Temat interpretacji
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki Akcyjnej, przedstawione we wniosku z dnia 28 marca 2008 r. (data wpływu 28.03.2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie momentu wprowadzenia nabytych na podstawie umowy sprzedaży wartości niematerialnych i prawnych do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 28 marca 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie:
- wartości niematerialnych i prawnych,
- momentu wprowadzenia nabytych na podstawie umowy sprzedaży wartości niematerialnych i prawnych do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych,
- momentu wprowadzenia nabytych w wyniku wniesienia wkładu niepieniężnego wartości niematerialnych i prawnych do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, kosztów uzyskania przychodów.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący opis zdarzenia przyszłego.
Spółka została utworzona w 1998 r. na podstawie aktu założycielskiego
sporządzonego w formie aktu notarialnego. Spółka została wpisana do rejestru przedsiębiorców. Podstawowym przedmiotem działalności Spółki jest produkcja destylowanych napojów alkoholowych. Od końca 2004 r. 100% udziałowcem Spółki jest X. S.A., nad którym kontrolę posiada francuski koncern PR.
X. S.A. jest właścicielem praw do znaków towarowych za granicą (np. takich znaków towarowych jak wyraz W, etykieta wódki W), na podstawie których X. przysługuje wyłączne prawo używania tychże znaków na terytorium danego kraju (prawa ochronne do znaków towarowych za granicą). Przysługujące X. prawa mają treść zbliżoną/podobną jak prawa ochronne do znaku towarowego określone w ustawie z dnia 30 czerwca 2000 r. Prawo własności przemysłowej (Dz. U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1117 z późn. zm.). Ochrona została udzielona X. na terytoriach, gdzie Spółka prowadzi działalność obejmującą sprzedaż wódki W, np. we Francji, w Niemczech, w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej, w Japonii. Część praw ochronnych do znaków towarowych za granicą została zarejestrowana na podstawie konwencji międzynarodowych, których stroną jest Polska, wskazanych w art. 3 ustawy - Prawo własności przemysłowej. W przeważającej jednak większości przypadków rejestracja praw ochronnych do znaków towarowych za granicą nastąpiła na podstawie wniosku złożonego przez X. do właściwego w danym kraju urzędu zajmującego się rejestracją znaków towarowych (odpowiednik Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej). X. posiada certyfikaty, potwierdzające przyznanie praw ochronnych do znaków towarowych na danym terytorium.
Obecnie, na podstawie umowy licencyjnej pomiędzy X. a Spółką, wykorzystuje ona w swojej działalności prawa ochronne do znaków towarowych za granicą dla potrzeb związanych z prowadzoną przez siebie działalnością gospodarczą, tj. sprzedażą wódki W. Za przedmiotową licencję Spółka wypłaca X. odpowiednie wynagrodzenie.
W obecnej chwili
Spółka rozważa nabycie od X. praw ochronnych do znaków towarowych za granicą:
- w drodze umowy sprzedaży zawartej pomiędzy X. jako sprzedającym, a Spółką jako kupującym za cenę rynkową albo
- w postaci wkładu niepieniężnego obejmującego ww. prawa ochronne do znaków towarowych za granicą wniesionego przez X. do Spółki.
W związku z powyższym zadano następujące pytania.
Stanowisko Wnioskodawcy w części dotyczącej pytania nr 2 jest następujące.
W myśl art. 16d ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, wartości niematerialne i prawne wprowadza się do ewidencji wartości
niematerialnych i prawnych najpóźniej w miesiącu przekazania ich do używania.
Zdaniem Spółki, prawa ochronne do znaków towarowych za granicą zaczną być używane przez Spółkę już w momencie ich nabycia (tj. w momencie zawarcia umowy sprzedaży), ponieważ od razu po nabyciu Spółka będzie je wykorzystywać w zakresie prowadzonej działalności, tj. w zakresie działalności dystrybucyjnej. A zatem, już w momencie nabycia przedmiotowych praw Spółka będzie mogła wprowadzić je do ewidencji wartości niematerialnych i prawnych.
W związku z powyższym, nie ulega wątpliwości, że na podstawie art. 16d ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych Spółka będzie mogła wprowadzić prawa ochronne do znaków towarowych za granicą do ewidencji wartości niematerialnych i prawnych już w momencie ich nabycia (tj. w momencie zawarcia umowy sprzedaży).
W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy, w zakresie pytania nr 2, w
sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.
Zgodnie z art. 16b ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 16c, nabyte nadające się do gospodarczego wykorzystania w dniu przyjęcia do używania prawa określone w ustawie z dnia 30 czerwca 2000 r. - Prawo własności przemysłowej (Dz. U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1117 z późn. zm.) - o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane przez niego do używania na podstawie umowy licencyjnej (sublicencji), umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 17a pkt 1, zwane wartościami niematerialnymi i prawnymi.
Natomiast stosownie do art. 16d ust. 2 ww. ustawy, składniki majątku, o których mowa w art. 16a - 16c,
wprowadza się do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych zgodnie z art. 9 ust. 1, najpóźniej w miesiącu przekazania ich do używania. Późniejszy termin wprowadzenia uznaje się za ujawnienie środka trwałego, o którym mowa w art. 16h ust. 1 pkt 4.
W myśl art. 15 ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, kosztem uzyskania przychodów są odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (odpisy amortyzacyjne) dokonywane wyłącznie zgodnie z przepisami art. 16a - 16m, z uwzględnieniem art. 16. Nie ujęcie więc wartości niematerialnej i prawnej w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych uniemożliwi podatnikowi jej amortyzowanie i zaliczanie odpisów amortyzacyjnych do kosztów uzyskania przychodów.
Z powyższych regulacji wynika, iż obowiązkiem podatnika jest prowadzenie ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. W ewidencji
tej powinny być wykazane wszystkie składniki majątku wymienione w art. 16a 16c ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Stosownych wpisów należy dokonać najpóźniej w miesiącu przekazania środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych do używania. Zdanie drugie w art. 16d ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych daje również podstawę prawną do późniejszego, niż w miesiącu przyjęcia środka trwałego do używania, dokonania wpisu do ewidencji. W takim przypadku następuje ujawnienie środka trwałego. Jednakże ta podstawa nie znajduje zastosowania w przypadku wartości niematerialnych i prawnych, bowiem ich ujawnić nie można.
Z opisanego przez Spółkę zdarzenia przyszłego wynika, iż jej udziałowiec jest właścicielem praw ochronnych do znaków towarowych za granicą. Prawa te, zgodnie z interpretacją indywidualną nr ILPB3/423-200/08-2/HS, stanowią wartości niematerialne i prawne podlegające amortyzacji. Obecnie Spółka rozważa nabycie praw
ochronnych do znaków towarowych za granicą wymieniając jako jeden z wariantów nabycie ich za cenę rynkową na podstawie umowy sprzedaży zawartej pomiędzy udziałowcem (sprzedającym) a Spółką (kupującym). Ponadto Spółka, przedstawiając własne stanowisko w sprawie, wskazała, iż prawa ochronne do znaków towarowych za granicą zaczną być używane już w momencie ich nabycia, tj. w momencie zawarcia umowy sprzedaży, bowiem od razu po nabyciu Spółka będzie je wykorzystywać w zakresie swojej działalności dystrybucyjnej.
W związku z powyższym, Spółka powinna przedmiotowe prawa ochronne do znaków towarowych za granicą (stanowiące wartości niematerialne i prawne) zgodnie z art. 16d ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych - wpisać do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych w miesiącu, w którym zawarta zostanie umowa sprzedaży przenosząca prawa własności tychże praw.
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego
przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.
Jednocześnie dodaje się, iż w zakresie pozostałych pytań zostały wydane odrębne interpretacje, i tak:
- w zakresie pytania pierwszego w dniu 25 czerwca 2008 r. nr ILPB3/423-200/08-2/HS,
- w zakresie pytania trzeciego w dniu 25 czerwca 2008 r. nr ILPB3/423-200/08-4/HS.
Natomiast w zakresie pytania czwartego wydane zostało w dniu 25 czerwca 2008 r. postanowienie nr ILPB3/423-200/08-5/HS o umorzeniu postępowania w tej części.
Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał
interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).
Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.
ILPB3/423-200/08-4/HS, interpretacja indywidualna