UZASADNIENIE - Interpretacja - IPPB3/423-1420/08-2/ER

ShutterStock
Interpretacja indywidualna z dnia 04.12.2008, sygn. IPPB3/423-1420/08-2/ER, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie

Temat interpretacji

UZASADNIENIE

W dniu 22.09.2008 r., został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie rozpoznania różnic kursowych w związku z przewalutowaniem pożyczki.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka posiada zobowiązanie z tytułu zaciągniętej pożyczki. Pożyczka ta została pierwotnie zaciągnięta w roku 2003 w walucie USD. W lutym 2008 roku kwota pożyczki została podwyższona, a następnie przewalutowana na Euro.

Obecnie Spółka rozważa dokonanie przewalutowania pożyczki z Euro na polskie złote (PLN). W wyniku tej operacji kwota pożyczki zostanie przeliczona według ustalonego kursu wymiany. Po przewalutowaniu pożyczka będzie spłacana w PLN.

Spółka planuje przewalutowanie w celu wyeliminowania ryzyka kursowego związanego z wahaniami kursów Euro w przyszłości.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

  1. Czy przewalutowanie pożyczki z waluty obcej na PLN skutkuje powstaniem różnic kursowych wpływających na podstawę opodatkowania Spółki podatkiem dochodowym od osób prawnych w momencie przewalutowania...
  2. Czy w momencie spłaty zobowiązania w polskich złotych powstałego w wyniku przewalutowania pożyczki zaciągniętej w walucie obcej powstanie obowiązek rozpoznania naliczonych wcześniej różnic kursowych...


Zdaniem wnioskodawcy.

  1. W momencie przewaIutowania nie powstaną różnice kursowe wpływające na podstawę opodatkowania.
  2. W momencie spłaty zobowiązania w polskich złotych powstałego w wyniku przewalutowania pożyczki zaciągniętej w walucie obcej nie powstanie obowiązek rozpoznania różnic kursowych.


W praktyce gospodarczej przewalutowanie rozumiane jest jako zmiana waluty pożyczki na inną w trakcie trwania okresu pożyczki (kredytowania), W związku z tym, w wyniku opisanego przewalutowania:

  • dochodzi do przeliczenia wartości kapitału postawionego Spółce do dyspozycji w ramach umów pożyczek (kredytu), czyli aktualizacji wartości zadłużenia w oparciu o przyjęty parytet, tj. określony kurs wymiany waluty obcej.
  • nie dochodzi do zapłaty dewizami za zobowiązania pożyczkobiorcy.


Zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 1 ustawy o POOP do przychodów nie zalicza się m.in. otrzymanych lub zwróconych pożyczek (kredytów), z wyjątkiem skapitalizowanych odsetek od tych pożyczek (kredytów).

Spółka podkreśla, że skoro otrzymanie kwoty głównej pożyczek pierwotnie uzyskanych w ramach umów pożyczek nie wiąże się z konsekwencjami na gruncie ustawy O PDOP, to również nie może wywoływać takich konsekwencji operacja przeliczenia wartości pożyczki (kapitału głównego) stosownie do przyjętego umownego kursu wymiany waluty obcej na złote (tj. operacja przewalutowania).

Obliczone przy przewalutowaniu zaktualizowane wartości kredytów I pożyczek mogą okazać się wyższe lub niższe w stosunku do pierwotnej wartości kapitału ustalonej na dzień zaciągnięcia kredytu/pożyczki. Powstała różnica wynika z odmiennych kursów walut zastosowanych do przeliczenia kwoty kredytu/pożyczki w dniu jego przewalutowania i kursu waluty mającego zastosowanie w dniu zaciągnięcia tego kredytu/pożyczki. Spółka wskazuje, iż przepis art. 15a ustawy PDOP zawiera zamknięty katalog sytuacji, w których należy rozpoznać różnice kursowe. W związku z tym, zdaniem Spółki, w przypadku przewalutowania pożyczki/kredytu, zgodnie z art. 15a ustawy o PDOP, Spółka nie będzie zobowiązana do rozpoznania różnic kursowych.

Zgodnie z art. 15a ust. 2 pkt 4 i pkt 5 oraz ust. 3 pkt 4 i pkt 5 ustawy o PDOP różnice kursowe nie powstaną również w przypadku późniejszej spłaty zobowiązania w polskich złotych powstałego w wyniku przewalutowania pożyczki z waluty obcej. Według wskazywanego wyżej przepisu różnice kursowe powstają w przypadku spłaty pożyczki w walucie obcej w wyniku operacji przewalutowania zaciągnięta pożyczka stanie się zobowiązaniem wyrażonym w PLN i w PLN zostanie spłacana, a więc w momencie jej spłaty nie powstaną różnice kursowe.

Spółka podkreśla, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest potwierdzone w interpretacjach organów podatkowych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego oceny stanowiska wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Istota interpretacji

Czy przewalutowanie pożyczki z waluty obcej na PLN skutkuje powstaniem różnic kursowych wpływających na podstawę opodatkowania Spółki podatkiem dochodowym od osób prawnych w momencie przewalutowania? Czy w momencie spłaty zobowiązania w polskich złotych powstałego w wyniku przewalutowania pożyczki zaciągniętej w walucie obcej powstanie obowiązek rozpoznania naliczonych wcześniej różnic kursowych?

Wniosek ORD-IN
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie