Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządz... - Interpretacja - ITPB3/423-184a/07/MK

ShutterStock
Interpretacja indywidualna z dnia 21.02.2008, sygn. ITPB3/423-184a/07/MK, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy

Temat interpretacji

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 30 listopada 2007 r. (data wpływu 3 grudnia 2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zwolnienia z opodatkowania należności z tytułu dywidendy oraz innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych wypłacanych Skarbowi Państwa - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 3 grudnia 2007 r. (data wpływu) został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej m.in.: podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zwolnienia z opodatkowania dochodów z dywidendy oraz innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych wypłacanych na rzecz Skarbu Państwa.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

W dniu 1 grudnia 2006 r. Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy podjęło uchwałę o postawieniu, z dniem 1 stycznia 2007 r., F. S.A. w stan likwidacji. Zakończenie postępowania likwidacyjnego nastąpi w 2008 r.

W związku z powyższym planowania jest wypłata dywidendy oraz innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych (wartość majątku otrzymanego w związku z likwidacją osoby prawnej) na rzecz następujących podmiotów:

  1. Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z Republiki Czeskiej, która posiada nieprzerwanie od 1996 r. 75% akcji F. S.A. (obecnie F. S.A. w likwidacji),
  2. Skarbu Państwa, który posiada nieprzerwanie od 1992 r. 10% akcji F. S.A. (obecnie F. S.A. w likwidacji),
  3. Akcjonariatu pracowniczego F. S.A. w likwidacji, który otrzymał w 1998 r. akcje nieodpłatnie na podstawie ustawy o komercjalizacji i prywatyzacji przedsiębiorstw państwowych byłych lub obecnych pracowników Spółki albo ich spadkobierców,
  4. Osób fizycznych, które nabyły akcje od podmiotów wymienionych w punkcie 3.

Spółka wskazała, że w odniesieniu do podmiotów wymienionych w punktach 3 i 4 mogą pojawić się okoliczności uniemożliwiające wypłatę dywidendy oraz innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych (wartość majątku otrzymanego w związku z likwidacją osoby prawnej). Powodem tych trudności mogą być między innymi: brak możliwości zidentyfikowania beneficjenta, nieuregulowanie spraw spadkowych przez spadkobierców w przypadku śmierci akcjonariusza. W sytuacji pojawienia się ww. problemów środki przewidziane do wypłaty przekazane będą do depozytu sądowego. W konsekwencji może dojść do sytuacji, że F. S.A. w likwidacji nie dokona wypłaty świadczeń, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 4 w związku z art. 24 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W tej sytuacji, wypłata może być dokonana przez sąd ze środków złożonych do depozytu sądowego.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

Przedmiot niniejszej interpretacji stanowi odpowiedź na pytanie drugie.

Wniosek Spółki w zakresie pozostałych pytań zostanie rozpatrzony odrębnymi interpretacjami indywidualnymi.

W odniesieniu do pytania pierwszego Wnioskodawca wskazał treść art. 22 ust. 4 oraz 4a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych i podniósł, że w związku ze spełnieniem warunków zawartych w ww. przepisach, należy przyjąć, że wypłata przez Spółkę dywidendy oraz innych przychodów tytułu udziału w zyskach osób prawnych (wartość majątku otrzymanego w związku z likwidacją osoby prawnej) na rzecz spółki z o.o. z Republiki Czeskiej, mającej status czeskiego rezydenta podatkowego, która posiada nieprzerwanie od 1996 r. 75% akcji Spółki - korzysta ze zwolnienia od podatku dochodowego od osób prawnych.

Natomiast w zakresie pytania drugiego, mając na względzie treść przepisu art. 6 ust. 1 cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, Wnioskodawca uważa, że wypłata przez Spółkę dywidendy oraz innych przychodów tytułu udziału w zyskach osób prawnych (wartość majątku otrzymanego w związku z likwidacją osoby prawnej) na rzecz Skarbu Państwa, który posiada nieprzerwanie od 1992 r. 10% akcji Spółki, korzysta ze zwolnienia od podatku dochodowego od osób prawnych.

Na tle przedstawionego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Na podstawie art. 22 ust. 1 cytowanej wyżej ustawy, podatek dochodowy od dochodów (przychodów) z dywidend oraz innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych mających siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, ustala się w wysokości 19% uzyskanego przychodu.

Jednocześnie, zgodnie z treścią art. 26 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, osoby prawne, które dokonują wypłat należności z tytułów wymienionych w art. 22 ust. 1, są obowiązane, jako płatnicy pobierać, z zastrzeżeniem ust. 2, w dniu dokonania wypłaty, zryczałtowany podatek dochodowy od tych wypłat.

Stosownie zaś do przepisu art. 6 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (j.t.: Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), zwalnia się od podatku Skarb Państwa.

Zwolnienie, o którym mowa w powołanym wyżej przepisie ma charakter podmiotowy, bezwzględny i obejmuje całość przychodów, niezależnie od ich wysokości, źródła uzyskania, czy przeznaczenia zwolnionych środków. Konstrukcja przywołanego przepisu wyraźnie wskazuje, iż osoba prawna - Skarb Państwa jest w nim utożsamiany z budżetem państwa. W tym kontekście oczywistym jest, iż Skarb Państwa (budżet państwa) jako beneficjent podatku dochodowego od osób prawnych nie może być jednocześnie jego podatnikiem.

Zwolnienie to ograniczono do czynności dotyczących majątku będącego w posiadaniu Skarbu Państwa, a nieprzekazanego innym państwowym osobom prawnym. Zwolnieniu od podatku nie podlegają czynności zawierane przez inne państwowe osoby prawne (np. szkoły wyższe, przedsiębiorstwa państwowe bądź jednoosobowe spółki Skarbu Państwa).

Mając na względzie przedstawiony stan faktyczny oraz przytoczone przepisy prawa, tutejszy organ podatkowy stwierdza, że Spółka dokonując wypłaty dywidendy oraz innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych (wartość majątku przekazywanego w związku z likwidacją Spółki) Skarbowi Państwa jako jednemu z akcjonariuszy, nie jest zobowiązana do poboru zryczałtowanego podatku dochodowego od tej wypłaty, z uwagi na zwolnienie podmiotowe, jakiemu z mocy art. 6 ust. 1 pkt 1 ustawy Skarb Państwa podlega.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu jej wydania.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Wniosek ORD-IN
Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy