D E C Y Z J A - Interpretacja - PDI/4270-0003/07/PK

ShutterStock
Decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 13.03.2007, sygn. PDI/4270-0003/07/PK, Izba Skarbowa w Opolu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

D E C Y Z J A

Dyrektor Izby Skarbowej w Opolu, działając na podstawie art. 14b § 5 pkt 2 i art. 207 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), z urzędu zmienia postanowienie interpretacyjne Naczelnika Urzędu Skarbowego w Nysie nr PDA/423-7/BM/06 z dnia 20.11.2006 r. wydane po rozpatrzeniu wniosku Jednostki z dnia 21.08.2006 r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, uznające za prawidłowe stanowisko Jednostki w kwestii zwolnienia z opodatkowania dochodu na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 4j ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54 poz. 654 z późn. zm.).

U Z A S A D N I E N I E

Pismem z dnia 21.08.2006 r. Spółka, posiadająca status towarzystwa budownictwa społecznego, zwróciła się do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Nysie z prośbą o udzielenie pisemnej interpretacji dotyczącej opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych dochodu stanowiącego równowartość należności wynikających z gospodarki zasobami mieszkaniowymi oraz z innej działalności, odpisanych w koszty rachunkowe jako nieściągalne lub przedawnione, wraz z dotyczącym ich podatkiem od towarów i usług . Ze względu na przepisy ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54 poz. 654 z późn. zm.), należności te nie mogły być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, wobec czego powstał z tego tytułu dochód podatkowy.

Spółka wskazała, iż osiąga dochody z gospodarki zasobami mieszkaniowymi i innej działalności, które na mocy przepisu art. 17 ust. 1 pkt 4j ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.) w brzmieniu obowiązującym w 2003 r., w związku z art. 5 ustawy z dnia 12 listopada 2003 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 202, poz. 1957) oraz art. 2 ustawy z dnia 18 listopada 2004 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 254, poz. 2533), zwolnione są warunkowo z opodatkowania. Do przychodów Spółka zalicza m.in. przychody z umów najmu lokali mieszkalnych, tj. czynsze za lokale mieszkalne oraz opłaty za media, które w niektórych przypadkach nie są regulowane przez najemców. Z umów nie wywiązują się także kontrahenci. Z uwagi na nieskuteczność podejmowanych działań windykacyjnych, decyzją zarządu Spółki odpisano w koszty rachunkowe należności przedawnione oraz uznane za nieściągalne. Operacja odpisania należności jest operacją księgową i nie występuje w związku z nią rzeczywiste wydatkowanie środków pieniężnych. Obowiązujące przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie pozwalają na zaliczenie wartości tych należności do kosztów uzyskania przychodów.

Spółka stoi na stanowisku, w oparciu o przepisy art. 17 ust. 1 pkt 4j, ust. 1b oraz ust. 1a pkt 2 updop, iż wynik przedstawionych operacji nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych. Jednostka opierając się na definicji słowa wydatkować zaczerpniętej ze Słownika Języka Polskiego wyjaśniła, iż pojęcie to jest węższe od pojęcia poniesienia kosztu, zatem księgowa operacja odpisania w koszty należności nie stanowi kasowego wydatkowania środków pieniężnych i nie należy opodatkowywać jej podatkiem dochodowym, pomimo że nie stanowi kosztów uzyskania przychodów.

Postanowieniem Nr PDA/423-7/BM/06 z dnia 20.11.2006 r. Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nysie uznał, że stanowisko Jednostki jest prawidłowe. Stwierdził, iż w przedmiotowej sprawie odpisane przez Spółkę w koszty należności wymienione we wniosku w punkcie 1-5, niestanowiące kosztów uzyskania przychodów, o ile będą przeznaczone na cele statutowe, to dochód stanowiący równowartość tych wydatków będzie wolny od podatku dochodowego od osób prawnych.

Dyrektor Izby Skarbowej w Opolu po dokonaniu analizy przedstawionego przez Spółkę stanu faktycznego oraz treści interpretacji udzielonej przez Naczelnika Urzędu Skarbowego w Nysie stwierdza, iż wymaga ona zmiany.

Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 4j ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, wolne od podatku są dochody towarzystw budownictwa społecznego uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi i z innych źródeł przychodów w części przeznaczonej na cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych oraz na budowę mieszkań na wynajem. Istotą przedmiotowego zwolnienia jest wspieranie rozwoju budownictwa mieszkaniowego. Dochody TBS-ów przeznaczone na działalność statutową zwolnione są zatem z opodatkowania. Prawo do zwolnienia z podatku (art. 17 ust 1b updop) części lub całości dochodu uzależnione jest od przeznaczenia go i bez względu na termin wydatkowania na cele określone w art. 17 ust. 1 pkt 4j updop, w tym także na nabycie środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych służących bezpośrednio realizacji tych celów oraz na opłacenie podatków niestanowiących kosztu uzyskania przychodów. Dochód podlega zatem zwolnieniu, gdy zarówno jego przeznaczenie, jak i wydatkowanie nastąpiło na cele wskazane w w/w przepisie, tj. na utrzymanie zasobów mieszkaniowych oraz na budowę mieszkań na wynajem.

Biorąc pod uwagę powyższy przepis i opisany przez Jednostkę stan faktyczny sprawy należy stwierdzić, że: fakt, iż dochód podatkowy stanowi w części równowartość wykazanych przez Jednostkę w trakcie roku podatkowego kosztów rachunkowych w postaci odpisanych jako nieściągalne lub przedawnione należności, które nie są kosztami dla celów podatkowych, oznacza, iż dochód ten faktycznie nie może zostać wydatkowany, gdyż nie stanowi realnych środków finansowych, które mogłyby być przeznaczone na sfinansowanie jakichkolwiek celów w przyszłości. Odpisanie należności - na co wskazała sama Jednostka nie pociąga za sobą również wydatkowania jakichkolwiek środków. W przedmiotowym stanie faktycznym należałoby jednak zdaniem tut. organu uwzględnić, które z wymienionych kosztów wiążą się bezpośrednio z realizacją celów określonych w art. 17 ust. 1 pkt. 4j w/w ustawy. Biorąc pod uwagę wyjaśnienia Jednostki należy stwierdzić, że dochód powstały w związku z odpisaniem należności wynikających z gospodarki zasobami mieszkaniowymi, tj. z tytułu czynszów za lokale mieszkalne i media, jest związany z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych i jako taki jest wolny jest od podatku dochodowego.

Natomiast dochód stanowiący równowartość należności nieściągalnych i przedawnionych pochodzący z innej działalności, niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi powyższego warunku nie spełnia, zatem będzie podlegał opodatkowaniu.

Wobec powyższego postanawia się jak w sentencji.

Decyzja jest ostateczna w administracyjnym toku instancji.

Niniejsza decyzja interpretacyjna dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Spółkę i stanu prawnego obowiązującego w czasie zaistnienia opisanej sytuacji. Zawarta w niej interpretacja nie jest wiążąca dla Jednostki, jednakże jest ona wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej.

Na mocy art. 220 § 1, art. 221 i art. 223 ustawy Ordynacja podatkowa na niniejszą decyzję służy prawo wniesienia odwołania do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji.

Izba Skarbowa w Opolu