Z treści wniosku wynika, że Spółka w dniu 6 listopada 2006 r. zawarła umowę leasingu kapitałowego i umowę dzierżawy. Przedmiotem umowy leasingu są bud... - Interpretacja - II/423/5/07/DM

Shutterstock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 01.03.2007, sygn. II/423/5/07/DM, Urząd Skarbowy Łódź-Śródmieście

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Z treści wniosku wynika, że Spółka w dniu 6 listopada 2006 r. zawarła umowę leasingu kapitałowego i umowę dzierżawy. Przedmiotem umowy leasingu są budynki i budowle wraz ze związanymi z nimi ruchomościami oraz instalacjami i sieciami. Natomiast przedmiotem umowy dzierżawy jest prawo użytkowania wieczystego działek gruntu.

Zdaniem Wnioskodawcy zgodnie z art. 16 ust. 1a nie uważa się za koszt uzyskania przychodów wydatków na nabycie prawa wieczystego użytkowania, z wyjątkiem opłat za wieczyste użytkowanie gruntów, tym samym opłaty za wieczyste użytkowanie gruntów, wynikające z umowy dzierżawy stanowią koszt uzyskania przychodu w momencie poniesienia na podstawie wystawionej faktury VAT.

Mając na uwadze powyższe tut. Organ stwierdza, co następuje:

W myśl art. 16 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 roku o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) cyt. Nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na nabycie gruntów lub prawa wieczystego użytkowania gruntów, z wyjątkiem opłat za wieczyste użytkowanie gruntów.... Tym samym koszty z tego tytułu będą stanowiły koszty uzyskania przychodów Wnioskodawcy zgodnie z art. 15 ust. 1 cyt. Kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1... (w brzmieniu obowiązującym w 2006 roku) oraz od 1 stycznia 2007 r. . Kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust.1... Należy jednak podkreślić, iż ustawodawca w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia bieżącego roku wprowadził definicję kosztu poniesionego i tak zgodnie z art. 15 ust. 4e cytowanej ustawy za dzień poniesienia kosztu uzyskania przychodu uważa się dzień, na który ujęto koszt w księgach rachunkowych (zaksięgowano) na podstawie otrzymanej faktury (rachunku), albo dzień na który ujęto koszt na podstawie innego dowodu w przypadku braku faktury (rachunku), z wyjątkiem sytuacji gdy dotyczyłoby to ujętych jako koszty rezerw albo biernych rozliczeń międzyokresowych kosztów.

W związku powyższym, tj. uzasadnienie wraz z przytoczoną podstawą prawną na zadane pytanie tut. Organ uznał stanowisko Spółki - za prawidłowe.

Podana interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego we wniosku z dnia 18.12.2006 r. uzupełnionego pismem z dnia 10.01.2007 r. (data wpływu do tut. Organu 11.01.2007 r.) oraz pismem z dnia 08.02.2007 r. (data wpływu do tut. Organu 13.02.2007 r.) i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Urząd Skarbowy Łódź-Śródmieście