uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych albo umorzenia jednostek uczestnictwa, tytułów uczestnictwa oraz certyfikatów inwestycyjnych w funduszach kapitałowych, z zastrzeżeniem ust. 7e.
W przedstawionym stanie faktycznym kosztem uzyskania przychodów będą wydatki na nabycie instrumentów finansowych po ich sprzedaży, w momencie powstania przychodu. Zgodnie z art. 15 ust. 4 ustawy, koszty uzyskania przychodów są potrącalne tylko w roku podatkowym, którego dotyczą, tj. są potrącalne także koszty uzyskania poniesione w latach poprzedzających rok podatkowy, lecz dotyczące przychodów roku podatkowego. Z przepisu tego wynika, iż o możliwości zaliczenia wydatku do kosztów uzyskania przychodów decyduje moment osiągnięcia przychodów, a nie moment poniesienia wydatku. Zasadniczym kryterium jest więc związek przyczynowo skutkowy pomiędzy kosztem a uzyskanym przychodem.
Opłata za zarządzanie portfelem instrumentów finansowych, pobierana zgodnie z umową bezpośrednio z portfela, pomniejszy przychody uzyskane w momencie wycofania środków i likwidacji portfela. Skoro przychodem, stosownie do powołanego art. 12 ust. 1 ustawy, są otrzymane pieniądze i środki pieniężne, a więc w przedstawionych okolicznościach przychody z tytułu inwestowania w instrumenty finansowe pomniejszone o opłaty za zarządzanie portfelem, to opłaty te nie mogą być jednocześnie zaliczone do kosztów bieżącej działalności Spółki.
Dywidenda wypłacona przez spółki, których akcje posiada Wnioskodawca, stanowi przychód z udziału w zyskach osób prawnych, w rozumieniu art. 10 ust. 1 ustawy. Przepis ten stanowi, iż dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych, z zastrzeżeniem art. 12 ust. 1 pkt 4a i 4b, jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału (akcji).
Przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym w myśl przepisu art. 7 ust. 1 ustawy, jest dochód bez względu na rodzaj źródeł przychodów, z jakich dochód ten został osiągnięty; w wypadkach, o których mowa w art. 21 i 22, przedmiotem opodatkowania jest przychód.
Dochody z dywidend oraz innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych mających siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, opodatkowane są zryczałtowanym podatkiem dochodowym według stawki 19%, co wynika z przepisu art. 22 ust. 1 ustawy.
Podatek ten pobierany jest przez płatników w dniu dokonania wypłaty, o czym mowa w art. 26 ust. 1 ustawy. Płatnikami zaś, według powołanego przepisu, są osoby prawne i jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz będące przedsiębiorcami osoby fizyczne, które dokonują wypłat należności z tytułów wymienionych w art. 21 ust. 1 oraz art. 22 ustawy.
Przychodów opodatkowanych podatkiem zryczałtowanym nie łączy się z dochodami opodatkowanymi na zasadach ogólnych. Stanowi o tym przepis art. 7 ust. 3 pkt 2 ustawy, zgodnie z którym, przy ustalaniu dochodu stanowiącego podstawę opodatkowania nie uwzględnia się przychodów wymienionych w art. 21 i 22.
Natomiast stosownie do art. 23 ust. 1 ustawy, kwotę podatku uiszczonego od otrzymanych dywidend i innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych mających siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej odlicza się od kwoty podatku obliczonego zgodnie z art. 19 (na zasadach ogólnych).
Dywidenda po potrąceniu podatku stanowi dochód akcjonariusza, który może być przeznaczony również na zakup instrumentów finansowych poprzez zasilenie portfela. W tym przypadku zainwestowana dywidenda będzie stanowiła koszt uzyskania przychodu, na zasadach wskazanych wcześniej, z uwzględnieniem przepisu art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy.
Przy częściowej wypłacie środków z portfela instrumentów finansowych, przychodem są otrzymane pieniądze (art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy), a więc wycofana z portfela kwota, która wpłynie na rachunek Spółki wskazany w umowie o zarządzanie portfelem.
Przy ustalaniu natomiast kosztów uzyskania przychodu z tytułu częściowej wypłaty środków z portfela należy uwzględnić związek przyczynowo skutkowy między przychodem i poniesionym na jego osiągnięcie wydatkiem. W przedstawionych okolicznościach nie jest możliwe ustalenie w sposób bezpośredni kwoty kosztów odpowiadającej kwocie uzyskanego przychodu. Zasadne jest zatem zastosowanie proporcji udziału wypłaconej z portfela kwoty w łącznej wartości portfela wycenionej w dniu wpływu środków na rachunek bieżący Spółki. Obliczony w tej proporcji kapitał zainwestowany w instrumenty finansowe będzie stanowił koszt uzyskania przychodu.
Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego w dacie zaistnienia tego zdarzenia. Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.
Na postanowienie zgodnie z art. 14a § 4 i art. 236 § 1 i 2 Ordynacji podatkowej przysługuje zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Szczecinie, w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia stronie, za pośrednictwem Pierwszego Urzędu Skarbowego w Szczecinie.