POSTANOWIENIE - Interpretacja - DP/423-0061/07/AK

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 25.05.2007, sygn. DP/423-0061/07/AK, Pomorski Urząd Skarbowy

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Naczelnik Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku działając na podstawie art.14a §1 i §4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005r., Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), po rozpatrzeniu wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.), w sprawie: koszty uzyskania przychodów wynagrodzenie wypłacone przez Spółkę z tytułu cesji przez inny podmiot na Spółkę prawa do nabycia nieruchomości

stwierdza, że stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

UZASADNIENIE

W związku z przedmiotem prowadzonej działalności gospodarczej (budowa i sprzedaż lokali mieszkalnych i użytkowych) Spółka prowadzi różnorodne transakcje związane z obrotem nieruchomościami. W szczególności Spółka prowadzi intensywne działania związane z pozyskaniem jak najatrakcyjniejszych lokalizacji nieruchomości gruntowych. Zdarzają się sytuacje, że działki gruntu, których zakupem jest zainteresowana Spółka, są przedmiotem umowy przedwstępnej, jaką inny niż Spółka podmiot (niepowiązany w rozumieniu art. 11 updop) zawarł z właścicielem działki (niepowiązanym ze Spółką w rozumieniu art. 11 updop). Na mocy umów przedwstępnych właściciele zobowiązali się sprzedać grunty innym niż Spółka podmiotom. W związku z powyższym Spółka jest gotowa zapłacić wynagrodzenie podmiotowi, który zawarł umowę przedwstępną z właścicielem działki, tytułem cesji przez ten podmiot na Spółkę jego praw wynikających z umowy przedwstępnej.

Wątpliwości Wnioskodawcy budzi, czy wynagrodzenie wypłacone przez Spółkę z tytułu cesji przez inny podmiot na Spółkę prawa do nabycia nieruchomości stanowić będzie koszt uzyskania przychodu.

Zdaniem Wnioskodawcy wynagrodzenie wypłacone z tytułu cesji na Spółkę praw wynikających z umowy przedwstępnej, stanowić będzie koszt uzyskania przychodów w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Poniesione wydatki Spółka rozliczać będzie zgodnie z przepisami art. 15 ust. 4b i ust. 4c updop, tj. kwalifikowane one będą do kosztów bezpośrednich (jako element kalkulacyjnych kosztów wytworzenia), rozliczanych z chwilą uzyskania przychodów ze sprzedaży wybudowanych lokali (obiektów).

Na tle zaprezentowanego we wniosku stanu faktycznego Naczelnik Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku stwierdza, co następuje:

Zgodnie z art. 509 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964r. Kodeks cywilny (Dz.U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.) wierzyciel może bez zgody dłużnika przenieść wierzytelność na osobę trzecią (przelew), chyba że sprzeciwiałoby się to ustawie, zastrzeżeniu umownemu albo właściwości zobowiązania.

Jak stanowi art. 509 § 2 Kodeksu cywilnego wraz z wierzytelnością przechodzą na nabywcę wszelkie związane z nią prawa, w szczególności roszczenie o zaległe odsetki.

W świetle powołanych przepisów przedmiotem przelewu jest wierzytelność, tj. prawo podmiotowe wierzyciela do żądania od dłużnika świadczenia. Z reguły każda wierzytelność (pieniężna i niepieniężna), jeżeli jest zbywalna, może być przedmiotem przelewu, chyba że zakazuje tego ustawa, umowa bądź sprzeciwia się temu właściwość zobowiązania. Przy czym skoro na podstawie art. 509 Kodeksu cywilnego strony mogą wyłączyć możliwość przelewu wierzytelności na osobę trzecią, to uprawnione są również do ograniczenia przelewu bądź uzależniania jego skuteczności od spełnienia określonych warunków.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z 15.02.1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.), w brzmieniu obowiązującym w 2007r., kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

Jak wynika z powyższego przepisu kosztem uzyskania przychodów są wszystkie poniesione wydatki, po wyłączeniu zastrzeżonych w ustawie, o ile poniesione zostały w celu uzyskania przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów. Zgodnie ze Słownikiem języka polskiego pod red. M. Szymczaka, Warszawa 1996 przez pojęcie zachować (zachowywać) należy rozumieć dochować coś w stanie nie zmienionym, nie naruszonym, utrzymać. Natomiast zabezpieczyć (zabezpieczać) oznacza uczynić bezpiecznym nie zagrożonym; dać ochronę, ochronić. Można więc przyjąć, iż koszty poniesione na zachowanie źródła przychodu to takie koszty, które poniesione zostały, aby przychody z danego źródła przychodów w dalszym ciągu występowały w nie naruszonym stanie oraz aby takie źródło w ogóle dalej istniało. Natomiast jako zabezpieczenie źródła przychodów powinno się przyjmować koszty poniesione na ochronienie istniejącego źródła przychodów, w taki sposób, aby to źródło funkcjonowało w bezpieczny sposób.

Jak wynika z wniosku wypłacenie przez Spółkę wynagrodzenia z tytułu cesji przez inny podmiot na Spółkę prawa do nabycia nieruchomości ma na celu wygenerowanie zwiększonych przychodów z tytułu sprzedaży lokali mieszkalnych i użytkowych wybudowanych na nieruchomości, których bez poniesienia ww. wynagrodzenia Spółka by nie uzyskała.

Biorąc powyższe pod uwagę w ocenie tut. Organu podatkowego zgodzić się należy z Podatnikiem, iż wynagrodzenie wypłacone przez Spółkę z tytułu cesji przez inny podmiot na Spółkę prawa do nabycia nieruchomości spełnia - wskazane w art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15.02.1992r. - cechy pozwalające na zaliczenie go do kosztów uzyskania przychodów. Prawidłowe jest również stanowisko, iż ww. wynagrodzenie Spółka będzie miała prawo zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów z chwilą uzyskania przychodów ze sprzedaży wybudowanych lokali jako element kalkulacyjny ich kosztu wytworzenia.

Pomorski Urząd Skarbowy