Postanowienie - Interpretacja - 1471/DPZ/423/24/06/IK

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 08.08.2006, sygn. 1471/DPZ/423/24/06/IK, Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Postanowienie

Na podstawie art. 14a § 4 w zw. z § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku Banku z siedzibą w Warszawie o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego,tj.:czy na Banku, pełniącym rolę Agenta płatniczego, wypłacającego odsetki od dłużnych papierów wartościowych (obligacji), emitowanych przez inne podmioty, ciąży obowiązek płatnika w rozumieniu art. 26 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych - Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie - biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawny
postanawia
uznać stanowisko Strony za prawidłowe.


UZASADNIENIE


Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Bank zawiera z Klientami umowy na obsługę emisji dłużnych papierów wartościowych (np. obligacji). Bank zobowiązuje się do organizacji emisji oraz pełni rolę Agenta płatniczego tzn. prowadzi rachunki podmiotów, które nabyły te papiery wartościowe, przelewa na rachunki inwestorów odsetki ze środków pieniężnych otrzymanych od emitenta lub dokonuje wykupu z otrzymanych środków. Emitentami dłużnych papierów wartościowych są zarówno podmioty posiadające siedzibę na terytorium Polski, jak i podmioty zagraniczne.

Zdaniem Banku, na gruncie regulacji ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, płatnikiem z tytułu wypłaty odsetek (realizacji dyskonta) jest emitent, jako podmiot dokonujący wypłaty tych należności, a nie Bank, który wypełnia tylko funkcje techniczne polegające na przekazaniu środków od emitenta do inwestorów. Według Banku, wskutek nabycia obligacji odsetkowych obligatariusz przenosi własność środków pieniężnych na emitenta obligacji, który zobowiązany jest do ich zwrotu poprzez wykup obligacji w terminie wykupu i wypłatę okresowego wynagrodzenia w postaci odsetek obliczonych od wartości nominalnej obligacji. Obligacje są de facto formą pożyczki udzielonej emitentowi przez zagranicznych inwestorów. Tym samym tytułem płatności odsetek (realizacji dyskonta) jest pożyczka zaciągnięta przez emitenta, inkorporowana w dłużne papiery wartościowe. W konsekwencji, zdaniem Banku, płatnikiem podatku jest emitent, a nie Bank, pełniący jedynie funkcje techniczne przy dokonywaniu rozliczeń pomiędzy emitentem a inwestorami.

Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2000r., Nr 54, poz. 654 ze zm.) podatek dochodowy z tytułu uzyskanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez podatników, o których mowa w art. 3 ust. 2 w.w ustawy przychodów z tytułu odsetek ustala się w wysokości 20% przychodów.Na podstawie art. 26 ust. 1 ww. Ustawy osoby prawne lub jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz będące przedsiębiorcami osoby fizyczne, które dokonują wypłat należności z tytułów wymienionych w art. 21 ust. 1 są obowiązane, jako płatnicy, pobierać w dniu dokonania wypłaty, zryczałtowany podatek dochodowy od tych wypłat.

Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie