Temat interpretacji
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 25 kwietnia 2008r. (data wpływu do tut. BKIP- 30 kwietnia 2008 r.), uzupełnionym w dniu 11 lipca 2008r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie określenia dnia poniesienia kosztu uzyskania przychodów ( pośredniego) m.in. w sytuacji otrzymania w 2008 roku (przed zamknięciem ksiąg)
faktur na zakup towarów lub usług (zaliczanych przez Spółkę do kosztów pośrednich i dotyczących roku 2007), wystawionych przez kontrahentów w 2008 roku ( przypadek oznaczonych Nr I/4) jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 30 kwietnia 2008r. wpłynął do tut. BKIP ww. wniosek, o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie określenia dnia poniesienia kosztu uzyskania przychodów ( pośredniego) m.in. w sytuacji otrzymania w 2008 roku (przed zamknięciem ksiąg) faktur na zakup towarów lub usług (zaliczanych przez Spółkę do kosztów pośrednich i dotyczących roku 2007), wystawionych przez kontrahentów w 2008 roku.
Wniosek nie spełniał wymogów formalnych dlatego też pismem z dnia 27 czerwca 2008r. wezwano do ich uzupełnienia. Uzupełniony wniosek wpłynął do tut. BKIP w dniu 11 lipca 2008r.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:
Spółka w ramach prowadzonej działalności gospodarczej dokonuje zakupu towarów i usług, które wykorzystywane są w ogólnej działalności przedsiębiorstwa. Są to wydatki na zakup, energii, wody, usług telekomunikacyjnych, usług zarządczych, należności licencyjnych itp. Spółka przedmiotowe wydatki kwalifikuje jako koszty pośrednie w rozumieniu art. 15 ust. 4d ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych.
Spółka zgodnie z wymogami Grupy dokonuje zamknięcia ksiąg danego miesiąca nie później niz 4 dnia roboczego następującego po tym miesiącu, a zamknięcie ksiąg danego roku obrotowego następuje nie później niż 4 lub 5 dnia roboczego stycznia następnego roku. Po dokonaniu zamknięcia miesiąca/roku księgowanie dokumentów w tym miesiącu (roku) nie jest możliwe.
Po zakończeniu roku podatkowego 2007 Spółka otrzymała faktury dotyczące wyżej wymienionych towarów i usług świadczonych na jej rzecz w roku 2007. W przypadkach, w których możliwe było oszacowanie wartości prawdopodobnych zobowiązań z tych tytułów, Spółka na dzień 31 grudnia 2007 roku dokonała biernych rozliczeń międzyokresowych kosztów (księgowanie: konta kosztowe w korespondencji z kontami rozrachunkowymi albo konta kosztowe w korespondencji z kontami biernych rozliczeń międzyokresowych kosztów).
Zgodnie z wymogami Grupy, rok 2007 został zamknięty 5 stycznia 2008 roku. W konsekwencji faktury dotyczące m.in. wyżej opisanych usług (koszty pośrednie), dotyczące roku 2007 ale otrzymane po 5 stycznia 2008 roku zostały zaksięgowane do miesiąca stycznia 2008 roku.
Sprawozdanie finansowe zostało sporządzone na dzień 31 marca 2008 roku, zeznanie podatkowe za rok 2007 zostało złożone 31 marca 2008 roku.
Wątpliwości Spółki dotyczą określania dnia poniesienia kosztu (pośredniego) w świetle przepisów
ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych m.in. wydatków, na które nie dokonano rozliczeń międzyokresowych biernych kosztów udokumentowanych otrzymanymi w 2008 roku (przed zamknięciem ksiąg) fakturami na zakup towarów lub usług (zaliczanych przez Spółkę do kosztów pośrednich i dotyczących roku 2007), wystawionymi przez kontrahentów w 2008 roku - zaksięgowanymi do 2008 roku.( przypadek oznaczony Nr I/4)
W związku z powyższym zadano następujące pytanie:
Zdaniem Spółki, zgodnie z art. 15 ust. 4e ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych dniem poniesienia kosztu uzyskania przychodów jest dzień, na który ujęto koszt w księgach rachunkowych (zaksięgowano) na podstawie otrzymanej faktury (rachunku), albo dzień, na który ujęto koszt na podstawie innego dowodu w przypadku braku faktury (rachunku), z wyjątkiem sytuacji gdy dotyczyłoby to ujętych jako koszty rezerw albo biernych rozliczeń międzyokresowych kosztów.
Biorąc pod uwagę treść art. 15 ust. 4e ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, za dzień poniesienia kosztu należy uznać dzień, pod którym zaksięgowano otrzymane faktury w księgach rachunkowych. Zatem, jeżeli otrzymanie faktury nastąpiło w styczniu po zamknięciu ksiąg roku 2007 (dokument został zaksięgowany do miesiąca stycznia lub lutego 2008 roku) to wydatek udokumentowany taką fakturą będzie kosztem uzyskania przychodów roku 2008 (miesiąca stycznia lub lutego). Jako, iż art. 15 ust. 4e ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wyraźnie stanowi, iż daty poniesienia kosztu nie może stanowić ujęcie w kosztach biernych rozliczeń międzyokresowych, również w sytuacji gdy Spółka dokonała na dzień 31 grudnia 2007 rozliczeń międzyokresowych biernych kosztów (księgowanie: konta kosztowe w korespondencji z kontami rozrachunkowymi albo konta kosztowe w korespondencji z kontami biernych rozliczeń międzyokresowych kosztów), dniem poniesienia takich kosztów będzie dzień zaksięgowania otrzymanych faktur (w roku 2008).
W konsekwencji, Spółka jest zdania, iż w wymienionym wyżej przypadku dniem poniesienia kosztu jest dzień na który ujęto koszt w księgach rachunkowych (zaksięgowano) tj.: rok 2008.
Na tle przedstawionego stanu faktycznego stwierdzam co następuje:
Zgodnie z ogólną zasadą wynikającą z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm. zwanej dalej ustawa o pdop) ), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia, źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.
Z treści powyższego przepisu wynika, że wszystkie poniesione koszty, po wyłączeniu zastrzeżonych w art. 16 ust. 1, związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, mogą być uznane za koszty uzyskania przychodów, o ile pozostają w realnym związku przyczynowo - skutkowym z przychodami bądź źródłem przychodów w celu jego zachowania lub zabezpieczenia.
Zatem kosztami uzyskania przychodów są zarówno koszty pozostające w bezpośrednim związku z uzyskanymi przychodami, jak i pozostające w związku pośrednim. Jednak kwalifikacja wydatków do kosztów uzyskania przychodów zależy od rodzaju prowadzonej przez podatnika działalności. Przez koszty uzyskania przychodów bezpośrednio związane z przychodami należy rozumieć te koszty, których poniesienie wpływa bezpośrednio na uzyskanie przychodu z danego źródła. Są to więc wszelkie koszty, których poniesienie jest niezbędne, aby określone źródło przychodów przyniosło konkretne przychody. Natomiast koszty uzyskania przychodów pośrednie to koszty poniesione w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, czyli wydatki poniesione na funkcjonowanie firmy, związane z całokształtem działalności. Kosztów tych nie można przypisać konkretnym przychodom, jak również ocenić szczegółowo stopnia ich wpływu na uzyskanie przychodów.
Jak wynika z przedstawionego stanu faktycznego Spółka w ramach prowadzonej działalności gospodarczej dokonuje zakupu towarów i usług, które wykorzystuje w ogólnej działalności przedsiębiorstwa. Są to m.in. wydatki na zakup: energii, wody, usług telekomunikacyjnych, usług zarządczych, należności licencyjnych itp.
Wydatki te są konsekwencją prowadzenia działalności gospodarczej lecz nie można wskazać związku przyczynowo skutkowego pomiędzy danym przychodem, a tymi wydatkami, a więc wydatki ponoszone przez Spółkę związane z zakupem energii, wody, usług telekomunikacyjnych, usług zarządczych, należności licencyjnych itp. zaliczają się do kosztów pośrednio związanych z uzyskiwanymi przychodami.
W myśl art. 15 ust. 4d ustawy o pdop koszty uzyskania przychodów, inne niż koszty bezpośrednio związane z przychodami, są potrącalne w dacie ich poniesienia. Jeżeli koszty te dotyczą okresu przekraczającego rok podatkowy, a nie jest możliwe określenie, jaka ich część dotyczy danego roku podatkowego, w takim przypadku stanowią koszty uzyskania przychodów proporcjonalnie do długości okresu, którego dotyczą.
Zgodnie z art. 15 ust. 4e ustawy o pdop za dzień poniesienia kosztu uzyskania przychodów uważa się dzień, na który ujęto koszt w księgach rachunkowych (zaksięgowano) na podstawie otrzymanej faktury (rachunku), albo dzień, na który ujęto koszt na podstawie innego dowodu w przypadku braku faktury (rachunku), z wyjątkiem sytuacji gdy dotyczyłoby to ujętych jako koszty rezerw albo biernych rozliczeń międzyokresowych kosztów.
Powyższe oznacza, że dla celów podatkowych koszt należy rozpoznać w oparciu o uregulowania wynikające z rachunkowości. Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 4 i 6 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (t.j. Dz. U. z 2002r. Nr 76, poz. 694 z późn. zm.) podstawą zapisu w księgach rachunkowych jest dowód księgowy, który powinien zawierać m.in. datę dokonania operacji oraz stwierdzenie sprawdzenia i zakwalifikowania dowodu do ujęcia w księgach rachunkowych przez wskazanie miesiąca oraz sposobu ujęcia dowodu w księgach rachunkowych (dekretacja). A zapis księgowy powinien zawierać m.in. datę dokonania operacji gospodarczej, określenie rodzaju i numer identyfikacyjny dowodu księgowego stanowiącego podstawę zapisu oraz jego datę, jeżeli różni się od daty dokonania operacji, kwotę i datę zapisu (art. 23 ust. 2 ustawy o rachunkowości).
Zatem o zadekretowaniu dokumentu do danego miesiąca decyduje data dokonania operacji gospodarczej. Dekret na fakturze powinien wskazywać jako datę ujęcia w kosztach właśnie ten miesiąc, na który przypada data dokonania operacji. Data zapisu księgowego jest tylko datą techniczną wprowadzenia informacji do systemu.
Reasumując, w przypadku gdy Spółka przed zamknięciem ksiąg otrzymuje faktury wystawione przez kontrahentów w roku 2008, których opis wskazuje jednoznacznie, że dotyczą one usług zakupionych w roku 2007 roku, Spółka powinna ująć ww. koszty w księgach rachunkowych roku 2007.
Stanowisko Wnioskodawcy należy zatem uznać za nieprawidłowe.
Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.
Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).
Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.