Czy połączenie z Przedsiębiorstwem będzie stanowić dla Spółki (spółki przejmowanej) czynność neutralną na gruncie ustawy o CIT? - Interpretacja - IBPBI/2/423-1553/10/MO

ShutterStock
Interpretacja indywidualna z dnia 14.02.2011, sygn. IBPBI/2/423-1553/10/MO, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach

Temat interpretacji

Czy połączenie z Przedsiębiorstwem będzie stanowić dla Spółki (spółki przejmowanej) czynność neutralną na gruncie ustawy o CIT?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 06 października 2010 r. (data wpływu do tut. BKIP 05 listopada 2010 r.), uzupełnionym w dniu 07 lutego 2011 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych dla spółki przejmowanej wynikających z połączenia spółek kapitałowych - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 05 listopada 2010 r. wpłynął do tut. BKIP wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych dla spółki przejmowanej wynikających z połączenia spółek kapitałowych.

Wniosek nie spełniał wymogów formalnych dlatego też pismem z dnia 27 stycznia 2011 r. Znak: IBPBI/2/423-1553/10/MO wezwano do ich uzupełnienia. Uzupełnienie wniosku wpłynęło do tut. BKIP w dniu 07 lutego 2011 r.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Spółka nabyła pakiet akcji Przedsiębiorstwa. Obecnie, Spółka rozważa połączenie przez przejęcie z Przedsiębiorstwem. Połączenie to nastąpiłoby w trybie określonym w art. 492 § 1 pkt 1 ustawy Kodeks Spółek Handlowych z 15 września 2000 r. (Kodeks Spółek Handlowych", Dz. U. Nr 94 poz. 1037 z 2000 r. z późn. zm.), w taki sposób, że Przedsiębiorstwo (spółka przejmująca i jednocześnie spółka zależna) dokona przejęcia Spółki (spółka przejmowana i jednocześnie spółka dominująca). W konsekwencji nastąpiłoby przeniesienie całego majątku spółki przejmowanej na spółkę przejmującą (majątek ten stanowią akcje posiadane przez spółkę przejmowaną w spółce przejmującej). Jako, że przepisy Kodeksu Spółek Handlowych zasadniczo nie dopuszczają do posiadania przez spółkę własnych akcji, zatem Przedsiębiorstwo rozważa (po ich przejęciu w wyniku połączenia) sprzedaż tych akcji do innego polskiego podmiotu bądź też ewentualnie ich umorzenie.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy połączenie z Przedsiębiorstwem będzie stanowić dla Spółki (spółki przejmowanej) czynność neutralną na gruncie ustawy o CIT...

Zdaniem Spółki, na gruncie ustawy o CIT, skutki połączenia przez przejęcie w trybie określonym w art. 492 § 1 pkt 1 ustawy Kodeks Spółek Handlowych reguluje art. 10 i art. 12 ustawy o CIT. Należy zauważyć, że wskazane przepisy zawierają kryteria ustalania dochodu (przychodu) wyłącznie po stronie spółki przejmującej oraz po stronie udziałowca (akcjonariusza) spółki przejmowanej, natomiast nie zawierają takich kryteriów po stronie spółki przejmowanej. Co więcej, żaden przepis ustawy o CIT nie zawiera kryteriów ustalania dochodu (przychodu) po stronie spółki przejmowanej. Zdaniem Spółki, pozwala to stwierdzić, że w rozważanym przypadku taki dochód (przychód) nie powstanie po stronie spółki przejmowanej. Konkludując, połączenie z Przedsiębiorstwem będzie stanowić dla Spółki (jako spółki przejmowanej) czynność neutralną na gruncie ustawy o CIT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 1 § 1 z dnia 15 września 2000r. Kodeks spółek handlowych (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm., dalej KSH), reguluje ona tworzenie, organizację, funkcjonowanie, rozwiązywanie, łączenie, podział i przekształcanie spółek handlowych. Procedura połączenia spółek kapitałowych została szczegółowo uregulowana w art. 491516 ww. Kodeksu.

Zgodnie z art. 491 § 1 KSH, spółki kapitałowe mogą się łączyć między sobą oraz ze spółkami osobowymi; spółka osobowa nie może jednakże być spółką przejmującą albo spółką nowo zawiązaną.

Połączenie to w myśl art. 492 § 1 KSH, może być dokonane na dwa sposoby:

  1. przez przeniesienie całego majątku spółki (przejmowanej) na inną spółkę (przejmującą) za udziały lub akcje, które spółka przejmująca wydaje wspólnikom spółki przejmowanej; (jest to tzw. łączenie się przez przejęcie czyli inkorporacja),
  2. przez zawiązanie spółki kapitałowej, na którą przechodzi majątek wszystkich łączących się spółek za udziały lub akcje nowej spółki; (jest to tzw. łączenie się przez zawiązanie nowej spółki czyli konsolidacja).

W wyniku połączenia spółka przejmowana zostaje rozwiązana, bez przeprowadzenia postępowania likwidacyjnego, w dniu wykreślenia z rejestru (art. 493 § 1 KSH).

Ustawa z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm., dalej ustawa o pdop), w swej konstrukcji nie zawiera definicji przychodów, a jedynie otwarty katalog przychodów podatkowych. Jednocześnie enumeratywnie wylicza kategorie wpływów pieniężnych, które nie stanowią przychodów podatkowych.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 ustawy o pdop, przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 14, są w szczególności otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe.

Stosownie do przepisów art. 12 ust. 3 ustawy o pdop, za przychody związane z działalnością gospodarczą i z działami specjalnymi produkcji rolnej, osiągnięte w roku podatkowym, uważa się także należne przychody, choćby nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont.

Ponieważ art. 12 ust. 3 ustawy o pdop, mówi o przychodach związanych z działalnością gospodarczą, należy stwierdzić, iż chodzi tu o wszystkie te przychody, które nie powstałyby, gdyby podatnik nie prowadził działalności gospodarczej. Ustawodawca wyraźnie bowiem wskazał, że dla zakwalifikowania danych przychodów do źródła przychodów, jakim jest działalność gospodarcza, wystarczy, że będą one związane z taką działalnością, a więc pomiędzy jej wykonywaniem, a powstaniem takiego przychodu powinien istnieć związek przyczynowo - skutkowy, tzn. wszelkie przychody, których przyczyną powstania jest prowadzenie przez podatnika działalności gospodarczej są przychodami związanymi z działalnością gospodarczą.

O zaliczeniu danego przysporzenia majątkowego do przychodów decyduje definitywny charakter tego przysporzenia w tym sensie, że w sposób ostateczny faktycznie powiększa ono aktywa osoby prawnej. Otrzymane świadczenie może być uznane za przychód, jeżeli ma ono charakter definitywny, ostateczny oraz pewny w tym znaczeniu, że podatnik uzyskuje swobodę dysponowania określonym świadczeniem lub środkami pieniężnymi.

Z przedstawionego zdarzenia przyszłego wynika, iż Spółka rozważa połączenie się z Przedsiębiorstwem w trybie art. 492 § 1 pkt 1 ustawy KSH w taki sposób, że Przedsiębiorstwo (spółka przejmująca i zależna) dokona przejęcia Spółki (spółka przejmowana i dominująca). W konsekwencji nastąpi przeniesienie całego majątku spółki przejmowanej na spółkę przejmującą.

Biorąc pod uwagę powyższe należy stwierdzić, iż przychodem jest takie przysporzenie które faktycznie powiększa aktywa osoby prawnej. W sytuacji połączenia spółek kapitałowych spółka przejmowana zostaje rozwiązana i przestaje istnieć jako osoba prawna, w wyniku tej operacji nie osiągnie żadnego przysporzenia. W związku z tym należy stwierdzić, iż połączenie spółek kapitałowych będzie stanowić dla Spółki, jako spółki przejmowanej, czynność neutralną podatkowo na gruncie ustawy o pdop.

Stanowisko Spółki należy zatem uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.

Wniosek ORD-IN

Treść w pliku PDF

Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach