Z treści wniosku wynika, że Spółka w dniu 6 listopada 2006 r. zawarła umowę leasingu kapitałowego i umowę dzierżawy. Przedmiotem umowy leasingu są bu... - Interpretacja - II/423/2/07/DM

Shutterstock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 01.03.2007, sygn. II/423/2/07/DM, Urząd Skarbowy Łódź-Śródmieście

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Z treści wniosku wynika, że Spółka w dniu 6 listopada 2006 r. zawarła umowę leasingu kapitałowego i umowę dzierżawy. Przedmiotem umowy leasingu są budynki i budowle wraz ze związanymi z nimi ruchomościami oraz instalacjami i sieciami. Natomiast przedmiotem umowy dzierżawy jest prawo użytkowania wieczystego działek gruntu.

Zdaniem Wnioskodawcy suma opłat leasingowych ustalona w umowie leasingu kapitałowego odpowiada wartości początkowej budynków i budowli, która to wartość powiększona o poniesione wydatki do chwili przekazania przedmiotu leasingu do użytkowania powinna być ujęta w ewidencji środków trwałych i amortyzowana. W wartości początkowej nie można uwzględniać odsetkowej części rat leasingowych, chyba, że zapłata odsetek nastąpiła przed oddaniem przedmiotu leasingu do użytku. Wnioskodawca ponadto w uzasadnieniu swojego stanowiska przytoczył treść art. 17f ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych cyt. "... do kosztów uzyskania przychodów korzystającego nie zalicza się opłat w części stanowiącej spłatę wartości początkowej środków trwałych, jeżeli są spełnione następujące warunki:

-umowa leasingu została zawarta na czas oznaczony,

-suma opłat ustalonych w umowie pomniejszona o należny podatek od towarów i usług, odpowiada co najmniej wartości początkowej środków trwałych,

-umowa zawiera postanowienie, że odpisów amortyzacyjnych w podstawowym okresie umowy leasingu dokonuje korzystający",

oraz treść cyt. "art 16g ust. 1 ust. i 3 cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych za wartość początkową środków trwałych uważa się w razie odpłatnego nabycia cenę ich nabycia powiększona o koszty związane z zakupem naliczone do dnia przekazania środka trwałego do używania, a w szczególności o koszty transportu, załadunku, wyładunku, ubezpieczenia w drodze, montażu, instalacji i uruchomienia programów oraz systemów komputerowych, opłat notarialnych, skarbowych i innych, odsetek, prowizji".

W związku z powyższym tut. Organ stwierdza, co następuje:

Przepisy ogólne dotyczące amortyzacji nie zawierają żadnych szczególnych reguł ustalania wartości początkowej w umowach leasingu. Sposoby ustalania wartość początkowej, generalnie związane są z nabyciem własności środków trwałych bądź wartości niematerialnych i prawnych. Natomiast zasady ustalania wartości początkowej zostały określone w art. 16g ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), który stanowi, iż za wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych co do zasady uważa się:

  • w razie odpłatnego nabycia cenę ich nabycia,
  • w razie wytworzenia we własnym zakresie koszt wytworzenia,
  • w razie nabycia w drodze spadku, darowizny lub inny nieodpłatny sposób wartość rynkową z dnia nabycia, chyba, że umowa darowizny albo umowa o nieodpłatnym przekazaniu określa tę wartość w niższej wysokości,
  • w razie nabycia w postaci wkładu niepieniężnego (aportu) wniesionego do spółki kapitałowej, a także udziału w spółdzielni ustaloną przez podatnika na dzień wniesienia wkładu lub udziału wartość poszczególnych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, nie wyższą, jednak od ich wartości rynkowej.

Ponadto za cenę nabycia uważa się kwotę należną zbywcy, powiększoną o koszty związane z zakupem, naliczone do dnia przekazania środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej do używania, a w szczególności o koszty transportu, załadunku i wyładunku, ubezpieczenia w drodze, koszty montażu, instalacji i uruchomienia programów oraz systemów komputerowych, opłat notarialnych, skarbowych i innych, odsetek, prowizji oraz pomniejszoną o podatek od towarów i usług, z wyjątkiem przypadków, gdy zgodnie z odrębnymi przepisami podatek od towarów i usług nie stanowi podatku naliczonego albo podatnikowi nie przysługuje obniżenie kwoty należnego podatku o podatek naliczony albo zwrot różnicy podatku w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług. W przypadku importu cena nabycia obejmuje cło i podatek akcyzowy od importu składników majątku. Natomiast za koszt wytworzenia uważa się wartość, w cenie nabycia, zużytych do wytworzenia środków trwałych: rzeczowych składników majątku i wykorzystanych usług obcych, kosztów wynagrodzeń za prace wraz z pochodnymi, i inne koszty dające się zaliczyć do wartości wytworzonych środków trwałych. Do kosztu wytworzenia nie zalicza się: kosztów ogólnych zarządu, kosztów sprzedaży oraz pozostałych kosztów operacyjnych i kosztów operacji finansowych, w szczególności odsetek od pożyczek (kredytów) i prowizji, z wyłączeniem odsetek i prowizji naliczonych do dnia przekazania środka trwałego do używania. Ponadto cenę nabycia oraz koszt wytworzenia koryguje się o różnice kursowe, naliczone do dnia przekazania do używania środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej a wartość początkową inwestycji w obcych środkach trwałych oraz budynków i budowli wybudowanych na cudzym gruncie ustala się stosując zasady powyższe. W razie gdy składnik majątku stanowi współwłasność podatnika, wartość początkową tego składnika ustala się w takiej proporcji jego wartości, w jakiej pozostaje udział podatnika we własności tego składnika majątku.

W związku z powyższym wartość początkowa przedmiotu leasingu powinna być ustalona przez finansującego i tak wskazana wartość będzie stanowiła podstawę dokonywania odpisów amortyzacyjnych przez korzystającego, chyba że korzystający dokona nakładów ulepszających przedmiot leasingu, podwyższających jego wartość lub zgodnie z odrębnymi przepisami będzie miała miejsce aktualizacja wartości początkowej. Jeżeli środki trwałe uległy ulepszeniu w wyniku przebudowy, rozbudowy, rekonstrukcji, adaptacji lub modernizacji, wartość początkową tych środków powiększa się o sumę wydatków na ich ulepszenie, w tym także o wydatki na nabycie części składowych lub peryferyjnych, których jednostkowa cena nabycia przekracza 3.500 zł. Środki trwałe uważa się za ulepszone, jeżeli suma wydatków poniesionych na ich przebudowę, rozbudowę, rekonstrukcję, adaptację lub modernizację w danym roku podatkowym przekracza 3.500 zł i wydatki te powodują wzrost wartości użytkowej, w stosunku do wartości z dnia przyjęcia środków trwałych do używania mierzonej w szczególności okresem używania, zdolnością wytwórczą, jakością produktów uzyskiwanych za pomocą ulepszonych środków trwałych i kosztami ich eksploatacji.

Z przedłożonych przez Wnioskodawcę dokumentów wynika, iż wartość początkowa przedmiotu leasingu została określona w umowie leasingu, której Spółka jest stroną. Ponadto opłata wstępna poniesiona przez Spółkę została wliczona do wartości początkowej przedmiotu leasingu, tym samym nie stanowi ona kosztu uzyskania przychodu w momencie jej poniesienia. Zgodnie z harmonogramem spłat rat leasingowych, wartość początkowa przedmiotu leasingu obejmuje opłatę wstępną oraz sumę części kapitałowych rat leasingowych.

Wnioskodawca w piśmie z dnia 08.02.2007 r. napisał, iż przez dodatkowe nakłady poniesione przed dniem przyjęcia przedmiotu leasingu do używania, rozumie:

  • prowizje od umowy pośrednictwa,
  • wycenę nieruchomości,
  • ocenę stanu środowiska w zakresie skażenia metalami ciężkimi i substancjami ropopochodnymi.

Mając na uwadze powyższe tzn., iż korzystający może dokonać zmiany wartości początkowej przedmiotu leasingu tylko gdy dokona jego ulepszenia bądź aktualizuje wartość przedmiotu leasingu zgodnie z odrębnymi przepisami, tut. Organ uznał, że przedstawione powyżej wydatki stanowią koszt uzyskania przychodu Wnioskodawcy na podstawie art. 15 ust. 1 (w brzmieniu obowiązującym w 2006 r.) ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) zgodnie, z którym cyt. Kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1..., gdyż nie powiększają one wartości początkowej przedmiotu leasingu.

Tym samym stanowisko przedstawione przez Wnioskodawcę we wniosku z dnia 18.12.2006 r. Tut. Organ uznał - za nieprawidłowe.

Podana interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego we wniosku z dnia 18.12.2006 r. uzupełnionego pismem z dnia 10.01.2007 r. (data wpływu do tut. Organu 11.01.2007 r.) oraz pismem z dnia 08.02.2007 r. (data wpływu do tut. Organu 13.02.2007 r.) i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Urząd Skarbowy Łódź-Śródmieście