CIT - w zakresie kwalifikacji zespołu składników materialnych i niematerialnych tworzących Sieć Private będącej przedmiotem aportu oraz jego skutki po... - Interpretacja - IPPB5/423-645/11-4/DG

ShutterStock
Interpretacja indywidualna z dnia 30.09.2011, sygn. IPPB5/423-645/11-4/DG, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie

Temat interpretacji

CIT - w zakresie kwalifikacji zespołu składników materialnych i niematerialnych tworzących Sieć Private będącej przedmiotem aportu oraz jego skutki podatkowe

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 08.07.2011r. (data wpływu 12.07.2011r.) o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych, w zakresie kwalifikacji zespołu składników materialnych i niematerialnych tworzących Sieć Private będącej przedmiotem aportu oraz jego skutki podatkowe jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 12 lipca 2011r. wpłynął wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych transakcji wyodrębnienia zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest spółką prawa polskiego i polskim rezydentem podatkowym. Wnioskodawca jest najdłużej działającą w Polsce niezależną firmą doradztwa finansowego. Podstawowa działalność firmy to pośrednictwo w zakresie sprzedaży produktów kredytowych, inwestycyjnych i ubezpieczeniowych osobom fizycznym i prawnym.

Spółka jest firmą nastawioną na bezpośredni kontakt z klientem. W związku z tym zatrudnia lub współpracuje z licznym gronem doradców finansowych odpowiedzialnych za nawiązywanie relacji z klientami oraz sprzedaż na ich rzecz produktów znajdujących się w ofercie Wnioskodawcy. W szczególności, doradcy finansowi pośredniczą w uzyskiwaniu kredytów (mieszkaniowych, oszczędnościowych, konsolidacyjnych, refinansowych, gotówkowych), zakupie produktów inwestycyjnych (funduszy inwestycyjnych, planów oszczędnościowych, lokat strukturyzowanych) oraz produktów ubezpieczeniowych (na życie, majątkowych, od bezrobocia).

Struktura organizacyjna w ramach, której Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą opiera się na podziale na dwa główne piony, tj. Pion Produktów i Sprzedaży oraz Pion Sprzedaży Sieci . W ramach nich działają poszczególne sieci sprzedaży Wnioskodawcy, tj. w ramach Pionu Produktów i Sprzedaży działa Sieć Stacjonarna, Sieć Franczyzowa oraz Sieć, natomiast w ramach Pionu Sprzedaży Sieci działa Sieć .

Między wyżej wymienionymi sieciami sprzedaży funkcjonującymi w ramach Pionu Produktów i Sprzedaży oraz Pionu Sprzedaży Sieci istnieją istotne różnice, które przejawiają się na licznych płaszczyznach, takich jak model sprzedaży oferowanych produktów finansowych, inwestycyjnych lub ubezpieczeniowych, rodzaj tych produktów, struktura zatrudnienia oraz zakres obowiązków i zadań doradców finansowych działających w ramach danej sieci sprzedaży, sposób pozyskania klientów, itp.

Sieć Stacjonarna opiera się na doradcach finansowych zatrudnionych co do zasady na podstawie umowy o pracę, którzy wykonują swoje zadania głównie w placówkach Wnioskodawcy zlokalizowanych na terenie całej Polski, w których klient ma możliwość bezpośredniego kontaktu z doradcą. W ramach Sieci Stacjonarnej oferowane są głównie produkty hipoteczne oraz inwestycyjne. Doradcy funkcjonujący w ramach Sieci Stacjonarnej pozyskują Klientów głównie w placówkach i za pośrednictwem call center. Sieć Franczyzowa działa na zasadzie współpracy z zewnętrznymi przedsiębiorcami, którzy korzystając z marki i doświadczenia Wnioskodawcy samodzielnie prowadzą działalność gospodarczą w zakresie pośrednictwa finansowego. Sieć także obejmuje podmioty zewnętrzne, które współpracują z Wnioskodawcą w zakresie pośrednictwa w sprzedaży produktów finansowych (gł. kredytów hipotecznych); nie korzystają one jednak z marki Wnioskodawcy.

Odrębnym obszarem działalności w zakresie sprzedaży produktów jest działalność Sieci..., funkcjonującej w ramach Pionu Sprzedaży Sieci, która opiera się na doradcach finansowych zatrudnionych co do zasady na podstawie kontraktów gospodarczych. Doradcy działający w ramach Sieci co do zasady pozyskują klientów samodzielnie. Ponadto, organizacja i funkcjonowanie zespołu tych doradców różni się od pracy zespołów działających w ramach sieci sprzedaży zorganizowanych w strukturze Pionu Produktów i Sprzedaży. Co do zasady, doradcy ci nie wykonują swoich obowiązków w typowych, przeznaczonych dla klientów placówkach Wnioskodawcy, tylko co do zasady w lokalach typu back office. W ramach Sieci oferowane są głównie produkty inwestycyjno-ubezpieczeniowe. Sieć znajduje się aktualnie w fazie intensywnego rozwoju i zwiększania efektywności swojej działalności.

W ramach strategicznych działań mających na celu usprawnianie kontroli, nadzoru i zarządzania działalnością gospodarczą związaną z poszczególnymi sieciami sprzedaży, zwiększenie efektywności prowadzonej działalności gospodarczej, a także w celu umożliwienia pozyskania zewnętrznego inwestora gotowego uczestniczyć w dalszym rozwijaniu Sieci funkcjonującej w ramach Pionu Sprzedaży Sieci, która różni się od pozostałych sieci sprzedaży funkcjonujących w ramach Pionu Produktów i Sprzedaży, zarząd podjął decyzję o wydzieleniu działalności prowadzonej w ramach Sieci do odrębnego podmiotu (dalej: Restrukturyzacja). W szczególności, w ramach planowanej restrukturyzacji Wnioskodawca zamierza wydzielić ze swoich struktur zespół składników materialnych i niematerialnych związanych z działalnością prowadzoną w ramach Sieci funkcjonującej w ramach Pionu Sprzedaży Sieci (w tym zobowiązania związane z tą działalnością) i wnieść je w formie wkładu niepieniężnego (aportu) do nowej bądź już istniejącej spółki (dalej: Nowa Spółka).

Przedmiotem aportu będą wszystkie składniki materialne i niematerialne związane z działalnością Sieci. W szczególności, na Nową Spółkę zostaną przeniesione:

  1. prawa i obowiązki (wierzytelności i zobowiązania) wynikające z zawartych przez Wnioskodawcę umów najmu lokali, w których wykonują swoje obowiązki pracownicy oraz doradcy finansowi związani z Siecią,
  2. prawo własności wyposażenia i sprzętu znajdującego się w lokalach wykorzystywanych w ramach działalności Sieci i prawa i obowiązki wynikające z umów o korzystanie z takich środków,
  3. środki transportu wykorzystywane w ramach działalności Sieci prawa i obowiązki wynikające z umów o korzystanie z takich środków,
  4. wytworzone we własnym zakresie i wykorzystywane w ramach działalności Sieci rozwiązania IT oraz systemy informatyczne, w tym systemy rozliczeń z tytułu sprzedaży produktów finansowych, inwestycyjnych i ubezpieczeniowych oraz rozliczeń wynagrodzeń i premii doradców finansowych,
  5. wiedza i doświadczenie (know-how) związane z prowadzeniem sprzedaży produktów finansowych, inwestycyjnych i ubezpieczeniowych w modelu stosowanym w ramach Sieci, różniącym się z biznesowego punktu widzenia od innych modeli sprzedaży wykorzystywanych przez Wnioskodawcę,
  6. należności dotyczące sprzedaży usług za pośrednictwem Sieci,
  7. zobowiązania związane z działalnością Sieci, w tym m.in. zobowiązania z tytułu wynagrodzeń należnych pracownikom alokowanym do Sieci.

Ponadto, w ramach Restrukturyzacji do Nowej Spółki przejdzie również zespół pracowników odpowiedzialnych za systemy informatyczne (IT), zarządzanie zasobami ludzkimi (HR) oraz szkolenia którzy w chwili obecnej, zatrudnieni przez Wnioskodawcę, pracują wyłącznie na rzecz Sieci i prowadzonej w ramach tej sieci działalności. Nastąpi to na podstawie art. 23(1) Ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (tekst jednolity Dz. U. 1998 Nr 21, poz. 94 ze zm.).

Wraz z zespołem składników majątkowych wykorzystywanych w ramach Sieci do Nowej Spółki przejdą także doradcy finansowi, którzy w chwili obecnej wykonują swoje zadania w ramach działalności prowadzonej przez Wnioskodawcę w ramach Sieci. Z doradcami tymi Nowa Spółka zawrze stosowne kontrakty gospodarcze, które zastąpią obecne kontrakty, których stroną jest Wnioskodawca.

Wnioskodawca oraz Nowa Spółka podejmą także odpowiednie czynności w celu przeniesienia na Nową Spółkę innych umów związanych z działalnością Sieci, w tym np. umów z dostawcami usług telekomunikacyjnych, kurierskich, księgowych, itp.

Nowa Spółka co do zasady przystąpi do umów zawartych przez Wnioskodawcę z dostawcami produktów finansowych, inwestycyjnych i ubezpieczeniowych, które są aktualnie oferowane w ramach działalności Sieci. Na podstawie tych umów Nowa Spółka będzie świadczyła na rzecz tych podmiotów za wynagrodzeniem usługi pośrednictwa finansowego oferując ich produkty osobom fizycznym i prawnym (klientom) w tym samym zakresie, jak to ma aktualnie miejsce w ramach Sieci.

Wnioskodawca pragnie podkreślić, iż działalność gospodarcza związana z Siecią jest wyodrębniona w strukturze Wnioskodawcy zarówno pod względem organizacyjnym jak i finansowym.

Wyodrębnienie organizacyjne działalności gospodarczej Wnioskodawcy związanej z Siecią realizuje się przez alokowanie jej do wyodrębnionej jednostki organizacyjnej funkcjonującej w ramach Wnioskodawcy. Jak była o tym mowa powyżej, w ramach Spółki funkcjonują równolegle, odrębne od siebie piony:

  1. Pion Produktów i Sprzedaży (w ramach którego funkcjonuje Sieć Sprzedaży Stacjonarna, Sieć Sprzedaży Franczyzowa oraz Sieć Sprzedaży);
  2. Pion Sprzedaży Sieci (w ramach którego funkcjonuje Sieć).

W ramach Pionu Sprzedaży Sieci, którym kieruje wiceprezes zarządu, działają następujące jednostki organizacyjne:

  1. Departament Organizacji Sprzedaży i IT, w ramach którego istnieją samodzielne stanowiska (i) Dyrektora ds. Rozliczeń i Systemów IT, bezpośrednio podlegającego osobie kierującej Siecią, (ii) Kierownik ds. Rozliczeń (iii) Architekt Rozwiązań IT (iv) Kierownik Biura, bezpośrednio podlegający Dyrektorowi ds. Rozliczeń i IT;
  2. samodzielne funkcje Dyrektorów Oddziałów (punktów obsługi klientów Wnioskodawcy), którzy podlegają bezpośrednio osobie kierującej Siecią .

Powyższa struktura organizacyjna oraz wyodrębnienie w jej ramach Pionu Sprzedaży Sieci ma swoją podstawę w odpowiedniej uchwale podjętej przez zarząd.

Wnioskodawca pragnie również zauważyć, iż w jego ramach została określona hierarchiczna struktura podległości służbowej oraz ustalone zasady zwierzchnictwa pomiędzy pracownikami Sieci a pozostałymi pracownikami Wnioskodawcy (pracownicy alokowani do Sieci nie są służbowo zależni od pozostałych pracowników, za wyjątkiem najwyższego szczebla kierowniczego). W ramach Sieci funkcjonuje też odrębny system wynagradzania pracowników i doradców finansowych.

Działalność związana z Siecią jest wyodrębniona w strukturze Wnioskodawcy również pod względem finansowym. Na chwilę obecną, Sieć nie sporządza odrębnego bilansu, ze względu na brak takiego wymogu prawnego. Niemniej jednak w systemie księgowym istnieje możliwość wygenerowania danych finansowych w postaci odrębnych raportów dla Sieci oraz możliwość określenia pozycji finansowej Sieci (przychodów i kosztów, aktywów i pasywów), w tym możliwość sporządzenia dla Sieci rachunku zysków i strat oraz bilansu. Na potrzeby Sieci przygotowywany jest również wyodrębniony budżet w ramach budżetu Wnioskodawcy. Dla Sieci sporządza się także odrębne biznes plany i wyznacza odrębne cele strategiczne i biznesowe oraz plany finansowe.

Biorąc pod uwagę powyższe, zdaniem Wnioskodawcy, działalność prowadzona w ramach Sieci może funkcjonować jako samodzielne przedsiębiorstwo. Znajdzie to w szczególności wyraz w tym, że Nowa Spółka będzie przy pomocy nabytego zespołu składników majątkowych i przy pomocy przejętych zasobów ludzkich świadczyć usługi pośrednictwa finansowego w takim samym zakresie, jak czynił to do tej pory Wnioskodawca.

Wnioskodawca zaznacza, że na moment dokonania Restrukturyzacji oba podmioty uczestniczące w tym procesie, tj. Wnioskodawca oraz Nowa Spółka, będą zarejestrowanymi podatnikami VAT.

Pytania Spółki:

  1. Czy opisany w stanie faktycznym zespół składników materialnych i niematerialnych tworzących Sieć, stanowić będzie zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2011 Nr 74, poz. 397 ze zm.; dalej: updop).
  2. Czy wnioskując a contrario z treści art. 12 ust. 1 pkt 7 updop, w wyniku opisanego w stanie faktycznym wniesienia w formie wkładu niepieniężnego zespołu składników materialnych i niematerialnych tworzących Sieć do Nowej Spółki, po stronie Wnioskodawcy, jako obejmującego udziały w Nowej Spółce w zamian za wniesiony wkład niepieniężny, nie powstanie przychód do opodatkowania...
  3. Czy opisany w stanie faktycznym zespół składników materialnych i niematerialnych tworzących Sieć stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 ust 27e ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535, dalej: ustawa o VAT)...
  4. Czy wniesienie zespołu składników materialnych i niematerialnych tworzących Sieć do Nowej Spółki w ramach wkładu niepieniężnego, nie będzie podlegało podatkowi VAT zgodnie z art. 6 pkt 1 ustawy o VAT...
  5. Czy wniesienie zespołu składników materialnych i niematerialnych tworzących Sieć do Nowej Spółki w ramach wkładu niepieniężnego, nie będzie podlegało podatkowi od czynności cywilnoprawnych zgodnie z art. 2 pkt 6 lit. c ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. z 2010r. Nr 101 poz. 549, dalej Ustawa o PCC)...

Przedmiotem niniejszej interpretacji indywidualnej są zagadnienia dotyczące podatku dochodowego od osób prawnych, tj. pytania nr 1 i nr 2.

W części dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych oraz podatku od towarów i usług wydane zostaną odrębne interpretacje indywidualne.

W zakresie pytania nr 1

Wnioskodawca stoi na stanowisku, że opisany w stanie faktycznym zespół składników materialnych i niematerialnych tworzących Sieć stanowić będzie zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 updop, ponieważ będzie spełniać warunki opisane w tym przepisie, tj. stanowić będzie organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, przeznaczonych do realizacji określonych działań gospodarczych, który jednocześnie mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.

W zakresie pytania nr 2

Wnioskodawca stoi na stanowisku, że transakcja wniesienia wkładu niepieniężnego postaci zespołu składników materialnych i niematerialnych tworzących Sieć do Nowej Spółki, w sytuacji gdy zespół składników materialnych i niematerialnych tworzących Sieć stanowić będzie zorganizowaną część przedsiębiorstwa, skutkowała będzie tym, iż po stronie Wnioskodawcy, jako spółki obejmującej udziały w Nowej Spółce na skutek wniesienia wkładu niepieniężnego, nie powstanie przychód do opodatkowania.

Uzasadnienie stanowiska Wnioskodawcy w zakresie pytania nr 1

Pojęcie zorganizowanej części przedsiębiorstwa zdefiniowane jest w przepisie art. 4a pkt 4 updop, który definiuje je jako organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązań, przeznaczonych do realizacji określonych działań gospodarczych, który jednocześnie mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.

Zatem na gruncie updop mamy do czynienia ze zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa, jeśli spełnione są łącznie następujące przesłanki:

  1. Istnieje zespół składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązań);
  2. Zespół ten jest organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie;
  3. Składniki te przeznaczone są do realizacji określonych zadań gospodarczych;
  4. Zespół tych składników mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące wyżej wymienione zadania gospodarcze.

Zdaniem Wnioskodawcy, opisany w stanie faktycznym zespół składników materialnych i niematerialnych tworzących Sieć stanowić będzie zorganizowaną część przedsiębiorstwa, ponieważ spełnia wyżej wymienione przesłanki w następujący sposób:

Ad. A. Zespół składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązań).

Zgodnie z jednolitym stanowiskiem organów podatkowych zorganizowana część przedsiębiorstwa nie jest sumą poszczególnych składników, przy pomocy których w przyszłości będzie można prowadzić odrębny zakład, lecz pewnym zorganizowanym zespołem tych składników. Podstawowym wymogiem jest więc to, aby zorganizowana część przedsiębiorstwa stanowiła zespół składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązań). Warunkiem niezbędnym jest wydzielenie tego zespołu w istniejącym przedsiębiorstwie (por. interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z dnia 18 maja 2011 r. sygn. IPTPP2/443-30/11-3/DM).

Zdaniem Wnioskodawcy, nie ulega wątpliwości, iż opisana w stanie faktycznym Sieć stanowi taki zespół składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązań).

Przedmiotem aportu będą wszystkie składniki materialne i niematerialne związane z działalnością Sieci. W szczególności, na Nową Spółkę zostaną przeniesione:

  1. prawa i obowiązki (wierzytelności i zobowiązania) wynikające z zawartych przez Wnioskodawcę umów najmu lokali, w których wykonują swoje obowiązki pracownicy oraz doradcy finansowi związani z Siecią,
  2. prawo własności wyposażenia i sprzętu znajdującego się w lokalach wykorzystywanych w ramach działalności Sieci i prawa i obowiązki wynikające z umów o korzystanie z takich środków,
  3. środki transportu wykorzystywane w ramach działalności Sieci i prawa i obowiązki wynikające z umów o korzystanie z takich środków,
  4. wytworzone we własnym zakresie i wykorzystywane w ramach działalności Sieci rozwiązania IT oraz systemy informatyczne, w tym systemy rozliczeń z tytułu sprzedaży produktów finansowych, inwestycyjnych i ubezpieczeniowych oraz rozliczeń wynagrodzeń i premii doradców finansowych,
  5. wiedza i doświadczenie (know-how) związane z prowadzeniem sprzedaży produktów finansowych, inwestycyjnych i ubezpieczeniowych w modelu stosowanym w ramach Sieci, różniącym się z biznesowego punktu widzenia od innych modeli sprzedaży wykorzystywanych przez Wnioskodawcę,
  6. należności dotyczące sprzedaży usług za pośrednictwem Sieci,
  7. zobowiązania związane z działalnością Sieci, w tym m.in. zobowiązania z tytułu wynagrodzeń należnych pracownikom alokowanym do Sieci.
  1. zobowiązania związane z działalnością Sieci, w tym m.in. zobowiązania z tytułu wynagrodzeń należnych pracownikom alokowanym do Sieci.

Ponadto, w ramach Restrukturyzacji do Nowej Spółki przejdzie również zespół pracowników odpowiedzialnych za systemy informatyczne (IT), zarządzanie zasobami ludzkimi (HR) oraz szkoleniami, którzy w chwili obecnej, zatrudnieni przez Wnioskodawcę, pracują wyłącznie na rzecz Sieci i prowadzonej w ramach tej sieci działalności. Nastąpi to na podstawie art. 23(1 ) Ustawy z dnia 26 czerwca 1974r. Kodeks pracy (Dz. U. 1998 Nr 21 poz. 94 ze zm.).

Wraz z zespołem składników majątkowych wykorzystywanych w ramach Sieci do Nowej Spółki przejdą także doradcy finansowi, którzy w chwili obecnej wykonują swoje zadania w ramach działalności prowadzonej w ramach Sieci. Z doradcami tymi Nowa Spółka zawrze stosowne kontrakty gospodarcze, które zastąpią obecne kontrakty, których stroną jest Wnioskodawca.

Zatem, zdaniem Wnioskodawcy, przesłanka istnienia zespołu składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązań) będzie w tym wypadku spełniona.

Ad. B. Organizacyjne i finansowe wyodrębnienie w istniejącym przedsiębiorstwie.

Opublikowane stanowiska organów podatkowych odnoszące się do problemu organizacyjnego wyodrębnienia zespołu składników majątkowych potwierdzają stanowisko, iż kluczowe dla istnienia takiego wyodrębnienia są postanowienia dokumentów korporacyjnych podatnika, jak również konkretne stany faktyczne. Jak stwierdził Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w postanowieniu z dnia 16 listopada 2005 r. (sygn. RO/423/141/2005), wyodrębnienie organizacyjne powinno nastąpić na podstawie statutu, regulaminu, zarządzenia lub innego aktu o podobnym charakterze, ale może mieć też charakter faktyczny. Wyodrębnienie organizacyjne oznacza, że zorganizowana część przedsiębiorstwa ma swoje miejsce w strukturze organizacyjnej podatnika, jako dział, wydział, oddział itp.

W rozpatrywanym przypadku, zdaniem Wnioskodawcy, wyodrębnienie organizacyjne opisanej w stanie faktycznym Sieci, nie budzi wątpliwości. Realizuje się ono przez alokowanie tej sieci sprzedaży do wyodrębnionej jednostki organizacyjnej funkcjonującej w ramach Wnioskodawcy, tj. do Pionu Sprzedaży Sieci funkcjonującej równolegle obok Pionu Produktów i Sprzedaży.

W ramach Pionu Sprzedaży Sieci, którym kieruje wiceprezes zarządu Wnioskodawcy, działają następujące jednostki organizacyjne:

  1. Departament Organizacji Sprzedaży i IT, w ramach którego istnieją samodzielne stanowiska (i) Dyrektora ds. Rozliczeń i Systemów lT, bezpośrednio podlegającego osobie kierującej Siecią, (ii) Kierownik ds. Rozliczeń (iii) Architekt Rozwiązań IT (iv) Kierownik Biura, bezpośrednio podlegający Dyrektorowi ds. Rozliczeń i IT;
  2. samodzielne funkcje Dyrektorów Oddziałów (punktów obsługi klientów), którzy podlegają bezpośrednio osobie kierującej Siecią.

Powyższa struktura organizacyjna oraz wyodrębnienie w jej ramach Pionu Sprzedaży Sieci ma swoją podstawę w odpowiedniej uchwale podjętej przez zarząd Wnioskodawcy.

Sieć wyodrębniona jest także pod względem finansowym. Jak podkreślają organy podatkowe, wystarczające do spełniania warunku wyodrębnienia finansowego jest prowadzenie przez podmiot rachunkowości w taki sposób, aby możliwe było przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Dla przykładu jedynie wspomnieć należy stanowisko Naczelnika Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie, który w informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dn. 27.01.2005 r. (sygn. US72/ROP1/423-863/lW/04) stwierdził, że wyodrębnienie takie nie oznacza samodzielności finansowej, ale sytuację, w której poprzez odpowiednią ewidencję zdarzeń gospodarczych możliwe jest przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Takie samo stanowisko zaprezentował Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, który w interpretacji indywidualnej z dnia 18 marca 2008 r. (sygn. IBPB3/423-100/08/MS/KAN-3205/12/07), wydanej z upoważnienia Ministra Finansów stwierdził, iż wyodrębnienie finansowe: Nie oznacza samodzielności finansowej, ale sytuację, w której poprzez odpowiednią ewidencję zdarzeń gospodarczych możliwe jest przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Organy podatkowe w wydawanych interpretacjach podkreślają również, iż samodzielne sporządzanie bilansu nie jest warunkiem sine qua non istnienia wyodrębnienia finansowego. Dla przykładu jedynie należy powołać stanowisko wyrażone przez Dyrektora izby Skarbowej w Łodzi, który w interpretacji wydanej w dniu 18.05.2011 r. (sygn. IPTPP2/443-30/11-3/BM) stwierdził, że: zespół składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązania) musi być organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie; o wyodrębnieniu finansowym może świadczyć nie tylko samodzielne sporządzanie bilansu przez oddział, ale każde wyodrębnienie, na podstawie którego możemy poznać sytuację finansową części przedsiębiorstwa, które będzie przedmiotem zbycia

Podobne stanowisko zostało wyrażone przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji z dnia 17.05.2011r (sygn. IPPPI-443-701/11-4/Igo).

Jak opisano w stanie faktycznym, w systemie księgowym istnieje możliwość wygenerowania danych finansowych w postaci odrębnych raportów dla Sieci oraz możliwość określenia pozycji finansowej Sieci (przychodów i kosztów, aktywów i pasywów), w tym możliwość sporządzenia dla Sieci rachunku zysków i strat oraz bilansu. Na potrzeby Sieci przygotowywany jest również wyodrębniony budżet w ramach budżetu Wnioskodawcy. Dla Sieci sporządza się także odrębne biznes plany i wyznacza odrębne cele strategiczne i biznesowe oraz plany finansowe.

Zdaniem Wnioskodawcy, z powyższych względów zespół składników materialnych i niematerialnych wykorzystywanych w działalności Sieci spełnia wymóg organizacyjnego i finansowego wyodrębnienia w ramach Wnioskodawcy.

Ad. C. Przeznaczenie do realizacji określonych zadań gospodarczych.

Warunek przeznaczenia do realizacji określonych zadań gospodarczych odnosi się do funkcjonalnego wyodrębnienia zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Wyodrębnienie funkcjonalne Sieci przejawia się odmiennością profilu działalności, odmiennością struktury zatrudnienia, odmiennością oferowanych produktów oraz sposobu zdobywania nowych klientów. Sieć realizuje obecnie określone działania gospodarcze, polegające na pośredniczeniu w sprzedaży produktów finansowych, inwestycyjnych i ubezpieczeniowych. W określonych aspektach model tej działalności różni się od pozostałych sieci sprzedaży. Warto również podkreślić, iż Sieć jest w stanie samodzielnie planować, kontrolować i realizować założone działania gospodarcze dzięki odrębnemu zespołowi pracowników oraz odrębnemu kierownictwu (członek zarządu zajmujący się wyłącznie działalnością prowadzoną w ramach Sieci).

W konsekwencji, Wnioskodawca stoi na stanowisku, że zespół składników materialnych i niematerialnych tworzących Sieć spełnia warunek przeznaczenia do realizacji określonych zadań gospodarczych.

Ad. D. Zdolność do stanowienia niezależnego przedsiębiorstwa samodzielnie realizującego zadania gospodarcze.

Ostatnim warunkiem uznania zespołu składników materialnych i niematerialnych za zorganizowaną część przedsiębiorstwa jest zdolność stanowienia przez niego niezależnego przedsiębiorstwa, samodzielnie realizującego zadania gospodarcze.

Jak podkreślają organy podatkowe w wydawanych interpretacjach, aby część mienia przedsiębiorstwa mogła być uznana za jego zorganizowaną część, musi ona obiektywnie oceniając posiadać potencjalną zdolność do funkcjonowania jako samodzielny podmiot gospodarczy. Składniki majątkowe (materialne i niematerialne) wchodzące w skład zorganizowanej części przedsiębiorstwa muszą zatem umożliwić nabywcy podjęcie działalności gospodarczej w ramach odrębnego przedsiębiorstwa.

W przypadku opisanego w stanie faktycznym zespołu składników materialnych i niematerialnych tworzących Sieć, zdolność do stanowienia niezależnego przedsiębiorstwa samodzielnie realizującego zadania gospodarcze nie ulega wątpliwości. Wyodrębniony zespół składników materialnych i niematerialnych będzie kontynuował działalność gospodarczą polegającą na pośrednictwie finansowym w zakresie produktów inwestycyjnych i ubezpieczeniowych. Biorąc pod uwagę fakt, iż już w chwili obecnej działalność prowadzona w ramach Sieci jest działalnością odrębną i niezależną od działalności pozostałych Sieci sprzedażowych Wnioskodawcy (prowadzona za pomocą niezależnych pracowników, podlegającą kierownictwu niezależnych osób, nakierowaną na sprzedaż odrębnych produktów i dotarcie do innej grupy docelowej klientów) nie ulega wątpliwości, iż opisany w stanie faktycznym zespół składników materialnych i niematerialnych tworzących Sieć będzie zdolny do stanowienia niezależnego przedsiębiorstwa samodzielnie realizującego zadania gospodarcze.

W świetle wszystkich powyżej przedstawionych argumentów, zdaniem Wnioskodawcy, opisany w stanie faktycznym zespół składników materialnych i niematerialnych tworzących Sieć spełni wszystkie przesłanki wynikające z art. 4 pkt 4a updop, a tym samym będzie stanowił zorganizowaną część przedsiębiorstwa, w rozumieniu tego przepisu.

Uzasadnienie stanowiska Wnioskodawcy w zakresie pytania nr 2

Zdaniem Wnioskodawcy, stosownie do postanowień art. 12 ust. 1 pkt 7 updop, przychodem jest nominalna wartość udziałów (akcji) w spółce kapitałowej albo wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część. Z cytowanego przepisu wynika zatem, że w przypadku objęcia udziałów w spółce kapitałowej na skutek wniesienia wkładu niepieniężnego w postaci przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, nie określa się przychodu do opodatkowania na dzień wniesienia wkładu.

Zgodnie z art. 4a pkt 4 updop, ilekroć w ustawie jest mowa o zorganizowanej części przedsiębiorstwa oznacza to organizacyjnie i finansowo wydzielony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.

Jak wykazano powyżej, zdaniem Wnioskodawcy opisany w stanie faktycznym, zespół składników materialnych i niematerialnych tworzących Sieć, spełnia kryteria wymagane do uznania go za zorganizowaną część przedsiębiorstwa, w rozumieniu art. 4a pkt 4 updop. Działalność wykonywana w ramach Sieci jest wyodrębniona zarówno pod względem finansowym jak i organizacyjnym i stanowi niezależną część przedsiębiorstwa, która samodzielnie realizuje zadania gospodarcze.

Wnioskodawca stoi na stanowisku, że transakcja wniesienia wkładu niepieniężnego zespołu składników materialnych i niematerialnych tworzących Sieć do Nowej Spółki, w sytuacji gdy zespół ten stanowić będzie zorganizowaną część przedsiębiorstwa skutkowała będzie tym, iż po stronie Wnioskodawcy, jako spółki obejmującej udziały w Nowej Spółce na skutek wniesienia wkładu niepieniężnego, nie powstanie przychód do opodatkowania.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego, uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Dz.U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Wniosek ORD-IN

Treść w pliku PDF

Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie