Ze złożonego wniosku wynika, że Spółka z o.o. prowadzi działalność gospodarczą polegającą na wynajmie pomieszczeń biurowych. W celu uzyskania lepszyc... - Interpretacja - DP/4231/10/2006

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 29.12.2006, sygn. DP/4231/10/2006, Urząd Skarbowy Poznań-Wilda

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Ze złożonego wniosku wynika, że Spółka z o.o. prowadzi działalność gospodarczą polegającą na wynajmie pomieszczeń biurowych. W celu uzyskania lepszych wyników, w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą, Spółka podjęła decyzję o rozbudowie budynku, w którym mieszczą się pomieszczenia będące przedmiotem wynajmu. W wyniku realizacji tej inwestycji zaistniała konieczność przebudowy i przeniesienia istniejącej stacji transformatorowej wraz z wyprowadzoną z niej kablową siecią elektroenergetyczną. Powyższa stacja transformatorowa jest własnością E S.A. Poznań. Spółka zawarła z E S.A. Poznań umowę, w której zobowiązała się sfinansować i zrealizować fragment infrastruktury elektroenergetycznej oraz nieodpłatnie przekazać ją na rzecz E S.A. Poznań na co E S.A. wyraziła zgodę.

Wątpliwości Spółki wiążą się z możliwością zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów poniesionych przez Nią wydatków na przebudowę i przeniesienie istniejącej stacji transformatorowej, w związku z planowaną rozbudową budynku.

Rozpatrując przedstawiony problem należy odnieść się do stosownych unormowań prawnych regulujących przedmiotową kwestię

Generalnie, aby dany wydatek mógł być uznany za koszt uzyskania przychodów, winien spełniać stosownie do postanowień art. 15 ust. 1 ustawy ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych /t.j. Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm./ łącznie następujące warunki:

    - pozostawać w związku przyczynowym z przychodem lub ze źródłem przychodu i być poniesiony w celu osiągnięcia przychodu,
    - nie znajdować się na liście kosztów nieuznawanych za koszty uzyskania przychodów wymienionych w art. 16 ust. 1 powyższej ustawy.

Kosztami uzyskania przychodów są więc wszelkie racjonalne i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, których celem jest osiągnięcie, zabezpieczenie i zachowanie źródła przychodu.

Z pisma Spółki wynika, że wydatki poniesione na przebudowę i przeniesienie istniejącej stacji transformatorowej mają pośredni związek z prowadzoną przez Spółkę działalnością, ale jako nakłady poniesione na infrastrukturę elektroenergetyczną zewnętrzną są nierozerwalnie związane z inwestycją główną, tzn. rozbudową budynku biurowego, którego wynajem będzie miał bezpośredni wpływ na osiągane przez Spółkę przychody. W tym przypadku zachowany więc zostanie związek przyczynowo-skutkowy pomiędzy poniesieniem wydatku a osiągnięciem przychodu.

Kwestia ponoszenia kosztów związanych z budową sieci i wykonaniem przyłączy ciepłowniczych, gazowych oraz elektrycznych została uregulowana przepisami Prawa energetycznego. Zgodnie z nim, przedsiębiorstwa energetyczne zajmujące się przesłaniem oraz dystrybucją paliw gazowych, energii elektrycznej i ciepła są obowiązane do zawarcia m.in. umowy o przyłączenie. Ponoszone przez Spółkę wydatki na przebudowę i przeniesienie stacji transformatorowej - jako infrastruktura techniczna powinny być zaliczone w całej wysokości w momencie poniesienia, do kosztów uzyskania przychodów, co wynika z ogólnej reguły art. 15 ust. 1 ustawy podatkowej. Jeżeli z umowy o przyłączenie wynikałyby ewentualnie inne koszty (wydatki) ponoszone w celu osiągnięcia przychodu, które obciążałyby bezpośrednio odbiorców energii, wówczas takie wydatki również, co do zasady powinny być uznane za koszt uzyskania przychodów.

Ponadto, warto podkreślić, że unormowanie prawne zawarte w § 18 ust.1 zarządzenia Ministra Górnictwa i Energetyki z dnia 24 sierpnia 1964r. w sprawie zasad przyłączania do wspólnej sieci urządzeń do wytwarzania, przetwarzania, przesyłania, rozdzielania i odbioru energii elektrycznej i cieplnej oraz paliw gazowych (M.P. Nr 62 poz. 286 ze zm.) stwierdza, że urządzenia przyłącza i odcinki sieci bez względu na to, czyim kosztem zostały wykonane, stanowią własność Państwa i przechodzą w zarząd i użytkowanie zarządzającego wspólną siecią. Wobec tego, nie ma podstaw do przyjęcia, że nieodpłatne przekazanie infrastruktury technicznej, stanowi darowiznę w rozumieniu art. 888 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964r. Kodeks cywilny (Dz.U. Nr 16 poz. 93 ze zm.). Przekazanie infrastruktury nie ma bowiem na celu obdarowanie kogokolwiek, ale jest niezbędne dla uzyskania dostępu do mediów i korzystania ze świadczeń przez podmiot, który dokonuje przekazania. W przedmiotowej sprawie koszty poniesione na przebudowę i przeniesienie istniejącej stacji transformatorowej należy traktować jako koszt uzyskania przychodów na podstawie art. 15 ust.1 ustawy podatkowej. Powyższe stanowisko jest zgodne ze stanowiskiem Ministra Finansów zawartym w piśmie nr PB3-93-MD-8214-10/02 z dnia 06.11.2002r. skierowanym do organów podatkowych, a stanowiącym urzędową wykładnię prawa podatkowego.

Biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz ww. unormowania prawne, tutejszy organ uznaje za prawidłowe stanowisko Spółki zgodnie, z którym ponoszone przez Spółkę wydatki na przebudowę i przeniesienie stacji transformatorowej będą stanowiły koszt uzyskania przychodów w momencie jego poniesienia, na podstawie art. 15 ust.1 ustawy podatkowej.

Urząd Skarbowy Poznań-Wilda