Temat interpretacji
Spółka, w ramach prowadzonej działalności, ponosi wydatki związane z wynagrodzeniami pracowników, wykładowców oraz innych osób związanych z obsługą szkoleń. Na koniec każdego miesiąca wypłacane są wynagrodzenia wymienionym osobom. W dniu 30 i 31 grudnia 2005 r. wykonane zostały wszystkie przelewy związane z zapłatą wynagrodzeń, należnych podatków i składek ZUS, natomiast system bankowy część wykonanych przelewów zaksięgował w dniu 02.01.2006 r., mimo dostępnych środków na rachunku Spółki. Według informacji
uzyskanej przez Spółkę w banku, system bankowy był w dniu 30 grudnia 2005 r. dostępny dla swoich klientów, lecz wstrzymane były operacje związane z księgowaniem.
Powyższa sytuacja wywołała wątpliwości Spółki co do sposobu zaliczenia w koszty uzyskania przychodu wymienionych wydatków.
Zdaniem Spółki całość wydatków związanych z ww. wynagrodzeniami podlega zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów grudnia 2005 r., gdyż zachowane zostały wymagania art. 15 ust. 1 i 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, mianowicie koszty uzyskania przychodu są potrącane tylko w roku podatkowym, którego dotyczą, są poniesione w celu uzyskania przychodu roku 2005, bo są ściśle związane z rokiem 2005. Natomiast jeśli chodzi o art. 16 ust. 1 pkt 57 i 57a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, Spółka utrzymuje, że postawiła wypłaty do dyspozycji, wykonała wszystkie przelewy, na co dowodem jest wyciąg bankowy, który jako datę wykonania operacji ma datę grudniową, natomiast datę księgowania
ma już styczniową.
Dokonując oceny prawnej stanowiska Podatnika na tle przedstawionego we wniosku stanu faktycznego, organ podatkowy stwierdza co następuje.
Art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), stanowi, że kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.
Zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 57 i 57a tej ustawy, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów:
- - niewypłaconych, niedokonanych lub niepostawionych do dyspozycji wypłat, świadczeń oraz innych należności z tytułów określonych w art. 12 ust. 1 i 6, art. 13 pkt 2 i 4-9 oraz art. 18 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze
zm. ), a także zasiłków pieniężnych z ubezpieczenia społecznego wypłacanych przez zakład pracy (pkt 57),
- nieopłaconych do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych składek, z zastrzeżeniem pkt 40, określonych w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w części finansowanej przez płatnika składek (pkt 57a).
Z cytowanych przepisów wynika, że wydatki, o których mowa w pkt 57, w tym wynagrodzenia ze stosunku pracy i z tytułu umów zlecenia, stanowią koszty uzyskania przychodów z chwilą faktycznej ich wypłaty lub postawienia do dyspozycji. Natomiast składki na ubezpieczenia społeczne w części finansowanej przez płatnika, stają się kosztem uzyskania przychodów z chwilą ich opłacenia do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Przy czym, w przypadku dokonywania omawianych wydatków za pośrednictwem rachunku bankowego (w drodze przelewów), przez wypłatę należy rozumieć moment obciążenia rachunku bankowego podatnika (wypłacającego). W takim przypadku - w
przeciwieństwie do wypłat dokonywanych z kasy - nie ma możliwości postawienia środków do dyspozycji wierzyciela (pracownika, zleceniobiorcy itp.). Nie można bowiem utożsamiać postawienia do dyspozycji banku z postawieniem do dyspozycji wierzyciela.
W związku z powyższym sporządzenie przez Spółkę i złożenie w banku przelewów w dniach 30 i 31 grudnia 2005 r. nie oznacza postawienia w tych dniach środków do dyspozycji wierzycieli w rozumieniu cyt. wyżej art. 16 ust. 1 pkt 57 ustawy.
W konkretnej zatem sytuacji, opisanej we wniosku Spółki, o możliwości zaliczenia wydatków z tytułu wynagrodzeń i składek ZUS do kosztów w rachunku podatkowym decyduje data obciążenia przez bank rachunku Spółki. Innymi słowy, wydatki z tytułu wynagrodzeń i składek ZUS, udokumentowane przelewami, które:
- - obciążyły rachunek bankowy Spółki w dniach 30 i 31 grudnia 2005 r.,
stanowią koszty uzyskania przychodów grudnia 2005 r.,
- obciążyły rachunek bankowy Spółki w styczniu 2006 r., stanowią koszty uzyskania przychodów stycznia 2006 r.
Dodatkowo należy zaznaczyć, że do wydatków, o których mowa we wniosku Spółki, nie ma zastosowania ogólna zasada potrącalności kosztów, określona we wskazanym przez Spółkę art. 15 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Kwestię kwalifikowania owych wydatków do kosztów uzyskania przychodów reguluje bowiem cyt. wyżej art. 16 ust. 1 pkt 57 i 57a ustawy, który jest przepisem szczególnym w stosunku do art. 15 ust. 4.
Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu sporządzenia wniosku.
Jak stanowi art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy
kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.
Stronie przysługuje prawo wniesienia zażalenia na niniejsze postanowienie do Dyrektora Izby Skarbowej we Wrocławiu Ośrodek Zamiejscowy w Wałbrzychu w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia. Zażalenie wnosi się za pośrednictwem organu podatkowego, który wydał postanowienie.
Zażalenie podlega opłacie skarbowej.