Temat interpretacji
POSTANOWIENIE
Na podstawie art. 14 a § 1, § 3 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku ... z dnia 21.03.2007r. (data wpływu do tut. Urzędu 22.03.2007r.), o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej kosztów uzyskania przychodów z tytułu opłat leasingowych w przypadku wcześniejszego zakończenia umowy leasingu operacyjnego
Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Radomiu stwierdza, iż stanowisko Podatnika jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 22.03.2007r. do tut. organu podatkowego wpłynął wniosek ... o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.
Zapytanie dotyczyło podatku dochodowego od osób prawnych oraz podatku od towarów i usług. W zakresie podatku od towarów i usług wydano odrębne postanowienia.
Stan faktyczny przedstawiony we wniosku:
Sp z o.o. zawarła w dniu 12.10.2004r. na okres 46 miesięcy umowę leasingu operacyjnego, której przedmiotem jest samochód z kratką (obecnie jest to samochód osobowy). W związku ze zmianami kwalifikacji samochodów umowa ta została zarejestrowana w I Urzędzie Skarbowym w Radomiu w dniu ... pod nr... i na tej podstawie przysługuje pełne odliczenie VAT z rat leasingowych, które stanowią dla Spółki koszt uzyskania przychodu. Obecnie, tj. po opłaceniu 30 rat- Spółka zamierza zakończyć umowę wcześniej i wykupić samochód od firmy leasingowej, a następnie odsprzedać go dalej innemu podmiotowi.
Pytanie Podatnika:
Czy opłaty leasingowe (łącznie z czynszem inicjalnym i opłatą manipulacyjną) poniesione przez Spółkę przed wcześniejszym zakończeniem umowy leasingu nadal stanowić będą koszty uzyskania przychodu, czy też konieczna będzie korekta kosztów podatkowych za poprzednie okresy? Czy opłaty wniesione jednorazowo za pozostały okres umowy leasingu, których konieczność uiszczenia związana jest ze wcześniejszym zakończeniem umowy stanowi również koszt uzyskania przychodów?
Własne stanowisko w sprawie:
Naszym zdaniem opłaty leasingowe (łącznie z czynszem inicjalnym i opłatą manipulacyjną poniesione przez Spółkę przed wcześniejszym zakończeniem umowy leasingu, jak i po jej spłacie będą kosztami uzyskania przychodów zgodnie z art. 17 b pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, gdyż spełnione są zawarte tam warunki. Umowa została zawarta na czas oznaczony i dzień jej zakończenia stanowi 50 % normatywnego okresu amortyzacji (amortyzacja samochodów osobowych wynosi 20 % rocznie, czyli 5 lat,a spółka na podstawie tej umowy korzysta z samochodu 2,5 roku), a także suma ustalonychw niej opłat pomniejszona o należny podatek od towarów i usług odpowiada wartości początkowej samochodu.
Stanowisko Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Radomiu:
Zgodnie z art. 17 b ust.1 ustawy z dnia 15.02.1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz. U. z 2000r., nr 54, poz. 654 ze zm.), opłaty ustalone w umowie leasingu, ponoszone przez korzystającego w podstawowym okresie umowy z tytułu używania środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych stanowią przychód
finansującego i odpowiednio koszt uzyskania przychodów korzystającego, z zastrzeżeniem ust. 2, jeżeli umowa ta spełnia następujące warunki:
1) została zawarta na czas oznaczony, stanowiący co najmniej 40% normatywnego okresu amortyzacji, jeżeli jej przedmiotem są podlegające odpisom amortyzacyjnym rzeczy ruchome lub wartości niematerialne i prawne, albo została zawarta na okres co najmniej 10 lat, jeżeli jej przedmiotem są podlegające odpisom amortyzacyjnym nieruchomości, oraz
2) suma ustalonych w niej opłat, pomniejszona o należny podatek od towarów i usług, odpowiada co najmniej wartości początkowej środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych.
W myśl art. 17 b ust.2 w/w ustawy, jeżeli finansujący w dniu zawarcia umowy leasingu korzysta ze zwolnień w podatku dochodowym przysługujących na podstawie:
1) art. 6,
2) przepisów o specjalnych strefach ekonomicznych,
3) art. 23 i 37 ustawy z dnia 14 czerwca 1991 r. o spółkach z udziałem
zagranicznym (Dz. U. z 1997 r. Nr 26, poz. 143, z 1998 r. Nr 160, poz. 1063 oraz z 1999 r. Nr 49, poz. 484 i Nr 101, poz. 1178)- do umowy tej stosuje się zasady opodatkowania określone w art. 17f-17h.
Z wniosku wynika, iż umowa leasingu spełnia wymagania przedstawione w w/w art. 17b ust.1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, wobec czego poniesione dotychczas przez spółkę opłaty stanowią koszt uzyskania przychodów.
Należy jednak pamiętać, iż przy kwalifikowaniu wydatków do kosztów uzyskania przychodów mają zastosowanie zasady ogólne, określone w rozdziale 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
W myśl art. 15 ust.1 w/w ustawy, w brzmieniu obowiązującym od 01.01.2007r., kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionychw art. 16 ust. 1.
We wcześniejszym stanie prawnym, powyższy przepis stanowił, iż kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust.1.
Okoliczność, iż umowa leasingowa została zakończona przez upływem podstawowego okresu umowy, nie powoduje, iż dotychczas dokonane opłaty powinny być uznane za wydatki nie stanowiące kosztów uzyskania przychodu. Takiego skutku zakończenia umowy nie przewidują przepisy art. 16 ust.1 i rozdziału 4a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
W związku z powyższym należy uznać, iż pomimo wcześniejszego rozwiązania umowy, poniesione przez podatnika opłaty leasingowe pozostają kosztem uzyskania przychodu, pod warunkiem wykazania związku pomiędzy ich poniesieniem a uzyskaniem przychodu. Nie zachodzi konieczność skorygowania kosztów za poprzednie okresy.
Spłacenie wszystkich rat leasingowych jest niezbędne dla możliwości wykupu samochodu, a związku z tym dalszej planowanej sprzedaży samochodu. Zatem opłaty leasingowe wniesione za pozostały okres umowy leasingu uiszczone w związkuz wcześniejszym zakończeniem umowy leasingu, w przypadku wykupu samochodu w celu jego odsprzedaży innemu podmiotowi, są wydatkiem poniesionym w celu uzyskania przychodu (zachodzi bezpośredni związek z przychodem powstałym ze sprzedaży samochodu) , a zatem mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodu.
W związku z powyższym, Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Radomiu stwierdza, iż stanowisko Podatnika przedstawione we wniosku jest prawidłowe.
Pouczenie:
Udzielona interpretacja co do zakresu i stosowania prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia opisanego we wniosku.Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 Ordynacji podatkowej, niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla Wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej- do
czasu jej zmiany lub uchylenia.Na niniejsze postanowienie zgodnie z art. 14a § 4 Ordynacji podatkowej, przysługuje zażalenie. Zażalenie zgodnie z art. 236 § 2 pkt 1, art. 220 i art.223 w związku z art. 239 Ordynacji podatkowej wnosi się do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Radomiu w terminie 7 dni od dnia doręczenia niniejszego postanowienia. Zażalenie, zgodnie z art. 222 Ordynacji podatkowej, winno zawierać zarzuty przeciwko postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie.Niniejsze postanowienie może zostać zmienione lub uchylone w drodze decyzji przez organ odwoławczy w trybie art. 14b § 5 Ordynacji podatkowej.
Otrzymują:1.Adresat2.Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie 3.Dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej w Warszawie4.a/a