UZASADNIENIE - Interpretacja - IBPB3/423-811/08/AP

shutterstock
Interpretacja indywidualna z dnia 24.11.2008, sygn. IBPB3/423-811/08/AP, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach

Temat interpretacji

UZASADNIENIE

W dniu 18 września 2008 r. wpłynął do tut. BKIP ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia wysokości kosztów uzyskania przychodów przy sprzedaży wniesionych aportem:

  • nieruchomości gruntowej,
  • budynków oraz budowli związanych z gruntem,

    Z uwagi na braki formalne w dniu 22 października 2008 r. wezwano o ich uzupełnienie.Uzupełniony wniosek wpłynął do tut. BKIP w dniu 04 listopada 2008 r.

    W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

    Spółka podwyższyła kapitał zakładowy. Podwyższony kapitał zakładowy objęty został przez Spółdzielnię w likwidacji za wkład niepieniężny w postaci całego przedsiębiorstwa Spółdzielni w rozumieniu art. 551 ustawy Kodeks cywilny. Podwyższenie kapitału Spółki odbyło się z zastosowaniem tzw. agio, a więc wartość wnoszonego jako wkład niepieniężny przedsiębiorstwa była wyższa od wartości nominalnej objętych udziałów, a cała nadwyżka zgodnie z postanowieniem art. 154 ustawy Kodeks spółek handlowych została przekazana na kapitał zapasowy Spółki.Składniki majątkowe wchodzące w skład wniesionego aportem przedsiębiorstwa były wprowadzone do ewidencji środków trwałych prowadzonej przez Spółdzielnię w likwidacji czyli przez podmiot wnoszący wkład niepieniężny.Nabyte w ramach aportu przedsiębiorstwa środki trwałe i wartości niematerialne i prawne podlegające amortyzacji są przez Spółkę amortyzowane zgodnie z zasadą kontynuacji. Część środków trwałych tj. nieruchomość w postaci gruntu oraz budynki i budowle z nim związane została sprzedana w dniu 29 maja 2008 r.

    W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

    W jaki sposób ustalić wysokość wydatków na nabycie gruntu i związanych z nim budynków i budowli wchodzących w skład nabytego przedsiębiorstwa, które przy sprzedaży ww. gruntu i budynków oraz budowli z nim związanych będą kosztem uzyskania przychodów...

    Zdaniem Spółki ustalając koszty sprzedaży środka trwałego w postaci gruntu wchodzącego w skład nabytego aportem przedsiębiorstwa należy przyjąć, że są to wydatki na nabycie, które są równe wartości początkowej wynikającej z ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych prowadzonej przez podmiot wnoszący aport czyli Spółdzielnię w likwidacji.Ustalając koszty sprzedaży środków trwałych w postaci budynków i budowli związanych z ww. gruntem, wchodzących w skład nabytego aportem przedsiębiorstwa Spółka przyjęła, że są to wydatki na nabycie, wynikające z ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych prowadzonej przez podmiot wnoszący aport czyli Spółdzielnię w likwidacji, pomniejszone o dotychczasowe odpisy amortyzacyjne u wnoszącego czyli Spółdzielnię do dnia aportu oraz odpisy amortyzacyjne w Spółce z o.o. od dnia aportu do dnia sprzedaży przy zastosowaniu zasady kontynuacji.W świetle przepisów obowiązujących od dnia 01 stycznia 2007 r. w sytuacji wniesienia aportem przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 551 Kodeksu cywilnego Spółka zastosowała dla celów podatkowych art. 16g ust. 9 w związku z art. 16g ust. 10a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

    W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

    Stosownie do treści art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 ustawy.

    Zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 1 lit. a - b ww. ustawy nie uważa się za koszty uzyskania przychodów m.in. wydatków na:

    1. nabycie gruntów lub prawa wieczystego użytkowania gruntów, z wyjątkiem opłat za wieczyste użytkowanie gruntów,
    2. nabycie lub wytworzenie we własnym zakresie innych niż wymienione w lit. a środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, w tym również wchodzących w skład nabytego przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części,

    - wydatki te zaktualizowane zgodnie z odrębnymi przepisami, pomniejszone o sumę odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 16h ust. 1 pkt 1, są jednak kosztem uzyskania przychodów, z zastrzeżeniem pkt 8a, w przypadku odpłatnego zbycia środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na czas ich poniesienia.

    Powyższy przepis stanowi, iż wydatki na nabycie środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych są kosztem uzyskania przychodów w przypadku odpłatnego zbycia tych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. Należy zauważyć, iż pojęcie wydatków jest szerokie, a ustawa nie ogranicza wskazanego pojęcia tylko i wyłącznie do wydatków pieniężnych podmiotu nabywającego dane składniki majątkowe. W konsekwencji cytowany przepis będzie odnosił się do sytuacji przedstawionej we wniosku, polegającej na wniesieniu przedsiębiorstwa, w skład którego wchodzi m.in. nieruchomość w postaci gruntu i związane z nim budynki i budowle, aportem do innej spółki. Zgodnie z art. 16g ust. 10a ww. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w razie nabycia przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części w drodze wkładu niepieniężnego stosuje się odpowiednio art. 16g ust. 9. Jeżeli natomiast składniki majątku wchodzące w skład wkładu niepieniężnego nie były wprowadzone do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych prowadzonej przez podmiot wnoszący wkład niepieniężny, stosuje się odpowiednio art. 16g ust. 10 wskazanej ustawy. Przepis ten wprowadził różne zasady ustalania wartości początkowej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wniesionych aportem w postaci przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części w zależności od tego czy składniki majątku wchodzące w skład wkładu niepieniężnego były wprowadzone do ewidencji środków trwałych prowadzonej przez podmiot wnoszący wkład niepieniężny czy też nie były ujęte w takiej ewidencji.

    W przedstawionym stanie faktycznym przedmiotowa nieruchomość w postaci gruntu i związane z nim budynki i budowle były wprowadzone do ewidencji środków trwałych podmiotu wnoszącego wkład niepieniężny. W myśl art. 16g ust. 9 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w razie przekształcenia formy prawnej, a także połączenia albo podziału podmiotów, z zastrzeżeniem ust. 19, dokonywanych na podstawie odrębnych przepisów - wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych ustala się w wysokości wartości początkowej określonej w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, o której mowa w art. 9 ust. 1, podmiotu przekształconego, połączonego albo podzielonego.Zasadę wyrażoną w ww. przepisie należy rozpatrywać łącznie z art. 16h ust. 3 oraz art. 16h ust. 3a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Z treści art. 16h ust. 3 ww. ustawy wynika bowiem, iż podmioty, o których mowa w art. 16g ust. 9, powstałe z przekształcenia, podziału, z zastrzeżeniem ust. 5, albo połączenia podmiotów oraz podmioty, które przejęły całość lub część innego podmiotu na skutek tych zdarzeń, dokonują odpisów amortyzacyjnych z uwzględnieniem dotychczasowej wysokości odpisów oraz kontynuują metodę amortyzacji przyjętą przez podmiot przekształcony, podzielony, połączony, z uwzględnieniem art. 16i ust. 2-7. Artykuł 16h ust. 3a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych stanowi natomiast, iż przepis ust. 3 stosuje się odpowiednio w razie nabycia przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części w drodze wkładu niepieniężnego, jeżeli składniki majątku wchodzące w skład wkładu niepieniężnego były wprowadzone do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podmiotu wnoszącego taki wkład.

    A zatem, kosztem uzyskania przychodów w przypadku sprzedaży środków trwałych w postaci budynków i budowli będących przedmiotem wkładu niepieniężnego i wprowadzonych do ewidencji przez podmiot wnoszący wkład będzie wartość początkowa z uwzględnieniem odpisów amortyzacyjnych dokonanych przez podmiot wnoszący aport pomniejszona o dokonane przez Spółkę do dnia sprzedaży odpisy amortyzacyjne.Zauważyć należy, iż zgodnie z art. 16c pkt 1 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych grunty i prawa wieczystego użytkowania gruntów nie podlegają amortyzacji. Mając powyższe na uwadze w przedmiotowej sprawie kosztem uzyskania przychodu w przypadku sprzedaży ww. nieruchomości w postaci gruntu będącego przedmiotem wkładu niepieniężnego i wprowadzonego do ewidencji przez podmiot wnoszący wkład będzie wartość początkowa.

    Zatem stanowisko Wnioskodawcy jest prawidłowe.

    Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę, i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

    Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).
    Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

    Istota interpretacji

    W jaki sposób ustalić wysokość wydatków na nabycie gruntu i związanych z nim budynków i budowli wchodzących w skład nabytego przedsiębiorstwa, które przy sprzedaży w/w gruntu i budynków oraz budowli z nim związanych będą kosztem uzyskania przychodów?

    Wniosek ORD-IN
    Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach