Temat interpretacji
Czy dochody z tytułu dywidendy wypłaconej na zasadach i warunkach opisanych w stanie faktycznym są zwolnione od podatku dochodowego od osób prawnych oraz, w przypadku udzielenia odpowiedzi negatywnej, czy obowiązek zapłaty podatku ciąży na Wnioskodawcy?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60, ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 7 grudnia 2010 r. (data wpływu 28 stycznia 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie stosowania zwolnienia podatkowego określonego w art. 22 ust. 4 jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 28 stycznia 2011 r. złożono ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie stosowania zwolnienia podatkowego określonego w art. 22 ust. 4.
W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.
W okresie od dnia 21 lipca 2004 r. do dnia 31 marca 2010 r. jedynym udziałowcem Wnioskodawcy była spółka prawa szwajcarskiego. Od dnia 31 marca 2010 r. do chwili obecnej jedynym udziałowcem Wnioskodawcy jest spółka prawa polskiego. W dniu 26 czerwca 2009 r. Zwyczajne Zgromadzenie Wspólników Wnioskodawcy podjęło uchwałę o przeznaczeniu części zysku wypracowanego w 2008 r. na wypłatę udziałowcom, t.j. na rzecz spółki prawa szwajcarskiego. Wypłaty dywidendy dokonano w dwóch częściach w dniu 15 lipca 2010 r. oraz 25 października 2010 r.
W związku z powyższym Wnioskodawca zadał następujące pytanie:
Czy dochody z tytułu dywidendy wypłaconej na zasadach i warunkach opisanych w stanie faktycznym są zwolnione od podatku dochodowego od osób prawnych oraz, w przypadku udzielenia odpowiedzi negatywnej, czy obowiązek zapłaty podatku ciąży na Wnioskodawcy...
Zdaniem Wnioskodawcy, na stanowiące podstawę niniejszego wniosku pytanie należy udzielić odpowiedzi twierdzącej. Spółka spełnia wszelkie przesłanki, od których ustawodawca uzależnił zwolnienie od podatku dochodowego dochodów (przychodów) z dywidend oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych (art. 22 ustawy), t.j.:
- Wnioskodawca (wypłacający dywidendę) jest podatnikiem podatku dochodowego, mającym siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
- jedyny wspólnik Wnioskodawcy (uzyskujący dochody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych) jest spółką podlegającą w państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania,
- spółka prawa szwajcarskiego posiadała bezpośrednio 100% udziałów w kapitale Wnioskodawcy,
- odbiorcą dochodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych jest spółka prawa szwajcarskiego, która posiadała 100% udziałów w kapitale zakładowym Wnioskodawcy nieprzerwanie przez okres dwóch lat.
Mając na uwadze powyższe uznać należy, iż dochody z tytułu wypłaty przez Wnioskodawcę na rzecz spółki prawa szwajcarskiego dywidendy zwolnione są od podatku dochodowego od osób prawnych.
Z daleko idącej ostrożności, na wypadek nie podzielenia przez organ podatkowy powyższego stanowiska (a tym samym udzielenia odpowiedzi negatywnej na pytanie), Wnioskodawca wskazuje, iż nawet w sytuacji uznania, że w zaprezentowanym stanie faktycznym nie ma zastosowania zwolnienie, o którym mowa w art. 22 ustawy, nie ciąży na nim obowiązek zapłaty podatku. Zgodnie z art. 22a ustawy w związku z art. 10 Konwencji między Rzecząpospolitą Polską a Konfederacją Szwajcarską w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku, sporządzonej w Bernie dnia 2 września 1991 r., dywidendy wypłacane przez spółkę mającą siedzibę w Umawiającym się Państwie mogą być opodatkowane w tym drugim Państwie. Mając na uwadze, iż spółka prawa szwajcarskiego podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania, na terytorium Konfederacji Szwajcarskiej, również dochody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych powinny być opodatkowane w tym Państwie na zasadach ogólnych.
W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.
Stosownie do art. 191 § 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037, ze zm.) wspólnik ma prawo do udziału w zysku wynikającym z rocznego sprawozdania finansowego i przeznaczonym do podziału uchwałą zgromadzenia wspólników. W myśl natomiast art. 193 § 1 Kodeksu uprawnionymi do dywidendy za dany rok obrotowy są wspólnicy, którym udziały przysługiwały w dniu powzięcia uchwały o podziale zysku.
Z kolei zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 obowiązującej do dnia 31 grudnia 2010 r. ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654, ze zm.) dalej: ustawa mającej zastosowanie w niniejszej sprawie, dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych, z zastrzeżeniem art. 12 ust. 1 pkt 4a i 4b, jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału (akcji), w tym także wartość niepodzielonych zysków w spółkach kapitałowych w przypadku przekształcenia tych spółek w spółki osobowe; przychód określa się na dzień przekształcenia.
Co do zasady dochody (przychody) z tytułu udziału w zyskach osób prawnych podlegają opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym w wysokości 19% uzyskanego przychodu art. 22 ust. 1 ustawy.
Niemniej jednak regulacja art. 22 ust. 4 ustawy przewiduje wyjątek od powyższej zasady. Zgodnie z tym przepisem, zwalnia się od podatku dochodowego dochody (przychody) z dywidend oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, jeżeli spełnione są łącznie następujące warunki:
- wypłacającym dywidendę oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych jest spółka będąca podatnikiem podatku dochodowego, mająca siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
- uzyskującym dochody (przychody) z dywidend oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, o których mowa w pkt 1, jest spółka podlegająca w Rzeczypospolitej Polskiej lub w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego, opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania,
- spółka, o której mowa w pkt 2, posiada bezpośrednio nie mniej niż 10% udziałów (akcji) w kapitale spółki, o której mowa w pkt 1,
- odbiorcą dochodów (przychodów) z dywidend oraz innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych jest spółka, o której mowa w pkt 2, albo zagraniczny zakład tej spółki.
Warunkiem zastosowania omawianego zwolnienia ustanowionym w art. 22 ust. 4a ustawy jest posiadanie przez spółkę uzyskującą dochody (przychody) z dywidend oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych mających siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, udziałów (akcji) w spółce wypłacającej te należności w wysokości, o której mowa w ust. 4 pkt 3, nieprzerwanie przez okres dwóch lat.
Powyższe przepisy stosuje się odpowiednio do dywidend wypłacanych przez spółki, o których mowa w ust. 4 pkt 1, spółkom podlegającym w Konfederacji Szwajcarskiej opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania, przy czym określony w ust. 4 pkt 3 bezpośredni udział procentowy w kapitale spółki, o której mowa w ust. 4 pkt 1, ustala się w wysokości nie mniejszej niż 25% art. 22 ust. 4c pkt 2 ustawy.
Podkreślenia w tym miejscu wymaga, iż Szwajcaria nie jest państwem należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego, stąd też stosowanie omawianego zwolnienia do spółek szwajcarskich wynika z regulacji ust. 4c art. 22 ustawy.
Wymóg nieprzerwanego posiadania udziałów (akcji) przez okres dwóch lat w spółce dokonującej wypłat z tytułów określonych w art. 22 ust. 1 ustawy nie musi być przy tym spełniony w dacie dokonywania tych wypłat. Dochód (przychód) z udziału w zyskach osób prawnych korzysta ze zwolnienia również w sytuacji, gdy uzyskujący go podatnik posiada wymagany procent udziałów (akcji) przez okres krótszy niż dwa lata, o ile stan ten nie ulegnie zmianie do momentu upływu wymaganego okresu dwóch lat.
Jednocześnie, w myśl art. 26 ust. 1c ustawy, osoby prawne i jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, które dokonują wypłat należności z tytułów wymienionych w art. 21 ust. 1 pkt 1 oraz art. 22 ust. 1, w związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust. 3 oraz art. 22 ust. 4, stosują zwolnienia wynikające z tych przepisów wyłącznie pod warunkiem udokumentowania przez spółkę, o której mowa w art. 21 ust. 3 pkt 2, bądź spółkę, o której mowa w art. 22 ust. 4 pkt 2:
- jej miejsca siedziby dla celów podatkowych, uzyskanym od niej certyfikatem rezydencji, lub
- istnienia zagranicznego zakładu zaświadczeniem wydanym przez właściwy organ administracji podatkowej państwa, w którym znajduje się jej siedziba lub zarząd, albo przez właściwy organ podatkowy państwa, w którym ten zagraniczny zakład jest położony.
W analizowanym przypadku mamy do czynienia z sytuacją, w której Wnioskodawca w dwóch ratach wypłacił dywidendę rezydentowi szwajcarskiemu, uprawnionemu do dywidendy za rok obrotowy 2008. Do momentu podjęcia wskazanej we wniosku uchwały o podziale zysku podmiot szwajcarski był w posiadaniu udziałów Wnioskodawcy przez okres dłuższy niż dwa lata, przyjąć zatem należy, iż spełniony został warunek określony w cytowanym art. 22 ust. 4a ustawy, jak również pozostałe przesłanki zastosowania przedmiotowego zwolnienia, wynikające z art. 22 ust. 4 ustawy. Tak więc dochód uzyskany przez jedynego wspólnika (rezydenta szwajcarskiego), przy dopełnieniu wymogu udokumentowania miejsca jego siedziby dla celów podatkowych, podlega zwolnieniu na mocy omawianego przepisu art. 22 ust. 4 ustawy, co w konsekwencji skutkuje brakiem obowiązku po stronie Wnioskodawcy poboru zryczałtowanego podatku dochodowego od dokonanej wypłaty dywidendy.
Jakkolwiek prawidłowość poglądu Spółki w odniesieniu do istoty przedstawionego zagadnienia nie budzi wątpliwości, to w kwestii pozostałych elementów stanowiska, t.j. postanowień polsko-szwajcarskiej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, organ upoważniony stwierdza jego nieprawidłowość, gdyż użyte w treści art. 10 ust. 1 Konwencji między Rzecząpospolitą Polską a Konfederacją Szwajcarską w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku, sporządzonej w Bernie dnia 2 września 1991 r. (Dz. U. z 1993 r. Nr 22, poz. 92) stanowiącego, iż dywidendy wypłacane przez spółkę mającą siedzibę w Umawiającym się Państwie osobie mającej miejsce zamieszkania lub siedzibę w drugim Umawiającym się Państwie mogą być opodatkowane w tym drugim Państwie, sformułowanie mogą być opodatkowane nie może być rozumiane jako dające podatnikowi prawo wyboru miejsca opodatkowania. Przepisy te oznaczają bowiem, iż dochód taki podlega opodatkowaniu w tym państwie, w którym jest źródło dochodów zgodnie z prawem tego państwa, a ponadto dochód ten podlega opodatkowaniu również w państwie, w którym podmiot osiągający ten dochód ma miejsce zamieszkania lub siedzibę. Jednocześnie w celu uniknięcia podwójnego opodatkowania tego dochodu należy zastosować właściwą metodę zapobiegania podwójnemu opodatkowaniu. O tym, czy dochody będą opodatkowane zdecyduje już wyłącznie dane państwo, którego prawa taki zapis dotyczy i które z prawa do opodatkowania takich dochodów może zrezygnować. Polska z tego prawa nie zrezygnowała, czego odzwierciedleniem jest regulacja art. 22 ust. 1 ustawy.
Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie, ul. Emilii Plater 1, 10-562 Olsztyn, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 roku Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).
Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.
Wniosek ORD-IN
Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy