Temat interpretacji
Zgodnie ze stanem faktycznym podanym we wniosku, Wnioskodawca jest właścicielem tylko jednego budynku, w którym znajdują się lokale mieszkalne i użytkowe. Realizując działalność statutową Spółdzielnia przekazuje dochody uzyskane z gospodarki tymi lokalami (mieszkalnymi i użytkowymi) w całości na cele związane z utrzymaniem przedmiotowych obiektów.
Zdaniem Wnioskodawcy lokale użytkowe znajdujące się obok lokali mieszkaniowych, w budynku stanowiącym jego własność, wchodzą w skład zasobów mieszkaniowych Strony, wskutek czego przychody z lokali użytkowych w całości przeznaczone na utrzymanie zasobu mieszkaniowego Spółdzielni są wyłączone z podatku dochodowego od osób prawnych.
Mając na uwadze powyższe Naczelnik Urzędu Skarbowego wyjaśnia co następuje:
Obowiązujące przepisy - zarówno ustawy z dnia 15 grudnia 2000r. o spółdzielniach mieszkaniowych (Dz.U. z 2003r., Nr 119, poz. 1116 z późn. zm.) jak i ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2000r., Nr 54, poz. 654 z późn. zm) - nie zawierają ustawowej definicji pojęcia zasobów mieszkaniowych.
Jednakże szerokie rozumienie pojęcia zasobów mieszkaniowych pojawia się w art. 16c pkt. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w świetle, którego zasobami mieszkaniowymi są: budynki, lokale, budowle i urządzenia zaliczane do spółdzielczych zasobów mieszkaniowych lub służących działalności społeczno wychowawczej prowadzonej przez spółdzielnie mieszkaniowe. Nie ma w tym miejscu ograniczenia do budynków i lokali wyłącznie mieszkaniowych. Jest natomiast odniesienie do zasobów mieszkaniowych, w tym budynków, lokali, budowli i urządzeń.
Z brzmienia powyższego przepisu wynika, iż wolą ustawodawcy jest szerokie potraktowanie pojęcia zasobów mieszkaniowych nie ograniczające się jedynie do lokali mieszkalnych lecz także do całej infrastruktury towarzyszącej lokalom mieszkalnym (budowle, urządzenia) będącej mieniem spółdzielni, która ma zapewnić zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych jej członków.
Jednocześnie na szerokie rozumienie powyższego zagadnienia wskazuje art. 1 ust. 1 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, który stanowi, iż celem spółdzielni mieszkaniowej jest zaspokajanie potrzeb mieszkaniowych i innych potrzeb członków oraz ich rodzin, przez dostarczanie członkom samodzielnych lokali mieszkalnych lub domów jednorodzinnych, a także lokali o innym przeznaczeniu.
Z kolei stosownie do postanowień art. 1 ust. 2 pkt 1 - 5 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych przedmiotem działalności spółdzielni może być:
1) budowanie lub nabywanie budynków w celu ustanowienia na rzecz członków spółdzielczych lokatorskich praw do znajdujących się w tych budynkach lokali mieszkalnych;
1#185;) budowanie lub nabywanie budynków w celu ustanowienia na rzecz członków spółdzielczych własnościowych praw do znajdujących się w tych budynkach lokali
mieszkalnych lub lokali o innym przeznaczeniu, a także do miejsc postojowych w garażach wielostanowiskowych;
2) budowanie lub nabywanie budynków w celu ustanowienia na rzecz członków odrębnej własności znajdujących się w tych budynkach lokali mieszkalnych lub lokali o innym przeznaczeniu, a także ułamkowego udziału we współwłasności w garażach wielostanowiskowych;
3) budowanie lub nabywanie domów jednorodzinnych w celu przeniesienia na rzecz członków własności tych domów;
4) udzielenie pomocy członkom w budowie przez nich budynków mieszkalnych lub domów jednorodzinnych;
5) budowanie lub nabywanie budynków w celu wynajmowania lub sprzedaży znajdujących się w tych budynkach lokali mieszkalnych lub lokali o innym przeznaczeniu
Warto przytoczyć w tym miejscu stanowisko Naczelnego Sądu Administracyjnego wyrażone w wyroku z dnia 8 listopada 1995r. (sygn. akt SA/Kr 622/95) oraz w wyroku z dnia 16 października 1995r. (sygn. akt SA/Wr 152/95), według którego pod pojęciem zasobów mieszkaniowych należy rozumieć całość substancji lokalowej tj. pomieszczenia mieszkalne i użytkowe.
Wobec powyższego w ocenie Naczelnika tutejszego Urzędu przedstawione we wniosku stanowisko Strony jest prawidłowe. Po dokonaniu szczegółowej analizy przedstawionych powyżej regulacji prawnych należy przyjąć, że strona w sposób prawidłowy zdefiniowała pojęcie zasobów mieszkaniowych, zaliczając do nich zarówno lokale mieszkalne jak i użytkowe.
Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w art. 17 ust. 1 pkt 4f, w brzmieniu obowiązującym w 2003 r. stanowią, iż wolne od podatku są dochody spółdzielni mieszkaniowych uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi i z innych źródeł przychodów w części przeznaczonej na cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych i inne cele statutowe, z wyjątkiem działalności gospodarczej.
Przepis art. 17 ust. 1 pkt 4f uchylony został przez art. 1 pkt 13 lit. a) tiret pierwsze ustawy z dnia 12 listopada 2003 r. zmieniającej z dniem 1 stycznia 2004 r. ustawę o podatku dochodowym od osób prawnych ( Dz. U. z 2003 r. Nr 202, poz. 1957), z tym że zwolnienie, o którym mowa w pkt 4f w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2003 r., stosuje się do dnia 31 grudnia 2006 r. w zakresie i na zasadach obowiązujących do dnia 31 grudnia 2003 r. - art. 5 ust. 1 i 4 ustawy zmieniającej.
Oznacza to, że wszelkie dochody jakie osiąga spółdzielnia mieszkaniowa z wyjątkiem określonych w art. 17 ust. 1a cytowanej ustawy, mogą być zwolnione z podatku pod warunkiem przeznaczenia ich na utrzymanie zasobów mieszkaniowych (a więc mając na uwadze powyższe - lokali mieszkalnych i użytkowych) i innych celów statutowych. Zwolnieniem nie może być natomiast objęta ta część dochodów, które spółdzielnia mieszkaniowa przeznaczy na działalność gospodarczą. Zwolnieniu nie podlegają ponadto dochody w części przeznaczonej na cele inne niż statutowe.
W świetle powyższych przepisów i przedstawionego stanu faktycznego tutejszy organ podatkowy potwierdza stanowisko Podatnika