Temat interpretacji
Czy oprocentowanie wolnych środków obrotowych (w tym wkładów mieszkaniowych i udziałów członkowskich) znajdujących się na rachunkach i lokatach bankowych oraz odsetki ustawowe za zwłokę w uiszczaniu opłat eksploatacyjnych przez użytkowników lokali wydatkowane na utrzymanie zasobów mieszkaniowych w rozumieniu art. 17 ust 1 pkt 44 ustawy o pdop podlegają zwolnieniu od podatku dochodowego od osób prawych ?
USII/423/4/07, postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Na podstawie art. 216 i art. 14 a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku -Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz.60 z późn. zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego po rozpatrzeniu wniosku z dnia 12.02.2007r (data wpływu 16.02.2007r) Spółdzielni Mieszkaniowej o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych Spółdzielni, stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko Podatnika jest nieprawidłowe.
W dniu 12.02.2007r. Spółdzielnia Mieszkaniowa zwróciła się z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji w sprawie prawidłowości zastosowania przepisu art. 17 ust 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowego od osób prawnych. Jak wynika z przedstawionego stanu faktycznego Spółdzielnia Mieszkaniowa funkcjonuje w oparciu o przepisy ustawy z dnia 14.12.2000r o spółdzielniach mieszkaniowych.
Wątpliwości Wnioskodawcy
dotyczą kwestii:
1) czy oprocentowanie wolnych środków obrotowych (w tym wkładów mieszkaniowych i udziałów członkowskich) znajdujących się na rachunkach i lokatach bankowych oraz odsetki ustawowe za zwłokę w uiszczaniu opłat eksploatacyjnych przez użytkowników lokali wydatkowane na utrzymanie zasobów mieszkaniowych w rozumieniu art. 17 ust. 1 pkt. 44 ustawy o pdop podlegają zwolnieniu od podatku dochodowego od osób prawych.
Zdaniem Spółdzielni oprocentowanie środków pieniężnych na rachunkach i lokatach bankowych oraz odsetki ustawowe za zwłokę pobierane od użytkowników lokali przeznaczone na utrzymanie zasobów mieszkaniowych podlegają zwolnieniu od podatku dochodowego od osób prawnych.Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny Naczelnik Urzędu Skarbowego stwierdza, co następuję:
Odsetki od lokat bankowych pochodzących z wolnych środków obrotowych Spółdzielni stanowią zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych przychód podatkowy, należy je zaliczyć do przychodów, które zgodnie z art. 7 ust. 2 w/w ustawy uwzględnione są przy ustalaniu dochodu do opodatkowania. Zgodnie bowiem z powołanym art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy, przychodami są w szczególności otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe. W przypadku odsetek od bankowych lokat terminowych przychód podatkowy powstaje w momencie faktycznego ich otrzymania. Lokowanie środków finansowych Spółdzielni na lokatach bankowych nie można uznać za podstawową działalność spółdzielni, polegająca na zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych. Zatem otrzymywanie przez Spółdzielnię mieszkaniową korzyści z tytułu posiadanych lokat nie można uznać jako gospodarowanie zasobami mieszkaniowymi, stanowią one przychód z kapitałów pieniężnych. Przychód z oprocentowania lokat bankowych uzyskiwany przez podatnika jest zatem przychodem z pozostałej działalności Spółdzielni, nie stanowi przychodu z gospodarki zasobami mieszkaniowymi. Odsetki ustawowe za zwłokę od opłat eksploatacyjnych (czynszów) stanowią przychody z gospodarki zasobami mieszkaniowymi. Dochód z tej działalności będzie podlegał, zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, zwolnieniu z podatku dochodowego pod warunkiem przeznaczenia go i bez względu na termin wydatkowania na cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych.
Zatem stanowisko zawarte we wniosku o interpretację stosowania przepisów prawa podatkowego w przedmiotowej sprawie w części dotyczącej odsetek od lokat bankowych pochodzących z wolnych środków obrotowych jest nieprawidłowe w pozostałej części w pozostałej części uznaje się za prawidłowe.
Udzielona interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia. Zgodnie z art. 14 § 1 i § 2 Ordynacji podatkowej niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika inkasenta, wiąże natomiast organy podatkowe i organy kontroli skarbowej właściwe dla wnioskodawcy do czasu jej zmiany lub uchylenia.