Temat interpretacji
POSTANOWIENIE
Na podstawie art. 14 a § 4 w zw. z § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tj. Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 1 marca 2007 r. (data wpływu do Urzędu 12 marca 2007 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Warszawie biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawny
postanawia
- uznać stanowisko Strony za nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że księgi rachunkowe Spółki prowadzone są przez biuro rachunkowe. Rozliczenie między Spółką a biurem rachunkowym następuje na podstawie faktury VAT, wystawionej po zaksięgowaniu dokumentów za dany miesiąc. Faktura za zaksięgowanie dokumentów grudniowych wystawiana jest w miesiącu styczniu. Przedmiotowym wnioskiem Spółka zwróciła się o potwierdzenie jej stanowiska, iż może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów koszty usług księgowych za grudzień 2006 r. z datą wystawienia faktury, czyli w styczniu 2007 r. Zdaniem Spółki, w świetle obowiązujących przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, w tym m.in. zgodnie z art. 15 ust. 4d i 4e, faktura z tytułu usług księgowych wystawiona w styczniu (i otrzymana przez Spółkę w styczniu) za miesiąc grudzień winna być zaliczona przez Spółkę do kosztów uzyskania przychodów w dacie jej wystawienia, tj. w styczniu 2007 r.
W ocenie Naczelnika tut. Urzędu Skarbowego przedstawiona przez Stronę argumentacja jest nieprawidłowa.
Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tj. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.
Z powyższego wynika, że określony wydatek podlega zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów, jeżeli:
- pomiędzy nim a przychodami osiąganymi przez podatnika istnieje związek przyczynowo-skutkowy tego typu, że poniesienie kosztu ma lub może mieć wpływ na wysokość osiągniętego przychodu,
- nie został wymieniony w art. 16 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych zawierającym katalog wydatków nie stanowiących kosztów uzyskania przychodów.
Ponadto, wydatki ponoszone przez podatnika podlegają podziałowi na bezpośrednio związane z przychodami, tj. odnoszące się do konkretnego przychodu i pośrednie, związane z całokształtem działalności podatnika.
Zasady zaliczania ponoszonych wydatków do kosztów uzyskania przychodów regulują postanowienia art. 15 ust. 4-ust. 4e ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Koszt usługi biura rachunkowego uznać należy za koszt pośrednio związany z uzyskiwanymi przychodami, gdyż nie można go powiązać z żadnym konkretnym przychodem, jest jednak związany z całokształtem działalności Podatnika i zapewnia jego sprawne funkcjonowanie. Koszty takie, zgodnie z art. 15 ust. 4d ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, są co do zasady potrącalne w dacie ich poniesienia. Powołany przepis stanowi bowiem, że koszty uzyskania przychodów, inne niż koszty bezpośrednio związane z przychodami, są potrącalne w dacie ich poniesienia. Jeżeli koszty te dotyczą okresu przekraczającego rok podatkowy, a nie jest możliwe określenie, jaka ich część dotyczy danego roku podatkowego, w takim przypadku stanowią koszty uzyskania przychodów proporcjonalnie do długości okresu, którego dotyczą. Zgodnie z art. 15 ust. 4e ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, za dzień poniesienia kosztu uzyskania przychodów uważa się dzień, na który ujęto koszt w księgach rachunkowych (zaksięgowano) na podstawie otrzymanej faktury (rachunku), albo dzień, na który ujęto koszt na podstawie innego dowodu w przypadku braku faktury (rachunku), z wyjątkiem sytuacji gdy dotyczyłoby to ujętych jako koszty rezerw albo biernych rozliczeń międzyokresowych kosztów.
Z literalnego brzmienia art. 15 ust. 4e wynika, że o zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów wydatku pośrednio związanego z uzyskiwanymi przychodami decyduje dzień jego ujęcia w księgach rachunkowych, a nie jak uważa Strona, dzień wystawienia faktury. Zasady dokonywania zapisów księgowych reguluje ustawa z dnia 29.09.1994r. o rachunkowości (Dz. U. z 2002r. Nr 76, poz. 694 ze zm.). Jeżeli więc przepisy rachunkowe nakazują przedmiotowy koszt zaewidencjonować w styczniu 2007 roku., to i w styczniu 2007 roku będzie on stanowić koszt uzyskania przychodów. Natomiast jeżeli jednostka powinna zaksięgować taki koszt w grudniu 2006 roku, to będzie on podlegał zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów w 2006 roku.
Mając powyższe na uwadze, postanowiono jak na wstępie. Niniejsze postanowienie dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz obowiązującego w tym stanie faktycznym stanu prawnego.
Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu Skarbowego w terminie dni od dnia jego doręczenia (art. 14 a § 4 w związku z art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej.