Temat interpretacji
Czy Spółka postąpi prawidłowo zaliczając do kosztów uzyskania przychodów zapłacone odsetki od pożyczki wynikającej z umowy?
P O S T A N O W I E N I E
Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. nr 8 poz. 60 z późn. zm. ) stwierdzam, że stanowisko Spółki zawarte we wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji w sprawie sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych jest prawidłowe.
U Z A S A D N I E N I E
Pismem z dnia 07.04.2006r. (data
wpływu do Urzędu 10.04.2006r.) Spółka zwróciła się z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego. Na pisemne wezwanie organu podatkowego z dnia 31.05.2006 r. uzupełniono w dniu 06.06.2006 r. braki formalne złożonego wniosku.
Naczelnik Lubelskiego Urzędu Skarbowego w Lublinie w dniu 23.06.2006 r. wydał postanowienie znak PD.423-20/06 w którym stwierdził, że stanowisko Spółki zawarte we wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji w sprawie sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych jest nieprawidłowe.W dniu 03.07.2006 r. na wydane postanowienie Naczelnika Lubelskiego Urzędu Skarbowego Spółka wniosła zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie.
Z uwagi na fakt, że decyzją z dnia 05-09-2006 r. nr PD-1/4218-53/06/I Dyrektor Izby Skarbowej w Lublinie odmówił zmiany zaskarżonego postanowienia Naczelnika Lubelskiego Urzędu Skarbowego z dnia 23.06.2006 r. nr PD.423-20/06 w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych, Spółka złożyła skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie. Wyrokiem z dnia 23.02.2007 r. Sygn. akt I SA/Lu 669/06 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie po rozpoznaniu sprawy ze skargi Spółki w przedmiocie interpretacji co do sposobu i zakresu zastosowania prawa podatkowego uchylił zaskarżoną decyzję oraz utrzymane nią w mocy postanowienie Naczelnika Lubelskiego Urzędu Skarbowego z dnia 23.06.2006 r. nr PD.423-20/06.
Jak wynika z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego:Spółka z o.o. udzieliła pożyczki w formie środków pieniężnych Spółce Akcyjnej.W umowie pożyczki zostały określone odsetki od tej pożyczki w wysokości odsetek jakie Spółka z o.o. musi zapłacić od zaciągniętego w banku kredytu na cel, jakim jest udzielenie tej pożyczki. W momencie zaciągnięcia
pożyczki Spółka Akcyjna posiadała zadłużenie wobec swoich akcjonariuszy i pożyczkodawcy (łącznie) przekraczające trzykrotność wartości kapitału zakładowego pożyczkobiorcy.
Akcjonariuszami Spółki są: osoba fizyczna obywatel polski - 52% akcji i zagraniczna osoba prawna - 48 % akcji. Spółka posiada 100 % udziałów w Spółce z o.o. Natomiast Spółka z o. o. nie posiada udziałów żadnych spółek.
Pytanie podatnika: Czy Spółka postąpi prawidłowo zaliczając do kosztów uzyskania przychodów zapłacone odsetki od pożyczki wynikającej z umowy?Zdaniem Spółki, w dacie zapłaty odsetek od tej pożyczki Spółka może zaliczyć pełną kwotę tych odsetek do kosztów uzyskania przychodów, ponieważ wyłączenia z kosztów uzyskania przychodów zawarte w art. 16 ust. 1 pkt 60 lub 61 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie dotyczą przedstawionego przez Spółkę stanu faktycznego
Odnosząc się do przedstawionego stanu faktycznego oraz prawomocnego wyroku z dnia 23 lutego 2007 r. Sygn. akt I SA/Lu 669/06 Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie stwierdzam co następuje:Definicja pożyczki została uregulowana w art. 16 ust 7b ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r. nr 54 poz. 654 z późn. zm.) zgodnie, z którym przez pożyczkę rozumie się każdą umowę, w której dający pożyczkę zobowiązuje się przenieść na własność biorącego pożyczkę określoną ilość pieniędzy, a biorący zobowiązuję się zwrócić tę samą ilość pieniędzy.Na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15.02.1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r. nr 54 poz. 654 z późn. zm.) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.
Zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 10 lit. a) oraz art. 16 ust. 1 pkt 11 w/w ustawy odsetki od otrzymanych pożyczek stanowią koszt
uzyskania przychodów w dacie ich zapłaty lub kapitalizacji. Podatnik ma możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów poniesionych wydatków, pod tym jednak warunkiem, że mają one bezpośredni związek z prowadzoną działalnością gospodarczą a ich poniesienie ma wpływ na wielkość osiągniętego przychodu.Wyłączenie określonych wydatków podatnika z kategorii kosztów uzyskania przychodów musi znajdować podstawę prawną w jednym z punktów art. 16 ust. 1 tej ustawy. Przepis art. 16 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych jest przepisem szczególnym. Zawarte w nim wyliczenie kategorii wydatków, które nie są kosztami uzyskania przychodów, jest wyliczeniem zamkniętym. Poszczególne wyłączenia z zakresu kosztów uzyskania przychodów muszą być interpretowane ściśle, wprost zgodnie z literalnym brzmieniem. Stosownie do postanowień art. 16 ust. 1 pkt 60 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych do kosztów uzyskania przychodów nie zalicza się odsetek od pożyczek udzielonych spółce
przez jej udziałowca /akcjonariusza/ posiadającego nie mniej niż 25 % udziałów /akcji/ tej spółki albo udziałowców /akcjonariuszy/ posiadających łącznie nie mniej niż 25% udziałów /akcji/ tej spółki, jeżeli wartość zadłużenia spółki wobec udziałowców /akcjonariuszy/ tej spółki posiadających co najmniej 25% udziałów /akcji/ i wobec innych podmiotów posiadających co najmniej 25 % udziałów w kapitale takiego udziałowca /akcjonariusza/ osiągnie łącznie trzykrotność wartości kapitału zakładowego spółki -w części, w jakiej pożyczka przekracza tę wartość zadłużenia, określoną na dzień zapłaty odsetek; przepisy te stosuje się odpowiednio do spółdzielni, członków spółdzielni oraz funduszu udziałowego takiej spółdzielni.
Okoliczności zawarte w hipotezie tego przepisu obejmują pożyczkę, która jest udzielana spółce-pożyczkobiorcy przez jej udziałowca / akcjonariusza/W świetle stanu faktycznego podanego we wniosku o udzielenie interpretacji pożyczka ma być udzielona na
rzecz Spółki Akcyjnej. Jej akcjonariuszami są: osoba fizyczna i zagraniczna osoba prawna.
Podmiotem udzielającym pożyczki ma być Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, która nie jest akcjonariuszem Spółki Akcyjnej. W tej sytuacji pożyczkodawca nie ma statusu akcjonariusza Spółki pożyczkobiorcy. W przedstawionym stanie faktycznym Spółka pożyczkodawca nie jest akcjonariuszem Spółki pożyczkobiorcy. Sytuacja opisana we wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji nie jest objęta hipotezą art. 16 ust. 1 pkt 60 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.Zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 61 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych do kosztów uzyskania przychodów nie zalicza się odsetek od pożyczek udzielonych przez spółkę innej spółce, jeżeli w obu tych podmiotach ten sam udziałowiec /akcjonariusz/ posiada nie mniej niż po 25% udziałów /akcji/, a wartość zadłużenia spółki otrzymującej pożyczkę wobec udziałowców /akcjonariuszy/ tej spółki posiadających co najmniej 25% jej
udziałów /akcji/ i wobec innych podmiotów posiadających co najmniej 25% udziałów w kapitale tych udziałowców /akcjonariuszy/ oraz wobec spółki udzielającej pożyczki osiągnie łącznie trzykrotność wartości kapitału zakładowego spółki - w części, w jakiej pożyczka przekracza tę wartość zadłużenia, określoną na dzień zapłaty odsetek; przepisy te stosuje się odpowiednio do spółdzielni, członków spółdzielni oraz funduszu udziałowego takiej spółdzielni.
Hipoteza tego przepisu wprost mówi o sytuacji, w której udziałowcem /akcjonariuszem/ spółek stron umowy pożyczki jest ta sama osoba.Z przedstawionego przez Spółkę stanu faktycznego wynika, że podmiotem udzielającym pożyczki pożyczkodawcą ma być Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Udziałowcem do 100 % udziałów Spółki pożyczkodawcy jest Spółka Akcyjna.W tych okolicznościach Spółka pożyczkodawca ma innego udziałowca, a Spółka pożyczkobiorca inne grono akcjonariuszy. Akcjonariusze Spółki pożyczkobiorcy nie są udziałowcami Spółki
pożyczkodawcy. Udziałowcem Spółki pożyczkodawcy jest Spółka Akcyjna, o statusie osoby prawnej, która jest samodzielnym podmiotem praw i obowiązków w obrocie prawnym i gospodarczym, odrębnym od podmiotowości prawnej swoich akcjonariuszy. Taka sytuacja nie jest objęta hipotezą art. 16 ust. 1 pkt 61 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych i nie uzasadnia stosowania tego przepisu. Reasumując, postanowiono jak w sentencji.
Udzielona interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.Organ podatkowy nie dokonywał oceny dokumentacji związanej z przedmiotowym kosztem.
Zgodnie z art. 14 b § 1 i § 2 Ordynacji podatkowej niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika, inkasenta natomiast wiąże organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia. Na niniejsze postanowienie zgodnie z art. 236 w związku z art. 14 a § 4 Ordynacji podatkowej
służy prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie za pośrednictwem Naczelnika Lubelskiego Urzędu Skarbowego w Lublinie w terminie 7 dni od daty jego doręczenia.