P O S T A N O W I E N I E - Interpretacja - US.I/423/1/AM-G/2006

Shutterstock
Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 08.08.2006, sygn. US.I/423/1/AM-G/2006, Urząd Skarbowy w Sokółce

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005r. Nr 8 poz. 60 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 10.05.2006r. (data wpływu do tutejszego organu 11.05.2006r.) uzupełnionego pismem z dnia 24.05.2006r., Naczelnik Urzędu Skarbowego w Sokółce

p o s t a n a w i a

"udział w przychodach i kosztach uzyskania przychodu wspólnego przedsięwzięcia powinien odpowiadać proporcjonalnemu udziałowi każdego wspólnika".

U Z A S A D N I E N I E

Dnia 11.05.2006r. do tutejszego Urzędu wpłynął wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego. We wniosku przedstawiono stan faktyczny sprawy: Spółka zawarła w dniu 14 września 2005r. umowę o współpracy wydawniczej z wydawnictwem ....... Zmieniono także umowę Spółki w zakresie poszerzenia przedmiotu działalności o wydanie i sprzedaż książek.W styczniu 2006r. Spółka otrzymała fakturę z drukarni za druk wydawnictwa "Album ....", którą w tym samym miesiącu opłaciła (wg umowy koszty druku obciążają spółkę). Uznano iż faktura stanowi koszt uzyskania przychodu spółki. W miesiącu kwietniu wystawiono dokument PK i uznano koszty Spółki z tytułu druku albumu proporcjonalnie do wysokości uzyskanego przychodu ze sprzedaży.

W złożonym wniosku zawarte jest pytanie - czy prawidłowo ujęto dla celów podatkowych w podatku CIT, operacje księgowe dotyczące umowy o współpracy wydawniczej podpisanej z wydawnictwem........ ?

Sformułowano również własne stanowisko w sprawie twierdząc, że: "Zawarta umowa o współpracy wydawniczej jest wspólnym przedsięwzięciem Spółki ........... i wydawnictwa ........, z której wynikają wspólne korzyści i obowiązki dla wszystkich podmiotów tej umowy, a równocześnie stanowi ona porozumienie w zakresie realizacji wspólnego celu gospodarczego, tj. wydania albumów. Kwestia opodatkowania przychodów i kosztów uzyskania przychodów z tytułu umów o wspólnych przedsięwzięciach reguluje art. 5 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 15.02.1992r. o pdop., zgodnie z którym przychody z udziału w spółce nie będącej osobą prawną ze wspólnego przedsięwzięcia łączy się z przychodami każdego wspólnika proporcjonalnie do posiadanego udziału. Zasady powyższe stosuje się odpowiednio do rozliczenia kosztów. Dlatego też faktura za druk albumów wystawiona na Spółkę staje się kosztem uzyskania przychodu Spółki."Przedstawione przez spółkę stanowisko to powołanie się na treść art. 5 ustawy z dn. 15.02.1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Sokółce mając na uwadze stan faktyczny przedstawiony przez wnioskodawcę, oraz po ustaleniu iż w przedmiotowej sprawie nie toczy się postępowanie przed sądem administracyjnym, postanawia udzielić następującej interpretacji, co do zakresu stosowania przepisów prawa podatkowego.

Zgodnie z treścią art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15.02.1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych kosztami uzyskania przychodu są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.Oznacza to, że aby dany wydatek można było uznać za koszt uzyskania przychodu zaistnieć muszą kumulatywnie dwa warunki:

#9679;po pierwsze celem poniesienia wydatku powinno być osiągnięcie przychodu,#9679;po drugie wydatek ten nie może być wymieniony w zawartym w art. 16 ust. 1 katalogu wydatków i odpisów, które nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Ponadto uwzględniając wynikający z art. 9 ust. 1 ustawy o pdop. obowiązek szczegółowego dokumentowania zdarzeń gospodarczych - trzecim ustawowym warunkiem uzależniającym możliwość zaliczenia poniesionego faktycznie wydatku do kosztów uzyskania przychodów jest prawidłowe udokumentowanie jego poniesienia.

Można więc przyjąć, że kosztami uzyskania przychodu są wszelkie racjonalnie i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, których celem jest osiągnięcie, zabezpieczenie lub zachowanie źródła przychodów.Aby dany wydatek mógł zostać zaliczony do kosztów, należy zatem ocenić jego związek z prowadzoną działalnością gospodarczą oraz możliwość osiągnięcia przychodu.

Jednocześnie przez wspólne przedsięwzięcie rozumieć należy taki rodzaj współdziałania, przez które uczestnicy tego przedsięwzięcia pragną osiągnąć wspólnie pewne cele, np. zwiększenie swojego przychodu, uzyskanie zlecenia na wykonanie części usług dużego projektu inwestycyjnego, obniżenia kosztów reklamy, szkoleń, badań naukowych itd.. Zawarcie umowy o wspólne przedsięwzięcie gospodarcze "umowy konsorcjum" nie ma na celu powstania nowego swoistego podmiotu gospodarczego lecz stanowi porozumienie istniejących stron w zakresie realizacji wspólnego celu gospodarczego.W ramach wspólnego przedsięwzięcia jego uczestnicy mogą działać samodzielnie i niezależnie. Najczęściej jednak działalność uczestników wspólnego przedsięwzięcia (konsorcjum) jest koordynowana przez tzw. lidera, który reprezentuje konsorcjum na zewnątrz oraz prowadzi sprawy konsorcjum.

Celem tego przedsięwzięcia nie musi być uzyskanie wspólnego przychodu. Wspólne przedsięwzięcie może mieć na celu umożliwienie zwiększenia przychodów każdego z jego uczestników, przy czym końcowy efekt zależeć będzie w znacznej mierze od starań każdego z uczestników.

We wspólnym przedsięwzięciu występują również wspólne koszty, w których każdy uczestnik uczestniczy proporcjonalnie do swojego udziału.

Kwestie opodatkowania przychodów i kosztów uzyskania przychodów z tytułu umów o wspólnych przedsięwzięciach reguluje art. 5 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 roku o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.), zgodnie z którym, przychody z udziału w spółce nie będącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy i praw majątkowych łączy się z przychodami każdego wspólnika proporcjonalnie do posiadanego udziału.

Zasady powyższe stosuje się odpowiednio do rozliczania kosztów uzyskania przychodów, wydatków nie stanowiących kosztów uzyskania przychodów, zwolnień i ulg podatkowych oraz obniżenia dochodu, podstawy opodatkowania lub podatku.

W przypadku osiągania przychodów określonych w art. 5, osoba prawna będąca podmiotem wspólnego przedsięwzięcia ma obowiązek wykazać w deklaracji miesięcznej (CIT-2) oraz w zeznaniu rocznym odpowiednio, kwotę uzyskanego z tego tytułu przychodu, kosztów uzyskania przychodu, przysługujące obniżki dochodu, podstawy opodatkowania oraz podatku. W zeznaniu rocznym CIT-8 w pozycji (27), należy wykazać przychody z udziału w spółce nie będącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy i praw majątkowych, w wysokości odpowiadającej udziałowi (art. 5 ustawy).

Przedstawiony przez Spółkę sposób postępowania określony w "stanie faktycznym" tj. "w miesiącu kwietniu wystawiono dokument PK i uznano koszty Spółki z tytułu druku albumu proporcjonalnie do wysokości uzyskanego przychodu ze sprzedaży..." w ocenie tutejszego organu podatkowego jest prawidłowy.Nie pozostaje on jednak w spójności z twierdzeniem: "nasza Spółka zobowiązana została do sfinansowania kosztów druku albumu do 60 tys. zł. poprzez zapłacenie faktury z drukarni" i własnym stanowiskiem Spółki wyrażonym w piśmie z dnia 24 maja 2006r. "dlatego też faktura za druk albumów wystawiona na naszą Spółkę staje się kosztem uzyskania przychodów Spółki...". Faktura taka, tj. 60 tys. zł. była by w całości kosztem uzyskania przychodu Spółki, przy spełnieniu warunku, że jest to 33% kosztu przedsięwzięcia, bo w takim procencie Spółka ma udział w przychodach ze sprzedaży albumów.

Mając na względzie treść art. 5 ww. ustawy, zdaniem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Sokółce proporcje udziału w przychodach wspólnego przedsięwzięcia winny odpowiadać takim samym proporcjom udziału w kosztach uzyskania przychodu, wydatkach nie stanowiących kosztów uzyskania przychodu, zwolnieniach i ulgach podatkowych, itp., co oznacza, że sfinansowanie kosztów druku albumu do kwoty 60.000zł. nie musi być i nie będzie w pełni kosztem uzyskania przychodu dla Spółki ........

Dlatego też, stanowisko Spółki "Szyby Termoizolacyjne - Sokółka" jest nie prawidłowe.

Zgodnie z art. 14 b § 1 Ordynacji podatkowej, interpretacja niniejsza nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Urząd Skarbowy w Sokółce