Temat interpretacji
Działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity z 2005r. Dz. U. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz art. 15 ust.1, art. 16 ust. 1 ustawy z dnia 15.02.1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jednolity z 2000r. Dz. U. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.), po rozpatrzeniu wniosku G. Sp. o.o. z dnia 16.01.2007r. (data wpływu do tut. urzędu dnia 30.01.2007r.), o udzielenie pisemnej interpretacji w zakresie prawidłowości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków na zakup usług noclegowych przeznaczonych nieodpłatnie dla kontrahentów-odbiorców oraz ich pracowników - Naczelnik Podkarpackiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie postanawia uznać, że w przedstawionym stanie faktycznym stanowisko zawarte we wniosku jest nieprawidłowe.
Z przedstawionego przez Podatnika stanu faktycznego opisanego we wniosku wynika, że Spółka prowadzi działalność gospodarczą w zakresie handlu artykułami przemysłowymi. Spółka jest płatnikiem podatku VAT i prowadzi pełną księgowość. Dochody podatnika z tytułu prowadzonej działalności opodatkowane są podatkiem dochodowym od osób prawnych. Do siedziby Spółki przyjeżdżają kontrahenci-odbiorcy oraz ich pracownicy na rozmowy handlowe, omówienie wspólnych działań promocyjnych, na negocjacje handlowe. Zdarza się, że gdy wszystkie ustalenia z kontrahentami nie zakończą się w ciągu jednego dnia, Podatnik zapewnia kontrahentowi-odbiorcy lub jego pracownikom nocleg. Wątpliwości Podatnika sprowadzają się do pytania, czy Spółka ma prawo zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu wydatki na zakup usług noclegowych przeznaczonych nieodpłatnie dla kontrahentów-odbiorców oraz ich pracowników.
Zdaniem Podatnika, Spółka ma prawo zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu wydatki na zakup usług noclegowych przeznaczonych nieodpłatnie dla kontrahentów-odbiorców oraz ich pracowników, gdyż wydatki te mają związek z uzyskiwanymi przez Spółkę przychodami. Według Podatnika przeprowadzane z kontrahentami rozmowy wpływają na zwiększenie obrotu, a zatem koszt noclegu kontrahenta w sposób pośredni wpływa na zwiększenie przychodów ze sprzedaży Spółki.
W świetle przedstawionego stanu faktycznego tut. organ podatkowy stwierdza, iż w przedmiotowej sprawie mają zastosowanie przepisy art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych według którego kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Tak więc, kosztami uzyskania przychodów są wszelkie, racjonalne i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z prowadzeniem działalności gospodarczej, których celem jest osiągnięcie, zabezpieczenie i zachowanie źródła przychodów, z wyjątkiem wymienionych w art. 16 ust. 1 ww. ustawy.
Od dnia 01.01.2007r. art. 1 pkt 11 lit. a tiret 1 ustawy z dnia 16.11.2006r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. Nr 217, poz. 1589) ustawodawca dokonał zmiany brzmienia art. 16 ust. 1 pkt 28 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, który w obowiązującym aktualnie brzmieniu stanowi, iż nie uważa się za koszty uzyskania przychodów kosztów reprezentacji, w szczególności poniesionych na usługi gastronomiczne, zakup żywności oraz napojów, w tym alkoholowych. W świetle powyższego, przepisu koszty reprezentacji zostały wykluczone z kosztów uzyskania przychodów.
Przez reprezentację należy rozumieć działania, które polegają na kontaktach oficjalnych i handlowych z innymi podmiotami gospodarczymi. Reprezentacja oznacza reprezentowanie kogoś lub czegoś, okazałość, wystawność w czyimś sposobie bycia. Ma ona na celu kształtowanie i utrwalanie pozytywnego wizerunku firmy, co ma miejsce m. in. w kontaktach z innymi podmiotami gospodarczymi. Do reprezentacji należy więc zaliczyć także koszty związane z przyjmowaniem kontrahentów. Wydatki, o których mowa we wniosku, z tytułu zakupu usług noclegowych przeznaczonych nieodpłatnie dla kontrahentów-odbiorców oraz ich pracowników, niewątpliwie mieszczą się w tej kategorii kosztów reprezentacji.
W świetle powyższego, zdaniem Naczelnika Podkarpackiego Urzędu Skarbowego, poniesione wydatki związane z zakupem usług noclegowych przeznaczonych nieodpłatnie dla kontrahentów-odbiorców oraz ich pracowników, stosownie do postanowień art. 16 ust. 1 pkt. 28 cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, nie stanowią kosztów uzyskania przychodów.
Uwzględniając powyższe wyjaśnienia postanowiono jak w sentencji nin. postanowienia, uznając stanowisko przedstawione we wniosku Podatnika za nieprawidłowe.