W dniu 28.07.2005r. do tutejszego organu podatkowego wpłynął wniosek Spółki o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa pod... - Interpretacja - ZD/406-151/CIT/05

shutterstock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 20.10.2005, sygn. ZD/406-151/CIT/05, Pierwszy Wielkopolski Urząd Skarbowy w Poznaniu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

W dniu 28.07.2005r. do tutejszego organu podatkowego wpłynął wniosek Spółki o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Z przedstawionego przez Spółkę stanu faktycznego wynika, że w dniu 30.09.2005r. nastąpi połączenie Wnioskującego z dwoma podmiotami, będącymi osobami prawnymi, na podstawie przepisu art. 492 § 1 Kodeksu spółek handlowych tzn. przez inkorporację. Spółką przejmującą jest Wnioskujący. Na dzień połączenia Spółka (podmiot przejmujący) nie zamyka ksiąg rachunkowych, zatem nie zostanie zakończony jej rok podatkowy. Podmioty, które zostaną włączone do Spółki to:

    - spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (nazywana w dalszej części uzasadnienia niniejszego postanowienia podmiotem A), która jest zobowiązana do zamknięcia ksiąg rachunkowych na dzień 30.09.2005r. W tym przypadku połączenie będzie rozliczone przy użyciu metody nabycia.
    - spółka akcyjna (nazywana w dalszej części uzasadnienia niniejszego postanowienia podmiotem B), której 100% akcji należy do podmiotu będącego właścicielem 100% akcji Spółki i która nie ma obowiązku zamykania ksiąg na moment połączenia. W tym przypadku połączenie będzie rozliczone przy użyciu metody łączenia udziałów.

Zarówno Wnioskujący, jak i spółki przejmowane korzystają z uproszczonej formy wpłaty zaliczek na podatek dochodowy. Po połączeniu Wnioskujący zamierza w dalszym ciągu korzystać z tej formy wpłaty zaliczek.

Na gruncie opisanego powyżej stanu faktycznego powstało pytanie, czy Spółka jako podmiot cyt. "przeżywający", ma prawo do wpłaty zaliczek na podatek dochodowy w uproszczonej formie także po połączeniu (tj. po 30.09.2005r.)?

Prezentując własne stanowisko w sprawie Wnioskujący wskazał, iż ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych nie zawiera żadnych przepisów regulujących możliwość korzystania z uproszczonej formy wpłacania zaliczek na podatek dochodowy w przypadku połączenia kilku podatników. W szczególności ustawodawca nie przewidział utraty przez podatnika prawa do uzyskanej wcześniej możliwości rozliczania zaliczek w formie uproszczonej. Zgodnie z art. 93 § 2 Ordynacji podatkowej, osoba prawna łącząca się przez przejęcie wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki każdej z łączących się osób lub spółek. Zdaniem Wnioskującego, oznacza to, że Spółka ma prawo (a nawet obowiązek, gdyż zgodnie z art. 25 ust. 7 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, podatnik, który wybrał uproszczoną formę rozliczania zaliczek, ma obowiązek kontynuować ten sposób rozliczania przez cały rok podatkowy) kontynuować wpłaty zaliczek na podatek dochodowy w formie uproszczonej. Byt prawny Wnioskującego jako Spółki przejmującej nie ustaje. Przed oraz po połączeniu jest to ten sam podmiot prawny i podatnik. W związku z tym posiada on w dalszym ciągu te same prawa i obowiązki, które posiadał przed przejęciem pozostałych podmiotów.

Ustosunkowując się do przedstawionych powyżej kwestii, stwierdza się co następuje:

W pierwszej kolejności podnieść należy, że połączenie przez przejęcie, którego Wnioskujący dokona, polegać będzie - zgodnie z przepisem art. 492 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 września 2000r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2000r. Nr 94, poz. 1037 ze zm.) - na przeniesieniu całego majątku spółek przejmowanych na Wnioskującego (spółka przejmująca) za udziały lub akcje, które Spółka przejmująca wydaje wspólnikom spółek przejmowanych. Skutkiem takiego połączenia będzie m.in. przejście praw i obowiązków spółek przejmowanych na spółkę przejmującą w drodze sukcesji uniwersalnej (art. 494 § 1 KSH). Byt prawny Wnioskującego będzie zatem kontynuowany. Tutejszy organ zwraca jednocześnie uwagę, że stosownie do przepisu art. 493 § 2 KSH połączenie następuje z dniem wpisania połączenia do rejestru właściwego według siedziby, odpowiednio spółki przejmującej albo spółki nowo zawiązanej (dzień połączenia). Wnioskujący w swoim zapytaniu wyjaśnił, iż połączenie nastąpi w dniu 30.09.2005r.

Zasady stosowania uproszczonego systemu opłacania zaliczek na podatek dochodowy od osób prawnych uregulowane zostały w przepisach art. 25 ust. 6-10 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jednolity: Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.). Tutejszy organ w szczególności wskazuje na przepis art. 25 ust. 6 ww. ustawy, który stanowi, że podatnicy mogą, bez obowiązku składania deklaracji miesięcznych, wpłacać zaliczki miesięczne w danym roku podatkowym w uproszczonej formie w wysokości 1/12 podatku należnego wykazanego w zeznaniu, o którym mowa w art. 27 ust. 1, złożonym w roku poprzedzającym dany rok podatkowy. Jeżeli w tym zeznaniu podatnicy nie wykazali podatku należnego, mogą wpłacać zaliczki miesięczne w wysokości 1/12 podatku należnego wynikającego z zeznania złożonego w roku poprzedzającym dany rok podatkowy o dwa lata. Jeżeli również w tym roku podatnicy nie wykazali podatku należnego, nie są możliwe wpłaty zaliczek w uproszczonej formie. Natomiast stosownie do przepisu art. 25 ust. 7, podatnicy, którzy wybrali formę wpłacania zaliczek na zasadach określonych w ust. 6 i 6a, są obowiązani:

    1) w formie pisemnej zawiadomić o tym właściwego naczelnika urzędu skarbowego w terminie wpłaty pierwszej zaliczki w roku podatkowym, w którym po raz pierwszy wybrali uproszczoną formę wpłacania zaliczek,
    2) stosować tę formę wpłacania zaliczek w całym roku podatkowym,
    3) wpłacać zaliczki w terminach określonych w ust. 2 i 2a, uwzględniając zasady wyrażone w tych przepisach,
    5) dokonać rozliczenia podatku za rok podatkowy zgodnie z art. 27.

Konstrukcja wpłaty miesięcznych zaliczek na podatek dochodowy od osób prawnych opiera się zatem o wysokość podatku należnego, wykazanego przez podatnika w zeznaniu podatkowym, złożonym w roku poprzedzającym rok podatkowy lub w roku poprzedzającym rok podatkowy o dwa lata. Ponadto, stosownie do przepisu art. 25 ust. 7 pkt 2, podatnicy, którzy wybrali formę wpłacania zaliczek na zasadach określonych w ust. 6 i 6a art. 25 cytowanej ustawy, są obowiązani stosować tę formę wpłacania zaliczek w całym roku podatkowym. Innymi słowy, przyjąć należy, że wysokość obliczonej zaliczki miesięcznej nie ulega zmianie w trakcie roku podatkowego, nawet jeżeli w tym okresie podatnik odnotuje znaczny wzrost dochodów. Zmiana wysokości dochodów nie stanowi bowiem przesłanki do dokonania zmiany wysokości uproszczonych zaliczek, gdyż brak jest takiej regulacji we wskazanej ustawie podatkowej. Podnieść również należy, że ustawodawca nie przewidział sytuacji utraty przez podatnika prawa do uzyskanej uprzednio możliwości rozliczania zaliczek na podatek w formie uproszczonej. Wyjątek od ww. reguły został sformułowany w przepisie art. 25 ust. 6 powołanej powyżej ustawy, z którego wynika, że podatnik nie ma prawa do korzystania z uproszczonej formy rozliczania zaliczek, jeśli w dwóch kolejnych latach podatkowych, poprzedzających rok podatkowy, złożył zeznanie, w którym nie wykazał podatku należnego. Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych określa wprawdzie w przepisie art. 25 ust. 9 pkt 1-2 i ust. 10 przypadki zmiany w trakcie roku podatkowego wysokości podstawy obliczania zaliczek miesięcznych na podatek, skutkujące zmianą wysokości zaliczki płaconej w uproszczonej formie, niemniej jednak przypadki te nie dotyczą stanu faktycznego, opisanego przez Wnioskującego. Z powyższego należy wyimplikować wniosek, że podatnik, który nabył prawo do obliczania zaliczek na podatek dochodowy w uproszczonej formie w określonej wysokości, opłaca je w tej samej wysokości do końca roku podatkowego, niezależnie od zdarzeń gospodarczych, jakie w tym okresie wystąpiły.

W niniejszej sprawie połączenie spółek dokonane metodą in corporationem należy zatem traktować, jako takie zdarzenie, które pozostanie bez wpływu na nabyte uprzednio przez Wnioskującego prawo korzystania przez niego z uproszczonej formy zapłaty zaliczek na podatek dochodowy. Na skutek bowiem połączenia Podatnik nie traci swojej podmiotowości prawnej, zachowując dotychczasową tożsamość w tym zakresie. Spółka Wnioskująca jako podmiot przejmujący ma prawo kontynuować wpłaty zaliczek na podatek dochodowy w uproszczonej formie również po tzw. dniu połączenia, tj. po dniu 30.09.2005r.

Mając na uwadze powyższe okoliczności, tutejszy organ podatkowy uznał pogląd Wnioskującego, w opisanym zakresie, za prawidłowy.

Przedmiotowa interpretacja co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskującego i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Pierwszy Wielkopolski Urząd Skarbowy w Poznaniu