POSTANOWIENIE - Interpretacja - DFP/423-5/06

Shutterstock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 28.12.2006, sygn. DFP/423-5/06, Urząd Skarbowy w Chojnicach

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (j. t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późniejszymi zmianami), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 24 listopada 2006r., uzupełnionego w dniu 12 grudnia 2006r., o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w sprawie zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Chojnicach stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

UZASADNIENIE

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Spółka, której jedynym udziałowcem jest Parafia prowadzi działalność polegającą na wydobywaniu żwiru, piasku i gliny oraz obsłudze cmentarza parafialnego. W/w spółka nie będzie trudniła się wytwarzaniem i przetwarzaniem wyrobów tytoniowych, alkoholowych oraz paliw.

Zapytanie prawne dotyczy następującej kwestii:

W jaki sposób opodatkowane są dochody naszej Spółki?

Zdaniem podatnika Spółka jest zwolniona z podatku dochodowego od osób prawnych o ile zostanie on przeznaczony na cele statutowe parafii.

Ocena prawna stanu faktycznego:

Zgodnie z przepisami ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tj. Dz. U. Nr 54 poz. 654 z 2000r. z późniejszymi zmianami) Spółka jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych. Zwolnieniu podmiotowemu bowiem zgodnie z art. 6 w/w ustawy podlegają osoby prawne wymienione enumeratywnie w tymże przepisie na warunkach określonych ustawą. Mimo, że podmioty ujęte w przepisie art.6 stanowią niejednorodną grupę, to zwolnione od podatku zostały przede wszystkim te jednostki, które wykonują zadania publiczne i których źródłem finansowania są przede wszystkim dochody publiczne, na które składają się w przeważającej mierze daniny publiczne, w tym także podatek dochodowy od osób prawnych.

Odmienną materię stanowią uregulowania zawarte w art.17 w/w ustawy, które ustawodawca określił jako zwolnienia przedmiotowe z tym, że z punktu widzenia stosowania tego przepisu zasadnicze znaczenie ma podział tych zwolnień na bezwarunkowe i warunkowe.

Do pierwszej kategorii zalicza się te przypadki, w których dochody podatnika w całości lub tylko pochodzące z określonego w przepisie źródła są z mocy prawa wolne od podatku, bez względu na ich późniejsze przeznaczenia. Do drugiej zaś należą te rozwiązania, w których podatnik uzyskuje prawo do zwolnienia tylko w przypadku wydatkowania uzyskanych dochodów na ściśle wyznaczony cel statutowy lub inny określony w tym przepisie. W sytuacji gdy podatnik nie dopełni tego warunku będzie ciążyło na nim zobowiązanie podatkowe.

Zwolnienia przewidziane w art. 17 ust.1 pkt 4b mają charakter warunkowy i są z nimi związane wszelkie wymogi dotyczące takich zwolnień wynikające z ust.1a i ust.1b art.17 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Mając zatem na uwadze powyższy stan prawny należy stwierdzić, że w tej konkretnej sytuacji zastosowanie ma przepis art.17 ust. 1 pkt 4b, który stanowi, że wolne od podatku są dochody spółek, których jedynymi udziałowcami (akcjonariuszami) są kościelne osoby prawne w części przeznaczonej na cele wymienione w pkt 4a lit. b), tj. kultu religijnego, oświatowo-wychowawcze, naukowe, kulturalne, charytatywno-opiekuńcze oraz na konserwację zabytków, prowadzenie punktów katechetycznych, inwestycje sakralne w zakresie: budowy, rozbudowy i odbudowy kościołów oraz kaplic, adaptację innych budynków na cele sakralne, a także innych inwestycji przeznaczonych na punkty katechetyczne i zakłady charytatywno-opiekuńcze. Zwolnienie to nie dotyczy dochodów uzyskiwanych z działalności polegającej na wytwarzaniu wyrobów przemysłu elektronicznego, paliwowego, tytoniowego, spirytusowego i innych wskazanych w art. 17 ust.1a pkt 1, 1a i 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Zgodnie z kardynalnymi zasadami prawa podatkowego równości i powszechności opodatkowania zwolnień nie można interpretować rozszerzająco.

Reasumując w sytuacji gdy Spółka, której jedynym udziałowcem jest parafia, całość dochodów przeznacza na cele określone w art. 17 ust. 1 pkt 4a lit. b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych - dochody te w całości zwolnione są z opodatkowania.

Uwzględniając w / w. przepisy oraz stan faktyczny przedstawiony we wniosku, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Chojnicach informuje, iż stanowisko wnioskodawcy w przedmiocie zapytania jest prawidłowe.

Zgodnie z brzmieniem art. 14 b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, pisemna interpretacja udzielona na podstawie art. 14 a § 1 w / wym. ustawy o zakresie i sposobie zastosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnych sprawach podatnika nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast, co wynika z art. 14 b § 2 tutejszy organ podatkowy i organ kontroli skarbowej właściwy dla wnioskodawcy do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Urząd Skarbowy w Chojnicach