Temat interpretacji
Odpowiadając na zapytanie z dnia 30.11.2004 r. (do tut. Urzędu wpłynęło w dniu 9.12.2004 r., bez znaku) dotyczące udzielenia pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, zgodnie z art. 14a ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), Naczelnik Urzędu Skarbowego w Mielcu informuje:
Ze stanu faktycznego przedstawionego w zapytaniu wynika, że spółka zakupiła w marcu środek trwały, który przyjęła do używania i wprowadziła do ewidencji środków trwałych dokonując miesięcznych odpisów amortyzacyjnych. W miesiącu wrześniu otrzymała dotację związaną z zakupem tego środka trwałego w ramach Programu PHARE 2001. Zapytanie spółki dotyczy prawidłowości zaliczania do kosztów uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych w pełnej wysokości za okres od miesiąca kwietnia do sierpnia, natomiast za okres od września odpisy amortyzacyjne dla celów podatkowych, według spółki, winny zostać zmniejszone o część odpowiadającą otrzymanej dotacji, ale nie należy korygować wartości amortyzacji zaliczonej do kosztów uzyskania przychodów za okres do miesiąca otrzymania dotacji.
Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Według art. 15 ust. 6 ww. ustawy kosztem uzyskania przychodów są odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (odpisy amortyzacyjne) dokonywane wyłącznie zgodnie z przepisami art. 16a - 16m, z uwzględnieniem art. 16. Zapis art. 16 ust. 1 pkt 1 lit. b wyłącza z kosztów uzyskania przychodów wydatki na nabycie lub wytworzenie we własnym zakresie środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. Natomiast zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 48 ww. ustawy wyłącza się z kosztów uzyskania przychodów odpisy z tytułu zużycia środków trwałych dokonywane według zasad określonych w art. 16a - 16m, od tej części ich wartości, która odpowiada poniesionym wydatkom na nabycie lub wytworzenie tych środków we własnym zakresie, odliczonym od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym, albo zwróconym podatnikowi w jakiejkolwiek formie.
Od 1.01.1994 r. wszelkie dotacje, subwencje, dopłaty, otrzymane środki pieniężne stanowiące zwrot podatnikowi poniesionych wydatków na nabycie środków trwałych wchodzą w zakres postanowień powołanego art. 16 ust. 1 pkt 48 ww. ustawy. Odpisy z tytułu zużycia środków trwałych, od tej części ich wartości, która odpowiada poniesionym wydatkom na nabycie lub wytworzenie tych środków we własnym zakresie, sfinansowanym z dotacji nie są uznawane za koszty uzyskania przychodów dla celów podatkowych. W związku z powyższym dla określenia kosztów uzyskania przychodów, w rozumieniu tego przepisu, wysokość dokonanych odpisów amortyzacyjnych należy skorygować proporcjonalnie w takim stopniu, w jakim pozostają faktycznie zwrócone mu koszty do wartości początkowej środka trwałego podlegającego tym odpisom. Odpisy amortyzacyjne od tej części wartości środka trwałego, która została zwrócona podatnikowi, nie obciążają kosztów uzyskania przychodów. Należy nadmienić, że otrzymanie środków na sfinansowanie zakupu środków trwałych nie wpłynie na wysokość wartości początkowej, a także na wielkość odpisów amortyzacyjnych wykazywanych w ewidencji środków trwałych. Spółka winna wydzielić z odpisów amortyzacyjnych taką ich część, która będzie równa kwotowo otrzymanemu zwrotowi i ta wydzielona część odpisów nie może zostać zaliczona do kosztów uzyskania przychodów. Prawidłową więc formą jest równomierne zmniejszanie odpisów amortyzacyjnych zaliczonych do kosztów przez okres amortyzacji. Obowiązek wyłączenia ww. części odpisów amortyzacyjnych z kosztów uzyskania przychodów skutkuje od miesiąca otrzymania przez podatnika zwrotu poniesionych wydatków na zakup środka trwałego.
Jak wynika z przestawionego zapytania, wydatki na zakup środka trwałego zostały przez spółkę poniesione wcześniej niż otrzymano środki pochodzące z dotacji. W związku z powyższym do czasu otrzymania zwrotu tych wydatków, kosztem uzyskania przychodów są odpisy amortyzacyjne obliczone od wartości początkowej danego środka trwałego. W miesiącu otrzymania przez spółkę zwrotu wydatków poniesionych na nabycie środka trwałego w ramach programu PHARE 2001, tj. w miesiącu wrześniu, należy wydzielić z dotychczasowych odpisów amortyzacyjnych taką ich część, która odpowiada amortyzacji obliczonej od wysokości otrzymanego przez podatnika zwrotu tych wydatków, a więc należy dokonać korekty kosztów uzyskania przychodów w dniu otrzymania dotacji w zakresie odpisów amortyzacyjnych już dokonanych. Począwszy od miesiąca września i kolejnych miesięcy odpisy amortyzacyjne niezaliczane do kosztów uzyskania przychodów winny obejmować tę część wartości środka trwałego, która została zwrócona podatnikowi, gdyż ta część nie może obciążać kosztów uzyskania przychodu.
Niniejszej odpowiedzi udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony w piśmie i stan prawny obowiązujący w dniu jej udzielenia.